Dania przyspiesza budowę wysp energetycznych
Duńskie „wyspy energetyczne” miały rozpocząć funkcjonowanie w 2030 roku, ale z uwagi na agresję Rosji na Ukrainę, Dania chce jak najszybciej odejść od rosyjskich paliw kopalnych.
Szukając drogi ucieczki od węgla
Zerwanie z paliwami kopalnymi pojawiło się na unijnych sztandarach wiele lat temu. Zielony Ład miał nadać impet temu procesowi, ale wywołał liczne obiekcje. O odejściu od kopalin przesądzi teraz inny czynnik: wojna w Ukrainie.
MAE radzi, jak zmniejszyć użycie ropy i gazu z Rosji. Rzym już posłuchał
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) wspólnie z Komisją Europejską zawarła w poradniku kilka sugestii, jak można rozsądnie zmniejszyć korzystanie z rosyjskich nośników energii, co pozwoli zmniejszyć zależność od tego importu, zmniejszy koszty, a co najważniejsze - ułatwi realizację celów klimatycznych. Włochy już wprowadziły niższą temperaturę klimatyzacji latem i ogrzewania zimą.
Neutralność klimatyczna wymaga zgody na atom
Rozwój energetyki z odnawialnych źródeł nie wystarczy, aby zmniejszyć do zera emisję gazów cieplarnianych w Polsce. Potrzebne są elektrownie jądrowe – twierdzą ankietowani przez nas eksperci.
Dramat Ukrainy może z czasem stać się szansą dla klimatu
Agresja Rosji na Ukrainę spotkała się ze zmasowanymi sankcjami Zachodu. Unia Europejska chce teraz odciąć się od rosyjskich nośników energii. Na świecie wzrośnie rola węgla z innych krajów, ale z czasem zwiększy się znaczenie i udział odnawialnych źródeł. To będzie szansa dla klimatu — uważa francuski dziennik „La Tribune”.