Partnerzy

Rossmann wycofuje etykiety z napisem "neutralne dla klimatu"

Dwa lata po wprowadzeniu do sklepów opakowań z etykietą „neutralne dla klimatu” niemiecka sieć drogeryjna Rossmann, postanowiła z nich zrezygnować. Powodem decyzji są szczegóły śledztwa dziennikarskiego, które dotyczyło programów kompensacji emisji dwutlenku węgla.

Usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery nie idzie wystarczająco sprawnie

Raport przygotowany pod kierunkiem naukowców ze Smith School of Enterprise and the Environment Uniwersytetu Oksfordzkiego wykazał, że obecna skala wychwytywania emisji CO2 z atmosfery jest niewspółmierna do celów klimatycznych ustanowionych w Porozumieniu Paryskim.

Pompa ciepła zamiast kotła. Oszczędność i ekologia

W ramach unijnej polityki klimatycznej i próby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w domach, kotły gazowe mogą zniknąć w perspektywie kilku najbliższych lat. Zastąpić je mają głównie pompy ciepła.

Koniec sprzedaży zanieczyszczających ciężarówek. Kraje UE chcą daty

30 proc. redukcja emisji dwutlenku węgla do 2030 roku przez samochody nie wystarczy, by w ciągu kolejnych dekad gospodarki UE stały się zeroemisyjne. Holandia, Belgia, Dania oraz Luksemburg zaapelowały, by Wspólnota wyznaczyła datę, od której zakazana będzie także sprzedaż zanieczyszczających ciężarówek.

„Jesteśmy na dobrej drodze do dekarbonizacji naszych zakładów” – rozmawiamy o roli stłuczki szklanej w procesie produkcji szkła

W czasach gdy zmiany klimatu są odczuwalne w niemal każdym obszarze naszego życia, obowiązek troski o jakość powietrza i zasoby naturalne spoczywa w dużej mierze na barkach branży budowlanej, odpowiedzialnej za niemal 40% globalnej emisji dwutlenku węgla.

Uchwała antysmogowa zaskarżona. Aktywiści: absurdalne zarzuty

Prokuratura Krajowa wniosła o unieważnienie uchwały antysmogowej dla woj. mazowieckiego z roku 2017. Posiłkuje się argumentami, które są bezzasadne - uważają aktywiści.

Małe reaktory jądrowe w Polsce. Podpisano porozumienie

Respect Energy i EDF podpisały umowę o współpracy dotyczącej wyłącznego wspólnego rozwoju projektów energetyki jądrowej w Polsce w oparciu o technologię SMR.

NASA mierzy emisje elektrowni Bełchatów

Agencja kosmiczna NASA zmierzyła wahania ilości dwutlenku węgla emitowanego przez największą europejską elektrownię węglową – elektrownię Bełchatów. Jak zaznaczają eksperci, to pierwsze tego rodzaju badanie, które może utorować drogę do niezależnego globalnego monitorowania emisji gazów cieplarnianych spowodowanych przez człowieka.

Emisje USA rosną, choć kraj inwestuje w OZE

W ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy udział energii odnawialnej był większy niż energii węglowej. Mimo to emisje gazów cieplarnianych wzrosły o 1,3 proc.

Prąd ze słońca z mocnym wsparciem

Rząd chce rozwinąć zieloną energetykę w budynkach wielorodzinnych. Od 1 lutego dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych będzie znacznie większe.

Anglia walczy z plastikiem. Koniec z jednorazowymi sztućcami i talerzami

Brytyjski rząd potwierdził, że na terenie Anglii zakazane zostaną wszystkie przedmioty jednorazowego użytku, takie jak plastikowe sztućce, talerze czy tacki – informuje „The Guardian”. Dotychczas ograniczenia dotyczyły jedynie wybranych produktów.

Wojna w Ukrainie doprowadziła do uwolnienia milionów ton gazów cieplarnianych

Z doniesień ukraińskiego ministerstwa ochrony środowiska wynika, że od początku wojny rosyjskie bombardowania zniszczyły miliony hektarów terenów wiejskich oraz rezerwaty przyrody. Inwazja spowodowała także uwolnienie ponad 33 mln ton gazów cieplarnianych.

Koniec z plastikiem jednorazowego użytku we francuskich restauracjach

Obowiązujący we Francji od początku roku zakaz obejmuje również słynące z jednorazowych opakowań i sztućców sieci takie, jak McDonald’s, Burgery King, Subway oraz Starbucks.

„Czyste powietrze” po nowemu. Zasady programu na 2023 rok

Wraz z rozpoczęciem roku zmieniły się zasady rządowego programu „Czyste powietrze”. Zwiększyły się progi dochodowe i wysokość dotacji. Beneficjenci wcześniejszych edycji będą też mogli wystąpić o kolejne dofinansowanie.

Plastik trafia do pieców. Recyklerzy biją na alarm

Spadek ilości tworzyw sztucznych kierowanych do recyklingu może być pierwszym sygnałem na to, że tej zimy plastik będzie traktowany jako opał, a nie jako cenny surowiec wtórny.

Dekarbonizacja budynków na już. UE negocjuje nowe przepisy

Do 2050 roku Unia Europejska planuje osiągnąć neutralność węglową. Do realizacji tego celu niezbędne jest drastyczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych generowanych przez sektor budowlany.

Od nowego roku zacznie obowiązywać selektywna zbiórka odpadów budowlanych

Już niebawem, bo od 1 stycznia 2023 roku, odpady budowlane i rozbiórkowe trzeba będzie sortować na sześć frakcji. Obowiązek segregacji nie obejmie jednak gospodarstw domowych, lecz firmy realizujące prace budowlane czy remontowe.

Najniższe emisje CO2 w Unii Europejskiej od 30 lat

Jak wynika z ustaleń niezależnego fińskiego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), mimo kryzysu energetycznego, w listopadzie unijne emisje były najniższe od co najmniej 30 lat.