Wielki wyścig mocarstw w zielonej energetyce

USA i Chiny mają ogromne ambicje i możliwości w zakresie działania na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. Jednak ostatnio ich współpraca na tym polu została zawieszona.

Polacy nie są świadomi, które sprzęty domowe zużywają najwięcej energii

Z badań IBRiS przeprowadzonych dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wynika, że część Polaków wciąż nie jest do końca świadoma, które domowe urządzenia zużywają najwięcej prądu. Eksperci zauważają, że racjonalne korzystanie ze sprzętów przekłada się na ograniczenie zużycia energii, a w efekcie wysokość naszych rachunków.

Aktywiści: Fatalny błąd, uderzająca hipokryzja, prezent dla Putina

Europarlamentarzyści zagłosowali za uwzględnieniem gazu ziemnego oraz energii jądrowej w unijnej taksonomii, co krytykują aktywiści oraz organizacje klimatyczne.

Nie dla gazu w taksonomii unijnej - apelują eksperci klimatyczni

Eurodeputowani zadecydują dzisiaj o tym, czy gaz ziemny i energetyka jądrowa zostaną włączone do unijnej taksonomii. Organizacje ekologiczne protestują.

MAE: Rosja może całkowicie odciąć dostawy gazu do Europy

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzega, że Rosja może całkowicie odciąć dostawy gazu do Europy, aby wzmocnić swoje wpływy na Zachodzie.

Ceny gazu rosną, a kraje UE wracają do węgla

Choć cele klimatyczne Unii Europejskiej wymagają, by do 2030 roku energetyka była wolna od węgla, zmniejszenie dostaw gazu z Rosji doprowadziło do tego, że kilka krajów zwiększyło jego zużycie.

Potrzebne są inwestycje w nowe moce z wiatru

Konieczność inwestycji w moce wiatrowe jest tak duża, że nie ma skali projektów, która w krótkim terminie byłaby zbyt duża – mówi Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy.

Rumunia deklaruje szybsze odejście od węgla. Rząd zmienia plany

Rumuński rząd opublikował ustawę nadzwyczajną dotyczącą wycofywania węgla do 2030 roku. To przyspieszenie o dwa lata planu ogłoszonego we wrześniu ubiegłego roku.

Polska w 2030 roku jedynym bastionem węgla i gazu w UE?

Jak wynika z analizy opublikowanej przez Ember i CREA państwa UE obniżają planowaną generację elektryczności z paliw kopalnych o jedną trzecią.

Co najbogatsze gospodarki na świecie ustaliły ws. węgla w Berlinie

Podczas trzydniowych rozmów w Niemczech, ministrowie środowiska grupy G7 zobowiązali się do „wspierania przyspieszonego globalnego, niesłabnącego wycofywania węgla”.

Kraje Morza Północnego chcą się stać „Zieloną Elektrownią Europy”

Celem krajów regionu jest generowanie z energetyki wiatrowej na Morzu Północnym co najmniej 65 GW do 2030 roku oraz 150 GW do 2050 roku.

Pożegnać paliwa kopalne z Rosji - Bruksela ma plan. To może nie wystarczyć

Komisja Europejska zaprezentowała szereg działań, które mają dać niezależność od rosyjskich paliw kopalnych i spowolnić wzrost cen energii.

Dania przyspiesza budowę wysp energetycznych

Duńskie „wyspy energetyczne” miały rozpocząć funkcjonowanie w 2030 roku, ale z uwagi na agresję Rosji na Ukrainę, Dania chce jak najszybciej odejść od rosyjskich paliw kopalnych.

Giganci naftowi zarobią 11,6 mld funtów na paliwach z Morza Północnego

Brytyjski oddział Greenpeace wraz z Oil Change International apelują do rządu Wielkiej Brytanii o opodatkowanie dodatkowych zysków i inwestycję w ekologiczne rozwiązania.

Szukając drogi ucieczki od węgla

Zerwanie z paliwami kopalnymi pojawiło się na unijnych sztandarach wiele lat temu. Zielony Ład miał nadać impet temu procesowi, ale wywołał liczne obiekcje. O odejściu od kopalin przesądzi teraz inny czynnik: wojna w Ukrainie.

Globalny raport: ostatniego tchnienia węgla jeszcze nie widać

Jak wynika z raportu Global Energy Monitor, w 2021 roku moce produkcyjne elektrowni węglowych spadły, ale nie na tyle, by zrealizować cele klimatyczne.

MAE radzi, jak zmniejszyć użycie ropy i gazu z Rosji. Rzym już posłuchał

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) wspólnie z Komisją Europejską zawarła w poradniku kilka sugestii, jak można rozsądnie zmniejszyć korzystanie z rosyjskich nośników energii, co pozwoli zmniejszyć zależność od tego importu, zmniejszy koszty, a co najważniejsze - ułatwi realizację celów klimatycznych. Włochy już wprowadziły niższą temperaturę klimatyzacji latem i ogrzewania zimą.

Do 2030 roku nowe inwestycje w ropę i gaz wyniosą 932 mld dolarów

Mimo apelu naukowców o niezwłoczne odejście od paliw kopalnych, giganci przemysłu paliw kopalnych planują kolejne projekty co najmniej do końca dekady.