Niedawne deklaracje Chin odnośnie rezygnacji z tworzenia oraz finansowania nowych projektów wydobycia węgla i energetyki za granicą są spójne z celem osiągnięcia przez Państwo Środka neutralności węglowej do 2060 roku.
Stopniowe odchodzenie od inwestycji związanych z paliwami kopalnymi budzi jednak pytanie, czy chińskie inwestycje zostaną ukierunkowane na energię odnawialną? Eksperci twierdzą, że dla Chin korzystne byłoby przekierowanie swoich inwestycji węglowych do sektora energii odnawialnej w tych krajach, a nie tylko usuwanie funduszy.
Czytaj więcej
Chiny chcą zostać światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji do 2030 roku. Jak się okazuje, jej zastosowanie może zmniejszyć emisje CO2.
W trakcie przemówienia dla ONZ w grudniu 2021 roku prezydent Chin Xi Jinping zadeklarował, że „Chiny zwiększą wsparcie dla innych krajów rozwijających się w rozwijaniu zielonej i niskoemisyjnej energii”. Chińskie zagraniczne inwestycje energetyczne w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku były kontynuowane w trakcie pandemii, a w 2020 roku inwestycje w odnawialne źródła energii stanowiły większość (57 proc.) wsparcia finansowego tego kraju dla zagranicznych projektów energetycznych. Stanowiło to znaczący wzrost w stosunku do 2019 roku, kiedy wyniosły one 38 proc.
Nie ulega wątpliwości, że Chiny stanowią prawdziwą potęgę w zakresie energii odnawialnej, odpowiadając za około 50 proc. światowego wzrostu mocy w zakresie energii odnawialnej w 2020 roku. Kraj przoduje na świecie pod względem kluczowych zielonych technologii, takich jak pojazdy elektryczne, baterie i wykorzystanie energii słonecznej.