Partnerzy

Wiosna w Brazylii pod znakiem niespotykanych upałów. Padł historyczny rekord

Brazylia zmaga się z falą upałów – w mieście Araçuaí w brazylijskim stanie Minas Gerais temperatura osiągnęła rekordowy poziom. Słupki rtęci pokazały tam 44,8°C, prześcigając dotychczasowy rekord sprzed blisko 20 lat.

Upały staną się „cichym zabójcą” ludzkości. Niepokojąca prognoza ekspertów

Fale upałów każdego roku przyczyniają się do dużej liczby zgonów, ale naukowcy ostrzegają, że ta liczba będzie szybko rosła. Do 2050 roku będzie ich czterokrotnie więcej niż obecnie – informuje „Lancet”.

Najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie

Według danych szwajcarskiej firmy monitorującej jakość powietrza IQAir, władze Dżakarty, stolicy Indonezji od lat nie radzą sobie ze wzrostem poziomu smogu. Miasto od maja znajduje się wśród 10 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

Wenecja na liście dziedzictw zagrożonych? Powodem zmiany klimatu i turyści

Specjaliści ostrzegają, że skutki zmian klimatycznych w połączeniu z konsekwencjami wzmożonej turystyki, mogą mieć niezwykle zły wpływ na Wenecję. UNESCO chce, by miasto wpisane zostało na listę dziedzictw zagrożonych.

Mieszkańcy tego miasta w Europie najbardziej narażeni na śmierć z powodu upałów

Spośród mieszkańców wszystkich stolic europejskich Paryżanie najbardziej narażeni są na śmierć z powodu wysokich temperatur, będących skutkiem zmian klimatu – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „The Lancet”.

Dachy w Barcelonie zostaną przemalowane na biało? Ma to pomóc w walce z upałami

Hiszpańscy naukowcy z Autonomicznego Uniwersytetu w Barcelonie (UAB) proponują, by wszystkie dachy budynków w stolicy Katalonii pomalować na biało. Powód? Biały kolor sprawia, że podczas upałów domy nagrzewają się mniej.

Berlin: Neutralność klimatyczna może kosztować miliardy. Co zdecydują Niemcy?

Już pod koniec marca w stolicy Niemiec odbędzie się referendum klimatyczne. By Berlin stał się neutralny klimatycznie do 2030 roku, zmiany wprowadzić należy, jak najszybciej. Koszty tego procesu mogą jednak sięgnąć nawet kilkudziesięciu miliardów euro.

Zbadali związek między drzewami w miastach i zgonami z upałów

Badanie opublikowane w magazynie The Lancet wykazało, że obsadzenie 30 proc. powierzchni europejskich miast pomogłoby zapobiec mniej więcej co trzeciemu przedwczesnemu zgonowi z powodu upałów.

Warszawa odchodzi od paliw kopalnych. Pierwsza w Europie Środkowej

Warszawa to pierwsze w Europie Środkowej miasto, które przystąpiło do Układu o Nierozprzestrzenianiu Paliw Kopalnych, inicjatywie mającej uzupełnić i wesprzeć realizację postanowień Porozumienia Paryskiego.

Miały być drzewa w gruncie, będą w donicach. "Sprawdzimy, czy nie przeszkadzają"

W ostatnim budżecie obywatelskim miasta Krakowa najwięcej głosów zdobył projekt zasadzenia drzew na Rynku Głównym. Choć pomysł przeszedł i ma zostać zrealizowany już w 2024 roku, okazuje się, że projekt nie do końca będzie wyglądał tak, jak przewidywali jego pomysłodawcy.

Berlin: W marcu odbędzie się referendum ws. neutralności klimatycznej

26 marca 2023 roku w stolicy Niemiec ma zostać przeprowadzone referendum, którego celem jest przyspieszenie transformacji energetycznej. Miasto planuje bowiem osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 roku, a nie – jak zakładano wcześniej – do 2045.

Sztuczna inteligencja pokazała, jak kryzys klimatyczny wpłynie na największe miasta

Brytyjska firma Uswitch wykorzystała narzędzie o nazwie Midjourney, aby ocenić kondycję 20 miast w przypadku realizacji różnych scenariuszy redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Konfiskują auta za nielegalne wyrzucanie śmieci. "Grzywna nie wystarczy"

Władze Santa Croce Camerina, miejscowości znajdującej się na Sycylii w prowincji Ragusa, wprowadziły niecodzienne kary za nielegalne wyrzucanie śmieci. Obywatelom, którzy w ten sposób szkodzą środowisku, konfiskowane będą samochody – podaje włoska agencja prasowa ANSA.

Japonia. Władze „najgorętszego miasta” rozdają dzieciom specjalne parasole

Władze japońskiego miasta Kumagaya, które mierzyło się tego lata z największymi upałami w kraju, rozdają miejscowym dzieciom specjalnie zaprojektowane parasole, które skutecznie ochronią je przed deszczem, ale też promieniami słonecznymi.

Gdyby budowano domy z drewna, zamiast z betonu i stali. Wyniki badania

Według badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Nature Communications”, budowanie domów miejskich z drewna, zamiast z betonu i stali, może zaoszczędzić około 10 proc. budżetu węglowego potrzebnego do ograniczenia globalnej emisji CO2.

Dzień zwiedzania tego kraju kosztuje 200 dol. Najwyższa opłata na świecie

Niewielkie południowoazjatyckie państwo, które przez 30 miesięcy pozostało zamknięte dla turystów, zdecydowało się na wprowadzenie opłaty, zastępującej dotychczasowy podatek.

Hiszpania zmaga się z falą upałów „Zoe”. Temperatura sięgnie 43°C

Wdrożony w ubiegłym miesiącu przez burmistrza Sewilli system nazywania fal upałów już funkcjonuje, a władze miasta ostrzegają mieszkańców przed Zoe.

Rośnie liczba stref niskiej emisji w Europie. W Polsce jeszcze nie ma

Jak podaje Koalicja Klimatyczna, już 320 europejskich regionów miejskich ogranicza możliwość wjazdu dla pojazdów wysokoemisyjnych. To wzrost o 40 proc. od 2019 roku.