Globalny cykl hydrologiczny stracił równowagę. „Pierwszy raz w historii”
Działalność człowieka i zmiany klimatu sprawiają, że globalny cykl hydrologiczny staje się coraz bardziej zaburzony – suche obszary na Ziemi stają się jeszcze suchsze, zaś tam, gdzie jest wilgotno, pada jeszcze więcej deszczu. Tak źle, jak obecnie, nie było jeszcze nigdy. Co się z tym wiąże?
Dzienny ślad wodny jednego mieszkańca Polski to 3900 litrów
Jak informuje serwis Rankomat, każdy Polak zużywa dziennie średnio 92 litry wody z sieci wodociągowej. Proces konsumpcji towarów i usług sprawia jednak, że dzienny ślad wodny jest znacznie większy. Na jednego mieszkańca wynosi aż 3900 litrów.
Wodne innowacje. 5 technologii które mogą pomóc w czekającym nas kryzysie
Na początku 2021 roku eksperci z Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego i Polskiego Towarzystwa Limnologicznego poinformowali, że światowe zasoby wodne nigdy dotąd w historii nie były tak zagrożone. Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” ostrzega, że w Polsce suszą rolniczą zagrożonych jest obecnie 45% wszystkich terenów rolnych i leśnych. W Europie na jednego mieszkańca mniej wody niż w Polsce przypada tylko w Czechach, Danii, na Cyprze i na Malcie.
Czy woda z kranu jest dla nas bezpieczna?
Picie wody z kranu ma swoich fanów i przeciwników – ci pierwsi często rezygnują z wody butelkowanej z uwagi na troskę o środowisko, ci drudzy nie chcą pić kranówki, obawiając się zanieczyszczeń. Zwolennicy wody butelkowanej często podnoszą też argument o jej rzekomo lepszym smaku, tymczasem, jak się okazuje, zdecydowana większość ludzi nie jest w stanie odróżnić ich od siebie.