Potrzebujemy długofalowej strategii odpadowej

Jasne ramy prawne ułatwią proces inwestycyjny i zapewnią bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom rynku. Ważne jest również wsparcie finansowe dla systemu – mówi Kamil Majerczak, CEO PreZero w Polsce.

Odpady potrzebują sprawnego systemu

Wraz z rozwojem gospodarczym rośnie skala produkcji odpadów. Uczestnicy rynku wskazują, że dla ich sprawnego zagospodarowania kluczowa jest spójna wizja, która przełoży się na efektywny system. Do tego niezbędne jest także usprawnienie procedur administracyjnych dla inwestycji.

Europa nie radzi sobie z odpadami tekstylnymi. Prosto ze sklepów na wysypiska

Nowe dane opublikowane przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) ukazują, że Unia Europejska nie radzi sobie z sortowaniem odpadów tekstylnych. Co gorsza – nawet co dziesiąty produkt odzieżowy wprowadzanych na rynek w Unii Europejskiej trafia na wysypiska zanim w ogóle zostaną użyte.

Anglia zmienia zasady segregacji: jeden pojemnik do wszystkiego. „Koniec chaosu”

Anglia zdecydowała o wprowadzeniu prostych zasad segregacji odpadów. Już niebawem – niezależnie od miejsca zamieszkania – plastik, metal, szkło, papier i karton lądować będą w jednym koszu na śmieci.

Producenci plastiku kłamią w sprawie zalet recyklingu? Oskarżenia w raporcie

Firmy produkujące tworzywa sztuczne promują recykling, choć od lat zdają sobie sprawę, że nie jest to rozwiązanie, który może rozwiązać problem odpadów – wynika z raportu Center for Climate Integrity. „Liderzy branży to ukrywali. Muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – podkreślają eksperci.

Niemal połowa Polaków źle segreguje śmieci. Fatalny wynik generacji Z

Niemal wszyscy Polacy deklarują segregowanie śmieci, ale prawidłowo robi to tylko nieco ponad połowa – wynika z raportu firmy Interzero. Szczególny problem mamy ze zużytymi bateriami: bardzo często nie jesteśmy pewni, co z nimi zrobić.

Bioplastik, który rozkłada się w 40 godzin. Przełom w recyklingu

Naukowcy opracowali nowy sposób na rozłożenie tworzyw sztucznych na elementy, które nadają się do recyklingu. Proces, w którym wykorzystuje się enzym występujący w biodetergentach do prania, trwa niecałe 40 godzin.

Świadomy Polak chętnie segreguje odpady

Zaangażowanie Polaków na rzecz środowiska rośnie. Już 92 proc. respondentów segreguje odpady opakowaniowe – to aż o 13 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Fatalna sytuacja na rynku zagraża recyklingowi w Europie

Przedstawiciele branży przetwarzania odpadów alarmują, że niskie ceny tworzyw sztucznych z recyklingu mogą wstrzymać realizację celów państw członkowskich Unii Europejskiej.

System kaucyjny na horyzoncie. Co to oznacza dla biznesu i środowiska

Przedsiębiorcy muszą respektować postanowienia dyrektywy unijnej, które zaostrzają regulacje dotyczące produkcji, sprzedaży i użytkowania opakowań. Dodatkowo w 2025 r. zacznie w Polsce obowiązywać system kaucyjny.

Cena góruje nad ekologią w niepewnych czasach

Realia ekonomiczne wpływają na decyzje polskich konsumentów. Co czwarty z nich kupił mniej produktów nadających się do recyklingu właśnie ze względu na tegoroczne wzrosty cen.

„Daj mu drugą szansę". Rusza kampania promująca recykling

Tetra Pak edukuje w zakresie prawidłowego sortowania opakowań kartonowych po żywności płynnej, umożliwiającego ich recykling i ponowne wykorzystanie surowców.

Branża recyklingu idzie w przepaść. Dramatyczny apel do rządu

Recyklerzy domagają się wyjaśnień, dlaczego rząd zaniechał dalszej pracy nad projektem ustawy o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów.

Obieg zamknięty ma wielki potencjał, ale sporo do zrobienia

Prawie połowa przedsiębiorstw w Polsce nie ma priorytetów związanych z gospodarowaniem odpadami lub ich nie zna.

System kaucyjny po polsku, czyli czas na poważny recykling

Unijna dyrektywa nakłada na nas obowiązek zwiększenia poziomu recyklingu i selektywnej zbiórki odpadów. Ewolucja jest konieczna, aby zahamować ilość wyrzucanych śmieci opakowaniowych.

Poziom recyklingu w Polsce bez zmian, produkujemy mniej śmieci. Nowe dane GUS

Średnio 355 kg odpadów komunalnych wytworzył w 2022 r. przeciętny Polak. To o 5 kg mniej niż rok wcześniej. Do recyklingu trafiło 26,7 proc. odpadów, a więc tyle samo co w latach 2020 i 2021.

Ogromny zakład do recyklingu w Polsce. Obsłuży cały region

Najnowsza linia w polskim zakładzie potroi roczne moce przerobowe recyklingu kartonów po płynnej żywności w Polsce.