Partnerzy

Ekolodzy przeciw zabijaniu wilków w Europie

Ponad 100 organizacji i ruchów społecznych z Polski domaga się utrzymania obecnej ochrony prawnej wilka w Europie. 21 września br. przyrodnicy i aktywiści złożyli na ręce przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce stanowisko, w którym sprzeciwiają się planom strzelania do wilka w Unii Europejskiej.

Trwający wrzesień może być najcieplejszym w historii pomiarów w Polsce

Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) są zdania, że trwający wciąż wrzesień będzie prawdopodobnie najcieplejszym wrześniem odkąd w Polsce systematycznie prowadzi się pomiary temperatury.

"Trupi kwiat", będący największym na świecie, może wkrótce zniknąć

Naukowcy twierdzą, że Bukietnica – gatunek wieloletniej rośliny pasożytniczej występujący jedynie w niektórych wilgotnych lasach tropikalnych Azji – zagrożony jest wyginięciem. "Globalne wysiłki na rzecz ochrony roślin – niezależnie od tego, jak są one kultowe – pozostają w tyle za działaniami podejmowanymi wobec zwierząt” – podkreślają badacze.

Kryzys klimatyczny zwiększył siłę śródziemnomorskiej burzy Daniel

Według nowych ustaleń organizacji World Weather Attribution, prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych opadów, które doprowadziły do powodzi, było wielokrotnie zwiększone przez globalne ocieplenie.

Pszczoły mają trudności z zapylaniem. Powodem zanieczyszczone powietrze

Ozon sprawia, że zmienia się zapach wydzielany przez kwiaty oraz zasięg, na jaki się on rozchodzi. Badacze są tym zaniepokojeni – prowadzi to bowiem do tego, że owady zapylające są w stanie wywęszyć kwiaty jedynie z dość bliskiej odległości.

Zarządzanie lasami po nowemu. Ekolodzy apelują

Aktywiści wzywają polityków do reformy zarządzania lasami. 200 organizacji i ruchów społecznych podpisało się pod Manifestem Leśnym.

Jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków jest już w Europie. „Tworzy superkolonie”

Z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym "Current Biology” wynika, że do Europy dotarły mrówki ogniste. W pobliżu Syrakuz na Sycylii odnaleziono aż 88 gniazd tych owadów. Eksperci są zaniepokojeni – jest to bowiem jeden z najbardziej inwazyjnych i niszczycielskich gatunków na świecie.

Mieszkańcy panamskiej wyspy muszą się wyprowadzić. Wkrótce cała będzie pod wodą

Mieszkańcy panamskiej wyspy Carti Sugdupu, której powierzchnia jest niewiele większa od pięciu boisk piłkarskich, wkrótce zmuszeni będą do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania. Powód? Podnoszący się poziom morza.

Bobry szkodzą klimatowi? Mają powodować większe emisje metanu

Globalne ocieplenie sprawia, że bobry przemieszczają się coraz dalej na północ. Okazuje się, że budowane przez nie tamy mogą stanowić problem dla środowiska – prowadzą bowiem do zwiększenia emisji metanu.

Chcą znieść ochronę kawałka Puszczy Białowieskiej. Interwencja w UNESCO

Leśnicy i Ministerstwo Środowiska chcą wyjąć spod ochrony 62 km² terenu, w tym drzewostany w wieku 254 lat! 100 organizacji i ruchów społecznych wysłało do UNESCO apel, by odrzuciło dokument.

Lato 2023 najcieplejsze w historii pomiarów. "Rozpoczęło się załamanie klimatu”

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała, że trzy miesiące tegorocznego lata na półkuli północnej były najgorętszym okresem w historii prowadzenia pomiarów temperatury na Ziemi.

Niemcy i UE dyskutują o redukcji populacji wilków

Najpierw zagrożony wyginięciem, następnie objęty ścisłą ochroną, teraz uważany za zagrożenie. W Niemczech i UE coraz częściej mówi się o konieczności zmniejszenia populacji wilków.

Wysycha największe jezioro Ameryki Południowej

Eksperci ostrzegają, że jeśli warunki pogodowe nie ulegną zmianie, do grudnia poziom wody w jeziorze Titicaca, najwyżej położonym jeziorze na świecie, na którym uprawiana jest żegluga statkami handlowymi, będzie najniższy od 1996 roku.

Efekty epoki lodowcowej się powtórzą?

Jeżeli temperatury na świecie wciąż będą rosnąć, może dojść do zjawiska obserwowanego pod koniec ostatniej epoki lodowcowej – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Nature".

Rzeź karpackich olbrzymów. Leśnicy wycinają 300-letnie drzewa

Dziesięć bardzo starych drzew w wieku między 170 a 290 lat wyciętych przez Lasy Państwowe odkryli podczas leśnych patroli w te wakacje, aktywiści związani z Inicjatywą Dzikie Karpaty.

Coraz większe problemy z wodą na świecie. Niepokojące dane

Kryzys klimatyczny pogłębia problemy z dostępem do wody. Rosnący deficyt hamuje globalny rozwój gospodarczy.

Kryzys klimatyczny utrudnia fotosyntezę

Przez globalne ocieplenie lasy tropikalne coraz gorzej radzą sobie z wytwarzaniem energii z wody i dwutlenku węgla.

Niezwykle rzadki ptak poleciał z Polski do Francji. Zabili go myśliwi

We Francji zastrzelono samicę ostrygojada – niezwykle rzadkiego gatunku ptaka. W Polsce gniazduje łącznie jedynie 40 par tych zwierząt.