Partnerzy

W Bałtyku zauważony został wieloryb. "Skutek zmieniającego się klimatu"

Zaledwie 70 kilometrów na północ od Zatoki Gdańskiej zaobserwowano niecodzienne zajście. W wodach Bałtyku pływał wieloryb – prawdopodobnie grindwal lub humbak. Choć może to zaskakiwać, to obecność tych zwierząt w Bałtyku jest coraz częstszym zjawiskiem. To między innymi skutek zmieniającego się klimatu.

Chcemy więcej dzikich i chronionych lasów

Polacy opowiadają się za zwiększeniem powierzchni lasów, na których nie prowadzi się wycinki drzew. Chcą też o lasach współdecydować.

„Ostateczne ostrzeżenie” i „przewodnik przetrwania ludzkości”. Megaraport IPCC

Nowy raport IPCC stanowi „przewodnik, jak rozbroić klimatyczną bombę zegarową”. „To przewodnik przetrwania dla ludzkości” – stwierdził sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Zapotrzebowanie na wodę mocno przekroczy dostępne zasoby do 2030 r.

Zdaniem ekspertów należących do organizacji Global Commission on the Economics of Water, do 2030 roku zapotrzebowanie na wodę może przekroczyć dostępne zasoby aż o 40 procent. Biorąc pod uwagę, że ponad dwa miliardy ludzi już teraz nie mają dostępu do czystej wody, to niezwykle niepokojące dane.

Uroczy, ale może narobić problemów. Szop zagraża polskiej przyrodzie?

Choć urocze szopy pracze mogą wydawać się nieszkodliwymi zwierzętami spotykanymi raczej w ogrodach zoologicznych niż w środowisku naturalnym, to okazuje się, że mogą poważnie zagrażać one polskiej przyrodzie.

Pierwsza komercyjna farma ośmiornic będzie piekłem? Koszmarne warunki i okrutny ubój

BBC dotarła do dokumentów, które przybliżają nieco, jak będą wyglądać warunki i praktyki na pierwszej komercyjnej farmie ośmiornic na świecie. Według stacji, te niezwykle mądre i wrażliwe zwierzęta mają być tam przetrzymywane w koszmarnych warunkach i zabijane w okrutny sposób.

Warstwa ozonowa się regeneruje? Tak, ale mogą jej w tym przeszkodzić pożary

Jeszcze nie tak dawno naukowcy wskazywali, że jest szansa, iż warstwa ozonowa zregeneruje się do 2060 roku. Teraz okazuje się jednak, że nie powinniśmy być prawdopodobnie tak optymistyczni. Pochodzący z pożarów obszarów naturalnych dym może bowiem sprawić, że proces jej odbudowy zostanie spowolniony bądź nawet zatrzymany.

Uprawy kawy zagrożone przez kryzys klimatyczny

Zmieniające się wzorce pogodowe w ciągu ostatnich kilku dekad znacząco wpływały na produkcję kawy. Zdaniem autorów badania, kolejne lata mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację.

Badacze zaniepokojeni ilością lodu wokół Antarktydy. Jest go rekordowo mało

Zaniepokojeni eksperci z Copernicus Climate Change Service (C3S) podkreślają, że w lutym tego roku antarktyczny lód morski miał najniższy miesięczny zasięg, od kiedy zbierane są dane satelitarne. Od 44 lat nie było jeszcze tak niepokojących danych z tego miesiąca – oceniają badacze.

Powodzie coraz bardziej zagrażają Wielkiej Brytanii

Jak wynika z najnowszego badania, szkody spowodowane przez powodzie w Wielkiej Brytanii mogą wzrosnąć o ponad jedną piątą w ciągu następnego stulecia.

Aktywiści: nie można bojkotować wyroku TSUE w sprawie polskich lasów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Lasy Państwowe nie zgadzają się z wyrokiem i zapowiadają jego bojkot publikując komunikat zawierający zdaniem aktywistów zmanipulowane tezy.

Ilość plastiku w oceanach może się zwiększyć. "Niewiarygodne liczby"

Jak oszacowano, ilość tworzyw sztucznych, które zanieczyszczają morza i oceany, może trzykrotnie wzrosnąć do 2040 roku. „Niezbędne są natychmiastowe działania” – alarmują naukowcy.

Tegoroczna zima była drugą najcieplejszą w historii Europy

Jak wynika z nowo opublikowanych badań, tegoroczna zima jest drugą najcieplejszą w długiej historii Europy. Zdaniem ekspertów rekordowe temperatury mogą mieć katastrofalne skutki.

Berlin: Neutralność klimatyczna może kosztować miliardy. Co zdecydują Niemcy?

Już pod koniec marca w stolicy Niemiec odbędzie się referendum klimatyczne. By Berlin stał się neutralny klimatycznie do 2030 roku, zmiany wprowadzić należy, jak najszybciej. Koszty tego procesu mogą jednak sięgnąć nawet kilkudziesięciu miliardów euro.

Zmiany klimatu mogą kosztować Niemców nawet 900 mld euro

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmy Prognos i GWS oraz niemiecki Instytut Badań nad Gospodarką Ekologiczną, ekstremalna pogoda spowodowana zmianami klimatycznymi, do połowy stulecia może kosztować Niemcy nawet 900 mld euro.

Wojna w Ukrainie. Wyliczono dotychczasowe straty w środowisku

Serwis informacyjny Nexta, powołując się na ukraińskiego ministra środowiska Rusłana Striłecia, podał, że Ukraina w wyniku wojny straciła jedną trzecią terenów zalesionych. Co najmniej pół miliona hektarów znajduje się zaś na terenach okupowanych lub w strefie wojennej.

Setki ton zebranych śmieci. Odpadów w lasach przybywa

W takcie 29. Akcji Sprzątania Świata zebrano niemal pół tysiąca śmieci. To tylko kropla w morzu śmieci porzuconych w lasach, parkach, na plażach i w wodach jezior czy nad brzegami rzek.

Kupujesz w sieci? Przykładasz rękę do śmierci wielorybów

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańską Narodową Agencję Oceanów i Atmosfery (NOAA), niezwykle wygodne dla nas zakupy w sieci są jednym z czynników odpowiedzialnych za ostatni wzrost liczby zgonów wielorybów na świecie.