Partnerzy

Rossmann wycofuje etykiety z napisem "neutralne dla klimatu"

Dwa lata po wprowadzeniu do sklepów opakowań z etykietą „neutralne dla klimatu” niemiecka sieć drogeryjna Rossmann, postanowiła z nich zrezygnować. Powodem decyzji są szczegóły śledztwa dziennikarskiego, które dotyczyło programów kompensacji emisji dwutlenku węgla.

Usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery nie idzie wystarczająco sprawnie

Raport przygotowany pod kierunkiem naukowców ze Smith School of Enterprise and the Environment Uniwersytetu Oksfordzkiego wykazał, że obecna skala wychwytywania emisji CO2 z atmosfery jest niewspółmierna do celów klimatycznych ustanowionych w Porozumieniu Paryskim.

Emisje USA rosną, choć kraj inwestuje w OZE

W ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy udział energii odnawialnej był większy niż energii węglowej. Mimo to emisje gazów cieplarnianych wzrosły o 1,3 proc.

Wojna w Ukrainie doprowadziła do uwolnienia milionów ton gazów cieplarnianych

Z doniesień ukraińskiego ministerstwa ochrony środowiska wynika, że od początku wojny rosyjskie bombardowania zniszczyły miliony hektarów terenów wiejskich oraz rezerwaty przyrody. Inwazja spowodowała także uwolnienie ponad 33 mln ton gazów cieplarnianych.

Najniższe emisje CO2 w Unii Europejskiej od 30 lat

Jak wynika z ustaleń niezależnego fińskiego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), mimo kryzysu energetycznego, w listopadzie unijne emisje były najniższe od co najmniej 30 lat.

Emisje z ciężarówek wiozących prezenty wzrosną w grudniu o 133 proc.

Ogromny wzrost zamówień związany ze świętami przekłada się na większą liczbę ciężarówek z silnikiem Diesla na drogach. Organizacja Transport & Environment (T&E) ocenia, że może to aż dwukrotnie zwiększyć zanieczyszczenie powietrza.

Unia nie zwalnia tempa w walce o klimat

Porozumienie osiągnięte w Brukseli utrzymuje wysoki priorytet dla wysiłków Unii w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych.

Jest wstępne porozumienie o obciążeniu emisji CO2 poza Unią Europejską

Rada Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski osiągnęły tymczasowe i warunkowe porozumienie w sprawie granicznego mechanizmu węglowego (CBAM). Zanim wejdzie w życie, musi on zostać zatwierdzony jednak przez ambasadorów państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Parlament.

Fińskie wojsko będzie korzystać z biopaliw. Na lądzie i morzu

Siły Obronne Finlandii chcą stopniowo zwiększać wykorzystanie biopaliw. Ich celem jest zmniejszenie o połowę emisji dwutlenku węgla do końca tej dekady – zarówno przez przez siły lądowe, jak i morskie.

Chiny mogłyby drastycznie zmniejszyć emisje metanu

Największy globalny emitent metanu nie zdecydował się na przystąpienie do Global Methane Pledge w trakcie ubiegłorocznego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow. Teraz jednak planują redukcję emisji tego gazu cieplarnianego.

UE chce ograniczyć emisje o 57 proc. do 2030 roku. Ekolodzy wciąż chcą więcej

Podczas 27. szczytu klimatycznego ONZ (COP27), który trwa obecnie w Sharm el Sheikh w Egipcie, Unia Europejska zobowiązała się do wzmocnienia swojego zaangażowania w redukcję emisji dwutlenku węgla.

Emisje CO2 osiągną w tym roku rekordowy poziom na świecie

Globalne emisje dwutlenku węgla mogą w tym roku osiągnąć rekordowe poziomy. Organizacja Global Carbon Project szacuje ich wzrost o 1 proc. do 36,6 mld ton.

To koniec epoki kopalnej? Globalne emisje mają osiągnąć szczyt w 2025 roku

Z prognoz Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) wynika, iż maksymalna globalna emisja dwutlenku węgla nastąpi w 2025 roku. Później będzie ona spadać, dzięki przechodzeniu przez państwa na czystsze źródła energii. To prawdziwy punkt zwrotny.

NASA bada emisje metanu pochodzące z kosmosu. Skąd pochodzi gaz gorszy od CO2?

Spektrometr NASA, którego używano dotychczas do prowadzenia badań związanych z pyłem unoszącym się w powietrzu, służy obecnie naukowcom do monitorowania największych emitentów metanu na globie – informuje agencja Reutera.

Xi Jinping: Poczyniliśmy postępy w rozwiązywaniu problemów środowiskowych

Z okazji odbywającego się co pięć lat zjazdu Komunistycznej Partii Chin, prezydent Chin Xi Jinping, jak zawsze wygłosił długie przemówienie. Tym razem poruszył między innymi tematy związane z klimatem i energetyką emisyjną.

Wiadomo o ile wzrosną globalne emisje CO2 w 2022 roku

Przyrost emisji dwutlenku węgla zwolnił w stosunku do 2021. Wzrost produkcji ze źródeł odnawialnych ma w tym duży udział. Globalne emisje CO2 wzrosną w tym roku tylko o 1 procent.

Bitcoin szkodliwy niczym produkcja wołowiny i spalanie paliw kopalnych

Naukowcy z University of New Mexico w Albuquerque ustalili, że w miarę upływu czasu, ślad środowiskowy Bitcoina staje się coraz bardziej szkodliwy dla klimatu.

Polski start-up bierze ślad węglowy pod kontrolę

Polski start-up rusza z innowacyjną platformą do zarządzania śladem węglowym organizacji.