Partnerzy

Mocne strony i ryzyka systemu kaucyjnego w Polsce

Choć sytem zwrotu opakowań na napoje ma wejść w życie już od początku 2025 r., to niektórzy uczestnicy rynku ciągle wskazują na bardzo poważne luki w przepisach. Resort klimatu uspokaja, mówiąc, że widzi ryzyka i szykuje zmiany.

Paulina Hennig-Kloska: Cele klimatyczne Polski na 2040 rok? Nieosiągalne

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przyznała w Brukseli, że realizacja wyznaczonych przez Komisję Europejską celów klimatycznych na 2030 rok „jest dla Polski trudna”. „Można się domyślać, że również cele na 2040 rok będą dla Polski nieosiągalne” - dodała.

Polskie innowacje pomagają w domykaniu obiegu w energetyce

Krajowe sektory wydobywczy i energetyczny intensywnie działają w kierunku zagospodarowywania odpadów powstałych tak przy wydobyciu, jak i spalaniu. Zostały już też zrealizowane pilotażowe projekty rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

Witold Daniłowicz: Popierajmy łowiectwo, zanim będzie za późno

Przeciwnicy myśliwstwa walczą przede wszystkim z myśliwymi, bo ich zdaniem polują oni dla rekreacji. O zwierzęta im nie chodzi. Te bowiem i tak będą musiały zostać zredukowane, gdyż jest ich po prostu za dużo.

Zbrodnia w Nemmersdorfie

Okrutne czyny na ludności cywilnej krasnoarmiejcy rozpoczęli natychmiast, gdy wkroczyli na tereny dawnych Niemiec. Pierwszą ofiarą padła niemal równo 70 lat temu ludność Prus Wschodnich.

Słońce oświetli i ogrzeje Europę

Branża PV szykuje się do skoku. 18 GW to łączna moc gotowych do realizacji projektów fotowoltaicznych w Polsce. I bardzo dobrze: energia słoneczna to fundament planu REPowerEU.

Groźne topnienie wiecznej zmarzliny. Klimat zacznie ocieplać się jeszcze szybciej?

Nowe badania wskazują na zagrożenie płynące z topnienia wiecznej zmarzliny, pod którą ukryte są ogromne pokłady metanu.

Czas ucieka, a energia z wiatru nadal czeka

Energia z wiatru jest zdrowa i niskoemisyjna. Rozmowa na temat energetyki wiatrowej to rozmowa o ekonomii i gospodarce, a nie polityce – przekonują eksperci, którzy uczestniczyli w debacie „Rzeczpospolitej”.

Sztuczna choinka czy drzewko z lasu? Co jest bardziej przyjazne środowisku?

Choć intuicja wielu z nas podpowiada, że rezygnując z wycinania żywego drzewka, by postawić je w salonie w czasie świąt Bożego Narodzenia mniej szkodzimy środowisku, okazuje się, że jest zupełnie inaczej.

Ekolodzy zapłacą setki tysięcy euro za protest na lotniskach? Zostali pozwani

Lufthansa domaga się 740 tysięcy euro odszkodowania od ekologów z ruchu Ostatniej Generacji. To wyrównanie strat poniesionych w wyniku ich protestów na niemieckich lotniskach.

Arktyka doświadczyła najcieplejszego lata w historii. Rekord pobity

Jak wynika z nowego badania amerykańskiej Krajowej Administracji Oceanów i Atmosfery (NOAA), w Arktyce wyjątkowo silnie odczuwane są konsekwencje ocieplającego się klimatu, co może mieć fatalny wpływ na pozostałe regiony świata.

Farmy wiatrowe, nowe wyzwanie dla ubezpieczycieli

Skala i koszty inwestycji związanych z budową morskich farm wiatrowych sprawią, że w ciągu najbliższych kilku lat otworzy się w Polsce nowy segment ubezpieczeniowy. Od ubezpieczycieli będzie wymagał współpracy.

W trosce o bezpieczeństwo żywności i środowisko

Tetra Pak, firma od dekad zajmująca się przetwarzaniem żywności i produkcją opakowań, za cel stawia sobie stworzenie najbardziej zrównoważonego opakowania, czyli takiego, które będzie wykonane w pełni z surowców odnawialnych lub pochodzących z recyklingu i w pełni się do niego nadającego, o możliwie najmniejszym wpływie na planetę.

Zielone Orły pomagają naturze w trudnych, niebezpiecznych czasach

Naszej przyrody bronią m.in. ekolodzy, firmy, samorządy. Wręczyliśmy czwarty raz Zielone Orły za ochronę środowiska i proekologiczny biznes.

Zielony zwrot w polskiej polityce

Choć ochrona środowiska naturalnego była jedynie drugorzędnym wątkiem kampanii wyborczej, to dla coraz większej grupy Polaków staje się priorytetem.

Betonoza jest już niemodna. Czas na zieloną rewolucję

Na polskich miastach mści się panująca w nich do niedawna moda na betonowanie rynków, ulic, terenów zielonych i rekreacyjnych – przekonują urbaniści i architekci. Rząd, władze lokalne i mieszkańcy rozumieją to coraz lepiej.

Elektromobilny polski rynek daleko od Europy

Gdy udział aut czysto elektrycznych w łącznej sprzedaży samochodów osobowych w całej Unii Europejskiej wynosi już 14 proc., odsetek elektryków w Polsce to zaledwie 4 proc.

Odzieżówka u progu rewolucji

Tylko w UE wyrzuca się co roku około 5,8 mln ton ubrań. Sektor musi się zmienić, także z uwagi na oczekiwania klientów.