Partnerzy

Najbogatsi korzystają z samolotów jak z taksówek. Raport pokazuje skalę problemu

Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym „Communications Earth & Environment” dowodzi, że choć podróże prywatnymi odrzutowcami w znacznym stopniu obciążają środowisko, najbogatsi korzystają z nich niezwykle często. Zdaniem ekspertów, wiele z tych lotów odbywa się dystansach, które można by pokonać pociągiem czy samochodem.

Pierwsze linie lotnicze rezygnują z celu klimatycznego. Przełomowa decyzja

Pierwsza z dużych linii lotniczych rezygnuje z realizacji celu ograniczenia emisji CO2 do 2030 roku. Zdaniem szefostwa linii przyczyną są trudności związane z nabyciem bardziej wydajnych samolotów oraz kupnem zrównoważonego paliwa lotniczego.

Polacy chcą stref czystego transportu w swoich miastach. Zaskakujący wynik badań

Blisko połowa Polaków poparłaby powstanie strefy czystego transportu (SCT) we własnym mieście. Wciąż istnieje jednak obawa, że takie rozwiązanie sprawi, iż jedynie osoby zamożne będą mogły poruszać się samochodami po mieście. To wnioski z badania „SCT: Czy chcemy oddychać świeżym powietrzem w miastach?”.

Porażka w sądzie linii lotniczej KLM. Oskarżenia o „greenwashing” w reklamach

Linia lotnicza KLM wprowadziła konsumentów w błąd kampanią reklamową kreującą wizerunek firmy przyjaznej dla środowiska – uznał sąd w Holandii. Kary jednak nie będzie. Aktywiści ogłosili zwycięstwo, choć przedstawiciele linii lotniczej wcale nie uważają, by przegrali.

Greenpeace bierze się za branżę moto. Aktywiści żądają: dość tych SUV-ów

Aktywiści Greenpeace, międzynarodowej organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska, podkreślają, że mimo ostrzeżeń związanych z kryzysem klimatycznym, działania czołowych producentów pojazdów na świecie sprawiają, że zwalnia postęp w ograniczaniu zanieczyszczeń pochodzących z transportu samochodowego. Powodem są między innymi sprzedawane na potęgę wysokoemisyjne SUV-y.

Kaszubskie aleje pod topór? Społeczeństwo mówi „nie”

Majestatyczne kaszubskie aleje miałyby zostać wycięte ze względu na remont drogi powiatowej nr 1705G na odcinku Trzebielino-Kołczygłowy. W sumie usuniętych ma być 800 drzew. Lokalna społeczność protestuje.

Strefa czystego transportu w Warszawie? „50 proc. mniej spalin w tej dekadzie”

Utworzenie w Warszawie strefy czystego transportu przyniosłoby efekty szybsze, niż można się spodziewać. Dzięki takiemu rozwiązaniu do 2027 roku zniknęłaby między innymi połowa tlenków azotu, a do 2025 – połowa pyłów zawieszonych emitowanych przez pojazdy - wynika z nowego raportu TRUE Initiative (The Real Urban Emissions Initiative).

OT Logistics obsługuje w portach coraz więcej towarów

W tym roku grupa szczególnie dużo zarabia na realizowanych w Gdyni i Świnoujściu przeładunkach towarów masowych i usługach dodatkowych. Co ważniejsze, zarząd zapowiada dalsze wzrosty.

Uber i Bolt inwestują w ochronę pasażerów

Uber i Bolt wydały już ok. 30 mln zł na poprawę bezpieczeństwa przejazdów. Trwa walka o odzyskanie zaufania klientów.

Niemcy: Wielki sukces biletu za 49 euro. O 25 proc. pasażerów więcej

Od maja w całych Niemczech działa bilet miesięczny za 49 euro pozwalający na przejazdy transportem lokalnym. Pomysł okazał się wielkim sukcesem – doprowadził bowiem do 25-procentowego wzrostu liczby pasażerów korzystających z usług Deutsche Bahn.

Amsterdam zakazuje rejsów. Holandia nie chce turystów

Decyzja miasta jest podyktowana chęcią ograniczenia masowej turystyki w stolicy Holandii, a także troską o środowisko.

Pierwsza zeroemisyjna linia lotnicza ruszy w 2024 roku

Linia Ecojet będzie wykorzystywać paliwo na bazie wodoru, posiłki na pokładzie będą całkowicie roślinne, personel będzie nosić mundury z materiałów przyjaznych dla środowiska, a samoloty, które będą realizować zeroemisyjne loty, zostaną przerobione z funkcjonujących tradycyjnie maszyn na elektryczne.

Samochód elektryczny lepszy dla klimatu i portfela

Inwestycje w pojazdy elektryczne mogą przynieść szereg korzyści nie tylko środowiskowych, lecz również ekonomicznych.

Zeroemisyjny transport w polskich miastach. Sporo do nadrobienia

Polskie miasta dobrze sobie radzą z wprowadzaniem zeroemisyjnych autobusów do miejskiego taboru, ale w pozostałych obszarach już gorzej.

Rejsy wycieczkowe wracają. Fatalne skutki dla środowiska

Najnowszy raport organizacji Transport & Environment (T&E) ostrzega, że emisje generowane przez rejsy wycieczkowe mają coraz większy wpływ na środowisko.

Brytyjscy kierowcy obawiają się, że dostaną po kieszeni

W jednej z dzielnic Londynu zdecydowano, że właściciele samochodów przekraczających dopuszczoną normę emisji dwutlenku węgla będą musieli pogodzić się z dużym wzrostem cen za parkowanie. Jeśli nie zaczną jeździć pojazdami, które bardziej sprzyjają środowisku, za postój zapłacą podwójnie.

Lotnictwo zeroemisyjne w 2050 roku? To jest do zrobienia

Linie lotnicze tankują sporo zrównoważonego paliwa, producenci samolotów pracują nad technologicznymi nowinkami, aby samoloty były lżejsze, a silniki oszczędniejsze. Cel wyznaczony na połowę XXI w. został potraktowany poważnie.

Kontrowersyjny projekt. Wodna autostrada jak Rospuda

Kontrowersyjny projekt stopnia Siarzewo, którego realizacja będzie miała fatalny wpływ na obszary Natura 2000, ma kosztować 7,5 mld złotych. To część planowanej międzynarodowej drogi wodnej.