Partnerzy

Kazachstan chce przykręcić przedsiębiorstwom klimatyczną śrubę

Kazachstan, deklarujący chęć osiągnięcia neutralności węglowej do 2060 roku, chce ograniczenia ilości CO2 emitowanych przed przedsiębiorstwa.

Raport : 2021 rekordowym rokiem dla energii odnawialnej

Według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), w 2021 roku zwiększenie mocy wytwórczej energii z OZE wzrośnie do 290 GW.

Rosja: Przebudzenie truciciela. Zacznie handlować kwotami emisji CO2

W 2022 r. po raz pierwszy w Rosji rozpocznie się handel uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Rosja jest jednym z trzech największych ich emiterów na świecie. Natomiast według Władimira Putina, Rosja należy do liderów zielonej energetyki. Kto ma rację?

Airbus gotowy do lotów na zrównoważonym paliwie. Czeka na certyfikację

Airbus 350, czyli samolot dalekiego zasięgu jest w stanie latać tankując wyłącznie zrównoważone paliwo lotnicze (SAF). Wstępne wyniki pierwszego na świecie badania wpływu tankowania wyłącznie zrównoważonego paliwa na oba silniki napędzające odrzutowiec pasażerski są - zdaniem Airbusa - bardzo obiecujące.

Raport: Polska w czołówce produkcji energii z węgla w UE

Nowe badanie energetycznego think tanku Ember wykazało, że w 2030 roku Polska będzie odpowiedzialna za 63 proc. unijnej energii elektrycznej z węgla.

Lidl wyznaczył sobie ambitne cele neutralności klimatycznej

Handlowy gigant wyznaczył sobie ambitne cele neutralności klimatycznej. Zostały one właśnie zatwierdzone przez Science Based Targets - prestiżową inicjatywę pomagającą biznesowi ograniczyć szkodliwe emisje.

Startupy mogą zrobić dla klimatu więcej niż polityka

Według badania przeprowadzonego przez CU Boulder's Leeds School of Business, w walce o klimat startupy mogą być bardziej skuteczne niż polityka.

Wodne innowacje. 5 technologii które mogą pomóc w czekającym nas kryzysie

Na początku 2021 roku eksperci z Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego i Polskiego Towarzystwa Limnologicznego poinformowali, że światowe zasoby wodne nigdy dotąd w historii nie były tak zagrożone. Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” ostrzega, że w Polsce suszą rolniczą zagrożonych jest obecnie 45% wszystkich terenów rolnych i leśnych. W Europie na jednego mieszkańca mniej wody niż w Polsce przypada tylko w Czechach, Danii, na Cyprze i na Malcie.

Raport demaskuje rządy, które nie chcą odejść od paliw kopalnych

Raport przygotowany przez Uniwersytet w Sussex we współpracy z pięcioma organizacjami pozarządowymi, uderza w największych eksporterów paliw kopalnych.

Polska chce odejść od węgla czy poprawić swój wizerunek?

„Niestety, polski rząd po raz kolejny się ośmieszył” – oceniają deklarację Polski o odejściu od węgla w ciągu dwóch dekad, eksperci klimatyczni.

COP26: Polska zobowiązała się do odejścia od węgla

Polska, „ostatni wielki bastion węgla w Europie”, dołączyła do koalicji 190 krajów i organizacji zobowiązujących się do rezygnacji z węgla.

COP26: Ponad 100 krajów dołączyło do paktu na rzecz redukcji emisji metanu

Ponad 100 krajów dołączyło do Global Methane Pledge, paktu na rzecz redukcji emisji metanu o 30 proc. do 2030 roku w stosunku do poziomów z 2020 roku.

Prywatne odrzutowce na szczycie klimatycznym COP26 . "Hipokryzja"

Hipokryzję liderów, którzy na konferencję klimatyczną w Glasgow przylecieli wysokoemisyjnymi samolotami, skrytykowała grupa Transport and Environment.

Katar chce zmniejszyć emisje o 25 proc. do 2030 roku

Jeden z największych zanieczyszczających na świecie ogłosił Narodową Strategię na rzecz Środowiska i Zmian Klimatu.

Ryanair bardziej ekologiczny. Wózki bagażowe na prąd na wybranych lotniskach

Od środy, 27 października  Ryanair   na 11 europejskich lotniskach korzysta wyłącznie z wózków bagażowych  napędzanych   energią elektryczną.

Zrównoważone paliwo z gorczycy zastąpi ropę naftową?

Według naukowców z Uniwersytetu Georgii paliwo lotnicze wytwarzane z gorczycy etiopskiej może zmniejszyć emisje dwutlenku węgla nawet o 68 proc.

Europosłowie poparli strategię „Od pola do stołu”

Strategia, będąca częścią Europejskiego Zielonego Ładu, ma umożliwić przejście na produkcję żywności bardziej przyjazną dla środowiska oraz zwierząt.

NASA opracowała nowy plan działań na rzecz klimatu dla Bidena

NASA wraz z 22 innymi agencjami federalnymi opublikowała plan działań klimatycznych, m.in. przystosowania się do zmian niemożliwych do uniknięcia.