Partnerzy

Kaszubskie aleje pod topór? Społeczeństwo mówi „nie”

Majestatyczne kaszubskie aleje miałyby zostać wycięte ze względu na remont drogi powiatowej nr 1705G na odcinku Trzebielino-Kołczygłowy. W sumie usuniętych ma być 800 drzew. Lokalna społeczność protestuje.

Strefa czystego transportu w Warszawie? „50 proc. mniej spalin w tej dekadzie”

Utworzenie w Warszawie strefy czystego transportu przyniosłoby efekty szybsze, niż można się spodziewać. Dzięki takiemu rozwiązaniu do 2027 roku zniknęłaby między innymi połowa tlenków azotu, a do 2025 – połowa pyłów zawieszonych emitowanych przez pojazdy - wynika z nowego raportu TRUE Initiative (The Real Urban Emissions Initiative).

OT Logistics obsługuje w portach coraz więcej towarów

W tym roku grupa szczególnie dużo zarabia na realizowanych w Gdyni i Świnoujściu przeładunkach towarów masowych i usługach dodatkowych. Co ważniejsze, zarząd zapowiada dalsze wzrosty.

Uber i Bolt inwestują w ochronę pasażerów

Uber i Bolt wydały już ok. 30 mln zł na poprawę bezpieczeństwa przejazdów. Trwa walka o odzyskanie zaufania klientów.

Niemcy: Wielki sukces biletu za 49 euro. O 25 proc. pasażerów więcej

Od maja w całych Niemczech działa bilet miesięczny za 49 euro pozwalający na przejazdy transportem lokalnym. Pomysł okazał się wielkim sukcesem – doprowadził bowiem do 25-procentowego wzrostu liczby pasażerów korzystających z usług Deutsche Bahn.

Amsterdam zakazuje rejsów. Holandia nie chce turystów

Decyzja miasta jest podyktowana chęcią ograniczenia masowej turystyki w stolicy Holandii, a także troską o środowisko.

Pierwsza zeroemisyjna linia lotnicza ruszy w 2024 roku

Linia Ecojet będzie wykorzystywać paliwo na bazie wodoru, posiłki na pokładzie będą całkowicie roślinne, personel będzie nosić mundury z materiałów przyjaznych dla środowiska, a samoloty, które będą realizować zeroemisyjne loty, zostaną przerobione z funkcjonujących tradycyjnie maszyn na elektryczne.

Samochód elektryczny lepszy dla klimatu i portfela

Inwestycje w pojazdy elektryczne mogą przynieść szereg korzyści nie tylko środowiskowych, lecz również ekonomicznych.

Zeroemisyjny transport w polskich miastach. Sporo do nadrobienia

Polskie miasta dobrze sobie radzą z wprowadzaniem zeroemisyjnych autobusów do miejskiego taboru, ale w pozostałych obszarach już gorzej.

Rejsy wycieczkowe wracają. Fatalne skutki dla środowiska

Najnowszy raport organizacji Transport & Environment (T&E) ostrzega, że emisje generowane przez rejsy wycieczkowe mają coraz większy wpływ na środowisko.

Brytyjscy kierowcy obawiają się, że dostaną po kieszeni

W jednej z dzielnic Londynu zdecydowano, że właściciele samochodów przekraczających dopuszczoną normę emisji dwutlenku węgla będą musieli pogodzić się z dużym wzrostem cen za parkowanie. Jeśli nie zaczną jeździć pojazdami, które bardziej sprzyjają środowisku, za postój zapłacą podwójnie.

Lotnictwo zeroemisyjne w 2050 roku? To jest do zrobienia

Linie lotnicze tankują sporo zrównoważonego paliwa, producenci samolotów pracują nad technologicznymi nowinkami, aby samoloty były lżejsze, a silniki oszczędniejsze. Cel wyznaczony na połowę XXI w. został potraktowany poważnie.

Kontrowersyjny projekt. Wodna autostrada jak Rospuda

Kontrowersyjny projekt stopnia Siarzewo, którego realizacja będzie miała fatalny wpływ na obszary Natura 2000, ma kosztować 7,5 mld złotych. To część planowanej międzynarodowej drogi wodnej.

Leszek Hołda, PKP Energetyka: Płynny ruch pociągów to korzyści dla portfela i planety

Wdrożenie eco-drivingu może być rewolucją ekologiczną i ekonomiczną na kolei, z oszczędnościami w zużyciu energii nawet do 15 proc. – mówi Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka.

Transport zmierza w zieloną stronę

Zmniejszenie emisji pochodzących z transportu to jeden z priorytetów Europejskiego Zielonego Ładu. Dotyczy to zarówno transportu drogowego, jak i kolejowego.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Ustawodawcy UE zatwierdzili plan

Ustawodawcy Unii Europejskiej we wtorek formalnie zatwierdzili prawo ograniczające emisji CO2 przez nowe samochody o 100 proc. Oznacza ono zakaz rejestracji nowych pojazdów spalinowych na terenie Wspólnoty po 2035 roku.

Koniec sprzedaży zanieczyszczających ciężarówek. Kraje UE chcą daty

30 proc. redukcja emisji dwutlenku węgla do 2030 roku przez samochody nie wystarczy, by w ciągu kolejnych dekad gospodarki UE stały się zeroemisyjne. Holandia, Belgia, Dania oraz Luksemburg zaapelowały, by Wspólnota wyznaczyła datę, od której zakazana będzie także sprzedaż zanieczyszczających ciężarówek.

Wrocław może mieć wkrótce swoją Strefę Czystego Transportu

Miasto wraz z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych przeprowadziło pomiary emisji samochodowych, na bazie których powstały możliwe scenariusze utworzenia takich stref. Jest szansa na ich wprowadzenie już w 2025 roku.