Przygotowana przez naukowców z Uniwersytetu Yale oraz Columbia analiza wykazuje, że niemal wszystkie kraje mogą mieć problem z osiągnięciem celu zerowej emisji gazów cieplarnianych netto. Raport przygotowano w oparciu o dane dotyczące zrównoważonego rozwoju na całym świecie.
Autorzy raportu prognozują, że jednym z czterech krajów, znajdujących się wyjątkowo daleko od spełnienia celu klimatycznego ustanowionego na konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow są Stany Zjednoczone. Kraj trafił na miejsce 43. rankingu, a pośród zamożnych, zachodnich demokracji zajął 20. z 22 miejsc, za Francją, Niemcami, Australią, Włochami oraz Japonią. Ocenia się, że do 2050 roku wraz z Chinami, Indiami oraz Rosją będą generować ponad 50 proc. globalnych emisji CO2.
Czytaj więcej
Żaden kraj nie robi tyle, ile powinien, aby chronić swoje miasta, farmy, wybrzeża przed zmianami klimatycznymi, a nasza planeta jest bezpowrotnie niszczona – to wniosek z raportu przygotowanego na zamówienie ONZ.
Na właściwej drodze do osiągnięcia neutralności emisyjnej jest natomiast Dania, która znalazła się na szczycie rankingu i posiada jedną z najbardziej ambitnych na świecie polityk dotyczących zmian klimatycznych. Krajowy plan zakłada redukcję emisji do 2030 roku o 70 proc. w porównaniu z poziomami z 1990 roku, Dania przyjęła również szereg działań, takich jak rozszerzone podatki od emisji CO2. W pierwszej piątce rankingu znalazła się również Wielka Brytania, Finlandia, Malta oraz Szwecja.
Wśród 180 krajów najgorszy wynik po raz pierwszy uzyskały Indie, które znalazły się w dolnej piątce rankingu wraz z Pakistanem, Bangladeszem, Wietnamem oraz Birmą. Autorzy raportu podkreślają, że choć analiza dotyczy szeregu kategorii, „Indie konsekwentnie plasują się na dole lub blisko dna w niemal wszystkich kategoriach, zarówno regionalnie, jak i globalnie”.
Fatalny wynik uzyskały również Chiny, które uplasowały się na 161. miejscu. Według prognoz kraj może stać się jednym z największych, oprócz Indii, emitentem gazów cieplarnianych w 2050 roku, mimo składanych niedawno deklaracji dotyczących ograniczenia tempa wzrostu emisji.
Czytaj więcej
Jak wynika z raportu Global Energy Monitor, w 2021 roku moce produkcyjne elektrowni węglowych spadły, ale nie na tyle, by zrealizować cele klimatyczne.
Polska w ogólnym rankingu zajęła miejsce 46., natomiast pod względem działań związanych z walką ze zmianami klimatycznymi, znalazła się w drugiej połowie rankingu, na miejscu 96. oraz na 26. wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej.
Ranking Environmental Performance Index wykorzystuje 11 wskaźników wydajności w 11 kategoriach, oceniając 180 krajów w zakresie klimatu, zdrowia środowiska oraz żywotności ekosystemów. Umożliwia to ocenę skali krajowej tego, jak blisko ustalonych celów polityki ochrony środowiska się znajdują.