INPE wskazuje, że liczba utraconych kilometrów kwadratowych Amazonii jest w tym roku najwyższa od 6 lat, czyli od rozpoczęcia monitorowania wylesienia, a wskaźnik zniszczeń wzrósł od ubiegłego roku o 11 proc. Według danych instytutu czerwiec był dla lasów deszczowych najgroźniejszym od 15 lat miesiącem pod względem liczby pożarów, powodowanych przez rolników wypalających tereny pod uprawy oraz hodowlę zwierząt. Jak podaje INPE, w tym roku w czerwcu odnotowano rekordową liczbę 2287 pożarów.
Jak informuje Romulo Batista, rzecznik Greenpeace Brazil, dotychczasowy wzrost wylesiania w tym roku jest wyjątkowo niepokojący, gdyż obejmuje kolejne rejony Amazonii. Według danych przytoczonych przez organizację, w tym roku ponad 1230 kilometry kwadratowe lasu zostały wycięte w stanie Amazonas, co stanowi najwyższy wynik od 2016 roku. Z kolei stany Pará i Mato Grosso doświadczyły odpowiednio 1105 kilometrów kwadratowych i 845 kilometrów kwadratowych.
Czytaj więcej
W walce ze zmianami klimatycznymi nie możemy już dłużej liczyć na naturalne wsparcie lasów deszcz...
„Szczególnie niepokojące jest to, jak wzrost wylesiania koncentruje się na nowym froncie w południowej Amazonii” – oświadczył Batista w komunikacie prasowym.
Szacuje się, że w ciągu ostatnich 50 lat, 17 proc. lasów Amazonii uległo zniszczeniu, tymczasem zdaniem naukowców punktem krytycznym dla ekosystemów jest utrata 20-25 proc.