Partnerzy

Globalny cykl hydrologiczny stracił równowagę. „Pierwszy raz w historii”

Działalność człowieka i zmiany klimatu sprawiają, że globalny cykl hydrologiczny staje się coraz bardziej zaburzony – suche obszary na Ziemi stają się jeszcze suchsze, zaś tam, gdzie jest wilgotno, pada jeszcze więcej deszczu. Tak źle, jak obecnie, nie było jeszcze nigdy. Co się z tym wiąże?

Finlandia idzie na wojnę z „wiecznymi chemikaliami”. Ruszają testy wody pitnej

Finowie badać będą poziom związków perfluoroalkilowych (PFAS) – czyli tzw. „wiecznych chemikaliów” – w wodzie z kranu. Podczas gdy substancje te mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi oraz zwierząt, pozostawać mogą one w organizmie przez lata.

Światowy Dzień Wody 2024. Przybywa miejsc, gdzie woda pitna stała się luksusem

Na świecie co druga osoba doświadcza krytycznego braku wody w ciągu roku, często w desperacji decydując się na konsumpcję wody skażonej, co grozi zachorowaniem na szereg chorób, a nawet śmiercią – alarmuje Polska Akcja Humanitarna.

Kanadyjska miejscowość walczy z suszą. Mieszkańcy będą pić wodę z oceanu?

Władze rolniczo-rybackiego Barrington, znajdującego się w kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja, zdecydowały, że w przyszłym roku zaczną pozyskiwać wodę dzięki odsalaniu wód Oceanu Atlantyckiego. Powodem jest susza, z którą od lat mierzy się miejscowość.

Dzienny ślad wodny jednego mieszkańca Polski to 3900 litrów

Jak informuje serwis Rankomat, każdy Polak zużywa dziennie średnio 92 litry wody z sieci wodociągowej. Proces konsumpcji towarów i usług sprawia jednak, że dzienny ślad wodny jest znacznie większy. Na jednego mieszkańca wynosi aż 3900 litrów.

Alarmująco niski poziom polskich rzek. Najgorsza susza od 7 lat

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy ocenia, że tegoroczna susza jest najgorsza od 7 lat.

Niepokojący stan wód gruntowych w Unii Europejskiej

Jak wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska, zapotrzebowanie na nawadnianie w Europie wzrasta, a zmiany klimatyczne pogłębią problemy z wodą.

Rzeki i jeziora są zdewastowane. Stąd susze i powodzie

Koalicja Ratujmy Rzeki, zrzeszająca organizacje ekologiczne ogłosiła manifest dotyczący pilnych kwestii zarządzania wodą.

Przemysł spożywczy nie jest gotów na niedobór wody

Według najnowszego raportu Feeding Ourselves Thirsty organizacji Ceres, przemysł spożywczy odpowiada za zużycie ponad 70 proc. wody na świecie.

Sposób, aby tragiczna wizja przyszłości nie stała się teraźniejszością

Ludzie są niezwykle zdolnymi istotami. Czy to zdanie dotyczy tylko niesamowitych osiągnięć z zakresu nauki i medycyny - loty w kosmos czy dokonywanie przeszczepu ludzkich organów, dające drugie życie? Niestety nie.

Wodne innowacje. 5 technologii które mogą pomóc w czekającym nas kryzysie

Na początku 2021 roku eksperci z Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego i Polskiego Towarzystwa Limnologicznego poinformowali, że światowe zasoby wodne nigdy dotąd w historii nie były tak zagrożone. Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” ostrzega, że w Polsce suszą rolniczą zagrożonych jest obecnie 45% wszystkich terenów rolnych i leśnych. W Europie na jednego mieszkańca mniej wody niż w Polsce przypada tylko w Czechach, Danii, na Cyprze i na Malcie.

5 rzeczy, które powinieneś zmienić, by dbać o planetę

Od najmłodszych lat mojego życia zalecano mi oszczędzać wodę, jednak bez szerszych wyjaśnień, czemu ma to służyć.

Mikroplastik jest wszędzie, ale możesz pomóc w jego redukcji

Każdego tygodnia człowiek zjada przeciętnie 5 mg mikroplastiku – to tyle, ile waży karta płatnicza. Warto przyjrzeć się mu bliżej, by zrozumieć, z jakim wrogiem mamy do czynienia.

Czy woda z kranu jest dla nas bezpieczna?

Picie wody z kranu ma swoich fanów i przeciwników – ci pierwsi często rezygnują z wody butelkowanej z uwagi na troskę o środowisko, ci drudzy nie chcą pić kranówki, obawiając się zanieczyszczeń. Zwolennicy wody butelkowanej często podnoszą też argument o jej rzekomo lepszym smaku, tymczasem, jak się okazuje, zdecydowana większość ludzi nie jest w stanie odróżnić ich od siebie.