Partnerzy

Producenci plastiku kłamią w sprawie zalet recyklingu? Oskarżenia w raporcie

Firmy produkujące tworzywa sztuczne promują recykling, choć od lat zdają sobie sprawę, że nie jest to rozwiązanie, który może rozwiązać problem odpadów – wynika z raportu Center for Climate Integrity. „Liderzy branży to ukrywali. Muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – podkreślają eksperci.

Niemal połowa Polaków źle segreguje śmieci. Fatalny wynik generacji Z

Niemal wszyscy Polacy deklarują segregowanie śmieci, ale prawidłowo robi to tylko nieco ponad połowa – wynika z raportu firmy Interzero. Szczególny problem mamy ze zużytymi bateriami: bardzo często nie jesteśmy pewni, co z nimi zrobić.

Bioplastik, który rozkłada się w 40 godzin. Przełom w recyklingu

Naukowcy opracowali nowy sposób na rozłożenie tworzyw sztucznych na elementy, które nadają się do recyklingu. Proces, w którym wykorzystuje się enzym występujący w biodetergentach do prania, trwa niecałe 40 godzin.

Świadomy Polak chętnie segreguje odpady

Zaangażowanie Polaków na rzecz środowiska rośnie. Już 92 proc. respondentów segreguje odpady opakowaniowe – to aż o 13 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Fatalna sytuacja na rynku zagraża recyklingowi w Europie

Przedstawiciele branży przetwarzania odpadów alarmują, że niskie ceny tworzyw sztucznych z recyklingu mogą wstrzymać realizację celów państw członkowskich Unii Europejskiej.

System kaucyjny na horyzoncie. Co to oznacza dla biznesu i środowiska

Przedsiębiorcy muszą respektować postanowienia dyrektywy unijnej, które zaostrzają regulacje dotyczące produkcji, sprzedaży i użytkowania opakowań. Dodatkowo w 2025 r. zacznie w Polsce obowiązywać system kaucyjny.

Cena góruje nad ekologią w niepewnych czasach

Realia ekonomiczne wpływają na decyzje polskich konsumentów. Co czwarty z nich kupił mniej produktów nadających się do recyklingu właśnie ze względu na tegoroczne wzrosty cen.

„Daj mu drugą szansę". Rusza kampania promująca recykling

Tetra Pak edukuje w zakresie prawidłowego sortowania opakowań kartonowych po żywności płynnej, umożliwiającego ich recykling i ponowne wykorzystanie surowców.

Powoli i małymi kroczkami, ale w dobrym kierunku

Dobra wiadomość: stopniowo zaczynamy sobie uświadamiać, jak ważna dla otaczającego nas świata jest gospodarka cyrkularna – i jak niewiele o niej wiemy. Zła wiadomość: z nadganianiem zaległości zanadto się nie spieszymy.

Branża recyklingu idzie w przepaść. Dramatyczny apel do rządu

Recyklerzy domagają się wyjaśnień, dlaczego rząd zaniechał dalszej pracy nad projektem ustawy o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów.

Obieg zamknięty ma wielki potencjał, ale sporo do zrobienia

Prawie połowa przedsiębiorstw w Polsce nie ma priorytetów związanych z gospodarowaniem odpadami lub ich nie zna.

System kaucyjny po polsku, czyli czas na poważny recykling

Unijna dyrektywa nakłada na nas obowiązek zwiększenia poziomu recyklingu i selektywnej zbiórki odpadów. Ewolucja jest konieczna, aby zahamować ilość wyrzucanych śmieci opakowaniowych.

Poziom recyklingu w Polsce bez zmian, produkujemy mniej śmieci. Nowe dane GUS

Średnio 355 kg odpadów komunalnych wytworzył w 2022 r. przeciętny Polak. To o 5 kg mniej niż rok wcześniej. Do recyklingu trafiło 26,7 proc. odpadów, a więc tyle samo co w latach 2020 i 2021.

Ogromny zakład do recyklingu w Polsce. Obsłuży cały region

Najnowsza linia w polskim zakładzie potroi roczne moce przerobowe recyklingu kartonów po płynnej żywności w Polsce.

DANONE wraz z partnerami uruchamia pionierski program recyklingu kubków po jogurcie

Na Śląsku uruchomiono pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych na świecie instalacji do recyklingu zużytych produktów z polistyrenu (PS), pochodzących z gospodarstw domowych.

ONZ bierze się za zanieczyszczenie plastikiem

Organizacja uważa, że walka z plastikiem jest jednym z największych wyzwań klimatycznych, ale zmiany, które należy wdrożyć, są niedrogie, a przy tym praktyczne.

System kaucyjny potrzebny na już. Nierealny termin ministerstwa

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że system kaucyjny zacznie funkcjonować najpóźniej 1 stycznia 2025 roku, jednak eksperci i aktywiści klimatyczni twierdzą, że to nierealne.

NIK krytycznie o gospodarce odpadami w Polsce

„System gospodarki odpadami poużytkowymi, opakowaniowymi, komunalnymi oraz transgraniczne przemieszczanie odpadów nie funkcjonowały prawidłowo. Nie stworzono niezbędnych warunków do monitorowania rynku odpadów i właściwego nimi zarządzania" –podkreśliła w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli.