Partnerzy

Rekord ciepła we wrześniu na świecie. Złe prognozy ekspertów na resztę 2024 roku

Jak poinformowała europejska agencja Copernicus Climate Change Service (C3S), tegoroczny wrzesień był drugim najcieplejszym w historii pomiarów. Zdaniem naukowców to kolejny fakt, który potwierdza, że 2024 rok może okazać się jeszcze cieplejszy od poprzedniego. A był on rekordowy.

Duży wzrost liczby lotów prywatnych samolotów w Europie. Raport Greenpeace'u

Nowy raport Greenpeace ujawnia, że choć właściciele prywatnych samolotów często tłumaczą, że są im one niezbędne do pracy, najczęściej korzystają z nich w zupełnie innych celach, a liczba tego typu lotów gwałtownie wzrasta w okresie letnim.

Antarktyda błyskawicznie pokrywa się roślinnością. Eksperci: dramatyczny wzrost

Półwysep Antarktyczny staje się coraz bardziej zielony – alarmują naukowcy. Jak wskazuje nowe badanie, pokrywa roślinności w ciągu ostatnich czterech dekad zwiększyła się tam ponad dziesięciokrotnie. „W obliczu globalnego ocieplenia możemy zaobserwować fundamentalne zmiany w biologii i krajobrazie tego niezwykle wrażliwego regionu. Te odkrycia budzą poważne obawy o przyszłość Półwyspu Antarktycznego i całego kontynentu” – ostrzegają eksperci.

„Podziemna katedra” w Tokio się rozrasta. Ma uratować miasto przed powodziami

Japończycy zbudowali pod Tokio obiekt, który zyskał miano „podziemnej katedry”. To zbiorniki retencyjne zdolne pomieścić ogromne ilości wody. Japończycy mieli okazję je przetestować przy okazji tegorocznych ulew.

Kartki na mięso i paliwo powstrzymają zmiany klimatu? Wyniki globalnego sondażu

Z badań przeprowadzonych przez naukowców ze szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali wśród mieszkańców krajów w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach wynika, że 40 procent ankietowanych popiera racjonowanie takich towarów jak paliwo czy mięso w celu walki ze zmianami klimatu.

Strażacy alarmują: 250 tysięcy interwencji latem. „Czegoś takiego nie widziałem”

Tego lata odnotowano ponad 4300 pożarów lasów, o ponad 300 więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej – wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej. Eksperci podkreślają, że przyczyną jest pogłębiający się kryzys klimatyczny.

Szwajcaria i Włochy zmieniają przebieg granicy. To skutek zmian klimatu

Szwajcaria i Włochy musiały wytyczyć nową granicę przebiegającą przez Alpy – donosi „Guardian”. Chodzi o obszar obejmujący między innymi Matterhorn, jeden z najbardziej znanych alpejskich szczytów.

Eksperci IMGW o letnich falach upałów w Polsce. „Tendencja wyraźnie wzrostowa”

Liczba dni upalnych w Polsce rośnie z dekady na dekadę – informują eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na przestrzeni ostatnich sześciu dekad w Polsce zaobserwowano stale zwiększającą się liczbę dni upalnych. Wzrost ten nie następuje jednak w sposób liniowy. Co to oznacza?

Eksperci o tegorocznym lecie. Gdzie w Polsce było najgoręcej?

36,5 stopnia Celsjusza – tyle wyniósł rekord temperatury w Polsce podczas tegorocznego lata. W ostatnich miesiącach z upałami zmagał się właściwie cały świat. Eksperci ostrzegają, że wyjątkowo ciepłe lato może stanowić kolejny dowód na to, iż 2024 rok okaże się najgorętszym w historii pomiarów.

Naukowcy: Siódma „granica planetarna” przekroczona? Kontrowersyjny temat powraca

Badacze są zdania, że jesteśmy o krok od przekroczenia siódmej z dziewięciu tak zwanych „granic planetarnych”. To może prowadzić do nieodwracalnych zmian środowiska, które będą miały wpływ na sytuację wszystkich mieszkańców Ziemi.

Rośnie liczba pozwów przeciw producentom paliw. Jeden kraj na czele listy

Choć jak dotąd żaden z gigantów paliwowych nie został zobowiązany wyrokiem sądu do zapłaty odszkodowania za szkody klimatyczne, to co roku do sądów na całym świecie trafiają kolejne pozwy. Łącznie od 2015 roku ich liczba wzrosła niemal trzykrotnie.

Naukowcy sprawdzili, co dzieje się pod „Lodowcem zagłady”. Niepokojące zjawisko

Gigantyczny lodowiec Thwaitesa, zwany też „Lodowcem zagłady”, jest od wielu lat przedmiotem badań naukowców. Eksperci szacują, że jego proces topnienia może drastycznie wpłynąć na poziom mórz. Ostatnie badania wskazują na nowy, niepokojący trend.

Naukowcy o przyczynach opadów deszczu i powodzi w Polsce. „Wydarzenie wyjątkowe”

Naukowcy z projektu badawczego ClimaMeter przekonują, że główną przyczyną bezprecedensowych opadów deszczu, które doprowadziły do powodzi w Europie Środkowej i Wschodniej, jest pogłębiający się kryzys klimatyczny, spowodowany działalnością człowieka.

Badanie: Zmiany klimatu rujnują demografię. Europa szczególnie zagrożona

Fale upałów wywoływane przez postępujące zmiany klimatu przyczyniają się do mniejszej liczby urodzeń – twierdzą eksperci Instytutu Badań Demograficznych im. Maxa Plancka w Rostocku w nowym badaniu na ten temat.

Nowe dane na temat jakości powietrza na świecie. „Błędne koło zmian klimatycznych”

Kryzys klimatyczny napędza pożary lasów, a pochodzące z nich emisje zanieczyszczają powietrze, co fatalnie wpływa nie tylko na zdrowie ludzi, ale też na rolnictwo – przekonują eksperci Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).

Rekordowo gorące lato: naukowcy potwierdzają. Złe prognozy na resztę roku

Dane przedstawione przez różne ośrodki badawcze potwierdzają, że za nami najgorętsze lato w historii pomiarów. Który dzień okazał się najbardziej upalny?

Dziki łosoś w Norwegii wyginie? Mogą go zastąpić ryby hybrydowe

Populacja łososia północnoatlantyckiego w Norwegii jest na historycznie niskim poziomie. Powód? Hodowla ryb i kryzys klimatyczny. Zdaniem naukowców, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, przyszłość tego gatunku ryb będzie zagrożona.

Nowy satelita NASA już na orbicie. Przełom w pomiarze stężenia gazów cieplarnianych

Tanager-1, najnowocześniejszy satelita do śledzenia emisji gazów cieplarnianych, został wyniesiony na orbitę przez rakietę Falcon 9 należącą do firmy SpaceX. To urządzenie ma pomóc lepiej zrozumieć skalę emisji gazów cieplarnianych na świecie.