Upały 100 razy bardziej prawdopodobne przez zmiany klimatu

Jak poinformował brytyjski serwis meteorologiczny Met Office, zmiana klimatu sprawiła, że rekordowe upały w Indiach i Pakistanie były ponad 100 razy bardziej prawdopodobne.

Publikacja: 24.05.2022 13:09

Upały 100 razy bardziej prawdopodobne przez zmiany klimatu

Foto: Adobe Stock

Według nowego badania Met Office, wystąpienie gwałtownej fali upałów w północno-zachodnich Indiach oraz Pakistanie było ponad 100 razy bardziej prawdopodobne z powodu zmian klimatycznych spowodowanej przez działalność człowieka.

Jak oceniają naukowcy, wyjątkowo wysokie temperatury, które wcześniej występowały co 312 lat, obecnie mogą się pojawiać co trzy lata.

Jako punkt odniesienia w analizie przyjęto kwiecień i maj 2010 roku, ponieważ te miesiące miały najwyższe średnie temperatury od czasów epoki przedindustrialnej. Aby upewnić się, że tegoroczne upały przekroczą rekord z 2010 roku, naukowcy muszą poczekać do końca maja, aby zebrać komplet danych.

Czytaj więcej

Rekordowa fala upałów w Indiach i Pakistanie. Prawie 50°C

„Przy temperaturach przekraczających 50°C w ostatnich dniach jasne jest, że obecna fala upałów jest ekstremalnym wydarzeniem pogodowym, wywierającym wpływ na społeczności oraz ich źródła utrzymania” – stwierdził profesor Peter Stott z Met Office.

W niektórych częściach Pakistanu oraz Indii ekstremalne upały doprowadziły do zamknięcia szkół oraz uniemożliwiły mieszkańcom opuszczenie domów. Wpłynęły również na zniszczenie upraw oraz spowodowały problemy z dostawą energii. Zdaniem naukowców długotrwałe narażenie na ekstremalne temperatury stwarza ryzyko śmiertelnego udaru cieplnego i może wpływać na funkcjonowanie ważnych narządów, w tym serca, płuc, nerek, wątroby i mózgu.

Jak wynika z analizy Met Office, częstotliwość rekordowych upałów w regionie będzie nadal wzrastać.

„Czasy upałów zawsze były cechą klimatu przedmonsunowego w regionie w kwietniu i maju. Jednak nasze badanie pokazuje, że zmiany klimatyczne napędzają intensywność upałów w tych okresach, co sprawia, że rekordowe temperatury są 100 razy bardziej prawdopodobne. Pod koniec stulecia rosnące zmiany klimatyczne prawdopodobnie będą powodować wzrost temperatury o tych wartościach średnio każdego roku” – ostrzega Nikos Christidis z Met Office, jeden z autorów analizy.

Według badań opublikowanych w styczniu przez Duke University, w latach 2001-2020 Indie traciły około 259 miliardów godzin pracy rocznie z powodu ekstremalnych upałów, co przekłada się na roczne straty dla indyjskiej gospodarki w wysokości ok. 624 mld dolarów.

Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?