Partnerzy

Kraje BRICS odchodzą od paliw kopalnych. To sukces jednego państwa

Eksperci z Global Energy Monitor oceniają, że w tym roku moce uzyskane z paliw kopalnych osiągną mniej niż połowę mocy produkcyjnych krajów BRICS. To duży krok w stronę transformacji energetycznej państw tego bloku.

Zamykanie elektrowni na węgiel staje się faktem. Przełomowa decyzja Brytyjczyków

Najnowszy raport Ember podsumowuje trendy dotyczące produkcji energii z węgla w krajach OECD i prognozuje, że jej miejsce w napędzaniu wzrostu przemysłowego przejmuje na całym świecie czysta energia. Zamknięcie z końcem września ostatniej węglowej brytyjskiej elektrowni Ratcliffe stanowiło efekt dłuższego procesu.

Wielka Brytania kończy z węglem. Ostatnia elektrownia do zamknięcia

Z końcem września zamknięta zostanie ostatnia elektrownia węglowa w Wielkiej Brytanii. To przełomowa decyzja, która znacząco zwiększa szanse tego kraju na całkowitą dekarbonizację systemu energetycznego do 2030 roku.

Liderzy rolnictwa – niezbędny element transformacji rolniczej i energetycznej

Rozwój i innowacje na obszarach wiejskich są kluczowe dla przyszłości rolnictwa, a lokalni liderzy wskazujący wyzwania i edukujący w zakresie potrzebnych zmian to jeden z najważniejszych, a niedostrzegalnych elementów wprowadzania innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Zielona energia kwitnie na wsiach

Rolnictwo zmienia swoje podejście do energetyki dzięki dofinansowaniu, wysokim rachunkom oraz... wymaganiom klientów dotyczącym żywności.

Paliwa kopalne wciąż pokrywają większość światowego zapotrzebowania na energię

Nowy raport Energy Institute pokazuje, że w 2023 roku węgiel, ropa naftowa oraz gaz ziemny stanowiły niemal 82 proc. światowego miksu energetycznego.

Raport: światowa gospodarka nie potrzebuje więcej ropy, gazu czy węgla

Zaspokojenie potrzeb energetycznych świata do 2050 roku nie będzie wymagało realizacji nowych projektów związanych z paliwami kopalnymi, o ile rządy wywiążą się ze swoich zobowiązań dotyczących powstrzymania wzrostu średniej temperatury na świecie – wynika z badań międzynarodowej grupy naukowców.

Świat odchodzi od węgla? Przybywa elektrowni węglowych. To zasługa jednego kraju

Nowy raport think tanku Global Energy Monitor ujawnia niepokojącą tendencję – zamiast odchodzić od węgla, kraje dodają nowe moce. W ostatnim czasie najwięcej w elektrownie węglowe zainwestowały Chiny.

Zarzuty pod adresem gigantów paliwowych. „To się przestanie opłacać”

Największe na świecie koncerny naftowe i gazowe, mimo ambitnych deklaracji, wciąż inwestują w nowe projekty wydobycia paliw kopalnych – przekonuje think tank Carbon Tracker w swoim nowym raporcie.

Polacy nie są świadomi, które sprzęty domowe zużywają najwięcej energii

Z badań IBRiS przeprowadzonych dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wynika, że część Polaków wciąż nie jest do końca świadoma, które domowe urządzenia zużywają najwięcej prądu. Eksperci zauważają, że racjonalne korzystanie ze sprzętów przekłada się na ograniczenie zużycia energii, a w efekcie wysokość naszych rachunków.

Unia naciska na dekarbonizację systemów grzewczych

Unijni prawodawcy zdecydowali, że do 2040 roku kotły na paliwa kopalne zostaną całkowicie wycofane, a od 2025 roku nie będzie możliwości uzyskania dopłat do kotłów gazowych.

Świat przechodzi na czystą energię, a na drogach przybywa pojazdów elektrycznych

Nowy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej prognozuje, że do końca dekady świat osiągnie szczytowe zapotrzebowanie na paliwa kopalne, za to odnawialne źródła energii będą stanowić 50 proc. globalnego miksu energetycznego.

Eksperci IEA: Szczyt zapotrzebowania na paliwa kopalne do 2030 roku

Za siedem lat na całym świecie jeździć będzie niemal dziesięć razy więcej samochodów elektrycznych niż obecnie, a fotowoltaika produkować będzie więcej prądu niż produkuje dziś cały amerykański system energetyczny – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez ekspertów Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

Cena za neutralność klimatyczną to 2,7 biliona dolarów rocznie

Nowy raport ocenia, że w celu przeprowadzenia dekarbonizacji sektora energetycznego do 2050 roku, konieczne jest zwiększenie bieżących inwestycji o 150 proc.

Unijna energia coraz mniej polega na paliwach kopalnych

Analitycy Ember ustalili, że w pierwszym półroczu 2023 roku produkcja energii elektrycznej z węgla i gazu spadła w Unii Europejskiej do „rekordowo niskiego poziomu”.

Młodzi Polacy chcą zielonej energetyki

Znacząca większość Polaków jest za inwestowaniem w odnawialne źródła energii.

Intensywnie chłodząc nasze domy, mocno ogrzewamy planetę

Rekordowe fale upałów i rosnące średnie temperatury sprawiają, że klimatyzacja staje się coraz bardziej powszechnym elementem wyposażenia domów. Eksperci alarmują jednak, że korzystanie z niej jest kosztowne nie tylko finansowo.

Rekordowa produkcja energii ze słońca w Polsce. Połowa prądu z fotowoltaiki

W weekend polskie elektrownie fotowoltaiczne osiągnęły nowy rekord produkcji energii, przekraczając niemal 50 proc. udziału w wytwarzaniu energii elektrycznej.