Partnerzy

Berlin: Neutralność klimatyczna może kosztować miliardy. Co zdecydują Niemcy?

Już pod koniec marca w stolicy Niemiec odbędzie się referendum klimatyczne. By Berlin stał się neutralny klimatycznie do 2030 roku, zmiany wprowadzić należy, jak najszybciej. Koszty tego procesu mogą jednak sięgnąć nawet kilkudziesięciu miliardów euro.

Zbadali związek między drzewami w miastach i zgonami z upałów

Badanie opublikowane w magazynie The Lancet wykazało, że obsadzenie 30 proc. powierzchni europejskich miast pomogłoby zapobiec mniej więcej co trzeciemu przedwczesnemu zgonowi z powodu upałów.

Warszawa odchodzi od paliw kopalnych. Pierwsza w Europie Środkowej

Warszawa to pierwsze w Europie Środkowej miasto, które przystąpiło do Układu o Nierozprzestrzenianiu Paliw Kopalnych, inicjatywie mającej uzupełnić i wesprzeć realizację postanowień Porozumienia Paryskiego.

Miały być drzewa w gruncie, będą w donicach. "Sprawdzimy, czy nie przeszkadzają"

W ostatnim budżecie obywatelskim miasta Krakowa najwięcej głosów zdobył projekt zasadzenia drzew na Rynku Głównym. Choć pomysł przeszedł i ma zostać zrealizowany już w 2024 roku, okazuje się, że projekt nie do końca będzie wyglądał tak, jak przewidywali jego pomysłodawcy.

Berlin: W marcu odbędzie się referendum ws. neutralności klimatycznej

26 marca 2023 roku w stolicy Niemiec ma zostać przeprowadzone referendum, którego celem jest przyspieszenie transformacji energetycznej. Miasto planuje bowiem osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 roku, a nie – jak zakładano wcześniej – do 2045.

Sztuczna inteligencja pokazała, jak kryzys klimatyczny wpłynie na największe miasta

Brytyjska firma Uswitch wykorzystała narzędzie o nazwie Midjourney, aby ocenić kondycję 20 miast w przypadku realizacji różnych scenariuszy redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Konfiskują auta za nielegalne wyrzucanie śmieci. "Grzywna nie wystarczy"

Władze Santa Croce Camerina, miejscowości znajdującej się na Sycylii w prowincji Ragusa, wprowadziły niecodzienne kary za nielegalne wyrzucanie śmieci. Obywatelom, którzy w ten sposób szkodzą środowisku, konfiskowane będą samochody – podaje włoska agencja prasowa ANSA.

Japonia. Władze „najgorętszego miasta” rozdają dzieciom specjalne parasole

Władze japońskiego miasta Kumagaya, które mierzyło się tego lata z największymi upałami w kraju, rozdają miejscowym dzieciom specjalnie zaprojektowane parasole, które skutecznie ochronią je przed deszczem, ale też promieniami słonecznymi.

Gdyby budowano domy z drewna, zamiast z betonu i stali. Wyniki badania

Według badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Nature Communications”, budowanie domów miejskich z drewna, zamiast z betonu i stali, może zaoszczędzić około 10 proc. budżetu węglowego potrzebnego do ograniczenia globalnej emisji CO2.

Dzień zwiedzania tego kraju kosztuje 200 dol. Najwyższa opłata na świecie

Niewielkie południowoazjatyckie państwo, które przez 30 miesięcy pozostało zamknięte dla turystów, zdecydowało się na wprowadzenie opłaty, zastępującej dotychczasowy podatek.

Hiszpania zmaga się z falą upałów „Zoe”. Temperatura sięgnie 43°C

Wdrożony w ubiegłym miesiącu przez burmistrza Sewilli system nazywania fal upałów już funkcjonuje, a władze miasta ostrzegają mieszkańców przed Zoe.

Rośnie liczba stref niskiej emisji w Europie. W Polsce jeszcze nie ma

Jak podaje Koalicja Klimatyczna, już 320 europejskich regionów miejskich ogranicza możliwość wjazdu dla pojazdów wysokoemisyjnych. To wzrost o 40 proc. od 2019 roku.

Wielowymiarowe znaczenie zieleni miejskiej

Zieleń ma w mieście wiele ważnych funkcji. Uzmysłowił nam to jasno chyba dopiero kryzys klimatyczny. Dotychczas skupialiśmy się jedynie na jej funkcji dekoracyjnej. Przy czym oznaczało to także „schludnie” przycięte trawniki.

Zieleń w miastach to nie tylko zachcianka estetów i ekologów

Spora część zarządzających miastami coraz częściej zdaje sobie sprawę z tego, że zieleń to nie tylko zachcianka estetów i ekologów. Drzewa i krzewy, parki i skwery to konieczność, bo trudno przetrwać upały w betonowych pustyniach.

Leżajsk ostatni? KE nie będzie finansować betonozy w polskich miastach

„Od tej perspektywy finansowej fundusze unijne nie będą wspierać nieprzyjaznych klimatowi rewitalizacji polskich miast i miasteczek” – oświadczyła na Twitterze Dyrekcja Generalna KE.

Zoe, Yago, Xenia, Wenceslao, Vega. Sewilla będzie nadawać imiona falom upałów

Wraz z początkiem lata, burmistrz Sewilli Antonio Muñoz zaprezentował pierwszy na świecie system ostrzegania o ekstremalnych falach upałów o nazwie proMETEO Sevilla.

Najlepsze miasto do życia na świecie wraca na szczyt rankingu. Warszawa spada

Według najnowszego rankingu Economist Intelligence Unit’s Global Liveability Index 2022, stolica Austrii jest najbardziej przyjaznym do życia miastem na świecie.

Globalne ocieplenie zagraża nieruchomościom w Australii

Według analizy Rady Klimatycznej, do 2030 roku jedna na 25 australijskich nieruchomości nie będzie podlegała ubezpieczeniu z uwagi na pogłębiające się zmiany klimatu.