Najbardziej kosztowne katastrofy klimatyczne w 2021

Według raportu organizacji Christian Aid, 10 najdroższych katastrof pogodowych spowodowało w tym roku szkody o wartości ponad 170 miliardów dolarów.

Wyniki śledztwa: produkcja wołowiny odpowiada za wylesianie Australii

Śledztwo dziennikarskie Unearthed ujawniło, że od 2018 roku wylesiono 13,5 tys. hektarów na 57 fermach mięsnych w Queensland w Australii.

Kraków pierwszy na świecie. Zanieczyszczony bardziej niż Chiny, Indie i Pakistan

We wtorkowym zestawieniu najbardziej zanieczyszczonych miast świata, na pierwszym miejscu znalazł się Kraków, który wyprzedził m.in. Lahore, Delhi czy Pekin.

Francuzi mają ambitny plan. Sekwana na igrzyska olimpijskie ma być czysta

W 2024 roku, czyli wtedy gdy w Paryżu mają odbyć się letnie igrzyska olimpijskie, Sekwana ma być tak czysta, że bez zagrożenia będą w niej mogli pływać spo...

Klienci, którzy na zakupy chodzą pieszo, wydają więcej pieniędzy

Według Kampanii na rzecz Czystych Miast, mniejsza liczba samochodów na drogach może prowadzić do wzrostu świątecznej sprzedaży w punktach detalicznych.

216 z 1299 gatunków ptaków w Australii zagrożonych wyginięciem

Jak informują naukowcy, spośród 1299 gatunków australijskich ptaków, 216 jest obecnie zagrożonych. Główną przyczyną jest ocieplający się klimat.

Naukowcy alarmują: Wełna nie jest przyjazna dla środowiska

Wełna jest postrzegana jako materiał ekologiczny, tymczasem okazuje się, że odgrywa kluczową rolę w utracie bioróżnorodności i zmianie klimatu.

Pożary w Australii. Rząd: to normalne. Naukowcy zaprzeczają

Choć konserwatywny rząd Australii od lat bagatelizuje pożary buszu, a premier Scott Morrison powtarza, że są „normalne”, naukowcy zaprzeczają.

Wskaźnik „rozwodów” albatrosów rośnie przez kryzys klimatyczny

Kryzys klimatyczny rozdziela pary albatrosów. Naukowcy podkreślają, że wskaźnik „rozwodów” wśród ptaków wzrasta coraz szybciej, za co winą należy obarczyć...

Zmiany klimatu i chlamydia zagrażają populacji koali

Naukowcy ostrzegają, że populacja koali drastycznie się zmniejsza – zwierzęta cierpią z powodu zmian klimatu oraz rozprzestrzeniającej się chlamydii.

Szukają cennych przyrodniczo obszarów i biorą je pod ochronny parasol

Dafi, producent butelek filtrujących pokazuje, że każdy może zająć się ochroną przyrody. To dobry przykład partnerstwa prywatno-społecznego.

Faszerujemy zwięrzęta hodowlane antybiotykami. Polska czwarta w UE

Greenpeace ostrzega, że każdego roku w hodowlach przemysłowych zwierzęta dostają setki ton antybiotyków, a ich ilość systematycznie rośnie.

Kryzys klimatyczny może doprowadzić do kryzysu żywnościowego

Naukowcy oceniają, że ocieplający się klimat zmniejszy plony, a najbardziej narażone na straty żywności będą najbiedniejsze kraje.

Czy owce są w stanie uratować bioróżnorodność w Karpatach?

Górska przyroda jest wyjątkowa, a troska o nią powinna być priorytetem. Wystarczy podać przykład Karpat, których puszcza stanowi ostoję dla wielu chroniony...

Gdzie się podziało 80 proc. lasów Rosji? W rejestrach brak powierzchni Brazylii

Kreml nie posiada wiarygodnych informacji o stanie ponad 80 procent lasów na swoim terytorium. Poza kontrolą państwa pozostają lasy, w których królują mafi...

COP26: Jest porozumienie, ale zapisy mocno złagodzono

Niemal 200 krajów zaakceptowało w końcu porozumienie na szczycie klimatycznym. Finalne poprawki mocno osłabiły jego zapisy, co wzbudza krytykę organizacji...

Mimo ambitnych celów, grozi nam wzrost temperatury o 2,4°C

Według badania opublikowanego we wtorek w Glasgow, w oparciu o cele poszczególnych krajów, globalna temperatura może wzrosnąć o 2,4°C do 2100 roku.

Zatrzymać wylesianie. 100 państw podpisze historyczne porozumienie

Przełomowe porozumienie na szczycie COP26 w Glasgow. Sto krajów na terenie których znajduje się 85 proc. światowych lasów zobowiąże się do powstrzymania de...

Attenborough na COP26: nasza cywilizacja jest zagrożona

Brytyjski biolog sir David Attenborough alarmował podczas szczytu COP26. Jego zdaniem rosnąca emisja dwutlenku węgla zagraża ludzkiej cywilizacji.

Licznik dla Klimatu tyka nieubłaganie. Już tylko 9 lat na odejście Polski od węgla

Z ochroną klimatu jest jak z nauką do ważnego egzaminu. Nie można jej odkładać na ostatnią chwilę.