Okrucieństwo wobec świń w polskich hodowlach. Wyniki europejskiego śledztwa

Jak wykazało śledztwo przeprowadzone przez Fundację Compassion in World Farming, warunki panujące na polskich hodowlach przemysłowych są szokujące.

Publikacja: 08.07.2022 14:07

Okrucieństwo wobec świń w polskich hodowlach. Wyniki europejskiego śledztwa

Foto: Adobe Stock

Fundacja Compassion in World Farming opublikowała wyniki śledztwa ukazującego dramatyczne warunki panujące w 16 hodowlach przemysłowych świń w Polsce, Włoszech, Hiszpanii oraz Francji. Szacuje się, że tak fatalny standard życia to codzienność ok. 85 proc. loch w Europie.

Szokujący materiał wykazał, że lochy na polskich fermach niemal połowę swojego dorosłego życia spędzają w klatkach niewiele większych od nich, co uniemożliwia im swobodną zmianę pozycji. W efekcie długiego przebywania w jednej pozycji na twardej powierzchni, lochy często cierpią z powodu ciężkich, martwiczych odleżyn. Zwierzęta trzymane są w skrajnym brudzie, leżąc we własnych ekskrementach, co nie tylko zwiększa ryzyko infekcji, ale też stanowi ogromną niedogodność i jest sprzeczne z ich naturalnym zachowaniem. Lochy wykazywały oznaki skrajnego udręczenia i głodu, takie jak ustawiczne gryzienie prętów klatki czy pozorowane żucie (przeżuwanie powietrza). Warunki panujące na fermach uniemożliwiają również lochom interakcję z prosiętami, które nie mogą realizować podstawowych potrzeb gatunkowych, takich jak ochrona młodych.

Czytaj więcej

Faszerujemy zwięrzęta hodowlane antybiotykami. Polska czwarta w UE

Warto podkreślić, że dramatyczne warunki hodowli świń nie różnią się w zależności od tego, czy ferma zaopatruje zwykłych producentów wieprzowiny czy produkty premium, takie jak np. szynka parmeńska.

Compassion in World Farming Polska przesłała raport ze śledztwa wraz z naukową opinią dr hab. prof. UP Marcina Urbaniaka do ministra Henryka Kowalczyka. Organizacja apeluje do polskiego ministra rolnictwa, aby wywarł presję na Unię Europejską, aby dotrzymano obietnicy wprowadzenia zakazu hodowli klatkowej. W 2021 roku Komisja Europejska publicznie zobowiązała się do zakończenia epoki klatkowej, w odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej - End the Cage Age” pod przewodnictwem Compassion in World Farming. Łącznie zebrano wówczas 1,4 mln zweryfikowanych podpisów, co uczyniło ją trzecią w Polsce najchętniej podpisywaną inicjatywą europejską od 2012 roku.

Jak podkreśla Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini założycielskiego komitetu ww. europejskiej inicjatywy obywatelskiej, konieczne jest zakończenie przedłużającego się cierpienia zwierząt w hodowli przemysłowej.

„Nadszedł czas, żeby UE dotrzymała obietnicy bezzwłocznego zakończenia epoki klatkowej. Dlatego nakłaniamy polskiego ministra rolnictwa do zrobienia wszystkiego, co w jego mocy, aby poprzeć unijny zakaz hodowli klatkowej i jego wprowadzenie tak szybko, jak to możliwe” – podkreśla Szadkowska.

W marcu 2022 roku opublikowano raport Instytutu Europejskiej Polityki Ochrony Środowiska (IEEP) „Finansowanie przejścia na chów bezklatkowy w Europie”, który wykazał, że możliwe jest zapewnienie krajowych oraz unijnych mechanizmów finansowych dla rolników, gdy Unia Europejska zakaże hodowli klatkowej.

Zwierzęta
Wojna na Ukrainie uderza w orliki. Ptaki zmieniają trasy, by uniknąć ostrzału
Zwierzęta
„Czarna pszczoła" wróciła do Polski, choć uznawano ją za wymarłą. Jak jej pomóc?
Zwierzęta
„Król wód” znika z polskich rzek i jezior. Dlaczego szczupaków jest coraz mniej?
Zwierzęta
Tysiące ptaków do odstrzału. W taki sposób władze chcą ocalić zagrożony gatunek
Zwierzęta
Bocianie gniazdo usunięto ze słupa energetycznego. PGE wyjaśnia sprawę
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?