Partnerzy

Bez udziału firm nie zatrzymamy zmian klimatu

Uzyskanie neutralności klimatycznej w biznesie pewnego dnia może być konieczne. Kolejne kataklizmy mogą popchnąć rządy do radykalnego działania, a zeroemisyjność może się stać warunkiem prowadzenia przedsiębiorstwa.

Biznes mniej szkodzi, ale wciąż niewiele pomaga

Jeżeli biznes ma ratować świat, to musi być dobrze zaopatrzony w strategie zrównoważonego rozwoju – podkreśla prof. Bolesław Rok, dyrektor Centrum Etyki Biznesu i Innowacji Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego.

Rozpędzona machina destrukcji Ziemi

Nie można już mówić „jeśli", „gdyby", „może". Dopiero alarmistyczny ton głosu nauki skłonił rządy i biznes do działania – mówi Maria Andrzejewska, dyrektor generalna świętującego 30-lecie działania Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Czechów dręczy susza, jakiej nie widzieli od średniowiecza

Ubiegły rok nie był dla naszych południowych sąsiadów łatwy. Niedobór wody, jaki pojawił się wraz z falą upalnych sezonów już kilka lat temu, sięgnął apogeum i zbiegł się z nadejściem pandemii. To dziś najbardziej palący problem Pragi.

Są jeszcze szanse na zatrzymanie zmian klimatu. Ale musimy działać

O tym, jakie są najważniejsze cele zbliżającego się szczytu klimatycznego COP26, jakie nadzieje wiąże z konferencją jej gospodarz, Wielka Brytania, oraz jakie będzie przesłanie Polski w Glasgow, dyskutowali eksperci.

Musimy zmienić nasze stare myślenie o używaniu wody

Aż 97 proc. uzdatnianej do picia wody w kranach używamy do celów innych niż spożywcze – mycia, spłukiwania toalet czy podlewania ogródków. Chcąc chronić zasoby wodne, musimy porzucić nasze przyzwyczajenia. Zmiany już się zaczęły.

Żegluga śródlądowa: wykorzystajmy potencjał polskich rzek

W Niderlandach czy Niemczech rzekami przewozi się średnio ok. 70 razy więcej ładunków niż w Polsce. Jak zwiększyć ich wykorzystanie u nas?

Potrzebny jest integrator rynku, który pogodzi różne interesy

Powinniśmy myśleć o systemie depozytowym jako o platformie, która jest przyjazna dla konsumentów i dostarcza wysokiej jakości surowca do recyklingu – podkreśla Andrzej Grzymała, dyrektor zarządzający i wiceprezes RLG w Polsce.

Idzie rewolucja w gospodarce odpadami. Kończą się czasy tanich opakowań

Projekt nowej ustawy, która wywoła rewolucję w polskiej gospodarce opadami opakowaniowymi, już wywołał sporo emocji. Choć eksperci i organizacje biznesowe dostrzegają w nim pozytywne elementy, to widzą też sporo do zmiany.

Deszczówka: zbagatelizowany problem polskich miast

Fale upałów przerywane gwałtownymi burzami – do takiego przekładańca już niemal się przyzwyczailiśmy. Inna sprawa, że polskie miasta dopiero zaczynają sobie uświadamiać, jak niestabilna pogoda przekłada się na ich funkcjonowanie.

Zieleń zaczyna być kolorem biznesu. Polskie firmy wreszcie chcą być eko

Zmiana sposobów funkcjonowania biura, oszczędne gospodarowanie zasobami i mediami, zachęcanie pracowników do proekologicznych zachowań: to działania, na które może pozwolić sobie każda firma. I coraz częściej to robi.

Zrównoważone biura: dzisiaj to już nie trend, lecz standard na rynku

Jeszcze dwa czy trzy lata temu o proekologicznych rozwiązaniach w budownictwie nieruchomości komercyjnych pisano jako o modzie. Dzisiaj dla deweloperów to oczywistość, że nowe biurowce powinny być przyjazne dla środowiska.

Od dziś obowiązuje nowe prawo klimatyczne. Co oznacza dla Polski?

Eksperci zauważają, że wejście w życie nowych przepisów wymusi zmiany m.in w wielu strategiach i programach rządu Mateusza Morawieckiego.

Apel naukowców: od 2019 roku kryzys klimatyczny się pogłębił

„Zmiany klimatyczne postępują szybciej niż myśleliśmy. To przerażające i frustrujące” – mówią współautorzy głośnego apelu, który do dziś podpisało ponad 13 tys. uczonych.

Ponad 50% Polaków uważa, że robimy za mało na rzecz klimatu

Badanie przeprowadzone przez Deloitte pokazuje, że niepokój z powodu zmian klimatycznych w czasie ostatniego miesiąca odczuwało 2/3 z nas. Ekstremalne zjawiska pogodowe, a także jutrzejszy Dzień Długu Ekologicznego z pewnością nie skłaniają do optymizmu.

Hołownia: Ugruntowanie cnót niewieścich? Zaraz usłyszymy o turniejach rycerskich i konkursie białogłów

- To jest najgorszy minister edukacji, jakiego Polska widziała w ciągu ostatnich 30 lat - tak Przemysława Czarnka ocenił Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Przemysław Czarnek o szczepieniu wszystkich nauczycieli: Jestem przeciwnikiem segregacji

- W wielu kwestiach nie zgadzam się z Polską Akademią Nauk, w tej też się nie zgadzam - komentuje rekomendacje PAN minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN zaleca, by niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego odsunąć od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii.

W walce z Nord Stream 2 Polska stawia na drugą batalię: prawną

Polska i Ukraina zawiodły się na Ameryce w walce z gazociągiem pod Bałtykiem. Teraz stawiają na Unię Europejską.