Niedawne deklaracje Chin odnośnie rezygnacji z tworzenia oraz finansowania nowych projektów wydobycia węgla i energetyki za granicą są spójne z celem osiągnięcia przez Państwo Środka neutralności węglowej do 2060 roku.
Stopniowe odchodzenie od inwestycji związanych z paliwami kopalnymi budzi jednak pytanie, czy chińskie inwestycje zostaną ukierunkowane na energię odnawialną? Eksperci twierdzą, że dla Chin korzystne byłoby przekierowanie swoich inwestycji węglowych do sektora energii odnawialnej w tych krajach, a nie tylko usuwanie funduszy.
Czytaj więcej
Chiny chcą zostać światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji do 2030 roku. Jak się okazuje, jej zastosowanie może zmniejszyć emisje CO2.
W trakcie przemówienia dla ONZ w grudniu 2021 roku prezydent Chin Xi Jinping zadeklarował, że „Chiny zwiększą wsparcie dla innych krajów rozwijających się w rozwijaniu zielonej i niskoemisyjnej energii”. Chińskie zagraniczne inwestycje energetyczne w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku były kontynuowane w trakcie pandemii, a w 2020 roku inwestycje w odnawialne źródła energii stanowiły większość (57 proc.) wsparcia finansowego tego kraju dla zagranicznych projektów energetycznych. Stanowiło to znaczący wzrost w stosunku do 2019 roku, kiedy wyniosły one 38 proc.
Nie ulega wątpliwości, że Chiny stanowią prawdziwą potęgę w zakresie energii odnawialnej, odpowiadając za około 50 proc. światowego wzrostu mocy w zakresie energii odnawialnej w 2020 roku. Kraj przoduje na świecie pod względem kluczowych zielonych technologii, takich jak pojazdy elektryczne, baterie i wykorzystanie energii słonecznej.
Od 2013 roku Pekin wspiera projekty wiatrowe i słoneczne w ponad 20 krajach rozwijających się, w tym w Etiopii i Kenii. W ciągu ostatniej dekady chińskie banki i firmy rozszerzyły również swoje zagraniczne inwestycje w energię odnawialną.
Eksperci podkreślają jednak, że Chiny mogą wahać się przed składaniem jakichkolwiek dalszych obietnic dotyczących redukcji emisji.
Czytaj więcej
Chiny zamierzają odejść od finansowania projektów węglowych na świecie, co może stanowić przełomowy krok w globalnej dekarbonizacji.
W grudniu 2021 roku kraj wydobył łącznie 384,67 mln ton paliw kopalnych, znacznie przekraczając swój poprzedni rekord 370,84 mln ton ustanowiony w listopadzie. Rekordowe wydobycie miało związek z wezwaniem górników przez rząd do pracy z maksymalną wydajnością, aby wspomóc wzrost gospodarczy kraju. Jak wynika z oficjalnych danych rządowych, w ubiegłym roku wydobycie węgla w Chinach wzrosło do rekordowego poziomu 4,07 mld ton, co stanowi wzrost o 4,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm