Partnerzy

Na Twitterze króluje dezinformacja klimatyczna

Przejęcie Twittera przez Elona Muska pociągnęło za sobą szereg kontrowersyjnych zmian. Jak się okazuje, na platformie drastycznie wzrosła liczba postów zawierających nieprawdziwe twierdzenia na temat pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.

Plastikowy problem nadal w impasie

W ciągu najbliższych dwóch lat ma powstać prawnie wiążący dokument, na mocy którego możliwe będzie powstrzymanie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Jednak negocjacje pod egidą ONZ utknęły.

ROP musi wejść w życie łącznie z systemem kaucji za butelki

Gdy to wprowadzający towary będą ponosić koszt recyklingu wymyślonych przez siebie opakowań, szybko zmienią je tak, by ograniczyć koszty. Finansowanie przez biznes, ekodesign i obowiązek sięgania po recyklat – zmienią gospodarkę.

Transformacja energetyczna ekonomiczną koniecznością

Jeśli w ciągu dwóch dekad nie dokonamy dekarbonizacji energetyki, koszty zaniechania będą dwukrotnie wyższe niż cena przeprowadzenia takiej modernizacji.

Biznes w obliczu nowych zagrożeń

Kongres ESG Polska Moc Biznesu był wyjątkowym, interaktywnym wydarzeniem skierowanym do przedstawicieli kadry kierowniczej, samorządowców, przedsiębiorców i inwestorów z całej Polski.

Dodatek specjalny do pobrania: Droga do zeroemisyjności

Przygotowaliśmy specjalny dodatek w ramach projekt "Walka o Klimat". Dodatek można pobrać w formie wygodnego pliku PDF.

Mariusz Janik: Apokalipsa A.D. 2050

Powietrze. Gorące, ciężkie, drapiące od zanieczyszczeń. Oczy nieustannie łzawią, kaszel nigdy nie znika, bez względu na to, czy zostajemy w pomieszczeniach, czy wychodzimy na zewnątrz. Mało kto pracuje czy przebywa już zresztą na, niegdysiejszym „świeżym” powietrzu. Temperatury, jakie znamy dziś, występują w Kanadzie, Skandynawii, na krańcach Patagonii. Kto ma słabszy układ krążenia, nie wytrwa długo, choć i tak będzie nas jakieś 10 miliardów.

Bogusław Chrabota: Bohaterowie walki o klimat

Projekt Zielone Orły „Rzeczpospolitej” nie pojawił się przypadkiem. Ludzie z kręgu naszego tytułu mają głęboką świadomość tego, iż walka o klimat to walka o standard życia przyszłych pokoleń Polaków. A przecież nie chodzi tylko o nasze dzieci i wnuki.

„Rzeczpospolita” nagrodziła ekologów Zielonymi Orłami

Kapituła nagrody uhonorowała osoby, organizacje, firmy, samorządy, doceniła nowoczesne rozwiązania proekologiczne. Przyznała także nagrody w kategorii In memoriam. Sylwetki laureatów dziś w 40-stronicowym dodatku „Walka o klimat”.

Zielone Orły "Rzeczpospolitej" 2022

"Rzeczpospolita" nagrodziła osoby, firmy, organizacje i samorządy zaangażowane w walkę o powstrzymanie zmian klimatu.

Marcin Piasecki: Zielone Orły na trudne czasy

Przez chwilę można było pomyśleć, że są sprawy ważniejsze. Wojna, narastający kryzys gospodarczy, szalejąca inflacja i nie do końca zwalczona pandemia – to pochłaniało nasze umysły. I chyba trzeba było dopiero katastrofy Odry, żeby na listę najpoważniejszych priorytetów wróciły sprawy ekologii i środowiska. Lekko zaniedbane w świadomości społecznej, bez szczególnego entuzjazmu traktowane przez decydentów, wróciły z całą mocą wraz z widokiem tysięcy martwych ryb w pięknej niegdyś rzece.

Chcemy mieszkać w zrównoważonym i przyjaznym otoczeniu

Niezależnie od tego, o jakiej lokalizacji myślą Polacy dla swojego wymarzonego M, zawsze bardzo wysoko na liście oczekiwań są elementy silnie powiązane ze środowiskiem i jego stanem.

Coraz więcej śmieci zmienia się w surowiec

Już za miesiąc zaczną w Polsce mocno rosnąć obowiązkowe poziomy zbiórek różnych odpadów, wzrost wyhamuje w 2030 r. A wtedy gospodarka surowcami będzie już wyglądać zupełnie inaczej.

Niskoemisyjność w całym cyklu życia produktu rur PE

Ważnym etapem na drodze do zeroemisyjności jest konsekwentne zmniejszanie śladu węglowego produktów w całym cyklu życia m.in. dzięki wdrażaniu zasad gospodarki cyrkularnej.

Zima, która mrozi, ale również dusi

Nawet jeżeli Polsce udało się nieco poprawić stan powietrza w ostatnich latach, ten sezon grzewczy może zaprzepaścić wszystko to, co udało się osiągnąć.

Państwo w stanie suszy hydrologicznej

Na temat stanu wód w Polsce można wygłosić niemal dowolne posępne twierdzenie – i znajdziemy dane, które tę tezę potwierdzą. Katastrofa Odry tylko spektakularnie zwróciła nam na to uwagę.

Nestlé Polska: kolejne kroki na drodze do zerowej emisji netto

Nasz globalny cel jest jasny: zerowa emisja netto do 2050 roku. W Polsce realizujemy wiele ciekawych i efektywnych projektów wspierających to zobowiązanie, a najnowszym jest zawarcie długoterminowej umowy na dostarczanie energii elektrycznej z farm fotowoltaicznych – mówi Tomasz Korytkowski, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej, public affairs i ESG Nestlé Polska.

Samorządy czeka jeszcze więcej pracy

Europa przygląda się recyklingowi, bo zbyt wiele surowców ucieka przed odzyskiem.