Partnerzy

Walka o ostatni lodowiec w Wenezueli. Kontrowersyjny pomysł władz. „To absurd”

Władze Wenezueli chcą zrobić wszystko, by uratować ostatni lodowiec w tym kraju, topniejący w szybkim tempie z powodu zmian klimatycznych. Zaproponowane przez władze rozwiązanie budzi jednak protesty, a eksperci podkreślają, że wysiłki są podejmowane zdecydowanie zbyt późno.

„Lodowiec zagłady” ocaleje? Badacze chcą zbudować wokół niego gigantyczne osłony

By uratować znajdujący się w Zachodniej Antarktydzie lodowiec Thwaitesa, znany także jako „Lodowiec zagłady”, naukowcy chcą zbudować wokół niego kurtyny o długości 100 kilometrów. Koszt operacji może sięgnąć nawet 50 miliardów dolarów – pisze amerykański „Business Insider”.

„Lodowiec zagłady” topnieje w błyskawicznym tempie. Naukowcy poznali przyczynę

Dotychczas naukowcy nie wiedzieli, kiedy dokładnie – i z jakiego powodu – lodowiec Thwaitesa, zwany też „Lodowcem zagłady”, zaczął gwałtownie topnieć. Teraz – jak twierdzą – poznali odpowiedź na to pytanie.

Lód z lodowców na Grenlandii dodatkiem do drinków w Dubaju. Oburzenie na świecie

Lód z Grenlandii wysyłany jest między innymi do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie serwowany jest jako dodatek do drinków i koktajli w luksusowych barach i klubach. Ta wiadomość sprawiła, że w sieci zawrzało. „Czy nie należy zajmować się skutkami globalnego ocieplenia, zamiast sprzedawać lód z lodowców?” – pytają internauci.

Atlantyk coraz bliżej punktu krytycznego. „To badanie rozwiewa nadzieje”

Holenderscy naukowcy zaznaczają, że Ocean Atlantycki znajduje się coraz bliżej punktu krytycznego – niebawem załamać się może bowiem jeden z najważniejszych systemów prądów morskich. „Jeśli tak się stanie, wzrośnie poziom mórz i zmienią się globalne temperatury” – ostrzegają eksperci.

Ile lodu traci Grenlandia z powodu zmian klimatu? Nowe dane. „Punkt zwrotny”

Pogłębiający się kryzys klimatyczny wpływa na utratę lodu na Grenlandii bardziej niż dotąd przypuszczano – twierdzą badacze, którzy przeprowadzili nowe badanie na ten temat.

Oceany rekordowo ciepłe piąty rok z rzędu. „To zapowiedź przyszłych losów Ziemi”

2023 był piątym rokiem z rzędu, w którym temperatury oceanów były rekordowo wysokie. Naukowcy ostrzegają, że tendencja do ocieplenia utrzyma się przez całe stulecie, nawet jeśli uda się ograniczyć emisje gazów cieplarnianych.

Raport: lodowce na Grenlandii topnieją coraz szybciej. „To dobra wiadomość”

Nowe badanie ujawnia kolejne niebezpieczne skutki zmian klimatycznych. Okazuje się, że lodowce na Grenlandii topnieją aż pięć razy szybciej niż 20 lat temu – to wnioski z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Bałtyk ociepla się szybkiej niż Ziemia. To jest zła wiadomość

Urlopowicze, którzy wybrali się nad polskie morze w pierwszej połowie sierpnia, mogą w to nie uwierzyć: Bałtyk wyraźnie się ociepla. I to szybciej niż cała Ziemia.

Rekordowo niski poziom lodu w regionie Antarktydy

Naukowcy alarmują, że w tym roku lód morski w regionie Antarktydy osiągnął rekordowo niski poziom. Możliwość odwrócenia tych szkód stoi pod znakiem zapytania.

Powierzchnia lodu morskiego na Antarktydzie najmniejsza w historii pomiarów

Z nowego badania wynika, że powierzchnia lodu morskiego na Antarktydzie jest najmniejsza w historii pomiarów. Oszacowano, że zmniejszyła się ona o 2,6 mln km kw.

Oceany zmieniają kolor w wyniku ocieplania się klimatu

Znacząca zmiana koloru w ciągu ostatnich dwóch dekad jest najprawdopodobniej ściśle związana z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym.

Nowy raport o lodowcach w Himalajach i Hindukuszu. Wnioski nie są optymistyczne

Lodowce Himalajów i Hindukuszu do końca tego stulecia mogą stracić nawet 80 proc. swojej objętości, jeśli w najbliższym czasie nie zostanie ograniczona emisja gazów cieplarnianych – ostrzegają badacze z Międzynarodowego Centrum ds. Zintegrowanego Rozwoju Obszarów Górskich (ICIMOD).

Najzimniejszych wód na planecie jest coraz mniej. To zły znak

Naukowcy z brytyjskiej rządowej organizacji naukowej British Antarctic Survey (BAS) przeprowadzili badanie, z którego wynika, że najzimniejsze i najbardziej zasolone wody na Ziemi coraz szybciej się ocieplają i kurczą się w zastraszającym tempie. Zdaniem ekspertów może mieć to daleko idące konsekwencje.

El Niño. Globalna gospodarka może wyjątkowo ucierpieć

Jak twierdzą naukowcy z Dartmouth College, wpływ zjawiska El Niño, które rozpoczyna się w tym roku, może kosztować globalną gospodarkę nawet 3,4 bln dolarów w ciągu kolejnych pięciu lat.

Arktyczny lód morski zniknie szybciej, niż szacowano

Nowe badanie wykazało, że nawet przy drastycznym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, Arktyka może znacząco ucierpieć w wyniku konsekwencji pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.

ONZ: Świat powinien przygotować się na El Niño

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) ostrzegła przed rosnącym prawdopodobieństwem anomalii El Niño w nadchodzących miesiącach. "Wiązać się to może z dużo wyższymi niż zwykle temperaturami na świecie, w tym – być może – z rekordowymi upałami" – grzmią eksperci.

Padły rekordy wzrostu poziomu mórz, topnienia lodowców i temperatur

Nowy raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) alarmuje, że ubiegły rok obfitował w niepokojące rekordy, wskazujące na pogłębianie się kryzysu klimatycznego.