Kryzys klimatyczny zagraża miejskim drzewom

Według badania ponad 1000 gatunków rosnących w miastach drzew, takich jak dęby, klony, topole, wiązy, sosny i kasztany, są zagrożone przez ocieplający się klimat.

Szwajcaria zagłosuje w sprawie zakazu hodowli przemysłowej

Inicjatorami propozycji legislacyjnej są organizacje prozwierzęce, wzywające do wprowadzenia zakazu intensywnej hodowli do szwajcarskiej konstytucji oraz ochrony godności zwierząt gospodarskich.

Przedstawiciele religii i kościołów w Brazylii apelują o ratunek dla Amazonii

Przedstawiciele brazylijskich wspólnot religijnych i kościołów zaapelowali w liście otwartym do aktualnych kandydatów w wyborach prezydenckich, a także do przyszłych kandydatów na członków Senatu i gubernatorów prowincji o to, aby zatrzymali proces niszczenia lasów Amazonii.

Zwierzęta, które nie przejmują się zmianami klimatu

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Danii ustalili, jakie cechy zwierząt umożliwią im przetrwanie w ekstremalnych warunkach pogodowych.

WMO: aby osiągnąć cel 1,5°C, musimy siedmiokrotnie zwiększyć ambicje klimatyczne

Nowy raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) i innych organizacji ostrzega, że choć krajowe deklaracje klimatyczne wskazują na postęp w redukcji emisji gazów cieplarnianych, to wciąż są niewystarczające.

Europarlamentarzyści stanęli po stronie lasów

Posłowie Parlamentu Europejskiego zagłosowali za projektem ustawy zakazującej sprzedaży produktów rolnych związanych z wylesianiem.

"Niepokojące kopce" na jednym z najbardziej unikatowych jezior

Rekordowe upały na zachodzie Stanów Zjednoczonych, które jeszcze bardziej pogłębiły występującą od lat w regionie suszę, stworzyły idealne warunki do powstania na Wielkim Jeziorze Słonym – jednym z najbardziej unikatowych akwenów półkuli północnej – dziwnych i niepokojących badaczy kopców.

Upały spowodowały awarię w centrum danych Twittera. Kolejna może być katastrofą

Ekstremalne upały doprowadziły do poważnej awarii w centrum danych Twittera w kalifornijskim Sacramento. Systemy nie były w stanie wystarczająco schłodzić serwerów w obliczu niezwykle wysokich temperatur.

Klimatyczne "punkty krytyczne" coraz bliżej. Spowodują tragiczne skutki

Jak wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Science”, przekroczenie celu porozumienia paryskiego, polegającego na ograniczeniu globalnego ocieplenia do 1,5 st. Celsjusza, może wywołać niezwykle niebezpieczne „punkty krytyczne”. Naukowcy zaznaczają, że zmiany spowodują tragiczne skutki.

Regiony, które ocieplają się dwukrotnie szybciej niż reszta świata

Realizacja celów klimatycznych Porozumienia Paryskiego pozwoliłaby ograniczyć roczny wzrost temperatury w regionie do ok. 2°C do końca stulecia. W przeciwnym wypadku może wzrosnąć nawet o 5°C.

Co napędza wylesiania lasów tropikalnych. Wyniki badania

Z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Science” wynika, że 90 proc. wylesiania lasów tropikalnych napędza – bezpośrednio lub pośrednio – rolnictwo. Eksperci podkreślają, że część gruntów, na których dochodzi do wycinki, ostatecznie nigdy nie zostaje przeznaczona pod uprawę.

Tegoroczne lato było najgorętszym zarejestrowanym w Europie

Jak donosi Copernicus Climate Change Service (C3S), Europa doświadczyła w tym roku najcieplejszego lata w historii. W skali światowej natomiast tegoroczne lato było trzecim najcieplejszym.

Europa płonęła w tym roku najsilniej od 15 lat

Jak wynika z danych satelitarnych Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS), ponad 95 proc. pożarów było wywołanych działalnością człowieka.

USA: Dramatyczna susza odsłoniła ślady dinozaurów sprzed 113 mln lat

Dotkliwa susza spowodowała, że rzeka Paluxy w teksańskim Parku Stanowym Dinosaur Valley niemal całkowicie wyschła. W jej korycie odkryto dzięki temu ślady łap dinozaura sprzed 113 milionów lat.

"Najbardziej osamotnione drzewo świata" może pomóc w walce ze zmianami klimatu

Badacze z nowozelandzkiego Królewskiego Instytutu Badawczego (GNS Science) weryfikują, czy rosnący na Wyspie Campbella na Oceanie Południowym świerk sitkajski, może pomóc w walce z tragicznymi w skutkach zmianami klimatu.

W słynnej części Las Vegas nie będzie można budować fontann. Prosty powód

Mimo że susza w rejonie Las Vegas trwa już od wielu lat, obecnie przybrała ona rekordowy wymiar. Dramatyczna sytuacja zmusiła lokalne władze do wprowadzenia szeregu zasad związanych z oszczędzaniem wody. Niebawem karane ma być budowanie nowych fontann w Las Vegas Strip, w którym działa dziewiętnaście z dwudziestu pięciu największych hoteli na świecie.

Naukowcy: Znaczna część Amazonii nigdy się nie zregeneruje

Zniszczenia dużej części Amazonii, spowodowane między innymi wylesianiem i wypalaniem, są już na tyle poważne, że lasy mogą się już nigdy nie zregenerować - oceniają naukowcy i podkreślają, że aby rozwiązać problem, potrzebna jest współpraca na bardzo szeroką skalę.

Zimbabwe przesiedla tysiące dzikich zwierząt. Zagraża im kryzys klimatyczny

Tak intensywne przemieszczanie dzikich zwierząt na terenie kraju ma miejsce po raz pierwszy od 60 lat.