Partnerzy

Już od wielu lat działamy w modelu obiegu zamkniętego

Wiele założeń Zielonego Ładu czy woli politycznej związanej z tym planem jest mocno krytykowanych. My uważamy, że to właśnie zrównoważona produkcja jest przyszłością branży spożywczej – mówi Paweł Nowak, prezes Goodvalley Polska.

Ubekistan III RP

Osądzając innych, pamiętajmy, że tyle o sobie samych wiemy, ile nas sprawdzono. Ułatwi to osłabienie wrogości do „resortowych dzieci”. Nie usuniemy ich z kraju, trzeba więc z nimi żyć.

Przyszłość to system kaucyjny w aplikacji

Rosnące wymagania dotyczące recyklingu odpadów komunalnych wymuszają ciągły rozwój systemów ich selektywnej zbiórki.

Wojciech Wiewiórowski: Wspólny rynek przetwarzania danych jest koniecznością

Można powiedzieć, że wszystko, co zostało wprowadzone w Polsce w celu ochrony danych osobowych w policji i służbach, pochodzi z dorobku Unii Europejskiej – mówi Wojciech Wiewiórowski, europejski inspektor ochrony danych.

Piotr Andrzejewski: Okiełznać rynek sztucznej inteligencji

Organy ochrony konkurencji sprawdzają zagrożenia wynikające m.in. z tego, że tylko największe firmy mają zasoby do rozwijania nowych narzędzi AI – mówi Piotr Andrzejewski, radca prawny z kancelarii SMM Legal w rozmowie z Szymonem Cydzikiem.

Mocne strony i ryzyka systemu kaucyjnego w Polsce

Choć sytem zwrotu opakowań na napoje ma wejść w życie już od początku 2025 r., to niektórzy uczestnicy rynku ciągle wskazują na bardzo poważne luki w przepisach. Resort klimatu uspokaja, mówiąc, że widzi ryzyka i szykuje zmiany.

Paulina Hennig-Kloska: Cele klimatyczne Polski na 2040 rok? Nieosiągalne

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przyznała w Brukseli, że realizacja wyznaczonych przez Komisję Europejską celów klimatycznych na 2030 rok „jest dla Polski trudna”. „Można się domyślać, że również cele na 2040 rok będą dla Polski nieosiągalne” - dodała.

Polskie innowacje pomagają w domykaniu obiegu w energetyce

Krajowe sektory wydobywczy i energetyczny intensywnie działają w kierunku zagospodarowywania odpadów powstałych tak przy wydobyciu, jak i spalaniu. Zostały już też zrealizowane pilotażowe projekty rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

Witold Daniłowicz: Popierajmy łowiectwo, zanim będzie za późno

Przeciwnicy myśliwstwa walczą przede wszystkim z myśliwymi, bo ich zdaniem polują oni dla rekreacji. O zwierzęta im nie chodzi. Te bowiem i tak będą musiały zostać zredukowane, gdyż jest ich po prostu za dużo.

Zbrodnia w Nemmersdorfie

Okrutne czyny na ludności cywilnej krasnoarmiejcy rozpoczęli natychmiast, gdy wkroczyli na tereny dawnych Niemiec. Pierwszą ofiarą padła niemal równo 70 lat temu ludność Prus Wschodnich.

Słońce oświetli i ogrzeje Europę

Branża PV szykuje się do skoku. 18 GW to łączna moc gotowych do realizacji projektów fotowoltaicznych w Polsce. I bardzo dobrze: energia słoneczna to fundament planu REPowerEU.

Groźne topnienie wiecznej zmarzliny. Klimat zacznie ocieplać się jeszcze szybciej?

Nowe badania wskazują na zagrożenie płynące z topnienia wiecznej zmarzliny, pod którą ukryte są ogromne pokłady metanu.

Czas ucieka, a energia z wiatru nadal czeka

Energia z wiatru jest zdrowa i niskoemisyjna. Rozmowa na temat energetyki wiatrowej to rozmowa o ekonomii i gospodarce, a nie polityce – przekonują eksperci, którzy uczestniczyli w debacie „Rzeczpospolitej”.

Sztuczna choinka czy drzewko z lasu? Co jest bardziej przyjazne środowisku?

Choć intuicja wielu z nas podpowiada, że rezygnując z wycinania żywego drzewka, by postawić je w salonie w czasie świąt Bożego Narodzenia mniej szkodzimy środowisku, okazuje się, że jest zupełnie inaczej.

Ekolodzy zapłacą setki tysięcy euro za protest na lotniskach? Zostali pozwani

Lufthansa domaga się 740 tysięcy euro odszkodowania od ekologów z ruchu Ostatniej Generacji. To wyrównanie strat poniesionych w wyniku ich protestów na niemieckich lotniskach.

Arktyka doświadczyła najcieplejszego lata w historii. Rekord pobity

Jak wynika z nowego badania amerykańskiej Krajowej Administracji Oceanów i Atmosfery (NOAA), w Arktyce wyjątkowo silnie odczuwane są konsekwencje ocieplającego się klimatu, co może mieć fatalny wpływ na pozostałe regiony świata.

Farmy wiatrowe, nowe wyzwanie dla ubezpieczycieli

Skala i koszty inwestycji związanych z budową morskich farm wiatrowych sprawią, że w ciągu najbliższych kilku lat otworzy się w Polsce nowy segment ubezpieczeniowy. Od ubezpieczycieli będzie wymagał współpracy.

W trosce o bezpieczeństwo żywności i środowisko

Tetra Pak, firma od dekad zajmująca się przetwarzaniem żywności i produkcją opakowań, za cel stawia sobie stworzenie najbardziej zrównoważonego opakowania, czyli takiego, które będzie wykonane w pełni z surowców odnawialnych lub pochodzących z recyklingu i w pełni się do niego nadającego, o możliwie najmniejszym wpływie na planetę.