Partnerzy

Badanie: stan powietrza w polskich miastach coraz lepszy. Polacy uważają inaczej

Choć działania antysmogowe w Polsce powoli zaczynają przynosić efekty, to nie wszyscy i nie wszędzie zauważają, że sytuacja się poprawiła – wskazuje badanie „Strefy Czystego Transportu. Czy chcemy oddychać świeżym powietrzem w miastach?”. Co piąta badana osoba jest zdania, że w jej okolicy powietrze jest złe przez cały rok.

Smog w Polsce bardziej uderza w kobiety. Zaskakujące ustalenia polskich badaczy

Na łamach prestiżowego czasopisma naukowego „The Lancet” ukazało się omówienie wyników pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badanie dotyczyło zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Wyniki prac naukowców mogą budzić niepokój.

Zaskakujący efekt poprawy jakości powietrza: Ziemia ociepla się jeszcze szybciej

Zmniejszenie ilości cząstek odpowiedzialnych za zanieczyszczenie powietrza doprowadziło częściowo do ocieplania się planety – uważają badacze. Z czego wynika ten zaskakujący skutek uboczny?

Nowa „stolica smogu” w Europie. Lekarze i eksperci apelują o pilne działanie

Jakość powietrza w Europie wyraźnie się poprawiła w ostatnich dwóch dekadach, ale to nie oznacza, że w UE wszyscy oddychamy powietrzem dobrej jakości.

Polski sukces w walce ze smogiem. Czego uczy przykład miasta pod Warszawą?

Podwarszawska gmina od czterech lat działa w programie LeadAir, prowadzonym przez Forum Energii i kontynuuje miejski program Stop Smog finansujący wymianę starych pieców. Efekty? Coraz niższy poziom smogu, zbliżony do norm WHO, i oszczędności sięgające 150 mln zł rocznie.

Ranking jakości powietrza na świecie. Turystyczny raj z najgorszym wynikiem

Mieszkańcy Europy oddychają powietrzem coraz lepszej jakości, choć normy nadal są przekroczone w większości z nich. Problem ma natomiast Azja, tam powietrze jest fatalnej jakości i nie widać szans na szybką zmianę.

Jakość powietrza w Europie. Tylko trzy kraje spełniają normy WHO dotyczące smogu

W ciągu ostatnich dwóch dekad jakość powietrza w Europie znacząco się poprawiła, ale nadal 98 procent mieszkańców naszego kontynentu oddycha powietrzem, które nie spełnia norm Światowej Organizacji Zdrowia.

Apel aktywistów do Donalda Tuska w sprawie smogu. „To cios w polskie rodziny”

Przedstawiciele siedmiu organizacji pozarządowych zaproponowali rządowi Donalda Tuska rozwiązania prowadzące do poprawy jakości powietrza w polskich miastach.

Smog w jednej z czołowych metropolii UE. Ograniczenia dla aut i mieszkańców

Zimą informacje o fatalnej jakości powietrza zazwyczaj łączymy z miastami w Polsce. Nie tym razem. Obecnie to Mediolan, ze względu na jakość powietrza, stał się jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Stężenie pyłów PM 2,5 w mieście przekroczyło normy zalecane przez WHO aż 24-krotnie.

Smog w Polsce. Znowu oddychamy najgorszym powietrzem w Europie

Smog w Polsce nie odpuszcza. Ostatnich kilka dni to seria fatalnych wieści na temat jakości powietrza w polskich miastach. Zmiana pogody nie pomaga. Według danych GIOŚ stan powietrza jest zły w wielu polskich miastach.

Smog znowu nad Polską: fatalna jakość powietrza. Normy przekroczone o 325 proc.

Smog znowu pojawił się w Polsce. W trzech województwach sytuacja związana ze smogiem jest na tyle poważna, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-y z ostrzeżeniami skierowanymi do przebywających w nich osób.

Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko wystąpienia demencji i udaru

Oddychanie powietrzem fatalnej jakości może niekorzystnie wpływać na zdrowie, w tym powodować wzrost ryzyka wystąpienia szeregu zaburzeń neurologicznych.

Jakość powietrza w Polsce najgorsza w Europie. Które polskie miasta na czele?

Dane Airly, platformy do monitoringu jakości powietrza, wskazują, że na tle innych krajów europejskich jakość powietrza w Polsce jest bardzo zła. W niektórych stacjach pomiaru poziom zanieczyszczeń był w ostatnim czasie "ekstremalnie wysoki".

Indie testują nową technologię walki ze smogiem. Pomóc ma sztuczny deszcz

Władze Indii, kraju, który od lat znajduje się wśród tych o największym zanieczyszczeniu powietrza w skali całego świata, chcą wypróbować nowe metody z walce ze smogiem. Planują wykorzystać wyjątkową technologię – pomóc ma im sztucznie wywoływany deszcz.

Zanieczyszczone powietrze zabiło w 2021 roku 500 tys. Europejczyków

Zanieczyszczenie powietrza wciąż jest jednym z największych środowiskowych zagrożeń dla zdrowia w Unii Europejskiej. To wniosek z raportu opublikowanego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), zajmującą się monitorowaniem stanu środowiska naturalnego.

„Mobilne płuca” staną w polskich miastach. Pokażą, jakim powietrzem oddychamy

Polski Alarm Smogowy rusza z kampanią antysmogową. Aktywiści apelują też do partii tworzących nową koalicję rządową o przyspieszenie walki o czystsze powietrze w polskich miastach.

Warszawa szybko nie uwolni się od smogu

W stolicy już od ponad miesiąca obowiązuje zakaz palenia węglem kamiennym oraz paliwami stałymi produkowanymi z wykorzystaniem węgla kamiennego. Do wymiany pozostało jeszcze 4,2 tys. kopciuchów.

W tych miastach Polski smog truje najbardziej

Smog wciąż truje ale nieco mniej. We wszystkich miejscowościach objętych monitoringiem GIOŚ średnioroczne stężenie pyłów PM10 było w normie - zdarzyło się to pierwszy raz od początku publikacji smogowego rankingu miast.