Partnerzy

W ciągu 50 lat Polska może stać się terenem nieprzyjaznym dla sosny i brzozy

Według aplikacji stworzonej na podstawie badań ekspertów z PAN, za zaledwie kilka dekad prawdopodobnie będziemy musieli pożegnać się z niektórymi gatunkami drzew, które stanowią dla nas naturalną część krajobrazu. W pesymistycznym scenariuszu, w ciągu 50 kolejnych lat, z terenu Polski mogą zniknąć między innymi sosna, świerk i brzoza.

Dramatyczna susza wyniszcza Afrykę. Padają najbardziej zagrożone gatunki

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Turystyki, Przyrody i Dziedzictwa Kenii, ponad tysiąc zwierząt należących do najbardziej zagrożonych gatunków, zginęło w tym roku w kraju z powodu suszy, z którą mierzy się wschodnia część Afryki.

Dewastacja Puszczy Karpackiej. Znikają 4 hektary lasu co godzinę

Co godzinę w Karpatach znika pradawny las wielkości pięciu boisk piłkarskich. Aktywiści apelują o nowy międzynarodowy program ochrony tego obszaru.

Nowy prezydent Brazylii nadzieją na zatrzymanie wyniszczenia Amazonii

Zwycięstwo Luiza Inácio Luli da Silvy w wyborach prezydenckich w Brazylii przyniosło nadzieję na zatrzymanie trwającego od lat ogromnego wyniszczenia Amazonii. Ochrona cennego obszaru będzie jednak Brazylię słono kosztować.

Sztuczna inteligencja pokazała, jak kryzys klimatyczny wpłynie na największe miasta

Brytyjska firma Uswitch wykorzystała narzędzie o nazwie Midjourney, aby ocenić kondycję 20 miast w przypadku realizacji różnych scenariuszy redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Stany Zjednoczone zmagają się z konsekwencjami zmian klimatu

Jak wynika z nowego raportu federalnego, Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich 50 lat ociepliły się o 68 proc. szybciej niż reszta planety.

Padł kolejny rekord. Październik najcieplejszy w historii europejskich pomiarów

Jak donosi Copernicus Climate Change Service (C3S), Europa doświadczyła w tym roku najcieplejszego października w historii pomiarów. „Potrzebujemy ambitnych działań na rzecz ochrony klimatu” – biją na alarm eksperci.

UNESCO obserwuje prawie 19 tys. lodowców. Jedna trzecia z nich wkrótce zniknie

Według nowego badania Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), nawet przy utrzymaniu globalnej temperatury na poziomie 1,5°C, ogromna część lodowców stopnieje do 2050 roku.

COP27: Andrzej Duda przyjechał na szczyt klimatyczny

Prezydent Andrzej Duda przybył w niedzielę do Egiptu, gdzie weźmie udział w szczycie klimatycznym ONZ.

Europa ociepliła się szybciej niż inne regiony w ciągu ostatnich 30 lat

Według nowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WHO) o stanie klimatu w Europie, temperatura kontynentu wzrosła niepokojąco w ciągu ostatnich kilku dekad.

Konfiskują auta za nielegalne wyrzucanie śmieci. "Grzywna nie wystarczy"

Władze Santa Croce Camerina, miejscowości znajdującej się na Sycylii w prowincji Ragusa, wprowadziły niecodzienne kary za nielegalne wyrzucanie śmieci. Obywatelom, którzy w ten sposób szkodzą środowisku, konfiskowane będą samochody – podaje włoska agencja prasowa ANSA.

Zmiany klimatu wydłużają żywotność kosmicznych śmieci, które krążą wokół Ziemi

Kiedy gęstość w górnych warstwach atmosfery jest mniejsza, co powodują pogarszające się zmiany klimatu, istnieje większa szansa na to, że satelity wejdą w kolizję z kosmicznymi śmieciami – wynika z badań, które przeprowadziła agencja rządowa Biritish Antarctic Survey.

Światowa produkcja kawy może być zagrożona. Arabika nie lubi ciepła

Według badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego Nature, pogłębiające się zmiany klimatu mogą gwałtownie zahamować produkcję kawy Arabiki.

Shea, argan i lukrecja. Tego nie powinniśmy używać, by nie szkodzić środowisku

W badaniu przeprowadzonym przez ekspertów zajmujących się handlem dziką fauną i florą wyróżniono rośliny, których wykorzystanie w produktach codziennego użytku, może być zgubne dla planety. Używając kosmetyków i spożywając żywność, w której się znajdują, możemy zaszkodzić środowisku – podkreślają eksperci.

Na Alasce zniknęło miliard krabów. Po raz pierwszy w historii odwołano połowy

Departament, który zajmuje się dzikimi zwierzętami na Alasce, po raz pierwszy w historii stanu odwołał coroczne połowy krabów śnieżnych. Powodem decyzji jest drastyczny spadek liczebności skorupiaków w Morzu Beringa. Naukowcy wskazują, że mogły doprowadzić do tego zmiany klimatu.

Xi Jinping: Poczyniliśmy postępy w rozwiązywaniu problemów środowiskowych

Z okazji odbywającego się co pięć lat zjazdu Komunistycznej Partii Chin, prezydent Chin Xi Jinping, jak zawsze wygłosił długie przemówienie. Tym razem poruszył między innymi tematy związane z klimatem i energetyką emisyjną.

W 50 lat straciliśmy niemal 70 proc. populacji dzikich zwierząt

Autorzy raportu Living Planet Report, który przygotowała fundacja WWF, ostrzegają, że pozostało nam jedynie 31 proc. ”żyjącej planety”. Od 1970 roku straciliśmy prawie 70 proc. populacji dzikich zwierząt. Ogromna skala spadku bioróżnorodności może mieć negatywny wpływ na dobrobyt ludzi – podkreślają eksperci.

69 proc. dzikiej przyrody zniknęło w ciągu ostatnich 50 lat

W raporcie wykorzystano dane londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego, dotyczące niemal 32 000 populacji dzikich zwierząt z 5230 gatunków na całym świecie.