Łotewski sukces systemu kaucyjnego. Cenne wskazówki dla Polski

Chociaż system kaucyjny działa na Łotwie dopiero od siedmiu miesięcy, to przetestowane w tym czasie dobre praktyki i błędy mogą być cenną wskazówką dla państw, które przymierzają się do wprowadzenia kaucji, w tym dla Polski.

Ceny materiałów szaleją. Oni stawiają na recykling

Startup, który łączy producentów odpadów i firmy, które mogą je wykorzystać tworzy największą w Europie giełdę odpadów przemysłowych oraz surowców wtórnych.

Nowe narty Rossignola nadadzą się do recyklingu w 75 proc.

Francuski producent zimowego sprzętu sportowego odczuł okres pandemii. Nie zmarnował jednak tych 2 lat. W marcu rozpoczął sprzedaż nart, które po zużyciu nadają się w 75 procentach do wtórnego wykorzystania surowców. Poprzednie można było wykorzystać w 6-7 procentach

Jak zorganizować recykling, by był efektywny i do udźwignięcia

Opóźnia się wdrożenie przez Polskę dyrektyw związanych z gospodarką opakowaniami z plastiku, w tym rozszerzoną odpowiedzialnością producenta. Przedsiębiorcy ciągle nie znają szczegółów regulacji i apelują o przemyślane rozwiązania.

Recykling plastiku. Biznes wyprzedza regulacje

Pandemia uderzyła w ambitne plany ograniczenia odpadów z plastiku i zwiększenia ich recyklingu. W Polsce dodatkowo utrudnia je opóźnienie we wdrażaniu unijnych regulacji. Przyspieszenie zmian widać za to po stronie firm.

Droga do świata bez odpadów

Coca-Cola od lat wdraża procesy mające na celu zmniejszenie jej wpływu na środowisko. Poprzez redukcję CO2, działania na rzecz oszczędzania i odzyskiwania wody, a także zwiększanie zbiórki i recyklingu opakowań, by zamknąć ich obieg, Coca-Cola realizuje nie tylko ambitny program „Świata bez odpadów", ale również plan neutralności klimatycznej.

Vattenfall przetworzy łopaty turbin wiatrowych

Szwedzki gigant energetyczno-ciepłowniczy Vattenfall do roku 2030 przetworzy wszystkie likwidowane łopaty turbin wiatrowych. Do tej pory były one wywożone na składowiska śmieci.

Większość śmieci z polskich domów nie do przetworzenia

Aż dwie trzecie odpadów z polskich gospodarstw domowych jest trudne i drogie do przetworzenia.

Za 9 lat jedna trzecia plastiku ma pochodzić z odzysku

Europejscy producenci tworzyw sztucznych wzywają do określenia unijnego celu obowiązkowej zawartości recyklatu. Za 9 lat jedna trzecia surowca ma pochodzić z odzysku.

Polska to śmietnik dla plastiku z Wielkiej Brytanii

Do naszego kraju trafia 38 tysięcy ton brytyjskiego plastiku rocznie – pod tym względem wyprzedzają nas tylko Turcja i Malezja.