Partnerzy

Za 9 lat jedna trzecia plastiku ma pochodzić z odzysku

Europejscy producenci tworzyw sztucznych wzywają do określenia unijnego celu obowiązkowej zawartości recyklatu. Za 9 lat jedna trzecia surowca ma pochodzić z odzysku.

Zatrzymać negatywny wpływ rolnictwa na klimat

Rozpoczęła się globalna kampania na rzecz walki ze zmianami klimatu poprzez zmianę światowego systemu produkcji żywności.

Holenderski urząd: Shell okłamuje klientów ws. redukcji CO2

Shell okłamuje klientów, przekonując, że mogą zrekompensować emisje CO2 pochodzące z zakupów paliwa – orzekł holenderski organ nadzoru reklamowego.

Jak należy dbać o panele fotowoltaiczne?

Posiadanie nowoczesnych paneli fotowoltaicznych przede wszystkim sprawia, że dom jest bardziej ekologiczny, energooszczędny, nie zatruwa środowiska.

Fotowoltaika bez odpadów. Polacy wiedzą jak to zrobić

Polscy naukowcy mają pomysł na recykling paneli. Niemal całość surowców uda się wykorzystać ponownie.

„Tesla” na wodzie. Candela zbiera na rewolucyjną motorówkę

Candela Speed Boat AB zapowiada taką samą rewolucję, jak Tesla w motoryzacji. Tyle, że jej producent nie jest tak bogaty, jak Elon Musk i zbiera pieniądze na realizację tego projektu.

Stany Zjednoczone wdrożą nową, lepszą politykę energetyczną?

Stany Zjednoczone przygotowują się do przyjęcia szeregu nowych polityk energetycznych, które mogą z sukcesem pokierować je w stronę realnego ograniczenia emisji cieplarnianych.

Renesans starożytnej klimatyzacji. Nie trzeba prądu

Arabowie i Persowie w starożytności chłodzili pomieszczenia dzięki łapaczom wiatru. Teraz tą technologią interesują się architekci i inżynierowie budowlani w Europie i Stanach Zjednoczonych.

„Takiej obfitości dawno nie było”. Rekordowe zbiory jabłek i zbóż na Ukrainie

Takiej obfitości jabłek w sadach Ukrainy nie pamiętają sadownicy od dawna. Nadmiar owoców ciągnie ceny w dół, do poziomu sprzed pandemii. Także zbiory zbóż i rzepaku zapowiadają się rekordowo.

Wysokie ceny produktów rolnych. Wzrosty w niemal wszystkich kategoriach

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły w lipcu o 1,8 proc. w stosunku do czerwca, ale w porównaniu z lipcem 2020 r. wzrosły o 16,4 proc.

Kryzys klimatyczny w rękach Chin. Ich emisje wciąż rosną

Opublikowany niedawno obszerny raport IPCC dokumentujący zmiany klimatu na świecie zwraca szczególną uwagę na Chiny.

Pierwsza na świecie partia „zielonej” stali trafi do Volvo

Szwedzka firma Hybrit przygotowała pierwszą partię stali wyprodukowaną bez użycia węgla.

Agrounia zapowiada kolejne protesty. Zablokuje drogi w całej Polsce

Trzeba skończyć z fikcją, że PiS reprezentuje wieś. Polska wieś nie jest ich zapleczem - powiedział na konferencji lider Agrounii, Michał Kołodziejczak. I zapowiedział protesty w całej Polsce.

Niebieski wodór nie jest wcale przyjazny dla klimatu

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Cornwella i Stanforda, niebieski wodór nie jest wcale przyjazny dla klimatu.

Po pożarach w Grecji zabraknie miodu. We Francji też fatalnie

Szalejące w Grecji pożary lasów, podsycane wiatrem i wysoką temperaturą dokonały także spustoszeń w pasiekach. Francuzi odczuli z kolei skutki przymrozków i niepogody. Miodu z obu krajów w tym roku będzie znacznie mniej.

Pszenicy w tym roku będzie mało. Ceny chleba mocno wzrosną

Najwięksi eksporterzy pszenicy przygotowują się na najgorszy rok. W USA zbiory będą najniższe od 19 lat. W Kanadzie - niższe o jedną czwartą, a w Rosji o 15 procent. To pochodna upałów, susz i powodzi, które nękają świat tego roku.

Produkcja stali truje na potęgę. Będzie ciężko ją ograniczyć

Według najnowszego raportu firmy Wood Mackenzie, utrzymanie wzrostu globalnej temperatury poniżej 2°C wymaga redukcji w sektorze stali. Z analizy wynika, że jego emisje dwutlenku węgla muszą spać o 75 proc. do 2050 roku. Oznacza to, że światowe emisje stali muszą spaść z ponad 3 miliardów ton ekwiwalentu dwutlenku węgla (dane z 2020 roku) do 780 milionów.

Koniec paliw kopalnych musi nastąpić jak najszybciej

Opublikowany wczoraj raport IPCC podkreślił, że pogłębiające się zmiany klimatyczne stanowią efekt działalności człowieka. Z ustaleń naukowców wynika m.in. konieczność ograniczenia zużycia paliw kopalnych.