Okrucieństwo wobec świń w polskich hodowlach. Wyniki europejskiego śledztwa

Jak wykazało śledztwo przeprowadzone przez Fundację Compassion in World Farming, warunki panujące na polskich hodowlach przemysłowych są szokujące.

Publikacja: 08.07.2022 14:07

Okrucieństwo wobec świń w polskich hodowlach. Wyniki europejskiego śledztwa

Foto: Adobe Stock

Fundacja Compassion in World Farming opublikowała wyniki śledztwa ukazującego dramatyczne warunki panujące w 16 hodowlach przemysłowych świń w Polsce, Włoszech, Hiszpanii oraz Francji. Szacuje się, że tak fatalny standard życia to codzienność ok. 85 proc. loch w Europie.

Szokujący materiał wykazał, że lochy na polskich fermach niemal połowę swojego dorosłego życia spędzają w klatkach niewiele większych od nich, co uniemożliwia im swobodną zmianę pozycji. W efekcie długiego przebywania w jednej pozycji na twardej powierzchni, lochy często cierpią z powodu ciężkich, martwiczych odleżyn. Zwierzęta trzymane są w skrajnym brudzie, leżąc we własnych ekskrementach, co nie tylko zwiększa ryzyko infekcji, ale też stanowi ogromną niedogodność i jest sprzeczne z ich naturalnym zachowaniem. Lochy wykazywały oznaki skrajnego udręczenia i głodu, takie jak ustawiczne gryzienie prętów klatki czy pozorowane żucie (przeżuwanie powietrza). Warunki panujące na fermach uniemożliwiają również lochom interakcję z prosiętami, które nie mogą realizować podstawowych potrzeb gatunkowych, takich jak ochrona młodych.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Zwierzęta
Rzadkie zjawisko na Pomorzu. „Pojawił się nowy i długo oczekiwany gatunek”
Zwierzęta
Tysiące mrówek w probówkach. Przemytnicy skazani w „przełomowym” procesie
Zwierzęta
Dziesiątki ton owczej wełny trafią na wysypisko? Załamanie rynku w Szwajcarii
Zwierzęta
Wilki wracają do Europy. Sukces przyrody czy powód do zmartwień?
Zwierzęta
Psy mogą szkodzić środowisku. Nowe badanie pokazuje skalę problemu