Partnerzy

Plastik trafia do pieców. Recyklerzy biją na alarm

Spadek ilości tworzyw sztucznych kierowanych do recyklingu może być pierwszym sygnałem na to, że tej zimy plastik będzie traktowany jako opał, a nie jako cenny surowiec wtórny.

Od nowego roku zacznie obowiązywać selektywna zbiórka odpadów budowlanych

Już niebawem, bo od 1 stycznia 2023 roku, odpady budowlane i rozbiórkowe trzeba będzie sortować na sześć frakcji. Obowiązek segregacji nie obejmie jednak gospodarstw domowych, lecz firmy realizujące prace budowlane czy remontowe.

Dzikie wysypiska śmieci wciąż dużym problemem w Polsce

Na koniec grudnia 2021 roku wielkość dzikich wysypisk śmieci w Polsce przekroczyła powierzchnię 200 ha. To tyle, ile wyniosłaby powierzchnia ponad 300 boisk do piłki nożnej – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Krzeszewska: Śmieci to nie problem, lecz cenny surowiec, który trzeba wykorzystać

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możemy ograniczyć niemal do zera ilość odpadów, których nie można poddać recyklingowi – mówi Magdalena Krzeszewska, COO PreZero w Polsce, firmy zajmującej się gospodarką odpadami.

System kaucyjny: pogodzić potrzeby i możliwości

Handel i branża producentów opakowań pozytywnie odnoszą się do większości zmian przyjętych w nowym systemie kaucyjnym - wskazuje szef Krajowej Izby Gospodarczej.

System kaucyjny w Polsce. Pracodawcy apelują o przyspieszenie

Federacja Przedsiębiorców Polskich apeluje o pilne zakończenie prac nad wdrożeniem w Polsce systemu kaucyjnego. System pozwoli odzyskiwać ponad 90 proc. opakowań po napojach.

Greenpeace: Recykling w Stanach Zjednoczonych to fikcja

Jak wynika z raportu Greenpeace, międzynarodowej organizacji pozarządowej, działającej na rzecz ochrony środowiska, w obliczu katastrofalnych zmian klimatu, Stany Zjednoczone produkują nie mniej, a coraz więcej plastiku. Jednocześnie coraz gorzej jest także z recyklingiem. „To fikcja” – zaznaczają aktywiści.

W 2022 roku zmarnuje się 5,3 mld telefonów komórkowych

Ponad pięć miliardów telefonów komórkowych na całym świecie zostanie w 2022 roku prawdopodobnie wyrzuconych lub schowanych na dno szafy - poinformowali eksperci z konsorcjum badawczego WEEE i podkreślili, że niezwykle istotne jest, aby bardziej przykładać wagę do ich recyklingu.

Polacy coraz bardziej proekologiczni

Już niemal 80 proc. z nas segreguje odpady opakowaniowe. Co więcej, zwiększa się świadomość na temat recyklingu.

Łotewski sukces systemu kaucyjnego. Cenne wskazówki dla Polski

Chociaż system kaucyjny działa na Łotwie dopiero od siedmiu miesięcy, to przetestowane w tym czasie dobre praktyki i błędy mogą być cenną wskazówką dla państw, które przymierzają się do wprowadzenia kaucji, w tym dla Polski.

Ceny materiałów szaleją. Oni stawiają na recykling

Startup, który łączy producentów odpadów i firmy, które mogą je wykorzystać tworzy największą w Europie giełdę odpadów przemysłowych oraz surowców wtórnych.

Nowe narty Rossignola nadadzą się do recyklingu w 75 proc.

Francuski producent zimowego sprzętu sportowego odczuł okres pandemii. Nie zmarnował jednak tych 2 lat. W marcu rozpoczął sprzedaż nart, które po zużyciu nadają się w 75 procentach do wtórnego wykorzystania surowców. Poprzednie można było wykorzystać w 6-7 procentach

Jak zorganizować recykling, by był efektywny i do udźwignięcia

Opóźnia się wdrożenie przez Polskę dyrektyw związanych z gospodarką opakowaniami z plastiku, w tym rozszerzoną odpowiedzialnością producenta. Przedsiębiorcy ciągle nie znają szczegółów regulacji i apelują o przemyślane rozwiązania.

Recykling plastiku. Biznes wyprzedza regulacje

Pandemia uderzyła w ambitne plany ograniczenia odpadów z plastiku i zwiększenia ich recyklingu. W Polsce dodatkowo utrudnia je opóźnienie we wdrażaniu unijnych regulacji. Przyspieszenie zmian widać za to po stronie firm.

Droga do świata bez odpadów

Coca-Cola od lat wdraża procesy mające na celu zmniejszenie jej wpływu na środowisko. Poprzez redukcję CO2, działania na rzecz oszczędzania i odzyskiwania wody, a także zwiększanie zbiórki i recyklingu opakowań, by zamknąć ich obieg, Coca-Cola realizuje nie tylko ambitny program „Świata bez odpadów", ale również plan neutralności klimatycznej.

Vattenfall przetworzy łopaty turbin wiatrowych

Szwedzki gigant energetyczno-ciepłowniczy Vattenfall do roku 2030 przetworzy wszystkie likwidowane łopaty turbin wiatrowych. Do tej pory były one wywożone na składowiska śmieci.

Większość śmieci z polskich domów nie do przetworzenia

Aż dwie trzecie odpadów z polskich gospodarstw domowych jest trudne i drogie do przetworzenia.

Za 9 lat jedna trzecia plastiku ma pochodzić z odzysku

Europejscy producenci tworzyw sztucznych wzywają do określenia unijnego celu obowiązkowej zawartości recyklatu. Za 9 lat jedna trzecia surowca ma pochodzić z odzysku.