We wrześniu 2022 roku doszło do największego jednorazowego wycieku metanu. W wyniku eksplozji uszkodzone zostały trzy nitki gazociągów Nord Stream 1 i 2 biegnących przez Bałtyk z Rosji do Niemiec. Choć od początku wiadomo było, że w wyniku tego wydarzenia do atmosfery i wód Bałtyku trafiło setki tysięcy ton metanu, to okazuje się, że dotychczasowe szacunki były nietrafione. Naukowcy są zdania, że z uszkodzonych rur Nord Streamu wydostało się znacznie więcej metanu, niż początkowo myślano.
Wyciek metanu z gazociągów Nord Stream dużo gorszy niż szacowano
W badaniach opublikowanych na łamach czasopism naukowych „Nature” i „Nature Communications” naukowcy zaznaczają, że w wyniku eksplozji, do której doszło w 2022 roku w pobliżu Bornholmu, środowisko mogło ucierpieć dużo bardziej niż dotychczas uważano.
Mimo że kiedy doszło do zdarzenia instalacja nie pracowała, to w obu rurach znajdował się gaz ziemny pod ciśnieniem, który niemal natychmiast zaczął uwalniać się w czterech miejscach. Z pierwszych szacunków wynikało, że do morza przedostało się wówczas od 200 do 300 tys. ton metanu, głównego składnika gazu ziemnego. Eksperci potwierdzali wtedy te wyliczenia, mówiąc o największym znanym wycieku metanu. Okazuje się jednak, że szacunki te były prawdopodobnie złe. Naukowcy oceniają teraz, że z uszkodzonych rur do ziemskiej atmosfery przedostało się łącznie około 465 tys. ton metanu. A więc dużo więcej niż zakładano.
Eksperci – którym przewodził Stephen Harris z ośrodka International Methane Emissions Observatory afiliowanego przy Programie Środowiskowym Narodów Zjednoczonych (UNEP) – chcąc przyjrzeć się jeszcze raz tej sprawie, zebrali dane obserwacyjne z wszelkich możliwych źródeł. Pochodziły one między innymi z satelit, obserwacji lotniczych czy wież meteorologicznych. Naukowcy na ich podstawie przeprowadzili symulację komputerową wycieków.
Czytaj więcej
Badacze biją na alarm. Wydostający się z uszkodzonych gazociągów Nord Stream 1 i 2 metan będzie miał niezwykle tragiczny wpływ na środowisko – wywoła natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza.