Japonia. Władze „najgorętszego miasta” rozdają dzieciom specjalne parasole

Władze japońskiego miasta Kumagaya, które mierzyło się tego lata z największymi upałami w kraju, rozdają miejscowym dzieciom specjalnie zaprojektowane parasole, które skutecznie ochronią je przed deszczem, ale też promieniami słonecznymi.

Gdyby budowano domy z drewna, zamiast z betonu i stali. Wyniki badania

Według badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Nature Communications”, budowanie domów miejskich z drewna, zamiast z betonu i stali, może zaoszczędzić około 10 proc. budżetu węglowego potrzebnego do ograniczenia globalnej emisji CO2.

Dzień zwiedzania tego kraju kosztuje 200 dol. Najwyższa opłata na świecie

Niewielkie południowoazjatyckie państwo, które przez 30 miesięcy pozostało zamknięte dla turystów, zdecydowało się na wprowadzenie opłaty, zastępującej dotychczasowy podatek.

Hiszpania zmaga się z falą upałów „Zoe”. Temperatura sięgnie 43°C

Wdrożony w ubiegłym miesiącu przez burmistrza Sewilli system nazywania fal upałów już funkcjonuje, a władze miasta ostrzegają mieszkańców przed Zoe.

Rośnie liczba stref niskiej emisji w Europie. W Polsce jeszcze nie ma

Jak podaje Koalicja Klimatyczna, już 320 europejskich regionów miejskich ogranicza możliwość wjazdu dla pojazdów wysokoemisyjnych. To wzrost o 40 proc. od 2019 roku.

Wielowymiarowe znaczenie zieleni miejskiej

Zieleń ma w mieście wiele ważnych funkcji. Uzmysłowił nam to jasno chyba dopiero kryzys klimatyczny. Dotychczas skupialiśmy się jedynie na jej funkcji dekoracyjnej. Przy czym oznaczało to także „schludnie” przycięte trawniki.

Zieleń w miastach to nie tylko zachcianka estetów i ekologów

Spora część zarządzających miastami coraz częściej zdaje sobie sprawę z tego, że zieleń to nie tylko zachcianka estetów i ekologów. Drzewa i krzewy, parki i skwery to konieczność, bo trudno przetrwać upały w betonowych pustyniach.

Leżajsk ostatni? KE nie będzie finansować betonozy w polskich miastach

„Od tej perspektywy finansowej fundusze unijne nie będą wspierać nieprzyjaznych klimatowi rewitalizacji polskich miast i miasteczek” – oświadczyła na Twitterze Dyrekcja Generalna KE.

Zoe, Yago, Xenia, Wenceslao, Vega. Sewilla będzie nadawać imiona falom upałów

Wraz z początkiem lata, burmistrz Sewilli Antonio Muñoz zaprezentował pierwszy na świecie system ostrzegania o ekstremalnych falach upałów o nazwie proMETEO Sevilla.

Najlepsze miasto do życia na świecie wraca na szczyt rankingu. Warszawa spada

Według najnowszego rankingu Economist Intelligence Unit’s Global Liveability Index 2022, stolica Austrii jest najbardziej przyjaznym do życia miastem na świecie.

Globalne ocieplenie zagraża nieruchomościom w Australii

Według analizy Rady Klimatycznej, do 2030 roku jedna na 25 australijskich nieruchomości nie będzie podlegała ubezpieczeniu z uwagi na pogłębiające się zmiany klimatu.

Jedynie 3 proc. miast ma powietrze spełniające normy WHO

Żaden kraj nie spełnił w ubiegłym roku wymogów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w zakresie jakości powietrza.

Gdzie warto wybrać się na przyjazne środowisku wakacje

Kanadyjskie miasta obfitują w ekologiczne hotele. Europa pozostaje mocno w tyle - wynika z analizy serwisu Uswitch.

Mediolan ma bardzo ambitny plan na ścieżki rowerowe

W Mediolanie do 2035 ma powstać 750 km ścieżek rowerowych.

Jakość powietrza w Hongkongu poprawiła się dzięki nim

Czujniki wrażliwe na spaliny doprowadziły do zmniejszenia zanieczyszczenia tlenkiem węgla oraz tlenkiem azotu w Hongkongu w ciągu ostatnich lat.

Kryzys klimatyczny może zagrozić zimowym igrzyskom olimpijskim

Zdaniem ekspertów ocieplający się klimat jest coraz bardziej niebezpieczny dla sportowców i może zagrozić przyszłości zimowych igrzysk olimpijskich.

Setki czujników będą monitorować jakość powietrza w Warszawie i okolicy

Krakowska firma Airly zainstaluje w stolicy i w okolicznych gminach system monitoringu jakości powietrza. Dane z systemu będą dostępne dla mieszkańców poprzez platformę online.

Kraków pierwszy na świecie. Zanieczyszczony bardziej niż Chiny, Indie i Pakistan

We wtorkowym zestawieniu najbardziej zanieczyszczonych miast świata, na pierwszym miejscu znalazł się Kraków, który wyprzedził m.in. Lahore, Delhi czy Pekin.