Partnerzy

Ekologiczny „wielki brat” już na orbicie. Ma badać poziom emisji metanu

Wykrywający wycieki metanu satelita MethaneSAT, który wyniosła na orbitę rakieta SpaceX, ma pomóc w walce z emisją gazów cieplarnianych. Niektórzy nazywają go ekologicznym „wielkim bratem” – będzie on bowiem mógł analizować, jak koncerny radzą sobie z ograczaniem emisji metanu.

„Czysta energia” pomaga w redukcji emisji CO2. Eksperci ujawnili dane

Bez dynamicznego rozwoju czystej energii w ciągu ostatnich pięciu lat globalne emisje dwutlenku węgla byłyby znacznie wyższe – wynika z nowej analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA),

Chiny wierzą w „czarne złoto”. Małe szanse na osiągnięcie celów klimatycznych

Mimo że Chiny intensywnie inwestują w rozwój „zielonej” energii, wciąż pozostają największym na świecie emitentem dwutlenku węgla i nie zanosi się, by mogło się to zmienić w najbliższych latach – uważają eksperci.

Apel aktywistów w sprawie samochodów elektrycznych. „Dzieci bardziej zagrożone”

Nowy raport American Lung Association, amerykańskiej organizacji pozarządowej zajmującej się przeciwdziałaniem chorobom płuc, wskazuje, że odejście przez społeczeństwa z samochodów z silnikami spalinowymi bardzo korzystnie wpłynie na zdrowie osób cierpiących na choroby układu oddechowego. Szczególnie dotyczy to dzieci, które w dużo większym stopniu narażone są na szkodliwe skutki spalania paliw kopalnych.

Raport: produkcja samochodów bardziej emisyjna niż branża paliwowa?

Autorzy raportu globalnego ośrodka doradczego Nomisma oraz think tanku Carbon Tracker twierdzą, że inwestycje w producentów samochodów można uznać za bardziej emisyjne niż inwestycje w koncerny naftowe.

Emisje CO2 w UE najniższe od pół wieku. „Czysta energia” zaczyna działać

Wykorzystanie paliw kopalnych w energetyce spada, a dynamiczny rozwój OZE wraz z niższym popytem na energię elektryczną doprowadziły w 2023 roku do 8 proc. spadku emisji CO2 w Unii Europejskiej.

Raport: samochody osobowe w UE wciąż emitują za dużo CO2. Winna moc silników

Emisje CO2 związane z transportem pozostają na takim samym poziomie jak 12 lat temu – oceniają eksperci Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO). Postęp technologiczny nie przynosi oczekiwanych korzyści dla środowiska, bo jednocześnie rosną masa samochodów i moc ich silników.

Nowa strategia lobby mięsnego. Wybielanie wizerunku i walka o emisje metanu

Zdaniem autorów nowego raportu opublikowanego przez organizację Changing Markets Foundation, lobby producentów mięsa stara się kreować wizerunek tej branży jako przyjaznej dla klimatu, jednocześnie nie ograniczając emisji metanu.

Emisje w Niemczech najniższe od 70 lat. To był „czarny rok” dla węgla

W 2023 roku niemiecka gospodarka zanotowała najniższy poziom emisji od 1950 roku. Dane są zaskakujące, ale eksperci zastrzegają, że bez odpowiednich zmian efekt może być krótkotrwały.

Latając samolotem Taylor Swift wyemitowała w trzy miesiące 138 ton CO2

Wokalistka Taylor Swift, którą na początku grudnia magazyn „Time” wyróżnił tytułem Człowieka Roku, w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 roku swoimi podróżami samolotem, miała przyczynić się do emisji 138 ton dwutlenku węgla.

Badanie: tak wysoki poziom CO2 w atmosferze ostatni raz był 14 milionów lat temu

Z badania, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Science" wynika, że ostatni raz średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze był równy jego obecnym wartościom co najmniej 14 milionów lat temu.

Giganci przemysłu mięsnego i mleczarskiego mają problem. Emisja CO2 w górę

Nowy raport sieci FAIRR skupiającej inwestorów z branży mięsnej i mleczarskiej, pokazuje, że mimo deklarowania ambitnych celów klimatycznych, najwięksi producenci mięsa i nabiału na świecie coraz bardziej zanieczyszczają środowisko.

Produkcja wołowiny odpowiedzialna za większość emisji Brazylii

Nowe badanie wykazało, że ponad trzy czwarte emisji gazów cieplarnianych generowanych przez przemysł spożywczy w Brazylii pochodzi z produkcji wołowiny.

Światowy rynek emisji CO2 przekroczy w tym roku 800 mld dolarów

Według najnowszego raportu Bloomberg New Energy Finance (BNEF), wartość globalnych rynków uprawnień do emisji wzrosła o 5 proc. w stosunku do ubiegłego roku, pomimo zawirowań związanych z powodu ataku Rosji na Ukrainę.

Mało optymistyczne wnioski z badań emisji CO2

Wnioski z badań Glen Peters, dyrektor ds. badań w Instytucie Badań Klimatycznych CICERO w Norwegii, nie są zbyt optymistyczne. Wynika z nich bowiem, że w 2023 roku – mimo podejmowanych wysiłków – emisja CO2 wzrośnie.

Trawy odgrywają niezwykle istotną rolę w wychwytywaniu CO2. "Ważne jak drzewa"

Z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Nature Geoscience” wynika, że nie tylko drzewa, ale także trawy, odgrywają niezwykle istotną rolę w wychwytywaniu dwutlenku węgla. "Ochrona tych ekosystemów jest więc kluczowa" – zaznaczają eksperci.

Indonezja traci setki miliony dolarów przez węgiel

Gdyby kraj kontrolował emisje pochodzące z kompleksu elektrowni węglowych Suralaya, gospodarka zaoszczędziłaby rocznie 960 milionów dolarów. To koszty leczenia i zwolnień lekarskich mieszkańców, narażonych na oddychanie powietrzem o fatalnej jakości.

Brytyjski zespół chce zredukować tyle CO2, ile wyemituje koncert

Pochodzący z Manchesteru zespół The 1975 podczas najbliższej trasy koncertowej, postara się zredukować do zera środowiskowe koszty swoich występów.