Warszawa szybko nie uwolni się od smogu
W stolicy już od ponad miesiąca obowiązuje zakaz palenia węglem kamiennym oraz paliwami stałymi produkowanymi z wykorzystaniem węgla kamiennego. Do wymiany pozostało jeszcze 4,2 tys. kopciuchów.
Strefa czystego transportu w Warszawie? „50 proc. mniej spalin w tej dekadzie”
Utworzenie w Warszawie strefy czystego transportu przyniosłoby efekty szybsze, niż można się spodziewać. Dzięki takiemu rozwiązaniu do 2027 roku zniknęłaby między innymi połowa tlenków azotu, a do 2025 – połowa pyłów zawieszonych emitowanych przez pojazdy - wynika z nowego raportu TRUE Initiative (The Real Urban Emissions Initiative).
W tych miastach Polski smog truje najbardziej
Smog wciąż truje ale nieco mniej. We wszystkich miejscowościach objętych monitoringiem GIOŚ średnioroczne stężenie pyłów PM10 było w normie - zdarzyło się to pierwszy raz od początku publikacji smogowego rankingu miast.
Mało optymistyczne wnioski z badań emisji CO2
Wnioski z badań Glen Peters, dyrektor ds. badań w Instytucie Badań Klimatycznych CICERO w Norwegii, nie są zbyt optymistyczne. Wynika z nich bowiem, że w 2023 roku – mimo podejmowanych wysiłków – emisja CO2 wzrośnie.
Eksperci IEA: Szczyt zapotrzebowania na paliwa kopalne do 2030 roku
Za siedem lat na całym świecie jeździć będzie niemal dziesięć razy więcej samochodów elektrycznych niż obecnie, a fotowoltaika produkować będzie więcej prądu niż produkuje dziś cały amerykański system energetyczny – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez ekspertów Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).
„Czyste Powietrze”. Uwaga na naciągaczy na drogie pompy ciepła
Program „Czyste Powietrze” to szansa dla Polaków na wsparcie finansowe wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów. Bezzwrotne dotacje wynoszą nawet 135 tys. zł w najwyższym poziomie dofinansowania a dodatkowo do 1,2 tys. zł na audyt energetyczny. Zdarzają się nieuczciwi wykonawcy, którzy chcą zarobić na dotacjach, naciągając beneficjentów programu m.in. na drogie w eksploatacji pompy ciepła o zawyżonej cenie.