Partnerzy

Świat zatruwa 57 firm. Nowy raport wskazuje, które koncerny szkodzą najbardziej

Aż 80 proc. globalnych emisji CO2 z paliw kopalnych wygenerowało zaledwie 57 firm - pokazuje nowe badanie sporządzone w oparciu o dane Carbon Majors. Po siedmiu latach od podpisania porozumienia paryskiego, emisje największych producentów paliw kopalnych były wyższe niż w tym samym okresie przed 2015 rokiem.

Smog w Polsce bardziej uderza w kobiety. Zaskakujące ustalenia polskich badaczy

Na łamach prestiżowego czasopisma naukowego „The Lancet” ukazało się omówienie wyników pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badanie dotyczyło zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Wyniki prac naukowców mogą budzić niepokój.

Taylor Swift królową CO2. Film pokazuje loty gwiazdy pop. „7 razy wokół Ziemi”

Oburzeni internauci stworzyli animację, przedstawiającą loty Taylor Swift, które gwiazda muzyki pop odbyła w ubiegłym roku. Materiał może szokować – swoimi podróżami samolotem, artystka miała przyczynić się do emisji 1200 ton CO2. „Odpowiada to siedmiokrotnemu okrążeniu Ziemi” – czytamy.

Zaskakujący efekt poprawy jakości powietrza: Ziemia ociepla się jeszcze szybciej

Zmniejszenie ilości cząstek odpowiedzialnych za zanieczyszczenie powietrza doprowadziło częściowo do ocieplania się planety – uważają badacze. Z czego wynika ten zaskakujący skutek uboczny?

Świat odchodzi od węgla? Przybywa elektrowni węglowych. To zasługa jednego kraju

Nowy raport think tanku Global Energy Monitor ujawnia niepokojącą tendencję – zamiast odchodzić od węgla, kraje dodają nowe moce. W ostatnim czasie najwięcej w elektrownie węglowe zainwestowały Chiny.

Nowa „stolica smogu” w Europie. Lekarze i eksperci apelują o pilne działanie

Jakość powietrza w Europie wyraźnie się poprawiła w ostatnich dwóch dekadach, ale to nie oznacza, że w UE wszyscy oddychamy powietrzem dobrej jakości.

SMR-y a bezpieczeństwo energetyczne Polski w dobie transformacji

Bezpieczeństwo energetyczne jest fundamentem bezpieczeństwa państwa. W rankingu państw bezpiecznych energetycznie wg Instytutu Jagiellońskiego (2023), Polska zajmuje 33. miejsce na 45 rozwiniętych państw i z tendencją spadkową.

Szansa na dodatkowe uprawienia do emisji CO2. Ciepłownie muszą spełnić warunek

Polskie ciepłownie mogą otrzymać dodatkowe 30 proc. uprawnień do emisji CO2 w latach 2026–2030 r. Warunkiem jest jednak pogłębiona transformacja zmierzająca w stronę redukcji emisji.

Polski sukces w walce ze smogiem. Czego uczy przykład miasta pod Warszawą?

Podwarszawska gmina od czterech lat działa w programie LeadAir, prowadzonym przez Forum Energii i kontynuuje miejski program Stop Smog finansujący wymianę starych pieców. Efekty? Coraz niższy poziom smogu, zbliżony do norm WHO, i oszczędności sięgające 150 mln zł rocznie.

Naprawa samolotu podczas lotu

Rozpoczynająca się transfromacja energetyczna odbędzie się gigantycznym kosztem, za to korzyści z niej będą dla zwykłego konsumenta zapewne mało zauważalne.

Ranking jakości powietrza na świecie. Turystyczny raj z najgorszym wynikiem

Mieszkańcy Europy oddychają powietrzem coraz lepszej jakości, choć normy nadal są przekroczone w większości z nich. Problem ma natomiast Azja, tam powietrze jest fatalnej jakości i nie widać szans na szybką zmianę.

Światowy Dzień Wody 2024. Przybywa miejsc, gdzie woda pitna stała się luksusem

Na świecie co druga osoba doświadcza krytycznego braku wody w ciągu roku, często w desperacji decydując się na konsumpcję wody skażonej, co grozi zachorowaniem na szereg chorób, a nawet śmiercią – alarmuje Polska Akcja Humanitarna.

Zarzuty pod adresem gigantów paliwowych. „To się przestanie opłacać”

Największe na świecie koncerny naftowe i gazowe, mimo ambitnych deklaracji, wciąż inwestują w nowe projekty wydobycia paliw kopalnych – przekonuje think tank Carbon Tracker w swoim nowym raporcie.

Porażka w sądzie linii lotniczej KLM. Oskarżenia o „greenwashing” w reklamach

Linia lotnicza KLM wprowadziła konsumentów w błąd kampanią reklamową kreującą wizerunek firmy przyjaznej dla środowiska – uznał sąd w Holandii. Kary jednak nie będzie. Aktywiści ogłosili zwycięstwo, choć przedstawiciele linii lotniczej wcale nie uważają, by przegrali.

Jakość powietrza w Europie. Tylko trzy kraje spełniają normy WHO dotyczące smogu

W ciągu ostatnich dwóch dekad jakość powietrza w Europie znacząco się poprawiła, ale nadal 98 procent mieszkańców naszego kontynentu oddycha powietrzem, które nie spełnia norm Światowej Organizacji Zdrowia.

Kolos na pustyni. Dubaj pokazał, jak może wyglądać przyszłość produkcji żywności

W Dubaju ma powstać ogromna farma wertykalna zdolna produkować kilka tysięcy ton żywności. Kompleks o nazwie GigaFarm stanie na pustyni – informuje serwis CNN.

SMR – czyli jak mały jest mały reaktor?

Określnie SMR (ang. Small Modular Reactors), czyli po polsku małe modułowe reaktory, to pojęcie bardzo, bardzo szerokie.