Nic się nie powinno zmarnować
Sektor budowlany ma pod wieloma względami krytyczne znaczenie dla sukcesu gospodarki cyrkularnej. Lada chwila branżę czekają więc wielkie zmiany.
Wiatr w żaglach wielkiej energetyki
OZE są już nieodwołalnie jednym z filarów europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Choć w Polsce ich rola wciąż bywa kwestionowana, to przed tym trendem nie ma już ucieczki.
System kaucyjny w Polsce na ostatniej prostej
Rząd proceduje projekt zmian w ustawie i szykuje kampanię edukacyjną. Interesariusze intensyfikują przygotowania, choć część uważa, że wejście systemu powinno zostać przesunięte o rok. Przełomowa zmiana ma nastąpić już 1 stycznia 2025 r.
Bezpiecznik ekosystemu OZE
Trudno mówić o efektywnym systemie odnawialnych źródeł energii bez magazynów energii. W Europie ruszają już potężne inwestycje w tym obszarze, ale nie o rekordy tu chodzi.
Rola nowego prezydenta USA w walce z globalnym ociepleniem
Listopadowe wybory prezydenckie to wydarzenie ważne nie tylko dla Stanów Zjednoczonych. Ich wynik ma ogromne znaczenie także dla globalnych celów klimatycznych i powstrzymania realizacji najgorszych scenariuszy kryzysu klimatycznego.
Sektor przed wielkimi wyzwaniami
Choć to energetyka czy transport przykuwają uwagę w dyskusjach o zmianach klimatycznych, to transformacja budownictwa może mieć największy wpływ na nasze życie.
Tylko zielona chemia ma przyszłość
Na frontach klimatycznych batalii są branże, które mają znaczenie strategiczne – i te pełniące rolę drugoplanową. Przemysł chemiczny należy do tych pierwszych.
Korzyści dalece większe niż koszty
Bezpieczeństwo instalacji odnawialnych źródeł energii to fundament rozwoju tego rynku. Zarówno ich producenci, jak i europejskie władze – którym zależy na transformacji energetycznej – powinni uznać ten aspekt za priorytet.
W Polsce brakuje wizji systemu gospodarki odpadami
Brak kompleksowego podejścia wpływa na niestabilność prawa, co powoduje niepewność inwestycyjną. Potrzeba także przyspieszenia procedur administracyjnych – mówi Kamil Majerczak, CEO PreZero w Polsce.
Wyzwania zielonej transformacji branży chemicznej
Europa zmierza w kierunku neutralności klimatycznej i gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), co wiąże się z długoterminowymi decyzjami politycznymi, takimi jak europejski Zielony Ład oraz wypływającymi z niego licznymi działaniami legislacyjnymi.
Obowiązkowa pozycja w budżecie inwestycji
Obecny plan rozwoju energetyki w Polsce zakłada stopniowe odchodzenie od węgla i rozwój energii z odnawialnych źródeł (OZE). Są to ważne kroki w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i poprawy jakości powietrza w naszym kraju.