Partnerzy

Największa góra lodowa utknęła w morskim wirze. Od miesięcy kręci się w miejscu

W rejonie archipelagu Orkadów Południowych utknęła A23a – największa na świecie góra lodowa. Ważąca bilion ton bryła kilka miesiący temu zaczęła „wirować” w miejscu. Zdaniem naukowców, zamiast poruszać się wraz z najsilniejszym prądem oceanicznym na Ziemi, może obracać się w miejscu jeszcze przez wiele lat.

Rusza walka o wydobycie bogactw spod dna morskiego. Naukowcy biją na alarm

Na zakończonym międzynarodowym forum Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego (ISA) toczyły się dyskusje na temat możliwości zezwolenia na wydobycie minerałów i metali spod dna morskiego. Naukowcy i organizacje ekologiczne alarmują, że proces może wywołać szereg szkód, między innymi negatywnie wpłynąć na ekosystemy głębinowe oraz żyjące tam gatunki.

Kryzys klimatyczny uderzy w rybołówstwo. Zagrożony co czwarty gatunek ryb

Bez drastycznych redukcji emisji populacja ryb na świecie będzie się coraz bardziej zmniejszać – ostrzegają autorzy raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Zmiany klimatu powodują, że dni stają się coraz dłuższe. Ucierpi system GPS?

Wyniki nowych badań sugerują, że z powodu kryzysu klimatycznego dni stają się coraz dłuższe. „To uderzająca demonstracja tego, jak działania człowieka zmieniają Ziemię” – zaznaczają naukowcy.

Oceany ogrzewają się coraz szybciej. „Dzwonią wszystkie dzwonki alarmowe”

Nowy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) alarmuje o niepokojącym stanie oceanów. Naukowcy zauważają, że mierzą się one z ekstremalnie wysokimi temperaturami, utratą tlenu oraz zakwaszeniem. A to jedynie część problemów.

„Potrójne zagrożenie” dla oceanów. Naukowcy podnoszą alarm. „To zdumiewające”

Światowe oceany mogą być w większym niebezpieczeństwie, niż sądzono – zdaniem naukowców stoją one bowiem w obliczu „potrójnego zagrożenia”. Eksperci zachodzące w środowisku zmiany porównują do tych sprzed około 252 milionów lat. Wówczas Ziemia doświadczyła największego znanego w historii wymierania.

Oceany zmieniają wygląd z powodu zmian klimatu. Badacze zaniepokojeni kolorem

W ciągu ostatnich dwóch dekad ponad 56 proc. oceanów na świecie zmieniło kolor w stopniu, który znacznie przekracza naturalne procesy – wynika z nowego badania. Mowa o obszarze większym niż cała powierzchnia lądu na Ziemi – zaznaczają naukowcy, dodając, że nie chodzi o sam kolor wody, lecz o to, że te zmiany odzwierciedlają przemiany zachodzące w ekosystemach.

Góra lodowa wielkości Krakowa oderwała się od Antarktydy. Zagrożenie dla statków

W pobliżu brytyjskiej stacji badawczej Halley na Antarktydzie od lodowca szelfowego oderwała się góra lodowa o powierzchni 380 kilometrów kwadratowych. Jest ona więc nieco większa niż Kraków. To już kolejne takie zdarzenie w ostatnich latach, co bardzo niepokoi badaczy.

„Lodowiec zagłady” w złym stanie. Prześwietlenie potwierdza obawy badaczy

Nowe badania przeprowadzone przez glacjologów z Uniwersytetu Kalifornijskiego wskazuje, że znajdujący się w Zachodniej Antarktydzie lodowiec Thwaitesa – znany także jako „Lodowiec zagłady” – jest jeszcze bardziej podatny na topnienie, niż dotychczas sądzono. „Nasze wnioski wskazują na nowy, niepokojący czynnik, który może mieć wpływ na losy lodowca” – czytamy.

Lodowiec kandydatem w wyborach prezydenckich w Islandii. Spełnia wymogi formalne

Pomysłodawcy nietypowej kampanii wyborczej podkreślają, że lodowiec Snæfellsjökull spełnia wymogi formalne ubiegania się o urząd prezydenta – ma co najmniej 35 lat, posiada obywatelstwo kraju i nie był karany. Lodowiec ma też spore szanse na zdobycie liczby głosów wymaganej do tego, by mógł zostać zgłoszony do udziału w wyborach.

Ocean „zjada” Francję. Minister ostrzega: woda zabierze domy, hotele i kempingi

Jak oceniają eksperci, skutki zmian klimatycznych są na tyle poważne, że niebawem niektóre obszary przybrzeżne we Francji mogą nie nadawać się do zamieszkania. „Każdego tygodnia znika równowartość boiska do piłki nożnej” – ostrzega Christophe Béchu, francuski minister ds. transformacji ekologicznej.

Jak uratować „lodowiec zagłady”? Zawiodła metoda, na którą stawiali naukowcy

Jeszcze niedawno naukowcy informowali, że mają pomysł na to, jak uratować znajdujący się w Zachodniej Antarktydzie lodowiec Thwaitesa – znany także jako „Lodowiec zagłady”. Okazuje się jednak, że sytuacja jest na tyle poważna, iż nie poprawi jej nawet zastosowanie najbardziej radykalnych środków.

Walka o ostatni lodowiec w Wenezueli. Kontrowersyjny pomysł władz. „To absurd”

Władze Wenezueli chcą zrobić wszystko, by uratować ostatni lodowiec w tym kraju, topniejący w szybkim tempie z powodu zmian klimatycznych. Zaproponowane przez władze rozwiązanie budzi jednak protesty, a eksperci podkreślają, że wysiłki są podejmowane zdecydowanie zbyt późno.

„Lodowiec zagłady” ocaleje? Badacze chcą zbudować wokół niego gigantyczne osłony

By uratować znajdujący się w Zachodniej Antarktydzie lodowiec Thwaitesa, znany także jako „Lodowiec zagłady”, naukowcy chcą zbudować wokół niego kurtyny o długości 100 kilometrów. Koszt operacji może sięgnąć nawet 50 miliardów dolarów – pisze amerykański „Business Insider”.

„Lodowiec zagłady” topnieje w błyskawicznym tempie. Naukowcy poznali przyczynę

Dotychczas naukowcy nie wiedzieli, kiedy dokładnie – i z jakiego powodu – lodowiec Thwaitesa, zwany też „Lodowcem zagłady”, zaczął gwałtownie topnieć. Teraz – jak twierdzą – poznali odpowiedź na to pytanie.

Lód z lodowców na Grenlandii dodatkiem do drinków w Dubaju. Oburzenie na świecie

Lód z Grenlandii wysyłany jest między innymi do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie serwowany jest jako dodatek do drinków i koktajli w luksusowych barach i klubach. Ta wiadomość sprawiła, że w sieci zawrzało. „Czy nie należy zajmować się skutkami globalnego ocieplenia, zamiast sprzedawać lód z lodowców?” – pytają internauci.

Atlantyk coraz bliżej punktu krytycznego. „To badanie rozwiewa nadzieje”

Holenderscy naukowcy zaznaczają, że Ocean Atlantycki znajduje się coraz bliżej punktu krytycznego – niebawem załamać się może bowiem jeden z najważniejszych systemów prądów morskich. „Jeśli tak się stanie, wzrośnie poziom mórz i zmienią się globalne temperatury” – ostrzegają eksperci.

Ile lodu traci Grenlandia z powodu zmian klimatu? Nowe dane. „Punkt zwrotny”

Pogłębiający się kryzys klimatyczny wpływa na utratę lodu na Grenlandii bardziej niż dotąd przypuszczano – twierdzą badacze, którzy przeprowadzili nowe badanie na ten temat.