UE planuje ograniczyć wycinkę drzew. Szwedzi są przeciwko
Szwecja, która od stycznia objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, jest wielkim orędownikiem zielonych ambicji unijnych. Nie wszystkie założenia proponowane przez KE przypadają jej jednak do gustu. Kraj ma problem między innymi z tymi, które dotyczą ograniczeń w wycince drzew.
UE walczy z wylesianiem i degradacją lasów. Jest porozumienie ws. nowych przepisów
Rada Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski wstępnie doszły do porozumienia w sprawie wniosku, który ma na celu m.in. zminimalizowanie ryzyka wylesiania. Stosowanie nowych przepisów gwarantować będzie, iż określone kluczowe towary wprowadzane na unijny rynek nie będą przyczyniać się dłużej do wycinki i degradacji lasów w krajach Wspólnoty.
Naukowcy do polityków: Nie palcie lasów. Trzymacie rękę na siekierze
„Dzika przyroda na świecie już teraz umiera, a przemysł bioenergetyczny pomaga przyspieszyć ten proces, niszcząc cenne siedliska leśne” – podkreśliło 650 naukowców w liście skierowanym do światowych przywódców. Zdaniem badaczy politycy jeszcze przed konferencją ONZ ws. bioróżnorodności muszą zdać sobie sprawę, że „wraz z przemysłem bioenergetycznym trzymają rękę na jednej siekierze, która dziesiątkuje światowe lasy”.
W ciągu 50 lat Polska może stać się terenem nieprzyjaznym dla sosny i brzozy
Według aplikacji stworzonej na podstawie badań ekspertów z PAN, za zaledwie kilka dekad prawdopodobnie będziemy musieli pożegnać się z niektórymi gatunkami drzew, które stanowią dla nas naturalną część krajobrazu. W pesymistycznym scenariuszu, w ciągu 50 kolejnych lat, z terenu Polski mogą zniknąć między innymi sosna, świerk i brzoza.