Pożegnać paliwa kopalne z Rosji - Bruksela ma plan. To może nie wystarczyć

Komisja Europejska zaprezentowała szereg działań, które mają dać niezależność od rosyjskich paliw kopalnych i spowolnić wzrost cen energii.

Dania przyspiesza budowę wysp energetycznych

Duńskie „wyspy energetyczne” miały rozpocząć funkcjonowanie w 2030 roku, ale z uwagi na agresję Rosji na Ukrainę, Dania chce jak najszybciej odejść od rosyjskich paliw kopalnych.

Giganci naftowi zarobią 11,6 mld funtów na paliwach z Morza Północnego

Brytyjski oddział Greenpeace wraz z Oil Change International apelują do rządu Wielkiej Brytanii o opodatkowanie dodatkowych zysków i inwestycję w ekologiczne rozwiązania.

Szukając drogi ucieczki od węgla

Zerwanie z paliwami kopalnymi pojawiło się na unijnych sztandarach wiele lat temu. Zielony Ład miał nadać impet temu procesowi, ale wywołał liczne obiekcje. O odejściu od kopalin przesądzi teraz inny czynnik: wojna w Ukrainie.

Globalny raport: ostatniego tchnienia węgla jeszcze nie widać

Jak wynika z raportu Global Energy Monitor, w 2021 roku moce produkcyjne elektrowni węglowych spadły, ale nie na tyle, by zrealizować cele klimatyczne.

MAE radzi, jak zmniejszyć użycie ropy i gazu z Rosji. Rzym już posłuchał

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) wspólnie z Komisją Europejską zawarła w poradniku kilka sugestii, jak można rozsądnie zmniejszyć korzystanie z rosyjskich nośników energii, co pozwoli zmniejszyć zależność od tego importu, zmniejszy koszty, a co najważniejsze - ułatwi realizację celów klimatycznych. Włochy już wprowadziły niższą temperaturę klimatyzacji latem i ogrzewania zimą.

Do 2030 roku nowe inwestycje w ropę i gaz wyniosą 932 mld dolarów

Mimo apelu naukowców o niezwłoczne odejście od paliw kopalnych, giganci przemysłu paliw kopalnych planują kolejne projekty co najmniej do końca dekady.

Neutralność klimatyczna wymaga zgody na atom

Rozwój energetyki z odnawialnych źródeł nie wystarczy, aby zmniejszyć do zera emisję gazów cieplarnianych w Polsce. Potrzebne są elektrownie jądrowe – twierdzą ankietowani przez nas eksperci.

Dramat Ukrainy może z czasem stać się szansą dla klimatu

Agresja Rosji na Ukrainę spotkała się ze zmasowanymi sankcjami Zachodu. Unia Europejska chce teraz odciąć się od rosyjskich nośników energii. Na świecie wzrośnie rola węgla z innych krajów, ale z czasem zwiększy się znaczenie i udział odnawialnych źródeł. To będzie szansa dla klimatu — uważa francuski dziennik „La Tribune”.

Ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego. Horrendalnie drogie

Generujące smog paliwa coraz droższe. Od stycznia 2021 roku średnia cena węgla wzrosła już o 101 proc., cena pelletu o 89 proc., a drewna kawałkowego o 74 proc.

Zielona transformacja w Europie. Naukowcy i aktywiści chcą jej przyspieszenia

Fit for 55 to zdaniem organizacj ekologicznych i naukowców za mało. Dlatego wystosowały apel do Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego.

Elektrownia w Ostrołęce to dla podatników koszt 5 mld złotych

Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot apeluje o wycofanie się z decyzji o budowie elektrowni gazowej w Ostrołęce i ostrzega, że jej koszt poniosą wszyscy Polacy.

Do 2025 roku Europa może zrezygnować z rosyjskiego gazu

Przed zebraniem Rady Europejskiej, eksperci opublikowali raport, z którego wynika, że w ciągu 3 lat Europa może zastąpić dwie trzecie gazu z Rosji czystymi źródłami energii.

Niezależność energetyczna na międzynarodowym szczycie klimatycznym

Trzy dni wypełnione spotkaniami, 30 debat, dziesiątki polskich i zagranicznych ekspertów – tak przedstawia się tegoroczny międzynarodowy szczyt klimatyczny TOGETAIR 2022.

Czysty wodór zamiast ropy i gazu. Wojna przyspieszy transformację

Kraje Zachodu obawiają się odcięcia od rosyjskich paliw kopalnych, chociaż wiadomo, że akurat takie sankcje nałożone na rosyjską gospodarkę byłyby najbardziej skuteczne. Ropę, gaz i węgiel może jednak zastąpić wodór.

Energia z wody: ratunek czy zagrożenie

Gwałtowny wzrost cen paliw kopalnych po inwazji Rosji na Ukrainę spowodował intensywne poszukiwania alternatywnych źródeł energii.

PAN: wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną

Eksperci interdyscyplinarnego zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie PAN wskazują na możliwy scenariusz dekarbonizacji w Europie.

Indie kupiły 3 mln baryłek ropy z Rosji. „Interes narodowy”

Indie wzywają Moskwę do zaprzestania ataku na Ukrainę, ale skorzystały z możliwości zakupu rosyjskiej ropy w wyjątkowo korzystnej cenie.