Kraje z dużym udziałem czystej energii zaoszczędziły ostatnio miliardy

Według Centre for Research on Energy and Clean Air, gospodarki z dużym udziałem czystej energii zaoszczędziły miliardy na węglu i gazie.

Publikacja: 09.10.2021 14:20

Kraje z dużym udziałem czystej energii zaoszczędziły ostatnio miliardy

Foto: Adobe Stock

Z analizy wynika, że w całej Unii Europejskiej zaoszczędzono w pierwszych trzech miesiącach niedoboru gazu (lipiec-wrzesień) aż 33 miliardy euro, z kolei w Wielkiej Brytanii – 2,3 miliarda euro. Oznacza to, że bezemisyjne źródła energii pozwoliły na obniżenie rachunków za paliwa kopalne o 80 proc. Niewiele zaoszczędziła Polska – z uwagi na fakt, że zeroemisyjne źródła energii stanowią wciąż nieduży udział w naszej energetyce.

Czytaj więcej

Gaz zamiast węgla w Polsce? Słono za to zapłacimy

Ceny energii elektrycznej w Europie i Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosły w ostatnich miesiącach w wyniku wzrostu cen hurtowych węgla, gazu i węgla. Dodatkowy wpływ na to miało odbicie popytu na energię do poziomów sprzed pandemii oraz niskie rezerwy paliw w Europie oraz opóźnienia eksportu towarów z krajów produkujących.

W ostatnim tygodniu września handel tymi surowcami osiągnął rekordowy poziom – węgiel dostarczany do Europy kosztował 233 dolarów za tonę, cena gazu kopalnego osiągnęła 92 euro/MWh, a emisje CO2 kosztowały niemal 65 euro za tonę. Ta zmienność cen potwierdza, że, pomijając ich szkodliwość środowiskową, poleganie na imporcie paliw kopalnych jest też ryzykowne i kosztowne. Jednocześnie zaś odnawialne źródła energii w większości krajów europejskich pokrywały znaczną część popytu, pomimo doniesień o niższej produkcji, chroniąc część miksu przed skutkami kosztów paliwa, które prawdopodobnie wymagałyby większej ilości gazu.

Szacuje się, że Unia Europejska zaoszczędziła 134 mln EUR dzięki fotowoltaice (odpowiadającej za 4.2 proc. produkcji w tym okresie), 235 mld EUR dzięki energetyce wiatrowej (odpowiadającej za 6,7 proc. produkcji w tym okresie), 56 mln EUR dzięki hydroelektrowniom (odpowiadającym za 1,6 proc. wytwarzania) i 43 mln dzięki pozostałym OZE.

“Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem wpływającym na wzrost cen energii elektrycznej były ceny surowców kopalnych. W wyniku konstrukcji rynku, to one wyznaczają cenę hurtową energii elektrycznej. Obecna ewolucja ich cen sygnalizuje wysokie ryzyko narażenia systemów elektroenergetycznych na zmienne ceny paliw kopalnych przez większość godzin wytwarzania w roku. Podkreśla to potrzebę zwiększenia mocy odnawialnych i zróżnicowania źródeł energii na całym kontynencie, co pozwoliłoby uzyskać niższe i bardziej przewidywalne ceny energii elektrycznej” - czytamy w analizie CREA.

“Nasza analiza udziału energii wiatrowej i słonecznej w pokrywaniu obciążeń szczytowych w okresie od lipca do września pokazuje, że energia słoneczna i wiatrowa dostarczyła krajom Unii 28 GW stabilnej mocy” - piszą analitycy.

Energia
Zarzuty pod adresem gigantów paliwowych. „To się przestanie opłacać”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energia
Polacy nie są świadomi, które sprzęty domowe zużywają najwięcej energii
Energia
Unia naciska na dekarbonizację systemów grzewczych
Energia
Świat przechodzi na czystą energię, a na drogach przybywa pojazdów elektrycznych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energia
Eksperci IEA: Szczyt zapotrzebowania na paliwa kopalne do 2030 roku