Partnerzy

Google bardziej szkodzi środowisku. To efekt nowej strategii giganta z USA

Najnowszy raport Google sugeruje, że gigant technologiczny może mieć niemałe problemy z osiągnięciem zaplanowanego przez siebie celu, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. W swoim najnowszym raporcie koncern informuje o znacznym wzroście emisji, który nastąpił na przestrzeni ostatnich lat. Powód? Wymagająca ogromnych ilości energii sztuczna inteligencja.

AI kłopotem dla Microsoftu. Niespełnione obietnice o redukcji emisji CO2

Wygląda na to, że ambitne plany firmy Microsoft w zakresie redukcji szkodliwego wpływu na klimat legły na razie w gruzach. Zamiast ograniczenia emisji CO2 firma odnotowała spory wzrost, który wynika głównie z intensywnego rozwoju sztucznej inteligencji.

„Mamut” już działa. Ruszyło największy na świecie urządzenie wyłapujące CO2

Szwajcarska firma Climeworks, zajmująca się technologią klimatyczną, poinformowała właśnie, że otwarty został największy na świecie obiekt do wychwytywania dwutlenku węgla z powietrza. Nowa instalacja typu Direct Air Capture (DAC) o nazwie „Mamut” jest dziesięć razy większa od swojej poprzedniczki – uruchomionej w 2021 roku „Orki”.

Emisje CO2 rosną najszybciej od 50 tysięcy lat. „Rusza reakcja łańcuchowa”

Tempo wzrostu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest obecnie dziesięć razy szybsze niż w jakimkolwiek innym momencie w ciągu ostatnich 50 tysięcy lat – ustalili naukowcy. Dowodem na to, że żyjemy w czasach rekordowego wzrostu emisji CO2, ma być zbadana przez ekspertów bryła lodu z Antarktydy.

Najbogatsze państwa świata zaniedbały realizację zobowiązań klimatycznych

Najnowszy raport Climate Analytics nie pozostawia złudzeń: cele krajów G7 w zakresie redukcji emisji na 2030 rok raczej nie zostaną zrealizowane w całości.

Świat zatruwa 57 firm. Nowy raport wskazuje, które koncerny szkodzą najbardziej

Aż 80 proc. globalnych emisji CO2 z paliw kopalnych wygenerowało zaledwie 57 firm - pokazuje nowe badanie sporządzone w oparciu o dane Carbon Majors. Po siedmiu latach od podpisania porozumienia paryskiego, emisje największych producentów paliw kopalnych były wyższe niż w tym samym okresie przed 2015 rokiem.

Taylor Swift królową CO2. Film pokazuje loty gwiazdy pop. „7 razy wokół Ziemi”

Oburzeni internauci stworzyli animację, przedstawiającą loty Taylor Swift, które gwiazda muzyki pop odbyła w ubiegłym roku. Materiał może szokować – swoimi podróżami samolotem, artystka miała przyczynić się do emisji 1200 ton CO2. „Odpowiada to siedmiokrotnemu okrążeniu Ziemi” – czytamy.

Szansa na dodatkowe uprawienia do emisji CO2. Ciepłownie muszą spełnić warunek

Polskie ciepłownie mogą otrzymać dodatkowe 30 proc. uprawnień do emisji CO2 w latach 2026–2030 r. Warunkiem jest jednak pogłębiona transformacja zmierzająca w stronę redukcji emisji.

Ekologiczny „wielki brat” już na orbicie. Ma badać poziom emisji metanu

Wykrywający wycieki metanu satelita MethaneSAT, który wyniosła na orbitę rakieta SpaceX, ma pomóc w walce z emisją gazów cieplarnianych. Niektórzy nazywają go ekologicznym „wielkim bratem” – będzie on bowiem mógł analizować, jak koncerny radzą sobie z ograczaniem emisji metanu.

„Czysta energia” pomaga w redukcji emisji CO2. Eksperci ujawnili dane

Bez dynamicznego rozwoju czystej energii w ciągu ostatnich pięciu lat globalne emisje dwutlenku węgla byłyby znacznie wyższe – wynika z nowej analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA),

Chiny wierzą w „czarne złoto”. Małe szanse na osiągnięcie celów klimatycznych

Mimo że Chiny intensywnie inwestują w rozwój „zielonej” energii, wciąż pozostają największym na świecie emitentem dwutlenku węgla i nie zanosi się, by mogło się to zmienić w najbliższych latach – uważają eksperci.

Apel aktywistów w sprawie samochodów elektrycznych. „Dzieci bardziej zagrożone”

Nowy raport American Lung Association, amerykańskiej organizacji pozarządowej zajmującej się przeciwdziałaniem chorobom płuc, wskazuje, że odejście przez społeczeństwa z samochodów z silnikami spalinowymi bardzo korzystnie wpłynie na zdrowie osób cierpiących na choroby układu oddechowego. Szczególnie dotyczy to dzieci, które w dużo większym stopniu narażone są na szkodliwe skutki spalania paliw kopalnych.

Raport: produkcja samochodów bardziej emisyjna niż branża paliwowa?

Autorzy raportu globalnego ośrodka doradczego Nomisma oraz think tanku Carbon Tracker twierdzą, że inwestycje w producentów samochodów można uznać za bardziej emisyjne niż inwestycje w koncerny naftowe.

Emisje CO2 w UE najniższe od pół wieku. „Czysta energia” zaczyna działać

Wykorzystanie paliw kopalnych w energetyce spada, a dynamiczny rozwój OZE wraz z niższym popytem na energię elektryczną doprowadziły w 2023 roku do 8 proc. spadku emisji CO2 w Unii Europejskiej.

Raport: samochody osobowe w UE wciąż emitują za dużo CO2. Winna moc silników

Emisje CO2 związane z transportem pozostają na takim samym poziomie jak 12 lat temu – oceniają eksperci Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO). Postęp technologiczny nie przynosi oczekiwanych korzyści dla środowiska, bo jednocześnie rosną masa samochodów i moc ich silników.

Nowa strategia lobby mięsnego. Wybielanie wizerunku i walka o emisje metanu

Zdaniem autorów nowego raportu opublikowanego przez organizację Changing Markets Foundation, lobby producentów mięsa stara się kreować wizerunek tej branży jako przyjaznej dla klimatu, jednocześnie nie ograniczając emisji metanu.

Emisje w Niemczech najniższe od 70 lat. To był „czarny rok” dla węgla

W 2023 roku niemiecka gospodarka zanotowała najniższy poziom emisji od 1950 roku. Dane są zaskakujące, ale eksperci zastrzegają, że bez odpowiednich zmian efekt może być krótkotrwały.

Latając samolotem Taylor Swift wyemitowała w trzy miesiące 138 ton CO2

Wokalistka Taylor Swift, którą na początku grudnia magazyn „Time” wyróżnił tytułem Człowieka Roku, w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 roku swoimi podróżami samolotem, miała przyczynić się do emisji 138 ton dwutlenku węgla.