Partnerzy

Kontrowersyjny projekt. Wodna autostrada jak Rospuda

Kontrowersyjny projekt stopnia Siarzewo, którego realizacja będzie miała fatalny wpływ na obszary Natura 2000, ma kosztować 7,5 mld złotych. To część planowanej międzynarodowej drogi wodnej.

DANONE wraz z partnerami uruchamia pionierski program recyklingu kubków po jogurcie

Na Śląsku uruchomiono pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych na świecie instalacji do recyklingu zużytych produktów z polistyrenu (PS), pochodzących z gospodarstw domowych.

Producenci urządzeń grzewczych OZE apelują o wsparcie rządu

W apelu do premiera proszą o wsparcie rozwoju branży polskich producentów urządzeń grzewczych OZE, w tym kotłów grzewczych na pelet drzewny i pomp ciepła. Oczekują jak najszybszego zawarcia porozumienia sektorowego w tym obszarze.

Czysta energia wiedzie prym

Globalne inwestycje w czystą energię mogą w tym roku po raz pierwszy przewyższyć wartość inwestycji w paliwa kopalne.

ONZ bierze się za zanieczyszczenie plastikiem

Organizacja uważa, że walka z plastikiem jest jednym z największych wyzwań klimatycznych, ale zmiany, które należy wdrożyć, są niedrogie, a przy tym praktyczne.

Fotowoltaika podbija świat, ale wciąż wymaga udoskonalenia

Poza ogromnym potencjałem, energia słoneczna niesie za sobą szereg wyzwań, którym należy sprostać, aby w pełni go wykorzystać.

Polska i Niemcy najbardziej trują elektrowniami węglowymi

Elektrownie węglowe generowały w ubiegłym roku ponad 60 proc. emisji z sektora elektroenergetycznego w EU-ETS, a Polska wraz z Niemcami odpowiadały za dwie trzecie.

Mimo spadku cen węgla grzanie kopciuchem wciąż horrendalnie drogie

Od stycznia 2023 cena węgla spadła o około 24 proc., drewna kawałkowego o 19 proc., a pelletu o 32 proc. Mimo tego spadku cen, ogrzewanie domu „kopciuchem”, czyli starym kotłem na węgiel lub drewno jest – z wyjątkiem oleju opałowego – najdroższą metodą zapewnienia komfortu cieplnego.

Emisje metanu regulowane jedynie w niewielkim stopniu

Mimo, że metan odpowiada za co najmniej 25 proc. ocieplania się klimatu, regulowana jest jedynie symboliczna część jego emisji. Naukowcy ustalili również, że regulacje te często są niewystarczająco rygorystyczne.

Produkcja wodoru stabilizatorem systemu energetycznego

Duża moc zielonej energii wpływa na redukcję emisji CO2, jednak zwiększa jednocześnie niestabilność pracy całego systemu energetycznego. Rozwiązaniem może być produkcja wodoru z nadmiarowej energii.

Teoretycznie dobra wiadomość o unijnej emisji gazów cieplarnianych

Jak wynika z danych Eurostatu, w ostatnim kwartale 2022 roku emisje gazów cieplarnianych Unii Europejskiej spadły o 4 proc., podczas gdy PKB wzrósł o 1,5 proc.

Ekologiczny dom wybieramy ze względu na oszczędności a nie ekologię

Dla inwestorów i użytkowników nieruchomości mniejsze zużycie energii to kluczowa przewaga budynku ekologicznego wpływająca na jego wybór.

W tych miastach Polacy nie mieli czym oddychać zimą. Ranking smogu

Pomimo ciepłej zimy smog dusił mieszkańców wielu miejscowości w Polsce. Prezentujemy listę miast z najwyższą liczbą dni smogowych w minionym sezonie grzewczym.

Emisje metanu na cenzurowanym

Chociaż konieczność dekarbonizacji w walce ze zmianami klimatu przebija się do świadomości najbardziej, to często metan jest większym winowajcą ocieplania się globu. Jego ograniczenie jest kluczowe dla przyszłości planety.

Indie ogłaszają wielkie odejście od węgla

Jeden z dwóch największych na świecie producentów węgla nie chce budować kolejnych elektrowni węglowych. Czy to początek końca węgla?

Naukowcy opracowali nową metodę wychwytywania CO2. Ma być tania

Badaczom z Arabii Saudyjskiej i Chin udało się opracować nową metodę wychwytywania oraz magazynowania dwutlenku węgla z wykorzystaniem jednokrystalicznej soli klatratu na bazie siarczanu guanidyny – podaje portal Science Direct. Ma być ona nie tylko tylko dużo tańsza niż dotychczasowe, ale i bardziej wydajna.

Rekord OZE. Tak zielona Polska nie była jeszcze nigdy

Mamy rekord pokrycia zapotrzebowania energii z odnawialnych źródeł. Dziś w ciągu dnia fotowoltaika i wiatraki generowały niemal 70 proc. krajowego zużycia.

Brudny węgiel poza kontrolą przez kolejne miesiące

Resort klimatu przedłużył zwolnienie z kontrolowania jakości węgla o kolejne trzy miesiące. Sprzedaż węgla, który będzie zanieczyszczać powietrze przez kolejny sezon grzewczy, to poważny i kosztowny błąd - alarmują aktywiści.