Partnerzy

Globalne ocieplenie przyczyną trzęsień ziemi i tsunami

Jak wynika z najnowszych badań, ocieplanie się klimatu może mieć katastrofalne konsekwencje w postaci trzęsień ziemi oraz tsunami.

Gospodarcze skutki zmian klimatu będą dużo większe niż szacowano

Jak wynika z analizy opublikowanej w poniedziałek na łamach Environmental Research Letters, gospodarcze skutki zmian klimatu będą aż sześciokrotnie większe niż szacowano.

Globalne ocieplenie zakończy El Nino?

Naukowcy ostrzegają, że cykl temperaturowy El Niño/La Niña może wkrótce się zakończyć.

Orzechy brazylijskie i inne rośliny mogą zniknąć za 30 lat

Najnowsze badania wskazują, że zmiany klimatyczne wyjątkowo dotkną ludy Amazonii. W ciągu najbliższych 30 lat wiele lokalnych gatunków roślin może zniknąć.

Oprócz talibów Afganistan ma inne problemy. Suszę i głód

Afganistan mierzy się z podwójnym wyzwaniem – zagrażają mu nie tylko ekstremistyczna władza talibów, ale też konsekwencje kryzysu klimatycznego.

Huragan Ida zbiera żniwo w USA. Powodzie pustoszą ulice

Gwałtowne powodzie nawiedziły północno-wschodnie Stany Zjednoczone, niosąc spustoszenia i powodując śmierć co najmniej 29 osób.

Naukowcy: tysiące gatunków drzew może ulec wyginięciu

Naukowcy szacują, że około 30 proc. gatunków drzew na świecie może niebawem zniknąć.

Najbezpieczniejsze klimatycznie miasto na świecie

Czołowe miejsca w tegorocznym raporcie Economist Intelligence Unit zajęły miasta spoza Unii Europejskiej. Kto w Europie wypada najlepiej?

2020 był jednym z trzech najcieplejszych lat w historii

Według nowego, 31. dorocznego raportu o stanie klimatu, 2020 rok był jednym z trzech najcieplejszych lat w zarejestrowanej historii, mimo chłodnego wpływu La Niña w drugiej połowie roku.

Lex Izera pod znakiem zapytania – co zrobi prezydent?

Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie kontrowersyjnej specustawy Lex Izera ma zapaść w ciągu najbliższych dni.

Protokół montrealski z 1987 wstrzymał katastrofę klimatyczną

Zgodnie z badaniem opublikowanym niedawno w czasopiśmie Nature, wprowadzony w 1987 roku światowy zakaz stosowania chemikaliów niszczących warstwę ozonową powstrzymał katastrofę klimatyczną.

Zmiany klimatu wzmocniły dewastujące powodzie w Europie

Zespół 39 naukowców z serwisu World Weather Attribution odkrył bezpośrednie powiązanie między występowaniem groźnych powodzi w Europie a zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez człowieka.

Raport WMO: Ameryka Łacińska i Karaiby najbardziej zagrożone

Według nowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) zmiany klimatyczne wyjątkowo zagrażają mieszkańcom Ameryki Łacińskiej oraz Karaibów.

Lodowce w górach zanikają. Przy równiku prawie ich nie ma

Na całym świecie w tropikach górskie lodowce tracą masę, zanikając w szybkim tempie.

Zaginął dwumetrowy Julian

W okolicach wsi Bartąg niedaleko Olsztyna zaginął dwumetrowy legwan - Julian. Zwierzę jest pomarańczowe, łagodne, najchętniej przebywa na drzewach. Jest niegroźne.

Niedźwiedzie w Rosji nie mają co jeść. Zaatakują ludzi?

Zmiany klimatu, przełowienie i kłusownictwo doprowadziły do dramatycznego spadku liczby łososi w rzekach rosyjskiego Dalekiego Wschodu. W tym roku jest ich zaledwie 10 procent tego, co pływało tam w poprzednich latach. A to dla niedźwiedzi brunatnych oznacza głód.

Armia rybaków wróciła do połowów. Natura zagrożona

Moratorium na połowy na Morzu Południowochińskim zakończyło się w poniedziałek, a tysiące łodzi rybackich wypłynęło już na otwarte wody. Coroczny, trwający 3,5 miesiąca zakaz połowów ma pomóc chronić morski ekosystem, czy jest to jednak wystarczające rozwiązanie?

Afganistan. Złoża drogocennego litu pod kontrolą talibów

Przejęcie władzy przez talibów w Afganistanie wiąże się nie tylko z kontrolą rządu, ale również dostępem do ogromnych złóż minerałów.