Rusza wielkie liczenie ptaków w Polsce. Każdy może dołączyć do tej akcji

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje coroczne zliczanie ptaków. Dzięki temu eksperci są w stanie tworzyć i uzupełniać bazę danych na temat zmian liczebności populacji gatunków żyjących w Polsce. Organizatorzy zachęcają do udziału w akcji – jak można do niej dołączyć?

Morze Aralskie się odrodzi? Nowy komunikat władz Kazachstanu. „Dwa lata pracy”

Morze Aralskie, które niemal zniknęło z powodu działalności człowieka w czasach Związku Radzieckiego, zaczyna się częściowo odradzać. Informacje władz Kazachstanu dają nadzieję, że możliwy jest przynajmniej częściowy powrót.

Ponad tysiąc erupcji wulkanu Ibu w styczniu. Władze wzywają do ewakuacji

Stratowulkan znajdujący się na górze Ibu w Indonezji od jakiegoś czasu wykazuje znaczny wzrost aktywności. Eksperci są zaniepokojeni – jedynie w styczniu tego roku wybuchł on ponad tysiąc razy.

Rekordowa liczba pożarów w Puszczy Amazońskiej. Rząd Brazylii zabrał głos

W 2024 roku w brazylijskiej części amazońskiego lasu deszczowego wybuchło ponad 140 000 pożarów, co stanowi najwyższy wynik od 17 lat. Rząd Brazylii potwierdza, że szokujące dane stanowią wynik pogłębiającego się kryzysu klimatycznego i działalności przestępczej.

Grenlandia: obiekt marzeń Donalda Trumpa i ofiara zmian klimatycznych

Obfitująca w bogactwa mineralne wyspa stanowi łakomy kąsek dla Stanów Zjednoczonych, chcących prześcignąć Chiny w walce o globalny prymat. Grenlandczycy mają jednak więcej problemów – ich wyspa doświadcza zmian klimatycznych gwałtowniej niż inne części świata.

Metan z Nord Streamu zatruł wody Bałtyku. Dotarł nawet do Zatoki Gdańskiej

Eksplozje gazociągów Nord Stream 1 i 2 we wrześniu 2022 roku spowodowały największy w historii jednorazowy wyciek metanu. Obecne badania wskazują, że gazu było znacznie więcej niż początkowo szacowano – informuje czasopismo naukowe „Nature”. Ponadto – część wycieku zatruła Morze Bałtyckie, łącznie z wodami Zatoki Gdańskiej.

Gospodarz szczytu klimatycznego stawia na ropę naftową. Chce stać się potentatem

Brazylia, tegoroczny gospodarz szczytu klimatycznego, to największy na świecie producent i eksporter soi. Jednak obecnie głównym produktem eksportowym kraju stała się ropa naftowa. Władze tego kraju, choć deklarują chęć osiągnięcia statusu „Arabii Saudyjskiej energii odnawialnej”, nie rezygnują z paliwowych ambicji.

Europejscy producenci wina odczuli skutki zmian klimatu. Potentaci liczą straty

Pogłębiający się kryzys klimatyczny poważnie zagraża jednemu z kluczowych sektorów produkcji w Unii Europejskiej, zapewniającemu ok. trzech milionów miejsc pracy na kontynencie. Nieprzewidywalne zjawiska pogodowe w regionach winiarskich mogą całkowicie zmienić charakterystykę powstających tam win i zachwiać tą branżą.

Rok 2024 był najcieplejszy w historii pomiarów. Są oficjalne dane

2024 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów na świecie oraz pierwszym rokiem kalendarzowym, w którym średnia globalna temperatura przekroczyła o 1,5°C poziom w stosunku do czasów przedindustrialnych – ogłosili przedstawiciele Copernicus Climate Change Service.

Zmiany klimatu zagrożeniem dla największych portów naftowych. „Ironia losu”

Zmiany klimatyczne – wywołane w dużej mierze spalaniem paliw kopalnych – prowadzą do wzrostu poziomu mórz, będącego poważnym zagrożeniem dla największych portów naftowych na świecie. "Kraje muszą zdecydować: trwać przy paliwach kopalnych, ryzykując zalanie portów, czy przejść na odnawialne źródła energii" – zaznaczają eksperci.

Kolejny groźny skutek zmian klimatu. Topnienie lodu na Antarktydzie przyspieszy erupcje wulkanów

Topnienie lodu na Antarktydzie spowodowane zmianami klimatu może wywoływać erupcje wulkanów znajdujących się pod pokrywą lodową kontynentu. Mogą być one niewidoczne, ale ciepło które będzie się przy tej okazji wydzielać, przyspieszy topnienie lodu. Dojdzie do sprzężenia zwrotnego, bo topnienie lodu będzie powodować dalsze erupcje. Długofalowo może to przyczynić się do podnoszenia poziomu wód w morzach i oceanach.

Nadchodzi rok ekstremalnych upałów. Najnowsze prognozy ekspertów

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) 2024 rok był najgorętszym w historii, a bieżący ma spore szanse na pobicie rekordu średniej globalnej temperatury.

Sadzenie lasów może wywołać wzrost temperatury na świecie. Nowe badanie

Nowe badania pokazują, że sadzenie drzew nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem dla klimatu. Jak zauważają naukowcy, niekiedy zalesianie może dać zaskakujący efekt, przeciwny do zamierzonego.

Muchy przegrają ze zmianami klimatu? Nowe ustalenia badaczy

Choć muchy bywają dla ludzi uciążliwe i irytujące, w przyrodzie są one niezwykle istotne – to jedne z najważniejszych zapylaczy. Nowe badania przeprowadzone przez naukowców wskazują, że muchy stają się coraz bardziej zagrożone. Powód? Wzrost temperatury spowodowany przez zmiany klimatu .

Gigantyczne straty z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych. Polska w czołówce

Dziesięć najbardziej kosztownych katastrof klimatycznych 2024 roku kosztowało łącznie co najmniej 230 miliardów dolarów – oceniają przedstawiciele organizacji pomocowej Christian Aid. Zastrzegają przy tym, że podane liczby opierają się głównie na stratach ubezpieczonych, więc rzeczywiste koszty mogą być o wiele większe.

Chwilowa radość dla nas, trauma dla zwierząt. Eksperci: Świętujmy, ale bez fajerwerków

Choć dla wielu fajerwerki są nieodłączonym elementem sylwestrowego świętowania, to jednocześnie są one źródłem ogromnego stresu dla zwierząt oraz poważnym zagrożeniem dla środowiska. Eksperci apelują: czas na zmiany w świętowaniu.

Polska wśród krajów najbardziej odczuwających skracanie się zimy. Oto zmiany z ostatniej dekady

Z raportu opublikowanego przez grupę badawczą Climate Central wynika, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat w Polsce zima skróciła się o niemal trzy tygodnie. Powód jest prosty – to zmiana klimatu.

Hiszpania wprowadza „urlopy klimatyczne”. Inne kraje UE pójdą jej śladem?

Władze Hiszpanii poinformowały o wprowadzeniu nowych przepisów, które umożliwiają skorzystanie z kilku dni płatnego zwolnienia w przypadku zagrożeń pogodowych, które mogą wywołać klęskę żywiołową. Hiszpańska ministra pracy podkreśliła, że „nikt nie powinien ryzykować życiem w obliczu kryzysu klimatycznego".