Partnerzy

Zamykanie elektrowni na węgiel staje się faktem. Przełomowa decyzja Brytyjczyków

Najnowszy raport Ember podsumowuje trendy dotyczące produkcji energii z węgla w krajach OECD i prognozuje, że jej miejsce w napędzaniu wzrostu przemysłowego przejmuje na całym świecie czysta energia. Zamknięcie z końcem września ostatniej węglowej brytyjskiej elektrowni Ratcliffe stanowiło efekt dłuższego procesu.

Odpady potrzebują sprawnego systemu

Wraz z rozwojem gospodarczym rośnie skala produkcji odpadów. Uczestnicy rynku wskazują, że dla ich sprawnego zagospodarowania kluczowa jest spójna wizja, która przełoży się na efektywny system. Do tego niezbędne jest także usprawnienie procedur administracyjnych dla inwestycji.

Władze pozywają giganta paliwowego. „Powielanie mitów na temat recyklingu”

Władze stanu Kalifornia pozwały koncern ExxonMobil. Chodzi między innymi o kampanie promujące zalety recyklingu, które wprowadzały konsumentów w błąd – twierdzą autorzy pozwu.

Wielka Brytania kończy z węglem. Ostatnia elektrownia do zamknięcia

Z końcem września zamknięta zostanie ostatnia elektrownia węglowa w Wielkiej Brytanii. To przełomowa decyzja, która znacząco zwiększa szanse tego kraju na całkowitą dekarbonizację systemu energetycznego do 2030 roku.

Tadżykistan wyłącza prąd obywatelom. Powód? W rzekach zaczyna brakować wody

Azja Centralna także odczuwa skutki zmian klimatu i powodowanych przez nie zjawisk pogodowych. Władze Tadżykistanu wprowadziły ograniczenie dostaw energii elektrycznej. Powód? Brak wody w elektrowniach wodnych, które produkują 90 proc. energii potrzebnej temu krajowi.

Raport: Polskie miasta nie spełniają norm jakości powietrza. Gdzie najgorzej?

Jakość powietrza w europejskich miastach w ostatnich dwóch dekadach wyraźnie się poprawiła, ale sporo jest jeszcze do zrobienia – twierdzą autorzy najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA). Jak wygląda sytuacja w polskich miastach?

Cele klimatyczne USA pod znakiem zapytania. Nowe przepisy wszystko zmienią?

Nowy raport firmy Rhodium Group wskazuje, że Stany Zjednoczone nie dokonują redukcji swoich emisji wystarczająco szybko. Mimo to USA nadal mają szansę osiągnąć cele na 2030 rok. Co musi się zmienić?

Gospodarz szczytu klimatycznego ma problemy. Emisje wymknęły się spod kontroli

Nowa analiza organizacji pozarządowej Global Witness wykazała, że Azerbejdżan, gospodarz tegorocznego szczytu klimatycznego, od 2018 roku nie wywiązywał się z obowiązku składania deklaracji w zakresie emisji gazów cieplarnianych. Od tego czasu w kraju drastycznie spala się również coraz więcej gazu ziemnego, osiągając w 2023 roku najwyższy poziom od dekady.

Pierwsze linie lotnicze rezygnują z celu klimatycznego. Przełomowa decyzja

Pierwsza z dużych linii lotniczych rezygnuje z realizacji celu ograniczenia emisji CO2 do 2030 roku. Zdaniem szefostwa linii przyczyną są trudności związane z nabyciem bardziej wydajnych samolotów oraz kupnem zrównoważonego paliwa lotniczego.

Historyczny moment dla energii odnawialnej w UE. Paliwa kopalne w odwrocie?

Najnowsza analiza think tanku Ember wykazała, że w unijnym miksie energetycznym w ciągu pierwszego półrocza 2024 energia słoneczna i wiatrowa dominowały nad energią z paliw kopalnych.

Sektor przed wielkimi wyzwaniami

Choć to energetyka czy transport przykuwają uwagę w dyskusjach o zmianach klimatycznych, to transformacja budownictwa może mieć największy wpływ na nasze życie.

Największy wyciek metanu w historii. Naukowcy dostrzegli go dzięki satelitom

Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał nowoczesne narzędzia do potwierdzenia ogromnych ilości metanu, który wyciekł z odwiertu naftowego na złożu Karaturun East w Kazachstanie. To największy udokumentowany wyciek metanu.

Liderzy rolnictwa – niezbędny element transformacji rolniczej i energetycznej

Rozwój i innowacje na obszarach wiejskich są kluczowe dla przyszłości rolnictwa, a lokalni liderzy wskazujący wyzwania i edukujący w zakresie potrzebnych zmian to jeden z najważniejszych, a niedostrzegalnych elementów wprowadzania innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Zielona energia kwitnie na wsiach

Rolnictwo zmienia swoje podejście do energetyki dzięki dofinansowaniu, wysokim rachunkom oraz... wymaganiom klientów dotyczącym żywności.

Wiatr, słońce i magazyny w jednym projekcie – na to czeka rynek

Projekty grupujące turbiny wiatrowe, fotowoltaikę oraz magazyny energii byłyby najbardziej komplementarnym produktem do zaoferowania na rynku. Czekamy jednak na zmianę przepisów – mówi Ewelina Szczepańska, deputy country menager EDP Renewables Polska.

Google bardziej szkodzi środowisku. To efekt nowej strategii giganta z USA

Najnowszy raport Google sugeruje, że gigant technologiczny może mieć niemałe problemy z osiągnięciem zaplanowanego przez siebie celu, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. W swoim najnowszym raporcie koncern informuje o znacznym wzroście emisji, który nastąpił na przestrzeni ostatnich lat. Powód? Wymagająca ogromnych ilości energii sztuczna inteligencja.

Paliwa kopalne wciąż pokrywają większość światowego zapotrzebowania na energię

Nowy raport Energy Institute pokazuje, że w 2023 roku węgiel, ropa naftowa oraz gaz ziemny stanowiły niemal 82 proc. światowego miksu energetycznego.

Zazielenianie branży chemicznej. Nowe produkty dla rozwiązania starych problemów

Dekarbonizacja przemysłu chemicznego już się zaczęła. By osiągnąć na tym polu efekty, potrzeba jak najwięcej innowacji.