Partnerzy

W ciągu 50 lat Polska może stać się terenem nieprzyjaznym dla sosny i brzozy

Według aplikacji stworzonej na podstawie badań ekspertów z PAN, za zaledwie kilka dekad prawdopodobnie będziemy musieli pożegnać się z niektórymi gatunkami drzew, które stanowią dla nas naturalną część krajobrazu. W pesymistycznym scenariuszu, w ciągu 50 kolejnych lat, z terenu Polski mogą zniknąć między innymi sosna, świerk i brzoza.

Dewastacja Puszczy Karpackiej. Znikają 4 hektary lasu co godzinę

Co godzinę w Karpatach znika pradawny las wielkości pięciu boisk piłkarskich. Aktywiści apelują o nowy międzynarodowy program ochrony tego obszaru.

Nowy prezydent Brazylii nadzieją na zatrzymanie wyniszczenia Amazonii

Zwycięstwo Luiza Inácio Luli da Silvy w wyborach prezydenckich w Brazylii przyniosło nadzieję na zatrzymanie trwającego od lat ogromnego wyniszczenia Amazonii. Ochrona cennego obszaru będzie jednak Brazylię słono kosztować.

Kryzys klimatyczny zagraża miejskim drzewom

Według badania ponad 1000 gatunków rosnących w miastach drzew, takich jak dęby, klony, topole, wiązy, sosny i kasztany, są zagrożone przez ocieplający się klimat.

Przedstawiciele religii i kościołów w Brazylii apelują o ratunek dla Amazonii

Przedstawiciele brazylijskich wspólnot religijnych i kościołów zaapelowali w liście otwartym do aktualnych kandydatów w wyborach prezydenckich, a także do przyszłych kandydatów na członków Senatu i gubernatorów prowincji o to, aby zatrzymali proces niszczenia lasów Amazonii.

Europarlamentarzyści stanęli po stronie lasów

Posłowie Parlamentu Europejskiego zagłosowali za projektem ustawy zakazującej sprzedaży produktów rolnych związanych z wylesianiem.

Co napędza wylesiania lasów tropikalnych. Wyniki badania

Z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Science” wynika, że 90 proc. wylesiania lasów tropikalnych napędza – bezpośrednio lub pośrednio – rolnictwo. Eksperci podkreślają, że część gruntów, na których dochodzi do wycinki, ostatecznie nigdy nie zostaje przeznaczona pod uprawę.

"Najbardziej osamotnione drzewo świata" może pomóc w walce ze zmianami klimatu

Badacze z nowozelandzkiego Królewskiego Instytutu Badawczego (GNS Science) weryfikują, czy rosnący na Wyspie Campbella na Oceanie Południowym świerk sitkajski, może pomóc w walce z tragicznymi w skutkach zmianami klimatu.

Naukowcy: Znaczna część Amazonii nigdy się nie zregeneruje

Zniszczenia dużej części Amazonii, spowodowane między innymi wylesianiem i wypalaniem, są już na tyle poważne, że lasy mogą się już nigdy nie zregenerować - oceniają naukowcy i podkreślają, że aby rozwiązać problem, potrzebna jest współpraca na bardzo szeroką skalę.

Olbrzymi wzrost eksportu drewna z Polski. Kontrowersyjne dane

Podczas gdy leśnicy twierdzą, że skala wycinek w Polsce nie wzbudza wcale coraz większych kontrowersji, z danych opublikowanych przez Port Gdańsk wynika, że odnotowano skokowy wzrost przeładunku tego surowca. I to w naprawdę olbrzymich ilościach.

"Przypadkowo" wycięto pomnik przyrody. Nikt za to nie odpowie

Firma, z którą umowę podpisać miało Nadleśnictwo Biała Podlaska, „przypadkowo” wycięła dąb szypułkowy, który był pomnikiem przyrody - podaje „Dziennik Wschodni”. I choć sprawę zbadała prokuratura, nikogo nie ukarano.

Pożary we Francji odpowiedzialne za rekordowe emisje CO2

Pożary lasów trawiące Francję tego lata, wyemitowały niemal milion ton metrycznych CO2 - wynika z danych Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS).

Chcą wybudować autostradę na terenie Amazonii. Wytną bezcenne lasy

Brazylijski urząd ds. środowiska wydał wstępne pozwolenie, które umożliwi budowę autostrady na jednym z najlepiej zachowanych obszarów lasów deszczowych Amazonii.

Rekordowe wylesienie Amazonii w pierwszym półroczu 2022

Jak informuje Krajowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE), w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku największy na świecie las deszczowy stracił prawie 4 tys. kilometrów kwadratowych.

Lasy Deszczowe nad przepaścią. Degradacja w alarmującym tempie

Wylesianie i degradacja lasów postępują w alarmującym tempie, co pogłębia zmianę klimatu i utratę różnorodności biologicznej. 22 czerwca przypada Światowy Dzień Lasów Deszczowych.

Pożary i wyręby lasów na świecie. W rok zniknęła prawie powierzchnia Polski

W 2021 r. rekordowe pożary lasów na rosyjskiej Syberii i równie rekordowe wycinanie Amazonii spowodowały łącznie, że świat stracił ponad 253 tys. km2 lasów, tyle ile wynosi 81 proc. powierzchni Polski.

Paragwaj: były lasy, jest mięso

Sytuacja suchego Gran Chaco, drugiej największej puszczy Ameryki Południowej jest dramatyczna. Las znika —bardzo dosłownie - na naszych oczach.

Rekordowe wycinanie lasów Amazonii. Brazylijski prezydent to popiera

Wyrąb drzew w tropikalnych lasach Amazonii zmalał w marcu o 19 proc. - wynika ze wstępnych danych rządowych, ale to nie wystarczyło, by nie doszło w I kwartale do największych zniszczeń na tym terenie od lat.