Partnerzy

Raport: Polska w czołówce produkcji energii z węgla w UE

Nowe badanie energetycznego think tanku Ember wykazało, że w 2030 roku Polska będzie odpowiedzialna za 63 proc. unijnej energii elektrycznej z węgla.

Raport demaskuje rządy, które nie chcą odejść od paliw kopalnych

Raport przygotowany przez Uniwersytet w Sussex we współpracy z pięcioma organizacjami pozarządowymi, uderza w największych eksporterów paliw kopalnych.

Polska chce odejść od węgla czy poprawić swój wizerunek?

„Niestety, polski rząd po raz kolejny się ośmieszył” – oceniają deklarację Polski o odejściu od węgla w ciągu dwóch dekad, eksperci klimatyczni.

COP26: Polska zobowiązała się do odejścia od węgla

Polska, „ostatni wielki bastion węgla w Europie”, dołączyła do koalicji 190 krajów i organizacji zobowiązujących się do rezygnacji z węgla.

Niepokojące prognozy MAE dla światowej energetyki

Inwestycje w odnawialne źródła energii trzeba zwiększyć trzykrotnie do końca dekady, jeśli świat chce walczyć skutecznie ze zmianą klimatu i zachować kontrolę nad rynkami energii — uznała Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).

Kraje z dużym udziałem czystej energii zaoszczędziły ostatnio miliardy

Według Centre for Research on Energy and Clean Air, gospodarki z dużym udziałem czystej energii zaoszczędziły miliardy na węglu i gazie.

Najbogatszy uniwersytet świata porzuca paliwa kopalne

Uniwersytet Harvarda rezygnuje z inwestycji w paliwa kopalne. Eksperci oceniają, że to punkt zwrotny w amerykańskim środowisku akademickim.

Szkocki dylemat: ropa i gaz, czy jednak wiatr

Dotychczas szkocka gospodarka w dużej mierze była uzależniona od cen ropy i gazu. Ta branża miała 7 proc. udział w PKB. Ale inwestycje w wydobycie paliw kopalnych spada. Dlatego Szkoci chcą w przyszłości postawić na wiatr.

Kopalnia Złoczew nie powstanie. „Początek końca Bełchatowa”

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła wydaną w pierwszej instancji decyzję środowiskową dla planowanej kopalni Złoczew oraz odmówiła określenia środowiskowych uwarunkowań dla inwestycji.

Rekordowy popyt na węgiel, ceny wystrzeliły. „Wariacka sytuacja”

Braki w dostawach gazu, rosnące ceny energii i uporczywie droga ropa naftowa spowodowały, że pojawił się rosnący popyt na węgiel, najbrudniejsze z dostępnych paliw kopalnych.

EBC: zielona transformacja bardziej opłacalna niż koszty zmian klimatu

Według Europejskiego Banku Centralnego inwestycja w zieloną transformację jest bardziej opłacalna niż ponoszenie kosztów zmian klimatu.

Chiny. Definitywna zmiana podejścia do energetyki węglowej

Chiny zamierzają odejść od finansowania projektów węglowych na świecie, co może stanowić przełomowy krok w globalnej dekarbonizacji.

Gaz zamiast węgla w Polsce? Słono za to zapłacimy

Ceny gazu w Unii rosną, tymczasem Polska planuje gazową ekspansję w energetyce.

PKP Cargo chce inwestować w odnawialne źródła energii

Inwestycje dotyczące budowy instalacji fotowoltaicznych są obecnie na etapie prac analitycznych.

Biedni nie mogą płacić za ratowanie klimatu

Unijny pakiet klimatyczny Fit for 55 będzie przedmiotem ostrych negocjacji. Największa krytyka dotyczy propozycji, które mogą uderzyć w najbiedniejszych.

Za mało zielonych inwestycji w UE

Zmiany klimatu będą wymuszać coraz większe wydatki ze strony firm i państwa, ale na razie nie jest z tym najlepiej – alarmuje Eurostat.

Prezes Energi odwołany. To brat posłanki PiS

Rada nadzorcza Energi z dniem 16 lipca odwołała prezesa spółki Jacka Golińskiego. To kolejna zmiana na najwyższych szczeblach w spółkach Skarbu Państwa w ostatnich dniach.

Pakiet Fit for 55. Elektryczność i wodór zastąpią ropę naftową

Samochody, statki i samoloty muszą przejść na czyste paliwa. Bruksela proponuje pakiet regulacyjny, który ma zakończyć erę ropy w transporcie.