Partnerzy

Indie testują nową technologię walki ze smogiem. Pomóc ma sztuczny deszcz

Władze Indii, kraju, który od lat znajduje się wśród tych o największym zanieczyszczeniu powietrza w skali całego świata, chcą wypróbować nowe metody z walce ze smogiem. Planują wykorzystać wyjątkową technologię – pomóc ma im sztucznie wywoływany deszcz.

Otwarto największą na świecie farmę fotowoltaiczną w Dubaju

Farma Al Dhafra, znajdująca się 35 kilometrów od Abu Zabi, składa się z niemal 4 milionów dwustronnych paneli słonecznych i ma ograniczyć krajowe emisje dwutlenku węgla o ponad 2,4 miliona ton.

Zanieczyszczone powietrze zabiło w 2021 roku 500 tys. Europejczyków

Zanieczyszczenie powietrza wciąż jest jednym z największych środowiskowych zagrożeń dla zdrowia w Unii Europejskiej. To wniosek z raportu opublikowanego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), zajmującą się monitorowaniem stanu środowiska naturalnego.

Spalarnie mają swoje miejsce na rynku

Instalacje termicznego przetwarzania odpadów znalazły się w centrum uwagi biznesu i samorządowców. Okazją stał się jubileusz zakładu w Poznaniu.

Mikroplastik wpływa na pogodę? Tak twierdzą naukowcy

Przeprowadzone przez chińskich naukowców badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie „Environmental Science & Technology Letters”, wskazują, że drobiny mikroplastiku, które znaleźć można w chmurach, mogą wpływać na pogodę.

Japończycy stworzyli plastik, którym mogą żywić się ryby. Przełom w ekologii

Tworzywo sztuczne, które ma pamięć kształtu, a na dodatek rozkłada się w wodzie morskiej na składniki, którymi mogą się żywić organizmy żyjące w morzach i oceanach. Japoński wynalazek może okazać się przełomowy.

Giganci przemysłu mięsnego i mleczarskiego mają problem. Emisja CO2 w górę

Nowy raport sieci FAIRR skupiającej inwestorów z branży mięsnej i mleczarskiej, pokazuje, że mimo deklarowania ambitnych celów klimatycznych, najwięksi producenci mięsa i nabiału na świecie coraz bardziej zanieczyszczają środowisko.

„Mobilne płuca” staną w polskich miastach. Pokażą, jakim powietrzem oddychamy

Polski Alarm Smogowy rusza z kampanią antysmogową. Aktywiści apelują też do partii tworzących nową koalicję rządową o przyspieszenie walki o czystsze powietrze w polskich miastach.

Kaszubskie aleje pod topór? Społeczeństwo mówi „nie”

Majestatyczne kaszubskie aleje miałyby zostać wycięte ze względu na remont drogi powiatowej nr 1705G na odcinku Trzebielino-Kołczygłowy. W sumie usuniętych ma być 800 drzew. Lokalna społeczność protestuje.

Warszawa szybko nie uwolni się od smogu

W stolicy już od ponad miesiąca obowiązuje zakaz palenia węglem kamiennym oraz paliwami stałymi produkowanymi z wykorzystaniem węgla kamiennego. Do wymiany pozostało jeszcze 4,2 tys. kopciuchów.

Strefa czystego transportu w Warszawie? „50 proc. mniej spalin w tej dekadzie”

Utworzenie w Warszawie strefy czystego transportu przyniosłoby efekty szybsze, niż można się spodziewać. Dzięki takiemu rozwiązaniu do 2027 roku zniknęłaby między innymi połowa tlenków azotu, a do 2025 – połowa pyłów zawieszonych emitowanych przez pojazdy - wynika z nowego raportu TRUE Initiative (The Real Urban Emissions Initiative).

W tych miastach Polski smog truje najbardziej

Smog wciąż truje ale nieco mniej. We wszystkich miejscowościach objętych monitoringiem GIOŚ średnioroczne stężenie pyłów PM10 było w normie - zdarzyło się to pierwszy raz od początku publikacji smogowego rankingu miast.

Produkcja wołowiny odpowiedzialna za większość emisji Brazylii

Nowe badanie wykazało, że ponad trzy czwarte emisji gazów cieplarnianych generowanych przez przemysł spożywczy w Brazylii pochodzi z produkcji wołowiny.

Światowy rynek emisji CO2 przekroczy w tym roku 800 mld dolarów

Według najnowszego raportu Bloomberg New Energy Finance (BNEF), wartość globalnych rynków uprawnień do emisji wzrosła o 5 proc. w stosunku do ubiegłego roku, pomimo zawirowań związanych z powodu ataku Rosji na Ukrainę.

Mało optymistyczne wnioski z badań emisji CO2

Wnioski z badań Glen Peters, dyrektor ds. badań w Instytucie Badań Klimatycznych CICERO w Norwegii, nie są zbyt optymistyczne. Wynika z nich bowiem, że w 2023 roku – mimo podejmowanych wysiłków – emisja CO2 wzrośnie.

Świat przechodzi na czystą energię, a na drogach przybywa pojazdów elektrycznych

Nowy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej prognozuje, że do końca dekady świat osiągnie szczytowe zapotrzebowanie na paliwa kopalne, za to odnawialne źródła energii będą stanowić 50 proc. globalnego miksu energetycznego.

Eksperci IEA: Szczyt zapotrzebowania na paliwa kopalne do 2030 roku

Za siedem lat na całym świecie jeździć będzie niemal dziesięć razy więcej samochodów elektrycznych niż obecnie, a fotowoltaika produkować będzie więcej prądu niż produkuje dziś cały amerykański system energetyczny – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez ekspertów Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

„Czyste Powietrze”. Uwaga na naciągaczy na drogie pompy ciepła

Program „Czyste Powietrze” to szansa dla Polaków na wsparcie finansowe wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów. Bezzwrotne dotacje wynoszą nawet 135 tys. zł w najwyższym poziomie dofinansowania a dodatkowo do 1,2 tys. zł na audyt energetyczny. Zdarzają się nieuczciwi wykonawcy, którzy chcą zarobić na dotacjach, naciągając beneficjentów programu m.in. na drogie w eksploatacji pompy ciepła o zawyżonej cenie.