Partnerzy

W Polsce nie ma ani jednej strefy czystego transportu. Wkrótce się to zmieni

W Polsce nie ma jeszcze ani jednej strefy czystego transportu, choć w europejskich miastach powstało już ponad 320. Wkrótce ma się to jednak zmienić. Prawo już jest gotowe, teraz wszystko w rękach samorządów.

Niemcy. Efekty wakacyjnego biletu za 9 euro. „Najlepszy pomysł” nie będzie przedłużony

Od początku czerwca do końca wakacji w Niemczech za 9 euro można było kupić bilet, który uprawniał do nielimitowanej liczby podróży transportem publicznym na terenie całego kraju. Łącznie z oferty skorzystało 52 mln osób, co stanowi ponad 60 proc. populacji Niemiec. Oszacowano, że w okresie trwania oferty udało się zaoszczędzić około 1,8 mln ton emisji CO2.

Chińska prowincja wprowadzi zakaz sprzedaży aut spalinowych

Aby ograniczyć nadmierną emisję dwutlenku węgla i wynikające z niej niebezpieczne zmiany klimatyczne, władze Hajnan, prowincji na Morzu Południowochińskim, zdecydowały się wprowadzić zakaz sprzedaży samochodów spalinowych. Prowincja dąży do tego, aby do 2030 r. prawie połowa aktywnych pojazdów była elektryczna.

Co by było, gdyby wszystkie kraje brały przykład z Niderlandów

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego twierdzą, że gdyby wszystkie kraje brały przykład z Niderlandów i korzystały z rowerów w takim samym stopniu, redukcje emisji CO2 byłyby ogromne.

Opony samochodowe są niezwykle szkodliwe dla natury i człowieka

Zawierające toksyczne substancje opony samochodowe stanowią bardzo poważne zagrożenie dla środowiska, a wydobywający się z nich pył przyczynia się do zanieczyszczenia cząstkami, które są niezwykle szkodliwe dla zdrowia człowieka - ostrzegają naukowcy.

Zielona Kolej. Pierwszy przewoźnik towarowy w pełni ekologiczny

Już za 3 lata cała energia zużywana przez CTL Logistics będzie pochodziłą z odnawialnych źródeł energii.

Kurierzy wożą powietrze, trując środowisko tysiącami ton zbędnego CO2

Tylko w Polsce przez zbyt duże opakowania, kurierzy bezsensownie dostarczają klientom 40 milionów m3 powietrza.

Kurierzy na drodze do neutralności

Ograniczanie emisji pochodzących z usług kurierskich jest poważnym wyzwaniem. Pandemia wywołała boom w branży. Szybki rozwój nie idzie jednak w parze z dążeniem do zmniejszania śladu węglowego. Najwyższy czas to zmienić.

Koniec emisyjnych samochodów przesądzony

Wszyscy ministrowie środowiska UE doszli do porozumienia. Za nieco ponad dekadę samochody spalinowe przejdą do lamusa.

Pociągi na wodór wjeżdżają na tory w Europie. Pojawią się także w Polsce

Branża kolejowa intensyfikuje prace nad wykorzystaniem technologii wodorowych. Już w bliskiej perspektywie wodór ma być paliwem napędzającym pociągi. Pierwsze takie jednostki już jeżdżą za granicą, na polskich torach mają się pojawić za kilka lat. Ale już teraz realizowane są projekty, mające przybliżyć taką perspektywę.

Polacy coraz częściej wybierają aktywną mobilność

Według badania Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego, mieszkańcy miast oczekują od lokalnych polityków konsekwentnej polityki w zakresie zrównoważonego transportu.

Silniki spalinowe w UE mogą odejść do lamusa do 2035 roku

W trakcie sesji plenarnej w Strasbourgu europarlamentarzyści zagłosowali za zakazem sprzedaży nowych samochodów z silnikiem spalinowym do 2035.

Linia lotnicza pozwana za kłamstwa na temat wpływu na klimat

KLM została pozwana za reklamy, w których zdaniem organizacji ekologicznych, stosuje greenwashing i wprowadza pasażerów w błąd co do swojego programu offsetowego.

Raport: porażka linii lotniczych w zakresie celów klimatycznych

Jak wynika z raportu opublikowanego przez organizację Possible, żadna z brytyjskich linii lotniczych nie podołała realizacji swoich celów klimatycznych w ciągu ostatnich 20 lat.

Kolej zmagazynuje energię w zielonym wodorze

Trwa zielona transformacja na kolei. PKP Energetyka uruchomi magazyn energii oparty o wodór produkowany dzięki energii z farmy słonecznej.

Gdańsk piąty na świecie pod względem importu rosyjskich paliw

Jak wynika z najnowszego raportu Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), do portu w Gdańsku wpłynęły ładunki paliw z Rosji o wartości 750 mln euro.

Kolejnictwo to branża, która zieloną transformację przejdzie najszybciej

Ekolodzy nawołują do korzystania z pociągów zamiast samolotów jako najczystszego dziś środka transportu. Analitycy potwierdzają: ten rynek najmniej boleśnie odczuje nadchodzącą transformację energetyczną.

Polacy coraz częściej wybierają samochody zeroemisyjne

Według danych z końca marca 2022 r., w Polsce były zarejestrowane łącznie 45 242 osobowe i użytkowe samochody z napędem elektrycznym.