Po raz piąty ukazuje się specjalny dodatek dziennika "Rzeczpospolita" Walka o Klimat. Jak co roku przybliżamy naszym Czytelnikom problematykę skutków zmian klimatu, zanieczyszczenia środowiska, walki ze smogiem, odpadów, gospodarki obiegu zamkniętego czy też świadomych wyborów konsumentów.
W tym roku tematem przewodnim jest nowa architektura energetyki, bo to w jaki sposób przebudujemy nasz system elektroenergetyczny zależy czy uda nam się odpowiedzieć na wyzwania klimatyczne. Potrzebujemy i to jak najszybciej zeroemisyjnej energetyki, co oznacza z jednej strony drastyczne odejście od węgla i postawienie na źródła odnawialne jak energia z wiatru i słońca, ale i atom.
Czysta energia potrzebna jest nam do zbudowania neutralnie klimatycznie gospodarki poprzez elektryfikację transportu i przemysłu. Szalenie istotne są tu nowoczesne technologie. Wodór, który postrzegany jest jako paliwo przyszłości swoją odyseję rozpocznie znacznie szybciej niż nam się wydaje.
CZYTAJ DODATEK W FORMIE E-BOOKA (kliknij w okładkę)
Czytaj więcej
Czy potrzebujemy jeszcze więcej dowodów na to, że klimat się zmienia, i że to działalność człowieka ma na to główny wpływ? Sama świadomość, że tak jest, niewiele pomoże. Tu najważniejsze jest aktywne działanie.
Czytaj więcej
Ponad 70-proc. udział węgla w produkcji prądu wymaga stopniowego odchodzenia, zanim dojdzie do jego pożegnania.
Czytaj więcej
– Pięć lat temu dotarło do nas, co się na świecie dzieje. I że nie ma od tego odwrotu, a my musimy iść ze światem, a nie przeciwko niemu – mówią górnicy.
Czytaj więcej
Z jednej strony może ustabilizować dostawy prądu z OZE, ale z drugiej utrwalić silną pozycję paliw kopalnych.
Czytaj więcej
Straciliśmy 30 lat na udawaniu transformacji energetycznej. Musimy zdecydować, że dekarbonizujemy, decentralizujemy i rozpraszamy generację, tworzymy mikrosieci i je bilansujemy – mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO.
Czytaj więcej
Polska energetyka po 2025 r. może cierpieć na deficyt dostępnej mocy. Lądowe farmy wiatrowe, choć nieidealne, mogą szybko wypełnić braki mocy po węglu.
Czytaj więcej
Europa zaczyna oswajać się z myślą, że tylko elektrownie jądrowe zapełnią luki po rezygnacji z paliw kopalnych. Szkoda tylko, że szumnie zapowiadany polski program atomowy pozostaje na papierze.
Czytaj więcej
Ma być paliwem XXI wieku, które zastąpi węgiel i ropę nie tylko w energetyce i przemyśle, ale i w transporcie.
Czytaj więcej
Uruchomienie dopłat dla kupujących „elektryki" firm i rozbudowa infrastruktury przyspieszą rozwój elektromobilności.
Czytaj więcej
Liderami zmian w walce ze smogiem są samorządy ze Śląska. Na drugim końcu są gminy z Podkarpacia, Małopolski i województwa łódzkiego. Choć to Kraków jest miastem, które odniosło spektakularny sukces w walce z kopciuchami.
Czytaj więcej
NFOŚiGW dofinansuje do 30 proc. kosztów inwestycji. Dopłaty obejmą pompy w nowych domach posiadających podwyższone standardy energetyczne.
Czytaj więcej
Rozwiązania „greentech" stanowią 15–20 proc. projektów innowacyjnych firm. Dziś zielony i zrównoważony komponent stał się warunkiem każdej inwestycji venture capital – przekonuje Maciej Sadowski, prezes Fundacji Startup Hub.
