Partnerzy

Raport: Jedzmy mniej mięsa, albo zginiemy

Nowy raport organizacji Compassion in World Farming alarmuje, że wysokie spożycie mięsa w najbogatszych krajach świata prowadzi ludzkość na skraj zagłady.

Dieta wegańska ograniczy emisje bardziej niż recykling czy unikanie lotów

Według naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdyby w Edynburgu wprowadzono dietę roślinną, pozwoliłoby to na usunięcie zanieczyszczeń równych emisjom 532 000 samochodów. Weganizm w Sztokholmie ograniczyłby emisje o tyle, ile generuje 935 000 samochodów.

Steki z laboratorium wkrótce na grillu

Mięso komórkowe szturmem zdobywa kolejne rynki na świecie i zdaniem ekspertów to kwestia czasu, zanim trafi również na polskie stoły.

Polacy coraz częściej sięgają po roślinne zamienniki mięsa i mleka. Nowy rekord

Jak wynika z danych NielsenIQ, które przeanalizowane zostały przez Good Food Institute Europe, roślinne zamienniki mięsa oraz nabiału z dnia na dzień w naszym kraju stają się coraz bardziej popularne.

Połowa emisji z sektora żywności wynika z jej marnowania

Nowe badanie wykazało, że marnotrawienie żywności w ogromnym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Naukowcy proponują szereg możliwości zapobiegania temu zjawisku.

DNA mamuta. Przepis na bardziej intensywny smak roślinnego burgera

Paleo to kolejny start-up, który postanowił wykorzystać mamucie geny do stworzenia oryginalnego produktu spożywczego, który ma zwrócić uwagę na komórkową hodowlę mięsa.

Rząd Włoch chce zakazać mięsa z laboratorium

Walkę z mięsem komórkowym politycy Włoch uzasadniają m.in. chęcią ochrony dziedzictwa kulinarnego, zdrowia obywateli oraz sektora rolnego.

Pierwsza polska firma będzie produkować mięso komórkowe

LabFarm to pierwsza i jedyna firma w Polsce, która podjęła się ambitnego zadania produkcji mięsa w warunkach laboratoryjnych.

Unia chce zmniejszyć marnowanie żywności. Zniknie „najlepiej spożyć przed”

Na śmietniku codziennie lądują ogromne ilości jedzenia. Bruksela chce z tym walczyć. Na początek proponuje zmiany na etykietach produktów spożywczych.

Dieta najlepsza dla klimatu. Porównali 6 najpopularniejszych

Naukowcy potwierdzili, że diety bogate w mięso i inne produkty odzwierzęce generują największy ślad węglowy.

Do 2040 roku 60 proc. mięsa będzie z roślin lub z laboratorium

Naukowcy prognozują, że zainteresowanie alternatywnymi produktami mięsnymi będzie coraz bardziej rosło, a spożycie tradycyjnego mięsa znacząco spadnie.

Co można nazwać mlekiem. Nowe wytyczne FDA

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) opublikowała wytyczne, w których dopuszcza nazywanie mlekiem napojów pochodzenia roślinnego. Wyjaśnia, że nie wprowadza to konsumentów w błąd.

Lidl planuje ograniczyć sprzedaż mięsa

Lidl, niemiecka sieć sklepów dyskontowych, ogłosił, że stopniowo zmniejszać będzie sprzedaż mięsa na rzecz roślinnych produktów. Decyzja związana jest działaniami marki dążącymi do zrównoważonego rozwoju.

Najwyższej klasy szynka z Hiszpanii może zniknąć ze sklepów

Produkcja słynnej hiszpańskiej szynki może zostać wstrzymana z powodu suszy - podaje dziennik „The Guardian”. Ucierpi na tym nie tylko jedna z najcenniejszych tradycji regionalnych, ale i ludzie, mieszkający w regionach, gdzie powstaje specjał.

Jak poszczególne metody parzenia kawy wpływają na klimat

Autorzy badania opublikowanego na łamach The Conversation podkreślają, że zanieczyszczenie wynikające z przygotowywania kawy stanowi „jedynie wierzchołek góry lodowej”.

Roślinne mięso to korzystnie zainwestowane pieniądze

Z raportu Boston Consulting Group wynika, że największą redukcję gazów cieplarnianych w stosunku do wydanych środków zapewnia przejście na roślinne zamienniki mięsa.

Zmodyfikowany genetycznie ryż pomoże w przyszłości wykarmić ludzkość?

Badacze z Instytutu Zrównoważonej Żywności Uniwersytetu w Sheffield uważają, że genetycznie zmodyfikowany ryż może być kluczem do rozwiązania problemu niedoborów żywności, które spowodowane są zmianami klimatycznymi. Może on przetrwać przy mniejszej ilości wody i rozwijać się w wyższych temperaturach.

Wyścig po sztuczne mięso przyspiesza. Niebawem na sklepowych półkach?

Mięso komórkowe w listopadzie uzyskało aprobatę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Chiny również zamierzają wydać wkrótce decyzję w tym zakresie. Produkt niebawem może zagościć na sklepowych półkach.