COP26: Polska zobowiązała się do odejścia od węgla

Polska, „ostatni wielki bastion węgla w Europie”, dołączyła do koalicji 190 krajów i organizacji zobowiązujących się do rezygnacji z węgla.

Publikacja: 04.11.2021 11:39

COP26: Polska zobowiązała się do odejścia od węgla

Foto: Bloomberg

Za poważny sukces szczytu klimatycznego COP26 można uznać zobowiązanie ponad 40 krajów do odejścia od węgla. Wśród nich znalazła się Polska, co stanowi ogromny postęp z uwagi na fakt, że ok. 75 proc. energii elektrycznej w kraju pochodzi obecnie z węgla. Deklaracja obejmuje zobowiązanie do powstrzymania się od budowy nowych projektów węglowych oraz wycofania paliw kopalnych do 2030 roku dla krajów rozwiniętych oraz do 2040 roku w przypadku krajów rozwijających się.

„W Europie Polska jest ostatnim wielkim bastionem węgla i w ogromnej mierze doprowadzi do końca podróży Europy w stronę uwolnienia się od węgla” – skomentował Dave Jones, lider think thanku Ember.

„Koniec węgla jest w zasięgu wzroku. Na czele z Wielką Brytanią, koalicja 190 krajów i organizacji poszła za naszym przykładem, zgadzając się na stopniowe wycofywanie energetyki węglowej. Przy spadających kosztach czystej energii odejście od węgla jest oczywistym wyborem” – napisał na swoim profilu na Twitterze brytyjski sekretarz ds. biznesu Kwasi Kwarteng.

Węgiel jest najbardziej zanieczyszczającym paliwem kopalnym, a emisje gazów cieplarnianych w wyniku jego spalania są największym pojedynczym czynnikiem przyczyniającym się do zmiany klimatu

Decyzja Polski o odejściu od węgla, choć bez wątpienia słuszna, budzi jednak zaskoczenie. Kilka dni wcześniej na szczycie COP26 wygłosił przemówienie premier Mateusz Morawiecki, który nie wspomniał o zamiarze odejścia od węgla, skupiając się na ogólnych deklaracjach dotyczących OZE oraz sprawiedliwej transformacji.

Czytaj więcej

Morawiecki na COP26 chwali OZE i broni węgla

Wśród krajów, których deklaracja w zakresie odejścia od paliw kopalnych wzbudziła największe zaskoczenie, znalazły się również Chile oraz Wietnam.

Niestety, nie wszystkie kraje w dużym stopniu uzależnione od węgla, zdecydowały się na podpisanie zobowiązania. Taki wyjątek stanowi m.in. Australia, Indie, Chiny i Stany Zjednoczone. Sekretarz ds. biznesu Ed Miliband oświadczył, że ich wstrzymanie się prowadzi do powstania „rażących luk”.

Energia
Zarzuty pod adresem gigantów paliwowych. „To się przestanie opłacać”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energia
Polacy nie są świadomi, które sprzęty domowe zużywają najwięcej energii
Energia
Unia naciska na dekarbonizację systemów grzewczych
Energia
Świat przechodzi na czystą energię, a na drogach przybywa pojazdów elektrycznych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energia
Eksperci IEA: Szczyt zapotrzebowania na paliwa kopalne do 2030 roku