Partnerzy

Polska i Niemcy najbardziej trują elektrowniami węglowymi

Elektrownie węglowe generowały w ubiegłym roku ponad 60 proc. emisji z sektora elektroenergetycznego w EU-ETS, a Polska wraz z Niemcami odpowiadały za dwie trzecie.

Emisje metanu regulowane jedynie w niewielkim stopniu

Mimo, że metan odpowiada za co najmniej 25 proc. ocieplania się klimatu, regulowana jest jedynie symboliczna część jego emisji. Naukowcy ustalili również, że regulacje te często są niewystarczająco rygorystyczne.

Teoretycznie dobra wiadomość o unijnej emisji gazów cieplarnianych

Jak wynika z danych Eurostatu, w ostatnim kwartale 2022 roku emisje gazów cieplarnianych Unii Europejskiej spadły o 4 proc., podczas gdy PKB wzrósł o 1,5 proc.

Emisje metanu na cenzurowanym

Chociaż konieczność dekarbonizacji w walce ze zmianami klimatu przebija się do świadomości najbardziej, to często metan jest większym winowajcą ocieplania się globu. Jego ograniczenie jest kluczowe dla przyszłości planety.

Naukowcy opracowali nową metodę wychwytywania CO2. Ma być tania

Badaczom z Arabii Saudyjskiej i Chin udało się opracować nową metodę wychwytywania oraz magazynowania dwutlenku węgla z wykorzystaniem jednokrystalicznej soli klatratu na bazie siarczanu guanidyny – podaje portal Science Direct. Ma być ona nie tylko tylko dużo tańsza niż dotychczasowe, ale i bardziej wydajna.

UE zawarła porozumienie ws. ekologicznych paliw. Lotnictwo będzie czystsze

Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie zwiększenia skali użycia zrównoważonych paliw lotniczych. Chce w ten sposób ożywić rynek paliw ekologicznych i ograniczyć ślad węglowy z sektora lotniczego.

Wizzair i Ryanair emitują jeszcze więcej CO2 niż przed pandemią

W minionym roku emisje dwutlenku węgla w tanich liniach lotniczych Ryanair i Wizzair były wyższe niż w 2019 r. - wynika z raportu Europejskiej Federacji Transportu i Środowiska.

W. Brytania: Odrzutowce startowały co sześć minut. "Bogaci latają kosztem Ziemi"

Jak informuje dziennik „The Guardian”, w minionym roku prywatne odrzutowce w Wielkiej Brytanii latały niezwykle często – startowały średnio co sześć minut. Aktywiści klimatyczni zaznaczają, że duża część tych podróży mogła odbyć się innym środkiem transportu – w niektórych przypadkach nawet rowerem.

Emisje metanu wymagają drastycznej redukcji. Czy UE podoła?

Unia Europejska pracuje nad poprawkami do projektu rozporządzenia dotyczącego metanu. Think tank klimatyczny Ember ostrzega, że nowe przepisy mogą doprowadzić do uwolnienia ogromnych emisji tego wyjątkowo groźnego gazu cieplarnianego.

Produkcja mięsa, nabiału i ryżu napędza zmiany klimatu

Najnowsze badanie wykazuje, jak ogromny wpływ na wzrost globalnej temperatury mają emisje gazów cieplarnianych generowane przez produkcję żywności.

Posłanka Solidarnej Polski: CO2 szkodliwy? Nie. Jest niezbędny do życia

Unia Europejska i ekolodzy mówią, że chcemy zmniejszyć emisyjność CO2 do zera (...) Czy dwutlenek węgla jest szkodliwy? Nie, drodzy państwo. Dwutlenek węgla zawsze był w powietrzu. Mało tego – jest niezbędny do życia ludzkiego i życia roślin - powiedziała w opublikowanym na Twitterze wideo Maria Kurowska, posłanka Solidarnej Polski, była wicemarszałek województwa Podkarpackiego.

Globalna emisja CO2 osiągnęła rekordowy poziom

Globalna emisja dwutlenku węgla związana z wytwarzaniem energii osiągnęła w 2022 roku rekordowy poziom - informuje agencja Reutera, powołując się na opublikowany w czwartek raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

Giganci naftowi i gazowi lekceważą emisje metanu

Zdaniem szefa Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Fatiha Birola, „nie ma usprawiedliwienia” dla ogromnych emisji metanu, wygenerowanych przez gigantów naftowych i gazowych w ubiegłym roku.

IKEA walczy o zmniejszenie śladu węglowego

Okazuje się, że działania IKEI na rzecz zmniejszenia śladu węglowego przynoszą efekty. Roczna emisja dwutlenku węgla skandynawskiego giganta meblowego spadła o 5 proc. – informuje agencja Reutera.

Sąd: Oskarżanie BMW ws. emisji spalin jest bezpodstawne

Niemiecka organizacja pozarządowa Deutsche Umwelthilfe (DUH), która zarzuca koncernom motoryzacyjnym brak działań w sprawie walki ze zmianami klimatu, jest zawiedziona orzeczeniem sądu w Monachium. Ten uznał bowiem, że oskarżanie marki BMW ws. emisji spalin "jest bezpodstawne".

Naukowcy uwięzili CO2 w betonie. Twierdzą, że pozostanie tam „na wieki”

W obliczu katastrofy klimatycznej niezwykle istotne jest, by redukować poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Zdaniem ekspertów, warto także go z niej usuwać. Badacze z IPCC znaleźli na to sposób – chcą „więzić” CO2 w betonie.

Wielka Brytania zaniża emisje metanu. Przestarzałe metody pomiaru

Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Princeton University i Colorado State University wykazało, że obecna metoda szacowania emisji metanu z produkcji ropy i gazu w Wielkiej Brytanii, drastycznie je zaniża.

Rossmann wycofuje etykiety z napisem "neutralne dla klimatu"

Dwa lata po wprowadzeniu do sklepów opakowań z etykietą „neutralne dla klimatu” niemiecka sieć drogeryjna Rossmann, postanowiła z nich zrezygnować. Powodem decyzji są szczegóły śledztwa dziennikarskiego, które dotyczyło programów kompensacji emisji dwutlenku węgla.