Partnerzy

Nowy raport ONZ na temat redukcji emisji. Kto ma najwięcej do zrobienia?

Kontynuacja obecnej polityki doprowadzi do katastrofy klimatycznej – przekonują autorzy nowego raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) i wzywają najbogatsze kraje świata: musicie wziąć na siebie ciężar redukcji emisji.

UE zmniejsza emisje gazów cieplarnianych. „Największy spadek od dekad”

W 2023 roku emisje gazów cieplarnianych spadły o ponad 8 proc. – wskazuje nowy raport Komisji Europejskiej dotyczący działań na rzecz klimatu. Wspólnota jest na dobrej drodze do realizacji swojego zobowiązania – ograniczenia emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 roku – oceniono.

„Zagrożenie dla ludzi i Ziemi”. Raport o wpływie miliarderów na środowisko

Pięćdziesięciu najbogatszych miliarderów na świecie w mniej niż trzy godziny emituje średnio więcej dwutlenku węgla niż przeciętny Brytyjczyk przez całe swoje życie – wskazuje najnowszy raport organizacji humanitarnej Oxfam. „Ich ekstremalne emisje podsycają nierówności, głód i zagrażają życiu" – alarmują badacze.

Rosja i Bliski Wschód: Eksperci o zagrożeniach dla redukcji emisji na świecie

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej alarmują w nowym raporcie World Energy Outlook, że pozostało niewiele czasu na odejście od węgla, ropy i gazu, aby zachować nadzieję na ograniczenie wzrostu średniej temperatury na świecie na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Czysta energia rozwija się wprawdzie znakomicie, ale paliwa kopalne wciąż generują emisje.

Wolniej latające samoloty sposobem na walkę ze zmianami klimatu? Nowy raport

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Cambridge są przekonani, że jednym ze sposobów na ograniczenie szkodliwego wpływu lotnictwa na środowisko jest spowolnienie samolotów pasażerskich. To wydłuży wakacyjne podróże, ale zdaniem ekspertów może pomóc w ograniczeniu skutków zmian klimatu.

Cele klimatyczne USA pod znakiem zapytania. Nowe przepisy wszystko zmienią?

Nowy raport firmy Rhodium Group wskazuje, że Stany Zjednoczone nie dokonują redukcji swoich emisji wystarczająco szybko. Mimo to USA nadal mają szansę osiągnąć cele na 2030 rok. Co musi się zmienić?

Gospodarz szczytu klimatycznego ma problemy. Emisje wymknęły się spod kontroli

Nowa analiza organizacji pozarządowej Global Witness wykazała, że Azerbejdżan, gospodarz tegorocznego szczytu klimatycznego, od 2018 roku nie wywiązywał się z obowiązku składania deklaracji w zakresie emisji gazów cieplarnianych. Od tego czasu w kraju drastycznie spala się również coraz więcej gazu ziemnego, osiągając w 2023 roku najwyższy poziom od dekady.

Największy wyciek metanu w historii. Naukowcy dostrzegli go dzięki satelitom

Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał nowoczesne narzędzia do potwierdzenia ogromnych ilości metanu, który wyciekł z odwiertu naftowego na złożu Karaturun East w Kazachstanie. To największy udokumentowany wyciek metanu.

Google bardziej szkodzi środowisku. To efekt nowej strategii giganta z USA

Najnowszy raport Google sugeruje, że gigant technologiczny może mieć niemałe problemy z osiągnięciem zaplanowanego przez siebie celu, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. W swoim najnowszym raporcie koncern informuje o znacznym wzroście emisji, który nastąpił na przestrzeni ostatnich lat. Powód? Wymagająca ogromnych ilości energii sztuczna inteligencja.

AI kłopotem dla Microsoftu. Niespełnione obietnice o redukcji emisji CO2

Wygląda na to, że ambitne plany firmy Microsoft w zakresie redukcji szkodliwego wpływu na klimat legły na razie w gruzach. Zamiast ograniczenia emisji CO2 firma odnotowała spory wzrost, który wynika głównie z intensywnego rozwoju sztucznej inteligencji.

„Mamut” już działa. Ruszyło największy na świecie urządzenie wyłapujące CO2

Szwajcarska firma Climeworks, zajmująca się technologią klimatyczną, poinformowała właśnie, że otwarty został największy na świecie obiekt do wychwytywania dwutlenku węgla z powietrza. Nowa instalacja typu Direct Air Capture (DAC) o nazwie „Mamut” jest dziesięć razy większa od swojej poprzedniczki – uruchomionej w 2021 roku „Orki”.

Emisje CO2 rosną najszybciej od 50 tysięcy lat. „Rusza reakcja łańcuchowa”

Tempo wzrostu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest obecnie dziesięć razy szybsze niż w jakimkolwiek innym momencie w ciągu ostatnich 50 tysięcy lat – ustalili naukowcy. Dowodem na to, że żyjemy w czasach rekordowego wzrostu emisji CO2, ma być zbadana przez ekspertów bryła lodu z Antarktydy.

Najbogatsze państwa świata zaniedbały realizację zobowiązań klimatycznych

Najnowszy raport Climate Analytics nie pozostawia złudzeń: cele krajów G7 w zakresie redukcji emisji na 2030 rok raczej nie zostaną zrealizowane w całości.

Świat zatruwa 57 firm. Nowy raport wskazuje, które koncerny szkodzą najbardziej

Aż 80 proc. globalnych emisji CO2 z paliw kopalnych wygenerowało zaledwie 57 firm - pokazuje nowe badanie sporządzone w oparciu o dane Carbon Majors. Po siedmiu latach od podpisania porozumienia paryskiego, emisje największych producentów paliw kopalnych były wyższe niż w tym samym okresie przed 2015 rokiem.

Taylor Swift królową CO2. Film pokazuje loty gwiazdy pop. „7 razy wokół Ziemi”

Oburzeni internauci stworzyli animację, przedstawiającą loty Taylor Swift, które gwiazda muzyki pop odbyła w ubiegłym roku. Materiał może szokować – swoimi podróżami samolotem, artystka miała przyczynić się do emisji 1200 ton CO2. „Odpowiada to siedmiokrotnemu okrążeniu Ziemi” – czytamy.

Szansa na dodatkowe uprawienia do emisji CO2. Ciepłownie muszą spełnić warunek

Polskie ciepłownie mogą otrzymać dodatkowe 30 proc. uprawnień do emisji CO2 w latach 2026–2030 r. Warunkiem jest jednak pogłębiona transformacja zmierzająca w stronę redukcji emisji.

Ekologiczny „wielki brat” już na orbicie. Ma badać poziom emisji metanu

Wykrywający wycieki metanu satelita MethaneSAT, który wyniosła na orbitę rakieta SpaceX, ma pomóc w walce z emisją gazów cieplarnianych. Niektórzy nazywają go ekologicznym „wielkim bratem” – będzie on bowiem mógł analizować, jak koncerny radzą sobie z ograczaniem emisji metanu.

„Czysta energia” pomaga w redukcji emisji CO2. Eksperci ujawnili dane

Bez dynamicznego rozwoju czystej energii w ciągu ostatnich pięciu lat globalne emisje dwutlenku węgla byłyby znacznie wyższe – wynika z nowej analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA),