Partnerzy

Badacze zaniepokojeni ilością lodu wokół Antarktydy. Jest go rekordowo mało

Zaniepokojeni eksperci z Copernicus Climate Change Service (C3S) podkreślają, że w lutym tego roku antarktyczny lód morski miał najniższy miesięczny zasięg, od kiedy zbierane są dane satelitarne. Od 44 lat nie było jeszcze tak niepokojących danych z tego miesiąca – oceniają badacze.

Ilość plastiku w oceanach może się zwiększyć. "Niewiarygodne liczby"

Jak oszacowano, ilość tworzyw sztucznych, które zanieczyszczają morza i oceany, może trzykrotnie wzrosnąć do 2040 roku. „Niezbędne są natychmiastowe działania” – alarmują naukowcy.

Niepokojące tempo wzrostu poziomu wód w morzach na świecie

Zespół australijskich, amerykańskich i koreańskich naukowców uważa, że tempo w jakim topnieją lądolody Antarktyki i Grenlandii może sprawić, że globalny poziom mórz wzrośnie do 2150 roku o około 1,4 metra.

"Lodowiec Zagłady" się rozpada. Poziom morza może podnieść się nawet o trzy metry

Zdaniem naukowców, gigantyczny lodowiec, znajdujący się w Zachodniej Antarktydzie, może być już w fazie samonapędzającego się rozpadu. Z badań wynika, że co roku traci on nawet 75 miliardów ton – to ilość wody, która wystarczyłaby, by zalać całą Polskę warstwą 16 centymetrów.

Oceany "potrzebują lekarza". Coraz szybciej się ocieplają

Badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców wykazało, że pięć najgorętszych lat dla oceanów miało miejsce w ciągu ostatnich sześciu lat. "Tempo, w jakim oceany się ocieplają, staje się coraz szybsze, a to jest niezwykle niepokojące" – zaznaczają badacze.

Bez redukcji emisji nie ocalimy lodowców

Nowe badanie wykazało, że nawet osiągnięcie celów klimatycznych porozumienia paryskiego nie jest w stanie zapobiec utracie lodowców. Do 2100 roku zniknie ich 49-83 proc.

ONZ: Główne lodowce mogą przestać istnieć do 2050 roku

Badania przeprowadzone przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) wskazują, że niezależnie od tego, jaki weźmie się pod uwagę scenariusz wzrostu temperatury, do roku 2050 zniknie kilka głównych lodowców na świecie.

UNESCO obserwuje prawie 19 tys. lodowców. Jedna trzecia z nich wkrótce zniknie

Według nowego badania Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), nawet przy utrzymaniu globalnej temperatury na poziomie 1,5°C, ogromna część lodowców stopnieje do 2050 roku.

Topniejące lodowce mogą doprowadzić do kolejnej pandemii

Naukowcy alarmują, że pandemia COVID-19 to nie koniec. Z badań wynika, że w warunkach globalnego ocieplenia lodowce topią się, co może okazać się tykającą bombą. W najgorszym przypadku topnienie lodu może uwolnić do środowiska patogeny, które zagrożą ludziom.

Kiedy oceany się ocieplają, mikroorganizmy z dna morskiego uwalniają więcej metanu

Badanie przeprowadzone przed naukowców z Linnaeus University i Stockholm University mówi, że w wyniku ocieplania się oceanów, z mikroorganizmów, które żyją pod dnem morskim, mogą zostać uwolnione duże ilości metanu. A to z kolei może wzmocnić oraz przyspieszyć globalne ocieplenie.

Szwajcarskie lodowce topnieją w rekordowym tempie. Straciły 6 proc. objętości

Naukowcy ze Szwajcarskiej Akademii Nauk ostrzegają, że rekordowe fale upałów, które w 2022 roku nawiedziły Europę, doprowadziły do tego, że objętość lodowców w Szwajcarii zmniejszyła się o sześć procent. „Wszelkie rekordy dotyczące topnienia lodu zostały zmiażdżone” – zaznaczają eksperci.

Dostawy wody w Europie są zagrożone. Na razie nikt się tym nie martwi

W ciągu mniej niż stu lat Szwajcarskie lodowce straciły ponad połowę swojej objętości, a tegoroczne lato, które było wyjątkowo długie i upalne, tylko przyspieszyło odwilż. I choć na razie martwi się tym przede wszystkim społeczność w Alpach, zaniepokojona powinna być cała Europa.

ONZ nie może dojść do porozumienia ws. ochrony oceanów. Po raz piąty

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) nie może dojść do porozumienia w sprawie traktatu o ochronie oceanów. Po raz piąty zawieszono negocjacje, dążące do przyjęcia dokumentu, który pozwalałby objąć ochroną 30 proc. światowych oceanów.

Grenlandia topnieje w oczach. "Właściwie już jest stracona"

Mimo że jeszcze dwie dekady temu naukowcy byli bardziej optymistyczni, z nowych badań wynika, że topnienie lodu na Grenlandii przyspieszyło na tyle, że w najbliższej przyszłości poziom mórz na świecie podniesie się o 30 centymetrów. - Stanie się tak niezależnie od wszelkich przewidywanych w tym stuleciu scenariuszy klimatycznych. Technicznie rzecz ujmując można powiedzieć, że Grenlandia jest już stracona - zaznaczył Jason Box z Geological Survey of Denmark.

Niemcy mogą stracić wszystkie lodowce w ciągu najbliższych 50 lat

Christoph Mayer, glacjolog z Bawarskiej Akademii Nauk w Monachium, twierdzi, że niemieckie lodowce alpejskie mogą zniknąć w ciągu 50 lat.

Globalne ocieplenie zagraża morskim ekosystemom

Naukowcy ostrzegają, że obecna sytuacja przypomina zdarzenie sprzed 250 mln lat, w efekcie którego 96 proc. stworzeń morskich wymarło.

Globalne ocieplenie przyczyną trzęsień ziemi i tsunami

Jak wynika z najnowszych badań, ocieplanie się klimatu może mieć katastrofalne konsekwencje w postaci trzęsień ziemi oraz tsunami.

Globalne ocieplenie zakończy El Nino?

Naukowcy ostrzegają, że cykl temperaturowy El Niño/La Niña może wkrótce się zakończyć.