Partnerzy

Raport: porażka linii lotniczych w zakresie celów klimatycznych

Jak wynika z raportu opublikowanego przez organizację Possible, żadna z brytyjskich linii lotniczych nie podołała realizacji swoich celów klimatycznych w ciągu ostatnich 20 lat.

Kolej zmagazynuje energię w zielonym wodorze

Trwa zielona transformacja na kolei. PKP Energetyka uruchomi magazyn energii oparty o wodór produkowany dzięki energii z farmy słonecznej.

Gdańsk piąty na świecie pod względem importu rosyjskich paliw

Jak wynika z najnowszego raportu Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), do portu w Gdańsku wpłynęły ładunki paliw z Rosji o wartości 750 mln euro.

Kolejnictwo to branża, która zieloną transformację przejdzie najszybciej

Ekolodzy nawołują do korzystania z pociągów zamiast samolotów jako najczystszego dziś środka transportu. Analitycy potwierdzają: ten rynek najmniej boleśnie odczuje nadchodzącą transformację energetyczną.

Polacy coraz częściej wybierają samochody zeroemisyjne

Według danych z końca marca 2022 r., w Polsce były zarejestrowane łącznie 45 242 osobowe i użytkowe samochody z napędem elektrycznym.

Rower z bambusa i lnianej przędzy teraz z napędem elektrycznym

Francuski startup Cyclik z Lyonu po sukcesie roweru o ramie z bambusa i lnianej przędzy przechodzi do drugiego etapu. W kwietniu zaczyna sprzedaż swego pojazdu z napędem elektrycznym. Liczy na rynek 10 tys. sztuk w ciągu 5 lat

Alternatywa benzyny, odnawialne paliwo z kukurydzy wcale nie jest ekologiczne

Etanol uzyskany z kukurydzy nie jest paliwem ekologicznym - udowadnia badanie opublikowane na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences.

Transport lotniczy coraz mniej groźny dla klimatu. Inne maszyny, lepsze paliwa

Na Singapore Air Show wielka lotnicza dwójka, Airbus i Boeing pokazały, co mają najlepszego - samoloty, które będą przyjaźniejsze dla klimatu niż ich poprzednie wersje. Luty przyniósł też konkretne, międzynarodowe zobowiązania.

Polska coraz bliżej kolei zasilanej zieloną energią

Województwo łódzkie przeciera w kraju szlaki w zakresie przejścia transportu kolejowego na zasilanie odnawialnymi źródłami energii.

Komisja Europejska w ogniu krytyki za „puste loty”

Grupa Lufthansa ujawniła, że jej linie wykonały 18 tys. przelotów bez pasażerów, aby utrzymać prawa do miejsc lotniskowych w imię unijnych przepisów.

Loty na ekologicznym paliwie stały się faktem. LOT też chce

Holenderskie linie KLM i francuski Air France we wszystkich rejsach odlatujących odpowiednio z Amsterdamu i Paryża od 10 stycznia tankują z 0,5 dodatkiem SAF, czyli ekologicznego paliwa lotniczego. Takie plany ma również LOT.

Pierwsza na świecie linia lotnicza zastosuje paliwo roślinne

Linie lotnicze British Airways jako pierwszy przewoźnik będą wykorzystywać zrównoważone paliwo lotnicze produkowane na wielką skalę.

Badają, które auta najbardziej trują w Krakowie i ograniczą ich ruch

Krakowski Alarm Smogowy i Zarząd Transportu Publicznego rozpoczęły badania rzeczywistej emisji spalin samochodowych metodą zdalnego pomiaru.

Airbus gotowy do lotów na zrównoważonym paliwie. Czeka na certyfikację

Airbus 350, czyli samolot dalekiego zasięgu jest w stanie latać tankując wyłącznie zrównoważone paliwo lotnicze (SAF). Wstępne wyniki pierwszego na świecie badania wpływu tankowania wyłącznie zrównoważonego paliwa na oba silniki napędzające odrzutowiec pasażerski są - zdaniem Airbusa - bardzo obiecujące.

Ryanair bardziej ekologiczny. Wózki bagażowe na prąd na wybranych lotniskach

Od środy, 27 października  Ryanair   na 11 europejskich lotniskach korzysta wyłącznie z wózków bagażowych  napędzanych   energią elektryczną.

Zrównoważone paliwo z gorczycy zastąpi ropę naftową?

Według naukowców z Uniwersytetu Georgii paliwo lotnicze wytwarzane z gorczycy etiopskiej może zmniejszyć emisje dwutlenku węgla nawet o 68 proc.

T&E: Europejska branża moto gra nieczysto. Robi wszystko by ominąć normy

Według Transport & Environment, europejska branża motoryzacyjna nie chce powstrzymać ograniczenia zanieczyszczenia pochodzącego z transportu drogowego.

Dzień bez Samochodu. Aktywiści mają pomysł dla włodarzy miast

Dzień bez Samochodu powinien stanowić dla włodarzy miast impuls do dyskusji na temat zrównoważonego transportu, uważają aktywiści.