Partnerzy

Sektor przed wielkimi wyzwaniami

Choć to energetyka czy transport przykuwają uwagę w dyskusjach o zmianach klimatycznych, to transformacja budownictwa może mieć największy wpływ na nasze życie.

Największy wyciek metanu w historii. Naukowcy dostrzegli go dzięki satelitom

Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał nowoczesne narzędzia do potwierdzenia ogromnych ilości metanu, który wyciekł z odwiertu naftowego na złożu Karaturun East w Kazachstanie. To największy udokumentowany wyciek metanu.

Liderzy rolnictwa – niezbędny element transformacji rolniczej i energetycznej

Rozwój i innowacje na obszarach wiejskich są kluczowe dla przyszłości rolnictwa, a lokalni liderzy wskazujący wyzwania i edukujący w zakresie potrzebnych zmian to jeden z najważniejszych, a niedostrzegalnych elementów wprowadzania innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Zielona energia kwitnie na wsiach

Rolnictwo zmienia swoje podejście do energetyki dzięki dofinansowaniu, wysokim rachunkom oraz... wymaganiom klientów dotyczącym żywności.

Wiatr, słońce i magazyny w jednym projekcie – na to czeka rynek

Projekty grupujące turbiny wiatrowe, fotowoltaikę oraz magazyny energii byłyby najbardziej komplementarnym produktem do zaoferowania na rynku. Czekamy jednak na zmianę przepisów – mówi Ewelina Szczepańska, deputy country menager EDP Renewables Polska.

Google bardziej szkodzi środowisku. To efekt nowej strategii giganta z USA

Najnowszy raport Google sugeruje, że gigant technologiczny może mieć niemałe problemy z osiągnięciem zaplanowanego przez siebie celu, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. W swoim najnowszym raporcie koncern informuje o znacznym wzroście emisji, który nastąpił na przestrzeni ostatnich lat. Powód? Wymagająca ogromnych ilości energii sztuczna inteligencja.

Paliwa kopalne wciąż pokrywają większość światowego zapotrzebowania na energię

Nowy raport Energy Institute pokazuje, że w 2023 roku węgiel, ropa naftowa oraz gaz ziemny stanowiły niemal 82 proc. światowego miksu energetycznego.

Zazielenianie branży chemicznej. Nowe produkty dla rozwiązania starych problemów

Dekarbonizacja przemysłu chemicznego już się zaczęła. By osiągnąć na tym polu efekty, potrzeba jak najwięcej innowacji.

Inwestowanie w przyszłość: innowacyjne technologie kluczem do osiągnięcia celów środowiskowych

Dla osiągnięcia zerowego poziomu emisji netto do 2050 r. kluczowe będą zielone innowacje. Są to często rozwiązania wysokiego ryzyka o dużym wpływie. Dlatego też wspieranie innowacji w sektorze technologii środowiskowych wymaga zintegrowanego podejścia - od badań i rozwoju po wsparcie adaptacji rynkowej - aby w pełni wykazać potencjał tych rozwiązań i ograniczyć ryzyka związane z komercjalizacją. Podczas gdy obecne uwarunkowania polityczne i prawne potencjalnie sprzyjają wdrażaniu nowych, nawet przełomowych technologii środowiskowych, praktyka pokazuje, że jest inaczej. Na szczęście są na rynku dostępne narzędzia, które mogą to zmienić.

Orlen będzie budował Baltic Power z Danii, a nie ze Świnoujścia

Orlen zapowiada przedstawienie zaktualizowanej strategii grupy do grudnia 2024 roku. Spółka postawi m.in. na przyspieszenie inwestycji w OZE, ale zapowiada analizę wszystkich obszarów działalności. Wiadomo już, że morska farma Baltic Power będzie budowana z portu w Danii, a nie – jak zapowiadał poprzedni zarząd spółki – z portu w Świnoujściu.

Raport: Polska ma szansę zostać liderem w rozwoju energetyki wiatrowej

Choć obecnie na wzrost mocy energii wiatrowej na świecie najbardziej pracują Chiny, to w ciągu najbliższych lat wśród krajów, które mogą istotnie wpłynąć na rozwój energetyki wiatrowej na morzu, wymieniana jest Polska – to wniioski z raportu Global Wind Energy Council.

Polacy chcą stref czystego transportu w swoich miastach. Zaskakujący wynik badań

Blisko połowa Polaków poparłaby powstanie strefy czystego transportu (SCT) we własnym mieście. Wciąż istnieje jednak obawa, że takie rozwiązanie sprawi, iż jedynie osoby zamożne będą mogły poruszać się samochodami po mieście. To wnioski z badania „SCT: Czy chcemy oddychać świeżym powietrzem w miastach?”.

Raport: światowa gospodarka nie potrzebuje więcej ropy, gazu czy węgla

Zaspokojenie potrzeb energetycznych świata do 2050 roku nie będzie wymagało realizacji nowych projektów związanych z paliwami kopalnymi, o ile rządy wywiążą się ze swoich zobowiązań dotyczących powstrzymania wzrostu średniej temperatury na świecie – wynika z badań międzynarodowej grupy naukowców.

Chcemy być istotnym graczem na Bałtyku

Trwa realizacja pierwszej morskiej farmy wiatrowej Orlenu. Pierwsza energia powinna z niej popłynąć w I połowie 2026 roku – mówi Jarosław Broda, prezes Baltic Power i członek zarządu ORLEN Neptun.

Pierwszy prąd z wiatru na morzu w 2027 roku

Projekt Baltica-2 to największa budowana obecnie morska farma wiatrowa w polskiej strefie ekonomicznej – mówi Dariusz Marzec, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Od wielu lat jesteśmy strategicznym partnerem polskiego sektora energetycznego

Projekty Bałtyk 2 i 3 mają wprowadzić pierwszą energię do krajowego systemu energetycznego w 2027 r., a pełne uruchomienie farmy przewidujemy rok później – mówi Michał J. Kołodziejczyk, prezes Equinora w Polsce.

Procedury trzeba radykalnie skrócić

Sama zmiana odległości niewiele da. Dziś cały proces budowy elektrowni wiatrowej trwa sześć lat, jeśli uprościmy procedury administracyjne, będzie go można skrócić o połowę – mówi Sebastian Jabłoński, prezes Grupy Kapitałowej Respect Energy.

Mamy w Polsce ambitne cele

Szacujemy, że w krótkim czasie zbudujemy na polskim rynku portfel projektów przekraczający 1 tys. megawatów – mówi Paweł Tarczewski, managing director Uniper w Polsce.