Partnerzy

Walka ze smogiem na razie nieskuteczna

Pomimo lekkiej i wietrznej zimy powietrze w wielu miejscowościach jest fatalnej jakości. Akcja aktywistów pokazała jak niebezpieczne mogą być działania polityków osłabiające politykę antysmogową.

Niemal cała planeta oddycha zanieczyszczonym powietrzem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Australii oraz Chin, mieszkańcy aż 99,82 proc. lądów nie mają dostępu do czystego powietrza.

Powalczą o czyste powietrze w sądzie. Nie chcą kopciuchów

Mieszkańcy Małopolski przy wsparciu prawników z Frank Bold składają do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargi na demontaż małopolskiej uchwały antysmogowej przez sejmik województwa.

Mazowsze tonie w smogu. Prawie 300 tysięcy kopciuchów

W kwestii pozbycia się trującego dymu jest jeszcze ogrom pracy do wykonania. W warszawskim „obwarzanku” dymią 26 204 „kopciuchy”, stolica dokłada kolejne 4428, natomiast na Mazowszu to aż 280 tysięcy sztuk.

Polskie miasto na podium najbardziej zanieczyszczonych na świecie

Według danych pomiarowych Airly, IQAir czy krajowego systemu zarządzanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Kraków znalazł się wśród miast, które mają najgorszą jakość powietrza na świecie. Znalazł się na miejscu całkiem wysokim, bo trzecim.

Pompa ciepła zamiast kotła. Oszczędność i ekologia

W ramach unijnej polityki klimatycznej i próby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w domach, kotły gazowe mogą zniknąć w perspektywie kilku najbliższych lat. Zastąpić je mają głównie pompy ciepła.

Uchwała antysmogowa zaskarżona. Aktywiści: absurdalne zarzuty

Prokuratura Krajowa wniosła o unieważnienie uchwały antysmogowej dla woj. mazowieckiego z roku 2017. Posiłkuje się argumentami, które są bezzasadne - uważają aktywiści.

„Czyste powietrze” po nowemu. Zasady programu na 2023 rok

Wraz z rozpoczęciem roku zmieniły się zasady rządowego programu „Czyste powietrze”. Zwiększyły się progi dochodowe i wysokość dotacji. Beneficjenci wcześniejszych edycji będą też mogli wystąpić o kolejne dofinansowanie.

Więcej samobójstw przez zanieczyszczenie powietrza

Badanie opublikowane na łamach National Bureau of Economic Research wykazało, że wzrost stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 o jeden mikrogram na metr sześcienny każdego dnia w ciągu roku doprowadziłby do 153,8 dodatkowych samobójstw w tym roku.

Czyste Powietrze 2023. Duży wzrost dotacji

Wyższe progi dochodowe, niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie, urealnienie kosztów jednostkowych to główne zmiany, które mają zachęcić Polaków do głębokiej termomodernizacji wraz z wymianą źródła ciepła.

Wirtualne smogowe płuca pokażą jakość powietrza w głównych miastach Polski

Na ponad dwudziestu tysiącach ekranów, w tym na największych wyświetlaczach LED w głównych miastach Polski, wyświetlane będą oddychające płuca, których kolor zależny będzie od zanieczyszczenia powietrza w okolicy.

Oddychanie w Krakowie, jak wypalanie dwóch paczek papierosów w tygodniu

Jak wynika z szacunków badaczy, mieszkańcy Krakowa, którzy dziennie spędzają cztery godziny na powietrzu, wdychają szkodliwe substancje odpowiadające wypaleniu dziesięciu paczek papierosów w miesiącu.

Do Polaków trafiło już 4 mld zł na wymianę pieców z programu „Czyste powietrze”

Jak poinformował Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach programu antysmogowego "Czyste Powietrze" złożono już ponad 519 tys. wniosków na kwotę ponad 9,6 mld zł dofinansowania. Do Polaków trafiło już około 4 mld zł na wymianę pieców oraz ocieplenie domów – podkreślono.

Indie: Zamknięto szkoły w stolicy. Powodem fatalna jakość powietrza

Władze indyjskiej stolicy, Nowego Delhi, podjęły decyzję o bezterminowym zamknięciu szkół podstawowych, w związku z pogarszającą się jakością powietrza w mieście. Rozważa się także ograniczenie w ruchu drogowym.

Fatalna jakość powietrza w Polsce. Powodem pył PM10 z Europy Wschodniej

Jak informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, we wschodniej części Polski ponownie odnotowywane są podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10. Eksperci uważają, że powodem jest napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej.

Walka ze smogiem bezskuteczna bez strażników miejskich

Badania pokazały, że walka z nielegalnym spalaniem odpadów w piecach jest bezskuteczna w gminach, które nie mają straży miejskiej.

Rządy krajów UE będą pozywane za zanieczyszczone powietrze?

Zdaniem Juliane Kokott, rzeczniczki generalnej TSUE, obywatele UE mogą pozywać rządy za niezrealizowane obietnice w kwestii jakości powietrza.

Zanieczyszczenia powietrza to dla Polaków ogromne koszty

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Europejskiej Koalicji na rzecz Zdrowia Publicznego (EPHA), polska rodzina ponosi spore koszty wynikające z zanieczyszczenia powietrza.