Partnerzy

Zwrot na rynku jednorazowych tworzyw sztucznych

Lista przedmiotów, które towarzyszyły nam w codziennej rutynie, gwałtownie się właśnie skurczyła. Ale nie ma się co martwić: implementacja przepisów o SUP (single use plastic) ma służyć dobru planety i naszemu zdrowiu.

Ireneusz Janik: Mahler czyta Mickiewicza

Kompozytora i wieszcza połączyła pasja wielkiego polskiego magnata na cesarskim dworze w Wiedniu

Zagospodarowanie odpadów to ciągłe wyzwanie

Domykanie obiegu i najbardziej efektywne wykorzystanie zasobów planety wymaga jeszcze sporo działań, nie tylko związanych z poszukiwaniem alternatywnych działań dla recyklingu, ale również edukacyjnych, związanych choćby z uświadamianiem konieczności sortowania odpadów w gospodarstwach domowych.

Chroń bioróżnorodność. Rząd zaczyna kampanię edukacyjną

Resort Klimatu i Środowiska chce pokazać praktyki na przykładzie realizowanych w Polsce projektów związanych z ochroną różnorodności biologicznej.

System kaucyjny na wirażu

Z każdym rokiem rozwiązanie problemu rosnącej góry odpadów staje się coraz pilniejszą kwestią. Z drugiej strony wiele wskazuje na to, że dotrzymanie zakładanych dziś terminów skończy się chaosem.

Aby miasto było bardziej eko

W Warszawie dyskutowano o tym jak doprowadzić do korzystnych dla środowiska zmian wynikających z proekologicznych, codziennych zachowań mieszkańców miast.

Emisje metanu na cenzurowanym

Chociaż konieczność dekarbonizacji w walce ze zmianami klimatu przebija się do świadomości najbardziej, to często metan jest większym winowajcą ocieplania się globu. Jego ograniczenie jest kluczowe dla przyszłości planety.

Segregacja śmieci wdrażana opornie

Już niespełna trzy miesiące dzielą nas od specyficznego jubileuszu: w lipcu 2013 r. weszła w życie nowa ustawa śmieciowa, która wprowadziła segregację odpadów. O ironio, selektywna zbiórka odpadów to wciąż dla wielu z nas błądzenie we mgle.

Dekarbonizacja przemysłu droga, ale możliwa

Połączenie środków, w tym poprawa efektywności energetycznej, wykorzystanie wodoru i biomasy jako surowca lub paliwa, wytwarzanie ciepła za pomocą energii elektrycznej i przyjęcie technologii wychwytywania dwutlenku węgla, może zredukować emisje dwutlenku węgla w tym sektorze niemal do zera.

Coca-Cola w Polsce stawia na zrównoważony rozwój

Tylko w ciągu ostatniej dekady system spółek Coca-Cola zainwestował w kraju 1,3 mld złotych, przeznaczając je zarówno na rozbudowę i modernizację zakładów, jak też na projekty związane ze zrównoważonym rozwojem. Te ostatnie mają coraz większą wagę dla liderów rynkowych, którzy ESG traktują jako fundament działania.

Hubert Krukowski: Wiatr i atom podstawą energetyki

Morska energetyka wiatrowa i atom to podstawy rozwoju krajowego miksu energetycznego. Badania szacują potencjał polskiej części Morza Bałtyckiego nawet na 33 GW – mówi Hubert Krukowski, wiceprezes Hitachi Energy w Polsce.

Działania ESG rynkowym wymogiem

Konsumenci coraz bardziej przyglądają się firmom w zakresie ich starań obejmujących ESG, czyli zarządzanie kwestiami środowiskowymi oraz społecznymi. Wypracowanie lepszych standardów staje się niezbędne, aby utrzymać i pozyskiwać klientów.

Banki wciąż hojnie wspierają branżę paliw kopalnych

Według najnowszego raportu „Banking on Climate Chaos 2023”, w ubiegłym roku największe światowe banki wsparły zanieczyszczający przemysł kwotą aż 673 mld dolarów.

UE przyspiesza walkę o klimat. Przegłosowano trzy akty prawne Fit for 55

Parlament Europejski przegłosował kluczowe akty prawne z pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55). UE zdecydowanie podąża w kierunku neutralności klimatycznej.

Cel: odpowiedzialna gospodarka zasobami

Wypełnienie przez Polskę wskazanych przez UE celów w zakresie selektywnej zbiórki odpadów to poważne wyzwanie. Jednak nie ma innej drogi – po prostu nie stać nas na wyrzucanie zasobów.

System kaucyjny potrzebny na już. Nierealny termin ministerstwa

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że system kaucyjny zacznie funkcjonować najpóźniej 1 stycznia 2025 roku, jednak eksperci i aktywiści klimatyczni twierdzą, że to nierealne.

Wielka Brytania chce zakazać sprzedaży chusteczek nawilżonych

W ramach walki z zanieczyszczeniem wody, brytyjski rząd bierze na celownik mokre chusteczki. Zdecydowana większość zawiera pochodne tworzyw sztucznych.