Partnerzy

Apel władz: dzieci nie mogą się bawić pianą morską. Może być groźna dla zdrowia

Władze w Holandii ostrzegają przed niebezpieczną dla zdrowia pianą morską. „Może ona zawierać wysokie stężenie toksycznych chemikaliów” – czytamy. Chodzi o substancje określane mianem PFAS czyli tak zwane „wieczne chemikalia”.

Kryzys klimatyczny uderzy w rybołówstwo. Zagrożony co czwarty gatunek ryb

Bez drastycznych redukcji emisji populacja ryb na świecie będzie się coraz bardziej zmniejszać – ostrzegają autorzy raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Rekordowe upały na Sycylii. W miastach trwa nielegalny handel wodą

Władze Sycylii, która mierzy się obecnie z dramatyczną suszą, w niektórych miejscach wprowadziły racjonowanie wody. W związku z sytuacją, w części miejscowości ma miejsce handel wodą z nielegalnych cystern.

Za nami najgorętszy dzień na Ziemi w historii pomiarów. Pada rekord za rekordem

22 lipca 2024 roku przeszedł do historii jako najcieplejszy dzień w historii pomiarów – wynika z danych opublikowanych przez unijny program Copernicus Climate Change Service. Pobity w ten sposób został rekord z dnia poprzedniego, który uznano za najgorętszy w historii pomiarów.

Kraj w Europie wprowadza polowania na gołębie. Ornitolodzy biją na alarm

Grecki rząd zezwolił na polowania na turkawki – gatunek gołębiowatych sklasyfikowany od 2019 roku jako zagrożony przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Sprawą oburzeni są ornitolodzy, którzy zaznaczają, że liczebność populacji tych zwierząt stale spada.

Zmiany klimatyczne w Rosji. Nowe dane klimatologów to zła wiadomość dla Kremla

W lipcu w Rosję uderzyła rekordowo wysoka fala upałów. Rosyjscy klimatolodzy ostrzegają, że upały to nie przypadek, a objaw zmian klimatycznych, które dotykają Rosję.

Fala upałów uderzyła w Sewillę. Eksperci: miasto zmienia się w pustynię

Sewilla od lat mierzy się z problemem suszą i rekordowo wysokimi temperaturami. Turyści odwiedzający miasto muszą przygotować się na temperatury przekraczające 40°C.

Popularna roślina na liście gatunków inwazyjnych. Za jej posiadanie grozi kara

Do grona inwazyjnych gatunków obcych Unii Europejskiej dołączyły kolejne rośliny i zwierzęta. Wśród nich znalazła się między innymi popularna – i nierzadko hodowana w oczkach wodnych – pistia rozetkowa. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, że łamanie przepisów dotyczących gatunków inwazyjnych grozić może karą aresztu, pozbawienia wolności do pięciu lat, a także karą sięgającą do miliona złotych.

Zmiany klimatu powodują, że dni stają się coraz dłuższe. Ucierpi system GPS?

Wyniki nowych badań sugerują, że z powodu kryzysu klimatycznego dni stają się coraz dłuższe. „To uderzająca demonstracja tego, jak działania człowieka zmieniają Ziemię” – zaznaczają naukowcy.

TSUE bierze wilki w obronę. Polowanie niezgodne z prawem

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że zezwolenie na polowanie na wilki w Austrii jest niezgodne z prawem, przychylając się do opinii obrońców zwierząt. Odstępstwo byłoby możliwe, gdyby populacja tych zwierząt była bardziej liczna.

Największe słone jezioro w Serbii wyschło pierwszy raz w historii. Efekt upałów

Z powodu fali ekstremalnych upałów, z którą mierzą się Bałkany, serbskie jezioro Rusanda – największe słone jezioro w kraju – całkowicie wyschło. Jak zauważa agencja Reutera, do takiej sytuacji doszło po raz pierwszy w historii.

Mikołaj Dorożała: Lepsza ochrona lasów w Polsce wkrótce stanie się faktem

– Zależy nam na tym, aby na drodze do osiągnięcia tych 20 proc. lasów chronionych przed wycinką, uwzględnić interesy wszystkich stron, stąd pomysł stworzenia Narady o Lasach i zespołów, w ramach których wszyscy mogą wspólnie zasiąść do stołu i porozmawiać – mówi Mikołaj Dorożała, Wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Konserwator Przyrody.

NATO: Rosja toczy „wojnę klimatyczną” z Zachodem. Zielony Ład na celowniku

Raport sekretarza generalnego NATO potwierdza, że przeciwnicy Sojuszu, na czele z Rosją, dokładają starań, by szerzyć dezinformację klimatyczną. Celem jest osłabienie woli politycznej do prowadzenia walki z kryzysem klimatycznym.

Słynna pustynia pokryła się kwiatami. Rzadkie zjawisko uchwycone na zdjęciach

Znajdująca się w północnym Chile pustynia Atacama – jedno z najbardziej suchych miejsc na świecie – zaczęła kwitnąć. Na zdjęciach widać, że piach pokrywa morze białych i fioletowych kwiatów.

Europa ociepla się w rekordowo szybkim tempie. Turystów to nie przeraża

Turyści z całego świata wciąż chętnie podróżują do Europy, choć nasz kontynent ociepla się dwukrotnie szybciej niż średnia światowa. Pogłębiający się kryzys klimatyczny może jednak już wkrótce zmienić dotychczasowe preferencje.

Wysoki poziom włókna szklanego w owocach morza. Szczególnie narażone dwa gatunki

Przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetów w Brighton i Portsmouth badanie, które opublikowane zostało na łamach czasopisma naukowego „Journal of Hazardous Materials”, ujawnia, że w ostrygach i małżach znaleziono niepokojąco wysokie poziomy włókna szklanego. „To stanowi zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale i dla zdrowia człowieka" – grzmią eksperci.

Ile CO2 trafia do atmosfery z powodu pożarów? Naukowcy podali zaskakujące dane

Nowy raport naukowców z inicjatywy Global Forest Watch wykazał, że w wyniku ubiegłorocznych pożarów w Kanadzie spłonął obszary porównywalny do powierzchni Irlandii. Badacze podali również jak duża była przy tym emisja CO2.

Europie zagrażają tropikalne deszcze? „Może to odczuć cały świat”

Niekontrolowana emisja dwutlenku węgla spowoduje, że strefa tropikalnych deszczów będzie przesuwać się coraz bardziej na północ naszego globu – wynika z najnowszych badań. Eksperci ostrzegają, że może to mieć duży wpływ na gospodarkę.