Klimatyczny ranking państw. Najgorzej Indie, fatalnie Chiny, Polska za USA

Autorzy raportu Environmental Performance Index 2022 ostrzegają, że świat nie jest na właściwej drodze do osiągnięcia celów klimatycznych.

Publikacja: 08.06.2022 18:03

Nowe Delhi, Indie

Nowe Delhi, Indie

Foto: Adobe Stock

Przygotowana przez naukowców z Uniwersytetu Yale oraz Columbia analiza wykazuje, że niemal wszystkie kraje mogą mieć problem z osiągnięciem celu zerowej emisji gazów cieplarnianych netto. Raport przygotowano w oparciu o dane dotyczące zrównoważonego rozwoju na całym świecie.

Autorzy raportu prognozują, że jednym z czterech krajów, znajdujących się wyjątkowo daleko od spełnienia celu klimatycznego ustanowionego na konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow są Stany Zjednoczone. Kraj trafił na miejsce 43. rankingu, a pośród zamożnych, zachodnich demokracji zajął 20. z 22 miejsc, za Francją, Niemcami, Australią, Włochami oraz Japonią. Ocenia się, że do 2050 roku wraz z Chinami, Indiami oraz Rosją będą generować ponad 50 proc. globalnych emisji CO2.

Czytaj więcej

Mroczny atlas ludzkiego cierpienia. Raport ONZ potępia nieudolne działania

Na właściwej drodze do osiągnięcia neutralności emisyjnej jest natomiast Dania, która znalazła się na szczycie rankingu i posiada jedną z najbardziej ambitnych na świecie polityk dotyczących zmian klimatycznych. Krajowy plan zakłada redukcję emisji do 2030 roku o 70 proc. w porównaniu z poziomami z 1990 roku, Dania przyjęła również szereg działań, takich jak rozszerzone podatki od emisji CO2. W pierwszej piątce rankingu znalazła się również Wielka Brytania, Finlandia, Malta oraz Szwecja.

Wśród 180 krajów najgorszy wynik po raz pierwszy uzyskały Indie, które znalazły się w dolnej piątce rankingu wraz z Pakistanem, Bangladeszem, Wietnamem oraz Birmą. Autorzy raportu podkreślają, że choć analiza dotyczy szeregu kategorii, „Indie konsekwentnie plasują się na dole lub blisko dna w niemal wszystkich kategoriach, zarówno regionalnie, jak i globalnie”.

Fatalny wynik uzyskały również Chiny, które uplasowały się na 161. miejscu. Według prognoz kraj może stać się jednym z największych, oprócz Indii, emitentem gazów cieplarnianych w 2050 roku, mimo składanych niedawno deklaracji dotyczących ograniczenia tempa wzrostu emisji.

Czytaj więcej

Globalny raport: ostatniego tchnienia węgla jeszcze nie widać

Polska w ogólnym rankingu zajęła miejsce 46., natomiast pod względem działań związanych z walką ze zmianami klimatycznymi, znalazła się w drugiej połowie rankingu, na miejscu 96. oraz na 26. wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Ranking Environmental Performance Index wykorzystuje 11 wskaźników wydajności w 11 kategoriach, oceniając 180 krajów w zakresie klimatu, zdrowia środowiska oraz żywotności ekosystemów. Umożliwia to ocenę skali krajowej tego, jak blisko ustalonych celów polityki ochrony środowiska się znajdują.

Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Planeta
„Zima stulecia” u sąsiada Rosji. Miliony zwierząt padły z powodu mrozu