Czytaj więcej
W obliczu postępujących zmian klimatu należy pilnie zadbać o rozbudowę i modernizację istniejących sieci wodociągowo-kanalizacyjnych w Polsce. Dobrze zaprojektowane, pozwolą przez dziesięciolecia skutecznie dostarczać dobrej jakości wodę, zarządzać nadmiarem wód opadowych oraz niwelować skutki suszy.
Czytaj więcej
„Fit for 55" to lista dyrektyw i rozporządzeń, które w najbliższej dekadzie zmienią nasze codzienne życie. Pakiet ma przyspieszyć zielone technologie, zatrzymać odczuwalne dziś skutki zmian klimatu, a przy okazji zahamować wzrost cen energii.
Czytaj więcej
Najprostsze docieplanie budynków, poprawa procesów przemysłowych mogą dzięki tym samym nakładom przynieść niewspółmiernie większe efekty – przekonuje dr Marek Miara, ekspert Instytutu Fraunhofera ISE.
Czytaj więcej
Budownictwo ma służyć nie tylko wygodzie użytkownika, ale także środowisku – to idea nowego europejskiego Bauhausu.
Czytaj więcej
Dobra wola wielu państw, którą widzieliśmy w Glasgow, musi być potwierdzona w przyszłym roku.
Czytaj więcej
Rezultat COP26 nie jest idealny i nie rozwiązuje wspólnego problemu rosnących emisji gazów cieplarnianych, ale jesteśmy w miejscu, które było poza zasięgiem jeszcze pięć lat temu.
Czytaj więcej
Do Polski przyjechałam w ubiegłym roku, chcąc dobrze poznać ten kraj, również w kontekście zmian klimatycznych. Wielka Brytania przygotowywała się wówczas do organizowanego wspólnie z Włochami szczytu COP26.
Czytaj więcej
Pandemia zastopowała działania wszystkich, również aktywistów z MSK. Teraz chcą oni odzyskać inicjatywę.
Czytaj więcej
Już nie tylko duże giełdowe spółki będą musiały wykazać, że działają w zrównoważony sposób, dbając o środowisko.
Czytaj więcej
Kto się nie dołączy do zielonej rewolucji, może poważnie zaszkodzić swojej firmie. To jeden z głównych przekazów dla przedsiębiorców w unijnym planie osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
Czytaj więcej
Przemysłowy chów zwierząt to za co najmniej 14,5 proc. emisji gazów cieplarnianych i powoduje degradację środowiska. Polacy coraz chętniej rezygnują z mięsa na rzecz roślinnych zamienników.
Czytaj więcej
Polska ma wciąż problem z poziomem recyklingu, także z powodu prawa, jakie nie przystaje do realiów rynkowych. Tymczasem wchodzą nowe obowiązki, jak odzysk ubrań.
Czytaj więcej
Rzeczywisty koszt plastiku dla środowiska i społeczeństwa jest co najmniej dziesięć razy wyższy niż jego cena płacona przez producentów tworzyw sztucznych.
Czytaj więcej
Zbyt duże zakupy powodują, że tony jedzenia zamiast na stoły trafiają na śmietnik. Skala zjawiska poraża.
Czytaj więcej
Dla recyklerów śmieci nie istnieją. Odpad to surowiec, który ma swoją wartość i potencjał produkcyjny.
Czytaj więcej
Choć wdrażanie unijnych dyrektyw, których celem jest ograniczenie ilości otaczającego nas plastiku, idzie nam jak po grudzie, to powoli przynosi efekty. Także za sprawą dobrowolnych inicjatyw firm.
Czytaj więcej
77 proc. Polaków selektywnie zbiera w domu odpady opakowaniowe.
Czytaj więcej
Gaz to jedyne obecnie dostępne paliwo, które ma na tyle dobre własności dynamiczne, że może stabilizować energetykę odnawialną – mówi Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Czytaj więcej
Jak wynika z badania Deloitte Sustainable Behaviors Survey, już ponad połowa osób na świecie obawia się zmian klimatycznych.
Czytaj więcej
Pod takim hasłem Klub Gaja prowadził wieloletnią kampanię, która skutecznie zmieniła krajobraz prawno-społeczny w Polsce.