Rząd za ceny energii wini UE, Koalicja Klimatyczna wini rząd

Za podwyżki cen prądu rząd konsekwentnie obwinia politykę UE. Eksperci winę dostrzegają w działaniach rządu i latach lekceważenia polityki klimatycznej.

Koalicja Klimatyczna: potrzebujemy planu odejścia od węgla

Choć spór pomiędzy Polską a Czechami o kopalnię Turów oficjalnie zakończył się wraz z przyjęciem odszkodowania przez stronę czeską, problem pozostał.

KE chce uznać gaz za zieloną energię. Thunberg: nowy poziom greenwashingu

Opublikowana w środę propozycja umieszczenia gazu na liście zrównoważonych przedsięwzięć, spotkała się z krytyką wielu środowisk eksperckich.

Firmy kupują coraz więcej ekologicznej energii

Ponaddwukrotny wzrost zamówień na zieloną energię notuje Tauron. Firmy chcą mieć pewność że prąd, który zużywają jest z odnawialnych źródeł energii.

Unia ogranicza emisje z energetyki, a w Polsce wciąż rosną

Według raportu think tanku Ember, tendencje dotyczące emisji z sektora elektroenergetycznego, są w Polsce odwrotne do unijnego dążenia ich redukcji.

80 europosłów poparło PO i PiS, żeby gaz był paliwem przejściowym

Europarlamentarzyści poparli apel Jerzego Buzka (PO) i Bogdana Rzońcy (PiS) do Komisji Europejskiej o ujęcie gazu ziemnego jako paliwo przejściowe.

Chiny deklarują stopniową rezygnację z węgla. Kolejne obietnice niepewne

Największy producent, konsument i importer węgla na świecie zamierza zmniejszać zużycie węgla od 2026 roku. Sama rezygnacja z węgla to jednak za mało.

Nowy rząd Czech: elektrownie węglowe zostaną wyłączone

Czechy planują odejść od węgla do 2033 roku. Choć kraj przyspiesza decyzję o odejściu od węgla o 5 lat, eksperci zwracają uwagę, że to nadal o 3 lata za pó...

Raport: Polska w czołówce produkcji energii z węgla w UE

Nowe badanie energetycznego think tanku Ember wykazało, że w 2030 roku Polska będzie odpowiedzialna za 63 proc. unijnej energii elektrycznej z węgla.

Raport demaskuje rządy, które nie chcą odejść od paliw kopalnych

Raport przygotowany przez Uniwersytet w Sussex we współpracy z pięcioma organizacjami pozarządowymi, uderza w największych eksporterów paliw kopalnych.

Polska chce odejść od węgla czy poprawić swój wizerunek?

„Niestety, polski rząd po raz kolejny się ośmieszył” – oceniają deklarację Polski o odejściu od węgla w ciągu dwóch dekad, eksperci klimatyczni.

COP26: Polska zobowiązała się do odejścia od węgla

Polska, „ostatni wielki bastion węgla w Europie”, dołączyła do koalicji 190 krajów i organizacji zobowiązujących się do rezygnacji z węgla.

Niepokojące prognozy MAE dla światowej energetyki

Inwestycje w odnawialne źródła energii trzeba zwiększyć trzykrotnie do końca dekady, jeśli świat chce walczyć skutecznie ze zmianą klimatu i zachować kontr...

Kraje z dużym udziałem czystej energii zaoszczędziły ostatnio miliardy

Według Centre for Research on Energy and Clean Air, gospodarki z dużym udziałem czystej energii zaoszczędziły miliardy na węglu i gazie.

Najbogatszy uniwersytet świata porzuca paliwa kopalne

Uniwersytet Harvarda rezygnuje z inwestycji w paliwa kopalne. Eksperci oceniają, że to punkt zwrotny w amerykańskim środowisku akademickim.

Szkocki dylemat: ropa i gaz, czy jednak wiatr

Dotychczas szkocka gospodarka w dużej mierze była uzależniona od cen ropy i gazu. Ta branża miała 7 proc. udział w PKB. Ale inwestycje w wydobycie paliw ko...

Kopalnia Złoczew nie powstanie. „Początek końca Bełchatowa”

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła wydaną w pierwszej instancji decyzję środowiskową dla planowanej kopalni Złoczew oraz odmówiła określenia śr...

Rekordowy popyt na węgiel, ceny wystrzeliły. „Wariacka sytuacja”

Braki w dostawach gazu, rosnące ceny energii i uporczywie droga ropa naftowa spowodowały, że pojawił się rosnący popyt na węgiel, najbrudniejsze z dostępny...

EBC: zielona transformacja bardziej opłacalna niż koszty zmian klimatu

Według Europejskiego Banku Centralnego inwestycja w zieloną transformację jest bardziej opłacalna niż ponoszenie kosztów zmian klimatu.

Chiny. Definitywna zmiana podejścia do energetyki węglowej

Chiny zamierzają odejść od finansowania projektów węglowych na świecie, co może stanowić przełomowy krok w globalnej dekarbonizacji.