Raport: porażka linii lotniczych w zakresie celów klimatycznych

Jak wynika z raportu opublikowanego przez organizację Possible, żadna z brytyjskich linii lotniczych nie podołała realizacji swoich celów klimatycznych w ciągu ostatnich 20 lat.

Walka ze smogiem bezskuteczna bez strażników miejskich

Badania pokazały, że walka z nielegalnym spalaniem odpadów w piecach jest bezskuteczna w gminach, które nie mają straży miejskiej.

Kolej zmagazynuje energię w zielonym wodorze

Trwa zielona transformacja na kolei. PKP Energetyka uruchomi magazyn energii oparty o wodór produkowany dzięki energii z farmy słonecznej.

Dania przyspiesza budowę wysp energetycznych

Duńskie „wyspy energetyczne” miały rozpocząć funkcjonowanie w 2030 roku, ale z uwagi na agresję Rosji na Ukrainę, Dania chce jak najszybciej odejść od rosyjskich paliw kopalnych.

Raport: OZE tańsze od przejścia na gaz

Zgodnie z analizą think tanku klimatycznego TransitionZero, dla globalnej gospodarki znacznie lepsze od gazu jest przejście z węgla na czystą energię.

Rządy krajów UE będą pozywane za zanieczyszczone powietrze?

Zdaniem Juliane Kokott, rzeczniczki generalnej TSUE, obywatele UE mogą pozywać rządy za niezrealizowane obietnice w kwestii jakości powietrza.

Giganci naftowi zarobią 11,6 mld funtów na paliwach z Morza Północnego

Brytyjski oddział Greenpeace wraz z Oil Change International apelują do rządu Wielkiej Brytanii o opodatkowanie dodatkowych zysków i inwestycję w ekologiczne rozwiązania.

Szukając drogi ucieczki od węgla

Zerwanie z paliwami kopalnymi pojawiło się na unijnych sztandarach wiele lat temu. Zielony Ład miał nadać impet temu procesowi, ale wywołał liczne obiekcje. O odejściu od kopalin przesądzi teraz inny czynnik: wojna w Ukrainie.

Bitcoin może pomóc w redukcji emisji metanu do 2030 roku?

Zdaniem Daniela Battena, analityka ESG i inwestora w kryptowaluty, wydobycie bitcoinów może wpłynąć na zmniejszenie stężenia metanu w atmosferze.

Amerykanie postawili na prąd z wiatru. Mają już pierwszy sukces

Turbiny wiatrowe w Stanach Zjednoczonych dały pierwszy raz więcej elektryczności od elektrowni jądrowych i węglowych.

Alternatywne źródła białka zredukują emisje o ponad 80 proc.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach, alternatywne źródła białka, takie jak algi, grzyby, mięso roślinne czy komórkowe, mogą oszczędzić ogromne zasoby.

Gdańsk piąty na świecie pod względem importu rosyjskich paliw

Jak wynika z najnowszego raportu Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), do portu w Gdańsku wpłynęły ładunki paliw z Rosji o wartości 750 mln euro.

Kolejnictwo to branża, która zieloną transformację przejdzie najszybciej

Ekolodzy nawołują do korzystania z pociągów zamiast samolotów jako najczystszego dziś środka transportu. Analitycy potwierdzają: ten rynek najmniej boleśnie odczuje nadchodzącą transformację energetyczną.

Globalny raport: ostatniego tchnienia węgla jeszcze nie widać

Jak wynika z raportu Global Energy Monitor, w 2021 roku moce produkcyjne elektrowni węglowych spadły, ale nie na tyle, by zrealizować cele klimatyczne.

Brazylijski gigant mięsny zwiększył emisje CO2 o 51 proc.

Jak wynika z nowego badania środowiskowego, firma JBS w ciągu ostatnich pięciu lat zwiększyła swoje roczne emisje CO2 o 51 proc.

Duński podatek CIT w trosce o klimat

Rząd Danii zaoponował opodatkowanie firm jednolitą stawką od emisji związków węgla, co pozwoliłoby zrealizować ambitny cel ochrony klimatu

Najbardziej przyjazna dla klimatu strona internetowa

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Rouge Media, najbardziej przyjazną dla klimatu stronę posiada serwis World Wide Views on Global Warming. Odwiedziny najczystszej witryny świata generują 0,1 g CO2

MAE radzi, jak zmniejszyć użycie ropy i gazu z Rosji. Rzym już posłuchał

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) wspólnie z Komisją Europejską zawarła w poradniku kilka sugestii, jak można rozsądnie zmniejszyć korzystanie z rosyjskich nośników energii, co pozwoli zmniejszyć zależność od tego importu, zmniejszy koszty, a co najważniejsze - ułatwi realizację celów klimatycznych. Włochy już wprowadziły niższą temperaturę klimatyzacji latem i ogrzewania zimą.