Partnerzy

Zaskakujący efekt poprawy jakości powietrza: Ziemia ociepla się jeszcze szybciej

Zmniejszenie ilości cząstek odpowiedzialnych za zanieczyszczenie powietrza doprowadziło częściowo do ocieplania się planety – uważają badacze. Z czego wynika ten zaskakujący skutek uboczny?

Nowa „stolica smogu” w Europie. Lekarze i eksperci apelują o pilne działanie

Jakość powietrza w Europie wyraźnie się poprawiła w ostatnich dwóch dekadach, ale to nie oznacza, że w UE wszyscy oddychamy powietrzem dobrej jakości.

Polski sukces w walce ze smogiem. Czego uczy przykład miasta pod Warszawą?

Podwarszawska gmina od czterech lat działa w programie LeadAir, prowadzonym przez Forum Energii i kontynuuje miejski program Stop Smog finansujący wymianę starych pieców. Efekty? Coraz niższy poziom smogu, zbliżony do norm WHO, i oszczędności sięgające 150 mln zł rocznie.

Ranking jakości powietrza na świecie. Turystyczny raj z najgorszym wynikiem

Mieszkańcy Europy oddychają powietrzem coraz lepszej jakości, choć normy nadal są przekroczone w większości z nich. Problem ma natomiast Azja, tam powietrze jest fatalnej jakości i nie widać szans na szybką zmianę.

Jakość powietrza w Europie. Tylko trzy kraje spełniają normy WHO dotyczące smogu

W ciągu ostatnich dwóch dekad jakość powietrza w Europie znacząco się poprawiła, ale nadal 98 procent mieszkańców naszego kontynentu oddycha powietrzem, które nie spełnia norm Światowej Organizacji Zdrowia.

Apel aktywistów do Donalda Tuska w sprawie smogu. „To cios w polskie rodziny”

Przedstawiciele siedmiu organizacji pozarządowych zaproponowali rządowi Donalda Tuska rozwiązania prowadzące do poprawy jakości powietrza w polskich miastach.

Smog w jednej z czołowych metropolii UE. Ograniczenia dla aut i mieszkańców

Zimą informacje o fatalnej jakości powietrza zazwyczaj łączymy z miastami w Polsce. Nie tym razem. Obecnie to Mediolan, ze względu na jakość powietrza, stał się jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Stężenie pyłów PM 2,5 w mieście przekroczyło normy zalecane przez WHO aż 24-krotnie.

Smog w Polsce. Znowu oddychamy najgorszym powietrzem w Europie

Smog w Polsce nie odpuszcza. Ostatnich kilka dni to seria fatalnych wieści na temat jakości powietrza w polskich miastach. Zmiana pogody nie pomaga. Według danych GIOŚ stan powietrza jest zły w wielu polskich miastach.

Smog znowu nad Polską: fatalna jakość powietrza. Normy przekroczone o 325 proc.

Smog znowu pojawił się w Polsce. W trzech województwach sytuacja związana ze smogiem jest na tyle poważna, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-y z ostrzeżeniami skierowanymi do przebywających w nich osób.

Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko wystąpienia demencji i udaru

Oddychanie powietrzem fatalnej jakości może niekorzystnie wpływać na zdrowie, w tym powodować wzrost ryzyka wystąpienia szeregu zaburzeń neurologicznych.

Jakość powietrza w Polsce najgorsza w Europie. Które polskie miasta na czele?

Dane Airly, platformy do monitoringu jakości powietrza, wskazują, że na tle innych krajów europejskich jakość powietrza w Polsce jest bardzo zła. W niektórych stacjach pomiaru poziom zanieczyszczeń był w ostatnim czasie "ekstremalnie wysoki".

Indie testują nową technologię walki ze smogiem. Pomóc ma sztuczny deszcz

Władze Indii, kraju, który od lat znajduje się wśród tych o największym zanieczyszczeniu powietrza w skali całego świata, chcą wypróbować nowe metody z walce ze smogiem. Planują wykorzystać wyjątkową technologię – pomóc ma im sztucznie wywoływany deszcz.

Zanieczyszczone powietrze zabiło w 2021 roku 500 tys. Europejczyków

Zanieczyszczenie powietrza wciąż jest jednym z największych środowiskowych zagrożeń dla zdrowia w Unii Europejskiej. To wniosek z raportu opublikowanego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), zajmującą się monitorowaniem stanu środowiska naturalnego.

„Mobilne płuca” staną w polskich miastach. Pokażą, jakim powietrzem oddychamy

Polski Alarm Smogowy rusza z kampanią antysmogową. Aktywiści apelują też do partii tworzących nową koalicję rządową o przyspieszenie walki o czystsze powietrze w polskich miastach.

Warszawa szybko nie uwolni się od smogu

W stolicy już od ponad miesiąca obowiązuje zakaz palenia węglem kamiennym oraz paliwami stałymi produkowanymi z wykorzystaniem węgla kamiennego. Do wymiany pozostało jeszcze 4,2 tys. kopciuchów.

W tych miastach Polski smog truje najbardziej

Smog wciąż truje ale nieco mniej. We wszystkich miejscowościach objętych monitoringiem GIOŚ średnioroczne stężenie pyłów PM10 było w normie - zdarzyło się to pierwszy raz od początku publikacji smogowego rankingu miast.

„Czyste Powietrze”. Uwaga na naciągaczy na drogie pompy ciepła

Program „Czyste Powietrze” to szansa dla Polaków na wsparcie finansowe wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów. Bezzwrotne dotacje wynoszą nawet 135 tys. zł w najwyższym poziomie dofinansowania a dodatkowo do 1,2 tys. zł na audyt energetyczny. Zdarzają się nieuczciwi wykonawcy, którzy chcą zarobić na dotacjach, naciągając beneficjentów programu m.in. na drogie w eksploatacji pompy ciepła o zawyżonej cenie.

Smog znów truje Polskę. W niektórych przypadkach normy przekroczone o 1300 proc.

W nocy ze środy na czwartek w niektórych miejscach w kraju normy jakości powietrza zostały przekroczone o 1300 proc.