Upały 100 razy bardziej prawdopodobne przez zmiany klimatu

Jak poinformował brytyjski serwis meteorologiczny Met Office, zmiana klimatu sprawiła, że rekordowe upały w Indiach i Pakistanie były ponad 100 razy bardziej prawdopodobne.

Publikacja: 24.05.2022 13:09

Upały 100 razy bardziej prawdopodobne przez zmiany klimatu

Foto: Adobe Stock

Według nowego badania Met Office, wystąpienie gwałtownej fali upałów w północno-zachodnich Indiach oraz Pakistanie było ponad 100 razy bardziej prawdopodobne z powodu zmian klimatycznych spowodowanej przez działalność człowieka.

Jak oceniają naukowcy, wyjątkowo wysokie temperatury, które wcześniej występowały co 312 lat, obecnie mogą się pojawiać co trzy lata.

Jako punkt odniesienia w analizie przyjęto kwiecień i maj 2010 roku, ponieważ te miesiące miały najwyższe średnie temperatury od czasów epoki przedindustrialnej. Aby upewnić się, że tegoroczne upały przekroczą rekord z 2010 roku, naukowcy muszą poczekać do końca maja, aby zebrać komplet danych.

Czytaj więcej

Rekordowa fala upałów w Indiach i Pakistanie. Prawie 50°C

„Przy temperaturach przekraczających 50°C w ostatnich dniach jasne jest, że obecna fala upałów jest ekstremalnym wydarzeniem pogodowym, wywierającym wpływ na społeczności oraz ich źródła utrzymania” – stwierdził profesor Peter Stott z Met Office.

W niektórych częściach Pakistanu oraz Indii ekstremalne upały doprowadziły do zamknięcia szkół oraz uniemożliwiły mieszkańcom opuszczenie domów. Wpłynęły również na zniszczenie upraw oraz spowodowały problemy z dostawą energii. Zdaniem naukowców długotrwałe narażenie na ekstremalne temperatury stwarza ryzyko śmiertelnego udaru cieplnego i może wpływać na funkcjonowanie ważnych narządów, w tym serca, płuc, nerek, wątroby i mózgu.

Jak wynika z analizy Met Office, częstotliwość rekordowych upałów w regionie będzie nadal wzrastać.

„Czasy upałów zawsze były cechą klimatu przedmonsunowego w regionie w kwietniu i maju. Jednak nasze badanie pokazuje, że zmiany klimatyczne napędzają intensywność upałów w tych okresach, co sprawia, że rekordowe temperatury są 100 razy bardziej prawdopodobne. Pod koniec stulecia rosnące zmiany klimatyczne prawdopodobnie będą powodować wzrost temperatury o tych wartościach średnio każdego roku” – ostrzega Nikos Christidis z Met Office, jeden z autorów analizy.

Według badań opublikowanych w styczniu przez Duke University, w latach 2001-2020 Indie traciły około 259 miliardów godzin pracy rocznie z powodu ekstremalnych upałów, co przekłada się na roczne straty dla indyjskiej gospodarki w wysokości ok. 624 mld dolarów.

Planeta
Globalne ocieplenie po raz pierwszy przekroczy krytyczny poziom
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Planeta
NASA zauważyła tajemnicze plamy na Bałtyku
Planeta
Chiny przygotowują się na falę upałów
Planeta
W Polsce chłodno, ale świat duszony morderczymi upałami
Planeta
Azja walczy z rekordowymi upałami. W Wietnamie już ponad 44 stopnie Celsjusza
Planeta
Najbardziej zagrożone ekstremalnymi upałami regiony świata