Partnerzy

NASA mierzy emisje elektrowni Bełchatów

Agencja kosmiczna NASA zmierzyła wahania ilości dwutlenku węgla emitowanego przez największą europejską elektrownię węglową – elektrownię Bełchatów. Jak zaznaczają eksperci, to pierwsze tego rodzaju badanie, które może utorować drogę do niezależnego globalnego monitorowania emisji gazów cieplarnianych spowodowanych przez człowieka.

MAE: niepokojące dane zużycia węgla w 2022 roku

Jak wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej, bez odpowiednich wysiłków w zakresie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, poziom zużycia węgla pozostanie na podobnie wysokim poziomie przez kolejne lata.

Wielka Brytania chciała odesłać węgiel do historii, a otwiera nową kopalnię

Pomimo ambitnych deklaracji złożonych w czasie ubiegłorocznego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow, brytyjski rząd zdecydował się na otwarcie nowej kopalni węgla w Cumbrii.

Kryzys energetyczny, kryzys klimatu

Trwająca od niemal dziesięciu miesięcy rosyjska agresja na Ukrainę mocno zachwiała światowymi rynkami energii. Kryzys energetyczny znacząco wpływa też na pogłębianie się problemów wynikających z przyspieszenia zmian klimatu.

Tej zimy Japończycy ogrzeją się swetrami z golfem

Gubernatorka Tokio, Yuriko Koike, zaapelowała do mieszkańców miasta, aby zakładali swetry z golfem, w celu ogrzania się oraz zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.

Eksport rosyjskiej ropy spada, Polska wciąż w pierwszej 10. importerów

Według raportu Fińskiego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), w październiku Polska znalazła się na siódmym miejscu pod względem importu ropy z Rosji.

Aktywistka do Dudy: Chcę czystej energii. Duda: Chcę śniegu w górach

Podczas 27. szczytu klimatycznego ONZ (COP27), który trwa obecnie w Sharm el Sheikh w Egipcie, doszło do spotkania aktywistki klimatycznej Dominiki Lasoty oraz prezydenta Andrzeja Dudy. - Chciałabym, żeby Polska była jak najbardziej rozwinięta pod względem czystej energii - powiedziała działaczka. - A ja bym proszę panią chciał, żeby w górach był śnieg, a na nizinach ciepło - skwitował prezydent.

Ceny energii zamrożone. Ulga dla firm i samorządów

Prezydent podpisał ustawę o zamrożeniu cen prądu. Większość polskich przedsiębiorców oraz samorządy z ulgą przyjmują perspektywę zamrożenia cen energii elektrycznej na poziomie 785 zł/MWh.

Polacy chcą już zielonej transformacji. Wojna w Ukrainie przyspieszyła trend

Rosyjska inwazja na Ukrainę i jej konsekwencje powinny być impulsem do przyspieszenia zielonej transformacji. Tak uważa już 2/3 Polaków.

E.ON podpowiada, jak oszczędzać energię w domu. Stworzył specjalny kalkulator

E.ON Polska, sprzedawca energii elektrycznej, wystartował z kalkulatorem, który ma pomóc Polakom wyliczyć, w jaki sposób mogą zmniejszyć pobór energii i tym samym – swoje rachunki.

Rząd chce zawiesić normy jakościowe paliw. "Można palić wszystkim oprócz opon"?

Z opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska wynika, że od 27 października do 30 kwietnia 2023 roku mają zostać zawieszone normy jakościowe dla paliw stałych.

Niemal połowa przemysłu węglowego chce rozwijać kolejne projekty

Organizacja pozarządowa Urgewald opublikowała aktualizację raportu firm z Global Coal Exit List, z której wynika, że aż 46 proc. nie tylko nie zamierza odchodzić od węgla, ale planuje kolejne inwestycje.

Andrzej Kassenberg: Baltic Pipe i co dalej?

Właśnie z wielką pompą został oddany do użytku gazociąg Baltic Pipe. Jednak budzi on wiele refleksji – komentuje dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Eksperci: Gigantyczna skala rozbudowy rurociągów naftowych zagraża klimatowi

Na całym świecie powstaje obecnie ponad 24 tys. kilkometrów nowych rurociągów naftowych. "Takie projekty stoją w sprzeczności do planów ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 st. Celsjusza” – podkreślają naukowcy i ostrzegają przed tragicznymi konsekwencjami.

Wielki wyścig mocarstw w zielonej energetyce

USA i Chiny mają ogromne ambicje i możliwości w zakresie działania na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. Jednak ostatnio ich współpraca na tym polu została zawieszona.

Polacy nie są świadomi, które sprzęty domowe zużywają najwięcej energii

Z badań IBRiS przeprowadzonych dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wynika, że część Polaków wciąż nie jest do końca świadoma, które domowe urządzenia zużywają najwięcej prądu. Eksperci zauważają, że racjonalne korzystanie ze sprzętów przekłada się na ograniczenie zużycia energii, a w efekcie wysokość naszych rachunków.

Aktywiści: Fatalny błąd, uderzająca hipokryzja, prezent dla Putina

Europarlamentarzyści zagłosowali za uwzględnieniem gazu ziemnego oraz energii jądrowej w unijnej taksonomii, co krytykują aktywiści oraz organizacje klimatyczne.

Nie dla gazu w taksonomii unijnej - apelują eksperci klimatyczni

Eurodeputowani zadecydują dzisiaj o tym, czy gaz ziemny i energetyka jądrowa zostaną włączone do unijnej taksonomii. Organizacje ekologiczne protestują.