Partnerzy

DANONE wraz z partnerami uruchamia pionierski program recyklingu kubków po jogurcie

Na Śląsku uruchomiono pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych na świecie instalacji do recyklingu zużytych produktów z polistyrenu (PS), pochodzących z gospodarstw domowych.

ONZ bierze się za zanieczyszczenie plastikiem

Organizacja uważa, że walka z plastikiem jest jednym z największych wyzwań klimatycznych, ale zmiany, które należy wdrożyć, są niedrogie, a przy tym praktyczne.

System kaucyjny potrzebny na już. Nierealny termin ministerstwa

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że system kaucyjny zacznie funkcjonować najpóźniej 1 stycznia 2025 roku, jednak eksperci i aktywiści klimatyczni twierdzą, że to nierealne.

NIK krytycznie o gospodarce odpadami w Polsce

„System gospodarki odpadami poużytkowymi, opakowaniowymi, komunalnymi oraz transgraniczne przemieszczanie odpadów nie funkcjonowały prawidłowo. Nie stworzono niezbędnych warunków do monitorowania rynku odpadów i właściwego nimi zarządzania" –podkreśliła w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

Śmieci. UE przyspiesza tempo zmian, Polska musi bardziej

Z pozoru mogłoby się wydawać, że w obliczu wszystkich dzisiejszych problemów Europy gospodarka odpadami schodzi na drugi plan. Ale nie, Bruksela wręcz przyspiesza tempo zmian, co oznacza, że Polska będzie musiała przyspieszyć jeszcze bardziej.

Zamknięty obieg coraz bliżej. Wkrótce większość opakowań do recyklingu

Już za 2 lata zgodnie z unijnym prawem kraje członkowskie muszą poddawać recyklingowi 65 proc. odpadów opakowaniowych.

Plastik trafia do pieców. Recyklerzy biją na alarm

Spadek ilości tworzyw sztucznych kierowanych do recyklingu może być pierwszym sygnałem na to, że tej zimy plastik będzie traktowany jako opał, a nie jako cenny surowiec wtórny.

Od nowego roku zacznie obowiązywać selektywna zbiórka odpadów budowlanych

Już niebawem, bo od 1 stycznia 2023 roku, odpady budowlane i rozbiórkowe trzeba będzie sortować na sześć frakcji. Obowiązek segregacji nie obejmie jednak gospodarstw domowych, lecz firmy realizujące prace budowlane czy remontowe.

Dzikie wysypiska śmieci wciąż dużym problemem w Polsce

Na koniec grudnia 2021 roku wielkość dzikich wysypisk śmieci w Polsce przekroczyła powierzchnię 200 ha. To tyle, ile wyniosłaby powierzchnia ponad 300 boisk do piłki nożnej – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Krzeszewska: Śmieci to nie problem, lecz cenny surowiec, który trzeba wykorzystać

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możemy ograniczyć niemal do zera ilość odpadów, których nie można poddać recyklingowi – mówi Magdalena Krzeszewska, COO PreZero w Polsce, firmy zajmującej się gospodarką odpadami.

System kaucyjny: pogodzić potrzeby i możliwości

Handel i branża producentów opakowań pozytywnie odnoszą się do większości zmian przyjętych w nowym systemie kaucyjnym - wskazuje szef Krajowej Izby Gospodarczej.

System kaucyjny w Polsce. Pracodawcy apelują o przyspieszenie

Federacja Przedsiębiorców Polskich apeluje o pilne zakończenie prac nad wdrożeniem w Polsce systemu kaucyjnego. System pozwoli odzyskiwać ponad 90 proc. opakowań po napojach.

Greenpeace: Recykling w Stanach Zjednoczonych to fikcja

Jak wynika z raportu Greenpeace, międzynarodowej organizacji pozarządowej, działającej na rzecz ochrony środowiska, w obliczu katastrofalnych zmian klimatu, Stany Zjednoczone produkują nie mniej, a coraz więcej plastiku. Jednocześnie coraz gorzej jest także z recyklingiem. „To fikcja” – zaznaczają aktywiści.

W 2022 roku zmarnuje się 5,3 mld telefonów komórkowych

Ponad pięć miliardów telefonów komórkowych na całym świecie zostanie w 2022 roku prawdopodobnie wyrzuconych lub schowanych na dno szafy - poinformowali eksperci z konsorcjum badawczego WEEE i podkreślili, że niezwykle istotne jest, aby bardziej przykładać wagę do ich recyklingu.

Polacy coraz bardziej proekologiczni

Już niemal 80 proc. z nas segreguje odpady opakowaniowe. Co więcej, zwiększa się świadomość na temat recyklingu.

Łotewski sukces systemu kaucyjnego. Cenne wskazówki dla Polski

Chociaż system kaucyjny działa na Łotwie dopiero od siedmiu miesięcy, to przetestowane w tym czasie dobre praktyki i błędy mogą być cenną wskazówką dla państw, które przymierzają się do wprowadzenia kaucji, w tym dla Polski.

Ceny materiałów szaleją. Oni stawiają na recykling

Startup, który łączy producentów odpadów i firmy, które mogą je wykorzystać tworzy największą w Europie giełdę odpadów przemysłowych oraz surowców wtórnych.

Nowe narty Rossignola nadadzą się do recyklingu w 75 proc.

Francuski producent zimowego sprzętu sportowego odczuł okres pandemii. Nie zmarnował jednak tych 2 lat. W marcu rozpoczął sprzedaż nart, które po zużyciu nadają się w 75 procentach do wtórnego wykorzystania surowców. Poprzednie można było wykorzystać w 6-7 procentach