Upały 100 razy bardziej prawdopodobne przez zmiany klimatu

Jak poinformował brytyjski serwis meteorologiczny Met Office, zmiana klimatu sprawiła, że rekordowe upały w Indiach i Pakistanie były ponad 100 razy bardziej prawdopodobne.

WMO: w 2021 roku padły nowe rekordy wskaźników zmian klimatu

Najnowszy raport Światowej Organizacji Meteorologicznej ostrzega, że ekstremalne zdarzenia pogodowe przybierają na sile i częstotliwości.

Susze dotkliwsze dla gospodarki

Wywołane działalnością człowieka zmiany klimatu doskwierają coraz bardziej. Tylko w ciągu dwóch ostatnich dekad częstotliwość występowania susz na świecie wzrosła o niemal jedną trzecią. Ich skutki uderzają w gospodarkę.

Przejście na chów bezklatkowy. Polskie rolnictwo opiera się zmianom

Jak wynika z raportu „Finansowanie przejścia na chów bezklatkowy w Europie”, polskie rolnictwo opiera się zmianom, choć Unia Europejska dysponuje środkami na ich przeprowadzenie.

Skutki sankcji dotkną i producentów, i konsumentów nawozów

Czy Unię Europejską będzie stać na rezygnację z dostaw nawozów sztucznych z Rosji, które zaspokajały 30 proc. zapotrzebowania rolników produkujących pasze?

Jest 50 proc. szans, że globalne ocieplenie nie przekroczy krytycznego poziomu

Mamy 50 proc. szans na utrzymanie ocieplenia poniżej 1,5°C. Naukowcy ze Światowej Organizacji Meteorologicznej ostrzegają, że przekroczenie krytycznego progu globalnego ocieplenia może mieć katastrofalne skutki dla całej planety.

Pożary i wyręby lasów na świecie. W rok zniknęła prawie powierzchnia Polski

W 2021 r. rekordowe pożary lasów na rosyjskiej Syberii i równie rekordowe wycinanie Amazonii spowodowały łącznie, że świat stracił ponad 253 tys. km2 lasów, tyle ile wynosi 81 proc. powierzchni Polski.

Globalne ocieplenie zagraża nieruchomościom w Australii

Według analizy Rady Klimatycznej, do 2030 roku jedna na 25 australijskich nieruchomości nie będzie podlegała ubezpieczeniu z uwagi na pogłębiające się zmiany klimatu.

Paragwaj: były lasy, jest mięso

Sytuacja suchego Gran Chaco, drugiej największej puszczy Ameryki Południowej jest dramatyczna. Las znika —bardzo dosłownie - na naszych oczach.

Rekordowa fala upałów w Indiach i Pakistanie. Prawie 50°C

Na przełomie kwietnia i maja temperatury w Indiach oraz Pakistanie osiągnęły rekordowe wartości, sięgając nawet 47°C i zagrażając życiu milionów osób.

Globalne ocieplenie zagraża morskim ekosystemom

Naukowcy ostrzegają, że obecna sytuacja przypomina zdarzenie sprzed 250 mln lat, w efekcie którego 96 proc. stworzeń morskich wymarło.

Przez zmiany klimatu huragany przybierają na sile

Naukowcy poinformowali, że w wyniku kryzysu klimatycznego huragany stają się coraz silniejsze, a związane z nimi opady deszczu zyskują na intensywności.

Dziś Światowy Dzień Ziemi. Tak dewastujemy planetę

Mimo że wiedza i świadomość społeczeństw są coraz większe, z roku na rok Ziemia jest nadal coraz bardziej dewastowana.

Coraz mniej owadów przez zmiany klimatu i rolnictwo

Jak wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma Nature, intensywne rolnictwo i ocieplający się klimat wpływają na zmniejszenie się populacji owadów.

Dieta wegańska jest zdrowsza dla psów niż tradycyjna

Jak wynika z badania opublikowanego na łamach PLOS One, odpowiednio zbilansowana dieta wegańska jest dla psów bardziej korzystna niż obfitująca w mięso.

Rekordowe wycinanie lasów Amazonii. Brazylijski prezydent to popiera

Wyrąb drzew w tropikalnych lasach Amazonii zmalał w marcu o 19 proc. - wynika ze wstępnych danych rządowych, ale to nie wystarczyło, by nie doszło w I kwartale do największych zniszczeń na tym terenie od lat.

Raport: europejskie lasy płoną, a przemysł biomasowy kłamie

Jak wynika z raportu Forest Defenders Alliance (FDA), europejskie zakłady produkujące biomasę i pelety często wykorzystują kłody pozyskane bezpośrednio z lasów.

Nowy raport IPCC. „Jesteśmy na rozdrożu”, mówią naukowcy

Trzecia część szóstego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) została opublikowana z opóźnieniem, bo rządy do końca usiłowały wpłynąć na ustalenia naukowców.