Partnerzy

Polacy nie są świadomi, które sprzęty domowe zużywają najwięcej energii

Z badań IBRiS przeprowadzonych dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wynika, że część Polaków wciąż nie jest do końca świadoma, które domowe urządzenia zużywają najwięcej prądu. Eksperci zauważają, że racjonalne korzystanie ze sprzętów przekłada się na ograniczenie zużycia energii, a w efekcie wysokość naszych rachunków.

Unia naciska na dekarbonizację systemów grzewczych

Unijni prawodawcy zdecydowali, że do 2040 roku kotły na paliwa kopalne zostaną całkowicie wycofane, a od 2025 roku nie będzie możliwości uzyskania dopłat do kotłów gazowych.

Świat przechodzi na czystą energię, a na drogach przybywa pojazdów elektrycznych

Nowy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej prognozuje, że do końca dekady świat osiągnie szczytowe zapotrzebowanie na paliwa kopalne, za to odnawialne źródła energii będą stanowić 50 proc. globalnego miksu energetycznego.

Eksperci IEA: Szczyt zapotrzebowania na paliwa kopalne do 2030 roku

Za siedem lat na całym świecie jeździć będzie niemal dziesięć razy więcej samochodów elektrycznych niż obecnie, a fotowoltaika produkować będzie więcej prądu niż produkuje dziś cały amerykański system energetyczny – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez ekspertów Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

Cena za neutralność klimatyczną to 2,7 biliona dolarów rocznie

Nowy raport ocenia, że w celu przeprowadzenia dekarbonizacji sektora energetycznego do 2050 roku, konieczne jest zwiększenie bieżących inwestycji o 150 proc.

Unijna energia coraz mniej polega na paliwach kopalnych

Analitycy Ember ustalili, że w pierwszym półroczu 2023 roku produkcja energii elektrycznej z węgla i gazu spadła w Unii Europejskiej do „rekordowo niskiego poziomu”.

Młodzi Polacy chcą zielonej energetyki

Znacząca większość Polaków jest za inwestowaniem w odnawialne źródła energii.

Intensywnie chłodząc nasze domy, mocno ogrzewamy planetę

Rekordowe fale upałów i rosnące średnie temperatury sprawiają, że klimatyzacja staje się coraz bardziej powszechnym elementem wyposażenia domów. Eksperci alarmują jednak, że korzystanie z niej jest kosztowne nie tylko finansowo.

Rekordowa produkcja energii ze słońca w Polsce. Połowa prądu z fotowoltaiki

W weekend polskie elektrownie fotowoltaiczne osiągnęły nowy rekord produkcji energii, przekraczając niemal 50 proc. udziału w wytwarzaniu energii elektrycznej.

Kryzys energetyczny dzieli Polaków. Może mieć realny wpływ na wynik wyborów

67 proc. Polek i Polaków domaga się szybszego przejścia na zieloną energię. Tymczasem wyborcy PiS i Solidarnej Polski, ale także Konfederacji, postrzegają politykę klimatyczną jako spisek bogatych krajów – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych (ISP).

Producenci urządzeń grzewczych OZE apelują o wsparcie rządu

W apelu do premiera proszą o wsparcie rozwoju branży polskich producentów urządzeń grzewczych OZE, w tym kotłów grzewczych na pelet drzewny i pomp ciepła. Oczekują jak najszybszego zawarcia porozumienia sektorowego w tym obszarze.

Mimo spadku cen węgla grzanie kopciuchem wciąż horrendalnie drogie

Od stycznia 2023 cena węgla spadła o około 24 proc., drewna kawałkowego o 19 proc., a pelletu o 32 proc. Mimo tego spadku cen, ogrzewanie domu „kopciuchem”, czyli starym kotłem na węgiel lub drewno jest – z wyjątkiem oleju opałowego – najdroższą metodą zapewnienia komfortu cieplnego.

Produkcja wodoru stabilizatorem systemu energetycznego

Duża moc zielonej energii wpływa na redukcję emisji CO2, jednak zwiększa jednocześnie niestabilność pracy całego systemu energetycznego. Rozwiązaniem może być produkcja wodoru z nadmiarowej energii.

Indie ogłaszają wielkie odejście od węgla

Jeden z dwóch największych na świecie producentów węgla nie chce budować kolejnych elektrowni węglowych. Czy to początek końca węgla?

Brudny węgiel poza kontrolą przez kolejne miesiące

Resort klimatu przedłużył zwolnienie z kontrolowania jakości węgla o kolejne trzy miesiące. Sprzedaż węgla, który będzie zanieczyszczać powietrze przez kolejny sezon grzewczy, to poważny i kosztowny błąd - alarmują aktywiści.

Odwrót od węgla musi przyspieszyć. Polska wśród liderów

Chociaż w ubiegłym roku liczba aktywnych i planowanych elektrowni węglowych na świecie spadła, to tempo zielonej transformacji musi być zdecydowanie szybsze.

Chiny zwiększają swoją moc węglową

Jak ostrzegają analitycy z think tanku E3G, podczas gdy reszta świata stara się redukować zużycie węgla, Chiny zwiększają swoją moc węglową i planują budowę kolejnych elektrowni węglowych.

Chiny i Indie stawiają potrzeby gospodarki nad klimatem

Najwięksi producenci węgla na świecie wciąż nie podejmują odpowiednich wysiłków, aby zastąpić go czystszymi źródłami energii. Mimo apeli naukowców i ekspertów, wygląda na to, że Chiny oraz Indie planują kolejne inwestycje w energetykę węglową.