Łotewski sukces systemu kaucyjnego. Cenne wskazówki dla Polski

Chociaż system kaucyjny działa na Łotwie dopiero od siedmiu miesięcy, to przetestowane w tym czasie dobre praktyki i błędy mogą być cenną wskazówką dla państw, które przymierzają się do wprowadzenia kaucji, w tym dla Polski.

Wielki wyścig mocarstw w zielonej energetyce

USA i Chiny mają ogromne ambicje i możliwości w zakresie działania na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. Jednak ostatnio ich współpraca na tym polu została zawieszona.

Polski start-up bierze ślad węglowy pod kontrolę

Polski start-up rusza z innowacyjną platformą do zarządzania śladem węglowym organizacji.

Dzienny ślad wodny jednego mieszkańca Polski to 3900 litrów

Jak informuje serwis Rankomat, każdy Polak zużywa dziennie średnio 92 litry wody z sieci wodociągowej. Proces konsumpcji towarów i usług sprawia jednak, że dzienny ślad wodny jest znacznie większy. Na jednego mieszkańca wynosi aż 3900 litrów.

Badacze pracują nad przyjaznymi dla środowiska tworzywami. "Nowatorska metoda"

Japońscy badacze opracowali nowatorską metodę produkcji polimerów, dzięki której będą mogły powstawać przezroczyste, żaroodporne i przyjazne dla środowiska tworzywa sztuczne - podaje Instytut Rozwoju Myśli Ekologicznej.

Transformacja energetyki powinna być jednym z priorytetów

Biznes może i powinien odpowiadać na globalne wyzwania – mówi Joanna Wis-Bielewicz, dyrektorka ds. rozwoju rynku w Ørsted Offshore Polska.

Na strategie klimatyczne spójrzmy z perspektywy korzyści

Zmiana klimatu dzieje się na naszych oczach – mówi Jarek Rot, dyrektor wykonawczy obszaru zrównoważonego rozwoju, Chief Sustainability Officer w Banku BNP Paribas, członek Rady Programowej Climate Leadership.

Kryzys klimatyczny to zagrożenie dla całej ludzkości

Niektóre rodzime firmy, w tym polskie filie globalnych koncernów, weszły już na ścieżkę odciążania klimatu. To po części zasługa twórców i uczestników programu „Climate Leadership”.

Polacy nie są świadomi, które sprzęty domowe zużywają najwięcej energii

Z badań IBRiS przeprowadzonych dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wynika, że część Polaków wciąż nie jest do końca świadoma, które domowe urządzenia zużywają najwięcej prądu. Eksperci zauważają, że racjonalne korzystanie ze sprzętów przekłada się na ograniczenie zużycia energii, a w efekcie wysokość naszych rachunków.

W Polsce nie ma ani jednej strefy czystego transportu. Wkrótce się to zmieni

W Polsce nie ma jeszcze ani jednej strefy czystego transportu, choć w europejskich miastach powstało już ponad 320. Wkrótce ma się to jednak zmienić. Prawo już jest gotowe, teraz wszystko w rękach samorządów.

Rekordowa produkcja energii słonecznej w Unii Europejskiej

Tegoroczne fale upałów i wyjątkowo długie okresy nasłonecznienia doprowadziły do suszy oraz pożarów w znacznej części Europy. Poskutkowały jednak również wygenerowaniem rekordowych ilości energii słonecznej na terenie Unii Europejskiej.

Biznes nie chce odejść od plastiku. Wyniki śledztwa DW

Choć przedsiębiorstwa w swoich strategiach zrównoważonego rozwoju ochoczo deklarują jak naszybsze zastąpienie plastiku zrównoważonymi materiałami, w praktyce kurczowo się go trzymają i mocno opierają się zmianom.

Firmy z G7 nie radzą sobie z realizacją porozumienia paryskiego

Firmy, które działają w państwach grupy G7, mają problem z realizacją celów paryskiego porozumienia klimatycznego - podaje Reuters. "To nie do przyjęcia dla żadnego kraju, nie mówiąc już o najbardziej rozwiniętych gospodarkach świata" - podkreślają eksperci.

Niemcy. Efekty wakacyjnego biletu za 9 euro. „Najlepszy pomysł” nie będzie przedłużony

Od początku czerwca do końca wakacji w Niemczech za 9 euro można było kupić bilet, który uprawniał do nielimitowanej liczby podróży transportem publicznym na terenie całego kraju. Łącznie z oferty skorzystało 52 mln osób, co stanowi ponad 60 proc. populacji Niemiec. Oszacowano, że w okresie trwania oferty udało się zaoszczędzić około 1,8 mln ton emisji CO2.

Google zaniża emisje lotów, tłumacząc, że to decyzja biznesowa

Eksperci klimatyczni ostrzegają, że uwzględnienie wyłącznie emisji CO2 w kalkulatorze lotów pozwala na ocenę jedynie części ich rzeczywistego wpływu na klimat.

Unijne emisje CO2 spadły prawie wszędzie. Wzrosły w jednym sektorze

Według raportu Europejskiej Agencji Środowiskowej tempo redukcji emisji jest wciąż zbyt niskie, aby możliwa była realizacja celów klimatycznych do końca dekady.

Eko-rewolucja w Czechach. Koniec z plastikowymi jednorazówkami

Chcąc wypełnić unijną dyrektywę na lata 2025-2035, która zakłada zmniejszenie produkcji odpadów, władze Czech zdecydowały, że od listopada 2022 roku w kraju będzie obowiązywał całkowity zakaz produkcji i używania jednorazowego plastiku.

Fatalna jakość powietrza w Polsce. Powodem pył PM10 z Europy Wschodniej

Jak informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, we wschodniej części Polski ponownie odnotowywane są podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10. Eksperci uważają, że powodem jest napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej.