Partnerzy

Mikołaj Dorożała: Lepsza ochrona lasów w Polsce wkrótce stanie się faktem

– Zależy nam na tym, aby na drodze do osiągnięcia tych 20 proc. lasów chronionych przed wycinką, uwzględnić interesy wszystkich stron, stąd pomysł stworzenia Narady o Lasach i zespołów, w ramach których wszyscy mogą wspólnie zasiąść do stołu i porozmawiać – mówi Mikołaj Dorożała, Wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Konserwator Przyrody.

Wycinka „zielonych płuc Ziemi” ostro hamuje. Drwalom zostało tylko 6 lat

Według danych agencji badań kosmicznych INPE, w pierwszym kwartale 2024 roku poziom wycinki lasów w Amazonii w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej spadł aż o 40 procent.

Grzybowa anomalia w polskich lasach. Eksperci są zaniepokojeni

Większość grzybiarzy jest zdania, że najlepszym momentem na zbiory grzybów jest połowa lata bądź jesień, ale w tym roku sezon zaczął się zaskakująco szybko.

„Złodzieje drzew”. Nowe zjawisko we Francji. Zapowiedź ekokatastrofy?

Coraz częstsze kradzieże drewna z lasu mogą mieć fatalne skutki dla Francji – ostrzegają eksperci. Szacuje się, że w ostatnim czasie nielegalnie wycięto tak dużą liczbę drzew, że pozyskane z nich drewno kosztować mogło setki tysięcy euro. Władze starają się namierzyć złodziei i nie dopuścić do katastrofy ekologicznej.

Projekty sadzenia lasów w Afryce w ogniu krytyki. „To niszczenie ekosystemów”

Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu alarmują, że próby ponownego zalesiania Afryki często są realizowane w oparciu o błędne dane, a to może przynieść szereg negatywnych konsekwencji dla środowiska naturralnego na tym kontynencie.

Drzewa zaczynają „kaszleć” dwutlenkiem węgla. To skutek zmian klimatu

Naukowcy odkryli, że w cieplejszym i bardziej suchym klimacie drzewa coraz gorzej radzą sobie z pochłanianiem dwutlenku węgla. Dalsze ocieplanie się klimatu jeszcze bardziej ograniczy ten proces.

Wycinka lasów tropikalnych Amazonii wyhamowała. Najlepszy wynik od lat

Pierwszy rok rządów prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy przyniósł imponującą redukcję wylesiania brazylijskiej części amazońskiej dżungli. Do końca dekady nielegalne wycinki w tym wyjątkowo cennym przyrodniczo obszarze mają się całkowicie zakończyć.

Firma z Dubaju kontroluje miliony hektarów lasów w Afryce. W tle kredyty węglowe

Firma należąca do członka rodziny panującej z ZEA, gospodarza tegorocznego szczytu klimatycznego COP28, podpisuje z państwami afrykańskimi umowy dotyczące ogromnych terenów leśnych na tym kontynencie – informuje „Guardian”. Stoją za tym ogromne pieniądze.

Wycinka lasów Amazonii zwalnia. Prezydent Brazylii spełni swoją obietnicę?

Bezcenne przyrodniczo amazońskie lasy deszczowe powoli odżywają pod rządami prezydenta Luiza Inácio Luli da Silvy, który obiecał do 2030 roku położyć kres ich wylesianiu. Tempo wycinki lasów amazońskich spadło do najniższego poziomu od sześciu lat.

Czas zakończyć spalanie lasów. Apel do spółek energetycznych i banków

Skończmy z nowymi inwestycjami w spalanie biomasy drzewnej w Polsce - aktywiści apelują do spółek energetycznych i banków.

Lasy Państwowe znów przegrywają ws. Puszczy Białowieskiej

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek Lasów Państwowych o zmianę zabezpieczenia powództwa ws. Puszczy Białowieskiej. W ramach zabezpieczenia sąd zakazał leśnikom wycinki i wywozu drzew z najcenniejszych fragmentów Puszczy.

Wylesianie Amazonii spadło o ponad połowę

Rządy prezydenta Luiza Inacio „Luli” da Silvy zdają się przynosić korzystną poprawę dla kondycji brazylijskiej części lasów deszczowych Amazonii. W stosunku do danych z września 2022 roku, w ubiegłym miesiącu wylesianie spadło tam o 57 proc.

Lasy będą nadal płonąć w piecach elektrowni. Drewno jako OZE

Rada UE przyjęła dyrektywę w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Energia ze spalania drewna będzie wciąż uznawana za odnawialną i zaliczana do celów OZE.

Zarządzanie lasami po nowemu. Ekolodzy apelują

Aktywiści wzywają polityków do reformy zarządzania lasami. 200 organizacji i ruchów społecznych podpisało się pod Manifestem Leśnym.

Chcą znieść ochronę kawałka Puszczy Białowieskiej. Interwencja w UNESCO

Leśnicy i Ministerstwo Środowiska chcą wyjąć spod ochrony 62 km² terenu, w tym drzewostany w wieku 254 lat! 100 organizacji i ruchów społecznych wysłało do UNESCO apel, by odrzuciło dokument.

Rzeź karpackich olbrzymów. Leśnicy wycinają 300-letnie drzewa

Dziesięć bardzo starych drzew w wieku między 170 a 290 lat wyciętych przez Lasy Państwowe odkryli podczas leśnych patroli w te wakacje, aktywiści związani z Inicjatywą Dzikie Karpaty.

Chrońmy nasze lasy. Apel ekologów do Lasów Państwowych

Aktywiści apeluję o ochronę starych lasów, nawodnienie mokradeł i torfowisk na terenach leśnych oraz objęcie certyfikacją FSC wszystkich terenów zarządzanych przez Lasy Państwowe.

Będziemy dopłacać miliardy do spalania lasów

Parlament zadecydował o finansowym wsparciu biomasy drzewnej. Zdaniem ekologów to finansowanie emisyjnego i szkodliwego dla lasów paliwa.