Partnerzy

„Kopuła ciepła” zagraża Stanom Zjednoczonym. Czym jest to zjawisko klimatyczne?

USA mierzą się obecnie z ekstremalnymi upałami dotykającymi blisko 80 milionów obywateli. W niektórych częściach kraju temperatura sięga niemal 40 stopni Celsjusza. Zdaniem ekspertów za upały odpowiedzialna jest za to tzw. „kopuła ciepła”. Czym jest to zjawisko?

Kluczowa decyzja UE w sprawie odbudowy przyrody. Sprzeciw polskiego rządu

Kluczowe dla ochrony przyrody rozporządzenie unijne zostało przyjęte podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady ds. Środowiska w Luksemburgu dzięki decyzji austriackiej ministrze klimatu Leonor Gewessler, która zagłosowała wbrew stanowisku rządu.

W Polsce pojawił się „ptak-widmo”. Niezwykle rzadkie zjawisko na Wybrzeżu

W Polsce widziany był fulmar północny – zwierzę nazywane przez ornitologów ptakiem-widmo. To pierwszy raz, kiedy w naszym kraju zauważono żywego przedstawiciela tego gatunku – dotychczas odnajdywano jedynie ich szczątki.

Zmiany klimatu: padł kolejny historyczny rekord. NASA potwierdza

Naukowcy z NASA potwierdzili, że miniony miesiąc był najcieplejszym majem w historii, a jednocześnie dwunastym z rzędu miesiącem, w którym średnie globalne temperatury były rekordowo wysokie.

Fala rekordowych upałów w Grecji. W kraju wprowadzono „mały lockdown”

Ze względu na upały, greckie władze wprowadziły w kraju ograniczenia. Część szkół jest zamknięta, a pracownicy państwowi pracują zdalnie. W innych godzinach niż zwykle otwarte są także atrakcje turystyczne, między innymi Akropol.

Zmiany klimatu „zjadają” plaże w Hiszpanii. Co roku kurczą się o kilka metrów

Plaże w popularnym wśród turystów hiszpańskim regionie Costa del Sol co roku kurczą się o nawet pięć metrów – oszacowało hiszpańskie Ministerstwo Transformacji Ekologicznej. Sytuacja jest poważna – w ciągu ostatnich ośmiu lat morze wedrzeć się miało do 45 metrów w głąb lądu.

Oceany ogrzewają się coraz szybciej. „Dzwonią wszystkie dzwonki alarmowe”

Nowy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) alarmuje o niepokojącym stanie oceanów. Naukowcy zauważają, że mierzą się one z ekstremalnie wysokimi temperaturami, utratą tlenu oraz zakwaszeniem. A to jedynie część problemów.

Ziemia ociepla się w rekordowo szybkim tempie. Najwyższy wskaźnik w historii

Nowe ustalenia naukowców potwierdzają, że działalność człowieka przyczynia się do wzrostu globalnej temperatury o 0,26°C na dekadę, co stanowi najwyższy wskaźnik od rozpoczęcia pomiarów.

Czesi rozwijają obowiązkowy recykling. Pojawi się dodatkowy pojemnik na odpady

Władze Czech, kraju będącego w czołówce państw, których obywatele wyrzucają najwięcej ubrań, postanowiły rozprawić się z tym problemem. Niebawem obok wymaganej tam segregacji tekstyliów obowiązkowy będzie także recykling ubrań.

„Potrójne zagrożenie” dla oceanów. Naukowcy podnoszą alarm. „To zdumiewające”

Światowe oceany mogą być w większym niebezpieczeństwie, niż sądzono – zdaniem naukowców stoją one bowiem w obliczu „potrójnego zagrożenia”. Eksperci zachodzące w środowisku zmiany porównują do tych sprzed około 252 milionów lat. Wówczas Ziemia doświadczyła największego znanego w historii wymierania.

Naukowcy szukają partnerki dla „najbardziej samotnej rośliny na świecie”

Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton na południu Anglii szukają w RPA partnerki dla „najbardziej samotnej rośliny na świecie”. Pomaga im w tym sztuczna inteligencja – drony przeczesują tysiące hektarów lasu i próbując odnaleźć poszukiwany okaz.

NASA wysyła na orbitę termometry. Będą badać temperaturę nad biegunami Ziemi

Amerykańska agencja kosmiczna NASA wystrzeliła pierwszego z dwóch satelitów, które badać mają ilość ciepła, emitowanego w przestrzeń kosmiczną z obszarów Arktyki i Antarktydy. Jak zaznaczają eksperci, informacje te są kluczowa dla zrozumienia zachodzących na naszej planecie zmian.

Badanie: świat zyskał dodatkowy ciepły miesiąc w roku. To efekt zmian klimatu

Przez ostatnie 12 miesięcy mieszkańcy naszej planety musieli radzić sobie z nadspodziewanie wysokimi temperaturami. Analiza międzynarodowego zespołu naukowców wykazała, że ​​od maja ubiegłego roku przeciętny człowiek doświadczył aż o 26 ciepłych dni więcej, niż zwykle. Naukowcy zaznaczają, że nie miałby to miejsca, gdyby nie globalne ocieplenie.

Oceany zmieniają wygląd z powodu zmian klimatu. Badacze zaniepokojeni kolorem

W ciągu ostatnich dwóch dekad ponad 56 proc. oceanów na świecie zmieniło kolor w stopniu, który znacznie przekracza naturalne procesy – wynika z nowego badania. Mowa o obszarze większym niż cała powierzchnia lądu na Ziemi – zaznaczają naukowcy, dodając, że nie chodzi o sam kolor wody, lecz o to, że te zmiany odzwierciedlają przemiany zachodzące w ekosystemach.

Turbulencje staną się coraz częstsze. To efekt zmian klimatu, kluczowe jest CO2

Choć turbulencje prowadzące do poważnych obrażeń pasażerów zdarzają się niezwykle rzadko, naukowcy ostrzegają, że pogłębiający się kryzys klimatyczny może sprawić, że zyskają zarówno na częstotliwości, jak i intensywności.

Upały w Meksyku: 40 stopni Celsjusza i braki wody. To efekt „kopuły ciepła”

Sytuacja w Meksyku jest dramatyczna – kraj mierzy się obecnie z falą upałów i suszą, przez co w wielu regionach brakuje wody. Mieszkańcy protestują – uważają bowiem, że władze robią niewiele, by rozwiązać problem.

Kryzys klimatyczny wstrząsnął światową produkcją wina. Padł historyczny rekord

Najnowszy raport Międzynarodowej Organizacji ds. Winorośli i Wina (OIV) alarmuje, że w ubiegłym roku wyprodukowano najmniej wina od 1962 roku. Główną przyczyną drastycznego spadku produkcji są ekstremalne wydarzenia, takie jak susze oraz pożary.

Ekokatastrofa na wyspie w Chorwacji lubianej przez Polaków. Ścieki na plaży

Położona na adriatyckim wybrzeżu Chorwacji wyspa Hvar, bardzo popularna wśród turystów, mierzy się z katastrofą ekologiczną. Powodem są statki wycieczkowe, które – jak informują lokalne media – „zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w ściek".