Partnerzy

Koniec sprzedaży zanieczyszczających ciężarówek. Kraje UE chcą daty

30 proc. redukcja emisji dwutlenku węgla do 2030 roku przez samochody nie wystarczy, by w ciągu kolejnych dekad gospodarki UE stały się zeroemisyjne. Holandia, Belgia, Dania oraz Luksemburg zaapelowały, by Wspólnota wyznaczyła datę, od której zakazana będzie także sprzedaż zanieczyszczających ciężarówek.

Wrocław może mieć wkrótce swoją Strefę Czystego Transportu

Miasto wraz z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych przeprowadziło pomiary emisji samochodowych, na bazie których powstały możliwe scenariusze utworzenia takich stref. Jest szansa na ich wprowadzenie już w 2025 roku.

Rajd Dakar. Szalony pomysł Hiszpanów

Nie można było się porywać na pojechanie Dakaru autem elektrycznym, bo przecież na pustyni nie ma ładowarek - mówi Jorge Navea Atirrasagasti, prezes Astara.

Superjumbo poleci na wodorze. "To może być bardzo niebezpieczne"

Airbus i ArianeGroup, spółka należąca do Airbusa i Safrana światowego lidera technologii napędów kosmicznych wspólnie, stworzą pierwszy punktu tankowania ciekłego wodoru dla samolotów ZEROe na lotnisku Blagnac w Tuluzie.

Od nowego roku w Kętrzynie komunikacja miejska będzie bezpłatna

Od stycznia w Kętrzynie w województwie warmińsko-mazurskim uruchomiona zostanie bezpłatna komunikacja publiczna dla mieszkańców. Na początku po mieście jeździć będą cztery elektryczne autobusy, dwa kolejne zakupione zostaną do połowy przyszłego roku.

Można latać bardziej ekologicznie, ale ceny biletów musiałyby wystrzelić

Testowy Airbus 350 z ponad 200 pasażerami na pokładzie przeleciał bez jakichkolwiek problemów w kiepskiej pogodzie z Tuluzy do Monachium. Wcześniej zatankował paliwo z 30-procentową domieszką biopaliwa.

Francja: Zakaz krótkodystansowych lotów krajowych na rzecz podróży koleją

Komisja Europejska dała francuskim władzom zielone światło dla wprowadzenia zakazu lotów na krótszych dystansach, które można pokonać pociągiem w czasie krótszym niż 2,5 godziny. Póki co, zakaz ten ma dotyczyć trzech tras.

Silniki spalinowe w UE odejdą w niepamięć w 2035 roku

Komisja Europejska, Rada Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie norm emisji dwutlenku węgla dla pojazdów osobowych oraz dostawczych. Potwierdzono cel 100 proc. redukcji emisji, co oznacza, że od 2035 roku w państwach członkowskich UE rejestrować będzie można jedynie auta z napędem elektrycznym lub wodorowym - informuje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.

"Szkolne ulice", czyli bezpieczeństwo dzieci i korzyść dla środowiska

"Szkolne ulice", rozwiązanie, które wprowadzono już w wielu krajach na całym świecie, polegają na ograniczaniu dostępu dla samochodów w miejscach, gdzie często przebywają dzieci. Środek ten nie tylko zwiększa bezpieczeństwo w bezpośrednim sąsiedztwie placówek edukacyjnych, ale sprawia także, że ograniczana jest emisja z transportu – zwracają uwagę eksperci.

Francuscy kibice jadą na mundial do Kataru rowerami

Chcąc promować czyste środki transportu, dwóch amatorów piłki nożnej z Francji postanowiło wybrać się na Mistrzostwa Świata w Katarze na rowerach. Na miejsce planują dotrzeć dzień przed pierwszym meczem reprezentacji swojego kraju.

Auta bez kierowcy przyjazne dla klimatu, ale droga do nich długa

Mniej kolizji, znaczące oszczędności w zużyciu paliwa i energii, mniejsza emisja CO2, a może i zlikwidowanie problemu niedoboru kierowców – to plusy tych aut.

Polacy lubią rowery, ale jeżdżą samochodami

83 proc. Polaków potrafi jeździć na rowerze, prawie połowa jako najczęstszy środek transportu wybiera samochód. Na świecie średnio 42 proc. obywateli ma rower, w Polsce jednoślady posiada 69 proc. rodaków.

EasyJet kończy z kompensacją emisji CO2 swojej floty. "Była środkiem tymczasowym"

Brytyjskie linie lotnicze EasyJet poinformowały, że od grudnia kończą z kompensacją emisji CO2 i przedstawiły nową mapę drogową działań, w ramach której wymieniono nowe rozwiązania. Przewoźnik chce ograniczyć emisje CO2 o 35 proc. na kilometr do 2035 roku.

Gwóźdź do trumny polskich rzek. Rząd planuje potężne inwestycje na Wiśle

Rząd planuje potężne inwestycje na Wiśle, by zmienić ją w tor wodny. Zdaniem naukowców to śmierć ekologiczna dla całego ekosystemu największej rzeki w Polsce.

W Polsce nie ma ani jednej strefy czystego transportu. Wkrótce się to zmieni

W Polsce nie ma jeszcze ani jednej strefy czystego transportu, choć w europejskich miastach powstało już ponad 320. Wkrótce ma się to jednak zmienić. Prawo już jest gotowe, teraz wszystko w rękach samorządów.

Niemcy. Efekty wakacyjnego biletu za 9 euro. „Najlepszy pomysł” nie będzie przedłużony

Od początku czerwca do końca wakacji w Niemczech za 9 euro można było kupić bilet, który uprawniał do nielimitowanej liczby podróży transportem publicznym na terenie całego kraju. Łącznie z oferty skorzystało 52 mln osób, co stanowi ponad 60 proc. populacji Niemiec. Oszacowano, że w okresie trwania oferty udało się zaoszczędzić około 1,8 mln ton emisji CO2.

Chińska prowincja wprowadzi zakaz sprzedaży aut spalinowych

Aby ograniczyć nadmierną emisję dwutlenku węgla i wynikające z niej niebezpieczne zmiany klimatyczne, władze Hajnan, prowincji na Morzu Południowochińskim, zdecydowały się wprowadzić zakaz sprzedaży samochodów spalinowych. Prowincja dąży do tego, aby do 2030 r. prawie połowa aktywnych pojazdów była elektryczna.

Co by było, gdyby wszystkie kraje brały przykład z Niderlandów

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego twierdzą, że gdyby wszystkie kraje brały przykład z Niderlandów i korzystały z rowerów w takim samym stopniu, redukcje emisji CO2 byłyby ogromne.