Partnerzy

Producenci urządzeń grzewczych OZE apelują o wsparcie rządu

W apelu do premiera proszą o wsparcie rozwoju branży polskich producentów urządzeń grzewczych OZE, w tym kotłów grzewczych na pelet drzewny i pomp ciepła. Oczekują jak najszybszego zawarcia porozumienia sektorowego w tym obszarze.

Mimo spadku cen węgla grzanie kopciuchem wciąż horrendalnie drogie

Od stycznia 2023 cena węgla spadła o około 24 proc., drewna kawałkowego o 19 proc., a pelletu o 32 proc. Mimo tego spadku cen, ogrzewanie domu „kopciuchem”, czyli starym kotłem na węgiel lub drewno jest – z wyjątkiem oleju opałowego – najdroższą metodą zapewnienia komfortu cieplnego.

Produkcja wodoru stabilizatorem systemu energetycznego

Duża moc zielonej energii wpływa na redukcję emisji CO2, jednak zwiększa jednocześnie niestabilność pracy całego systemu energetycznego. Rozwiązaniem może być produkcja wodoru z nadmiarowej energii.

Indie ogłaszają wielkie odejście od węgla

Jeden z dwóch największych na świecie producentów węgla nie chce budować kolejnych elektrowni węglowych. Czy to początek końca węgla?

Brudny węgiel poza kontrolą przez kolejne miesiące

Resort klimatu przedłużył zwolnienie z kontrolowania jakości węgla o kolejne trzy miesiące. Sprzedaż węgla, który będzie zanieczyszczać powietrze przez kolejny sezon grzewczy, to poważny i kosztowny błąd - alarmują aktywiści.

Odwrót od węgla musi przyspieszyć. Polska wśród liderów

Chociaż w ubiegłym roku liczba aktywnych i planowanych elektrowni węglowych na świecie spadła, to tempo zielonej transformacji musi być zdecydowanie szybsze.

Chiny zwiększają swoją moc węglową

Jak ostrzegają analitycy z think tanku E3G, podczas gdy reszta świata stara się redukować zużycie węgla, Chiny zwiększają swoją moc węglową i planują budowę kolejnych elektrowni węglowych.

Chiny i Indie stawiają potrzeby gospodarki nad klimatem

Najwięksi producenci węgla na świecie wciąż nie podejmują odpowiednich wysiłków, aby zastąpić go czystszymi źródłami energii. Mimo apeli naukowców i ekspertów, wygląda na to, że Chiny oraz Indie planują kolejne inwestycje w energetykę węglową.

Aktywiści: Dopłaty do spalania biomasy do marnotrastwo

Polska marnuje miliard złotych rocznie na pseudo zieloną energię z biomasy. Spośród krajów Europy najbardziej stawiamy na dopłaty do spalania biomasy w elektrowniach.

Ile Polskę będzie kosztować trzymanie się energetyki węglowej

Jak wynika z nowego raportu organizacji Health and Environment Alliance (HEAL), dalsze trwanie przy energetyce węglowej w Polsce będzie oznaczać ogromne koszty finansowe oraz zdrowotne.

NASA mierzy emisje elektrowni Bełchatów

Agencja kosmiczna NASA zmierzyła wahania ilości dwutlenku węgla emitowanego przez największą europejską elektrownię węglową – elektrownię Bełchatów. Jak zaznaczają eksperci, to pierwsze tego rodzaju badanie, które może utorować drogę do niezależnego globalnego monitorowania emisji gazów cieplarnianych spowodowanych przez człowieka.

MAE: niepokojące dane zużycia węgla w 2022 roku

Jak wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej, bez odpowiednich wysiłków w zakresie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, poziom zużycia węgla pozostanie na podobnie wysokim poziomie przez kolejne lata.

Wielka Brytania chciała odesłać węgiel do historii, a otwiera nową kopalnię

Pomimo ambitnych deklaracji złożonych w czasie ubiegłorocznego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow, brytyjski rząd zdecydował się na otwarcie nowej kopalni węgla w Cumbrii.

Kryzys energetyczny, kryzys klimatu

Trwająca od niemal dziesięciu miesięcy rosyjska agresja na Ukrainę mocno zachwiała światowymi rynkami energii. Kryzys energetyczny znacząco wpływa też na pogłębianie się problemów wynikających z przyspieszenia zmian klimatu.

Tej zimy Japończycy ogrzeją się swetrami z golfem

Gubernatorka Tokio, Yuriko Koike, zaapelowała do mieszkańców miasta, aby zakładali swetry z golfem, w celu ogrzania się oraz zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.

Eksport rosyjskiej ropy spada, Polska wciąż w pierwszej 10. importerów

Według raportu Fińskiego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), w październiku Polska znalazła się na siódmym miejscu pod względem importu ropy z Rosji.

Aktywistka do Dudy: Chcę czystej energii. Duda: Chcę śniegu w górach

Podczas 27. szczytu klimatycznego ONZ (COP27), który trwa obecnie w Sharm el Sheikh w Egipcie, doszło do spotkania aktywistki klimatycznej Dominiki Lasoty oraz prezydenta Andrzeja Dudy. - Chciałabym, żeby Polska była jak najbardziej rozwinięta pod względem czystej energii - powiedziała działaczka. - A ja bym proszę panią chciał, żeby w górach był śnieg, a na nizinach ciepło - skwitował prezydent.

Ceny energii zamrożone. Ulga dla firm i samorządów

Prezydent podpisał ustawę o zamrożeniu cen prądu. Większość polskich przedsiębiorców oraz samorządy z ulgą przyjmują perspektywę zamrożenia cen energii elektrycznej na poziomie 785 zł/MWh.