Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), kluczowe wskaźniki zmian klimatu osiągnęły w 2021 roku rekordowe wartości. Wzrost poziomu morza, temperatury oceanów, emisje gazów cieplarnianych oraz zakwaszenie oceanów były wyższe niż kiedykolwiek wcześniej.
W raporcie wskazano, że lata 2015-2021 stanowią siedem najcieplejszych w historii, a miniony rok plasuje się miedzy piątym a siódmym najcieplejszym rokiem w historii na świecie. Średnia temperatura na świecie była o ok. 1,11°C wyższa od średniej globalnej temperatury w epoce przedindustrialnej.
W ubiegłym roku odnotowano również rekordowy wzrost poziomu mórz, które w latach 2013-2021 rosły na całym świecie średnio o 4,5 mm rocznie. W kilku regionach, takich jak południowo-zachodni Pacyfik, południowo-zachodni Ocean Indyjski i południowy Atlantyk odnotowano jednak wzrost znacznie powyżej średniej światowej.
Wyjątkowo szybko rosło także stężenie gazów cieplarnianych, które przekroczyło już znacznie dwukrotność poziomu sprzed lat z lat 1850-1900.
Choć temperatury oceanów były już rekordowo wysokie, w 2021 roku górne 2000 m. ich powierzchni nadal się ocieplało i szacuje się, że ta tendencja utrzyma się w przyszłości. Zdaniem naukowców oceany ociepliły się w rekordowo szybkim tempie w ciągu ostatnich 20 lat, co niepokoi szczególnie z uwagi na fakt, że są to zmiany nieodwracalne. Dodatkowo, ocieplają się coraz głębsze poziomy oceanów, a ich znaczna część doświadczyła w ubiegłym roku co najmniej jednej silnej fali upałów.