Partnerzy

„Rzeczpospolita” nagrodziła ekologów Zielonymi Orłami

Kapituła nagrody uhonorowała osoby, organizacje, firmy, samorządy, doceniła nowoczesne rozwiązania proekologiczne. Przyznała także nagrody w kategorii In memoriam. Sylwetki laureatów dziś w 40-stronicowym dodatku „Walka o klimat”.

Zielone Orły "Rzeczpospolitej" 2022

"Rzeczpospolita" nagrodziła osoby, firmy, organizacje i samorządy zaangażowane w walkę o powstrzymanie zmian klimatu.

Marcin Piasecki: Zielone Orły na trudne czasy

Przez chwilę można było pomyśleć, że są sprawy ważniejsze. Wojna, narastający kryzys gospodarczy, szalejąca inflacja i nie do końca zwalczona pandemia – to pochłaniało nasze umysły. I chyba trzeba było dopiero katastrofy Odry, żeby na listę najpoważniejszych priorytetów wróciły sprawy ekologii i środowiska. Lekko zaniedbane w świadomości społecznej, bez szczególnego entuzjazmu traktowane przez decydentów, wróciły z całą mocą wraz z widokiem tysięcy martwych ryb w pięknej niegdyś rzece.

Chcemy mieszkać w zrównoważonym i przyjaznym otoczeniu

Niezależnie od tego, o jakiej lokalizacji myślą Polacy dla swojego wymarzonego M, zawsze bardzo wysoko na liście oczekiwań są elementy silnie powiązane ze środowiskiem i jego stanem.

Coraz więcej śmieci zmienia się w surowiec

Już za miesiąc zaczną w Polsce mocno rosnąć obowiązkowe poziomy zbiórek różnych odpadów, wzrost wyhamuje w 2030 r. A wtedy gospodarka surowcami będzie już wyglądać zupełnie inaczej.

Niskoemisyjność w całym cyklu życia produktu rur PE

Ważnym etapem na drodze do zeroemisyjności jest konsekwentne zmniejszanie śladu węglowego produktów w całym cyklu życia m.in. dzięki wdrażaniu zasad gospodarki cyrkularnej.

Zima, która mrozi, ale również dusi

Nawet jeżeli Polsce udało się nieco poprawić stan powietrza w ostatnich latach, ten sezon grzewczy może zaprzepaścić wszystko to, co udało się osiągnąć.

Państwo w stanie suszy hydrologicznej

Na temat stanu wód w Polsce można wygłosić niemal dowolne posępne twierdzenie – i znajdziemy dane, które tę tezę potwierdzą. Katastrofa Odry tylko spektakularnie zwróciła nam na to uwagę.

Nestlé Polska: kolejne kroki na drodze do zerowej emisji netto

Nasz globalny cel jest jasny: zerowa emisja netto do 2050 roku. W Polsce realizujemy wiele ciekawych i efektywnych projektów wspierających to zobowiązanie, a najnowszym jest zawarcie długoterminowej umowy na dostarczanie energii elektrycznej z farm fotowoltaicznych – mówi Tomasz Korytkowski, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej, public affairs i ESG Nestlé Polska.

Samorządy czeka jeszcze więcej pracy

Europa przygląda się recyklingowi, bo zbyt wiele surowców ucieka przed odzyskiem.

Obojętność i kurczące się zasoby

Można składać deklaracje i podwyższać cele klimatyczne, ale to nie przyćmi faktu, że Ziemia systematycznie ubożeje.

Sebastian Walerysiak, Viessmann: Wszystko zależy od energii

Zahamowanie zmian klimatycznych jest niezaprzeczalnie uzależnione od energii. To elektryczność jest paliwem przyszłości, które wyznacza trendy transformacji energetycznej – mówi Sebastian Walerysiak, prezes spółki Viessmann.

Najwyższy czas na kosztowną ekotransformację nieruchomości

Szeroko pojęte budownictwo odpowiada za ponad jedną trzecią emisji CO2. Dekarbonizacja tej branży to absolutna konieczność.

Start-upy motorem napędowym nowych zielonych technologii

Pomysły rodzimych innowatorów otwierają zupełnie nowe możliwości rozwoju branży „eko”, a także na rynku OZE.

Popyt na e-auta w Polsce hamuje brak ładowarek

W porównaniu z większością krajów UE mamy znacznie wyższe tempo wzrostu rejestracji aut w pełni elektrycznych. Jednak w ilości sprzedanych sztuk wciąż bardzo odstajemy od czołówki.

Drogowy transport pod prądem

Elektryczne samochody dostawcze już teraz mają być w eksploatacji tańsze od tego rodzaju pojazdów z silnikiem diesla.

Bankowe przyspieszenie w zielonych finansach

Firmom podejmującym „czyste” działania proekologiczne łatwiej uzyskać kredyt, mogą też liczyć na pewne preferencje. Za to branże „brudne”, „węglowe” znalazły się na czarnych listach banków.

Wyzwania klimatyczne już dzisiaj wymagają realnych działań

Chcemy maksymalizować efektywność wszystkich realizowanych przez nas działań mających na celu redukcję śladu węglowego, dlatego zdecydowaliśmy się na ich ustrukturyzowanie i opracowanie strategii dekarbonizacji LPP – pisze ekspertka LPP ds. zrównoważonego rozwoju.