Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) opublikowała w czwartek 10-punktowy plan ws. bezpieczeństwa energetycznego Europy, mający zmniejszyć jej zależność od rosyjskiego gazu. Jak stwierdził szef agencji, Fatih Birol, ta zależność jest obecnie wykorzystywana jako “broń polityczna i ekonomiczna”. „Europa musi działać szybko, aby być gotowa stawić czoła znacznej niepewności co do dostaw rosyjskiego gazu przyszłej zimy” – dodał Birol.
Zdaniem MAE, Unia Europejska ma szanse na zmniejszenie swojego importu rosyjskiego gazu ziemnego o co najmniej jedną trzecią w ciągu roku poprzez połączenie środków, zgodnych z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, wspierających jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne oraz przystępność cenową.
Czytaj więcej
W ciągu ostatnich 20 lat Polska kupiła rosyjską ropę, gaz oraz węgiel za kwotę przekraczającą 900 miliardów złotych - podkreśla Joanna Pandera z Forum Energii,
W trakcie konferencji prasowej, na której przedstawiono plan agencji, Barbara Pompili, francuska minister ds. transformacji ekologicznej, podkreśliła znaczenie długoterminowych działań na rzecz czystej energii, równoległych do krótkoterminowej dywersyfikacji: "Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej musimy uwolnić się od rosyjskich paliw kopalnych i od paliw kopalnych w ogóle. [...] Każda dodatkowy wiatrak i panel słoneczny w Europie to krok naprzód w kierunku naszej niezależności energetycznej."
Plan Międzynarodowej Agencji Energetycznej zawiera propozycję podatku od nadzwyczajnych zysków, dzięki czemu zyski przedsiębiorstw energetycznych osiągnięte w wyniku ostatnich skoków cen gazu (do 200 mld euro) zostałyby przeznaczone na inwestycje w energię odnawialną, remonty i wsparcie dla odbiorców wrażliwych. Agencja zakłada, że jest to konieczne uzupełnienie wszelkich tymczasowych wzrostów wykorzystania nierosyjskich źródeł gazu, energii jądrowej i bioenergii. Plan zakłada też m.in. przyspieszenie realizacji nowych projektów wiatrowych i słonecznych, również przez szybsze wydawanie pozwoleń, przyspieszenie wymiany kotłów gazowych na pompy ciepła, aby zaoszczędzić 2 mld m3 gazu tylko w pierwszym roku oraz zwiększenie wysiłków w zakresie magazynowania energii i unowocześniania sieci.