Partnerzy

Bałtyk ociepla się szybkiej niż Ziemia. To jest zła wiadomość

Urlopowicze, którzy wybrali się nad polskie morze w pierwszej połowie sierpnia, mogą w to nie uwierzyć: Bałtyk wyraźnie się ociepla. I to szybciej niż cała Ziemia.

Rekordowo niski poziom lodu w regionie Antarktydy

Naukowcy alarmują, że w tym roku lód morski w regionie Antarktydy osiągnął rekordowo niski poziom. Możliwość odwrócenia tych szkód stoi pod znakiem zapytania.

Powierzchnia lodu morskiego na Antarktydzie najmniejsza w historii pomiarów

Z nowego badania wynika, że powierzchnia lodu morskiego na Antarktydzie jest najmniejsza w historii pomiarów. Oszacowano, że zmniejszyła się ona o 2,6 mln km kw.

Oceany zmieniają kolor w wyniku ocieplania się klimatu

Znacząca zmiana koloru w ciągu ostatnich dwóch dekad jest najprawdopodobniej ściśle związana z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym.

Nowy raport o lodowcach w Himalajach i Hindukuszu. Wnioski nie są optymistyczne

Lodowce Himalajów i Hindukuszu do końca tego stulecia mogą stracić nawet 80 proc. swojej objętości, jeśli w najbliższym czasie nie zostanie ograniczona emisja gazów cieplarnianych – ostrzegają badacze z Międzynarodowego Centrum ds. Zintegrowanego Rozwoju Obszarów Górskich (ICIMOD).

Najzimniejszych wód na planecie jest coraz mniej. To zły znak

Naukowcy z brytyjskiej rządowej organizacji naukowej British Antarctic Survey (BAS) przeprowadzili badanie, z którego wynika, że najzimniejsze i najbardziej zasolone wody na Ziemi coraz szybciej się ocieplają i kurczą się w zastraszającym tempie. Zdaniem ekspertów może mieć to daleko idące konsekwencje.

El Niño. Globalna gospodarka może wyjątkowo ucierpieć

Jak twierdzą naukowcy z Dartmouth College, wpływ zjawiska El Niño, które rozpoczyna się w tym roku, może kosztować globalną gospodarkę nawet 3,4 bln dolarów w ciągu kolejnych pięciu lat.

Arktyczny lód morski zniknie szybciej, niż szacowano

Nowe badanie wykazało, że nawet przy drastycznym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, Arktyka może znacząco ucierpieć w wyniku konsekwencji pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.

ONZ: Świat powinien przygotować się na El Niño

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) ostrzegła przed rosnącym prawdopodobieństwem anomalii El Niño w nadchodzących miesiącach. "Wiązać się to może z dużo wyższymi niż zwykle temperaturami na świecie, w tym – być może – z rekordowymi upałami" – grzmią eksperci.

Padły rekordy wzrostu poziomu mórz, topnienia lodowców i temperatur

Nowy raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) alarmuje, że ubiegły rok obfitował w niepokojące rekordy, wskazujące na pogłębianie się kryzysu klimatycznego.

Jest gorzej niż myśleliśmy. Naukowcy popełnili błąd badając himalajskie lodowce

Ze względu na ograniczenia związane z obrazowaniem satelitarnym, badacze zapewne źle szacowali dotychczas tempo, w jakim topnieją lodowce w Himalajach – wynika z badania opublikowanego w „Nature Geoscience”. Mogą one zniknąć szybciej niż szacowano.

Alarmujące dane NASA o poziomie mórz i oceanów

Badacze z zespołu Sea Level Change, organizacji, która należy do agencji kosmicznej NASA, twierdzą, że w ciągu ostatnich 30 lat poziom mórz i oceanów podniósł się o około 9 centymetrów. Zdaniem naukowców dane te są alarmujące.

Topniejący lód spowolni globalny prąd w oceanach. "Skutki mogą być tragiczne"

Z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Nature” wynika, że do 2050 roku topniejący w zastraszającym tempie lód antarktyczny dramatycznie spowolni główny globalny prąd w oceanach. Eksperci zaznaczają, że na stulecia może zmienić to globalny klimat oraz przyspieszyć wzrost poziomu mórz.

Badacze zaniepokojeni ilością lodu wokół Antarktydy. Jest go rekordowo mało

Zaniepokojeni eksperci z Copernicus Climate Change Service (C3S) podkreślają, że w lutym tego roku antarktyczny lód morski miał najniższy miesięczny zasięg, od kiedy zbierane są dane satelitarne. Od 44 lat nie było jeszcze tak niepokojących danych z tego miesiąca – oceniają badacze.

Ilość plastiku w oceanach może się zwiększyć. "Niewiarygodne liczby"

Jak oszacowano, ilość tworzyw sztucznych, które zanieczyszczają morza i oceany, może trzykrotnie wzrosnąć do 2040 roku. „Niezbędne są natychmiastowe działania” – alarmują naukowcy.

Niepokojące tempo wzrostu poziomu wód w morzach na świecie

Zespół australijskich, amerykańskich i koreańskich naukowców uważa, że tempo w jakim topnieją lądolody Antarktyki i Grenlandii może sprawić, że globalny poziom mórz wzrośnie do 2150 roku o około 1,4 metra.

"Lodowiec Zagłady" się rozpada. Poziom morza może podnieść się nawet o trzy metry

Zdaniem naukowców, gigantyczny lodowiec, znajdujący się w Zachodniej Antarktydzie, może być już w fazie samonapędzającego się rozpadu. Z badań wynika, że co roku traci on nawet 75 miliardów ton – to ilość wody, która wystarczyłaby, by zalać całą Polskę warstwą 16 centymetrów.

Oceany "potrzebują lekarza". Coraz szybciej się ocieplają

Badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców wykazało, że pięć najgorętszych lat dla oceanów miało miejsce w ciągu ostatnich sześciu lat. "Tempo, w jakim oceany się ocieplają, staje się coraz szybsze, a to jest niezwykle niepokojące" – zaznaczają badacze.