Choć zaledwie kilka miesięcy temu światowi przywódcy rozmawiali w trakcie szczytu klimatycznego w Glasgow o konieczności ograniczania paliw kopalnych, aby uniknąć najgorszych scenariuszy ocieplania się klimatu, rosyjska inwazja na Ukrainę może doprowadzić do większego rozwoju branży.
Troska o klimat wydaje się schodzić na drugi plan w sytuacji, gdy Rosja podsyca niepewność co do bezpieczeństwa energetycznego na świecie. Według Lucii van Geuns, doradczyni strategicznej ds. energii w Haskim Centrum Studiów Strategicznych, „ceny gazu stały się bardzo wysokie i nagle bezpieczeństwo dostaw i ceny stały się głównym tematem debaty publicznej”.
Czytaj więcej
Etanol uzyskany z kukurydzy nie jest paliwem ekologicznym - udowadnia badanie opublikowane na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences.
Rosnące ceny wpłynęły na wzrost produkcji paliw kopalnych, co pociąga to za sobą szereg decyzji zagrażających osiągnięciu celów wynikających z porozumienia paryskiego.
Szacuje się, że import węgla do Unii Europejskiej w styczniu wzrósł o ponad 56 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Urząd Węglowy w Wielkiej Brytanii wydał pozwolenie dla kopalni w Walii na zwiększenie wydobycia węgla o 40 mln ton w ciągu nadchodzących 20 lat. Chiny zaledwie w ciągu tygodnia zatwierdziły powstanie trzech nowych kopalni węgla, nowe kopalnie lub rozbudowę istniejących planuje z kolei Australia.