Lasy Deszczowe nad przepaścią. Degradacja w alarmującym tempie

Wylesianie i degradacja lasów postępują w alarmującym tempie, co pogłębia zmianę klimatu i utratę różnorodności biologicznej. 22 czerwca przypada Światowy Dzień Lasów Deszczowych.

Pożary i wyręby lasów na świecie. W rok zniknęła prawie powierzchnia Polski

W 2021 r. rekordowe pożary lasów na rosyjskiej Syberii i równie rekordowe wycinanie Amazonii spowodowały łącznie, że świat stracił ponad 253 tys. km2 lasów, tyle ile wynosi 81 proc. powierzchni Polski.

Paragwaj: były lasy, jest mięso

Sytuacja suchego Gran Chaco, drugiej największej puszczy Ameryki Południowej jest dramatyczna. Las znika —bardzo dosłownie - na naszych oczach.

Rekordowe wycinanie lasów Amazonii. Brazylijski prezydent to popiera

Wyrąb drzew w tropikalnych lasach Amazonii zmalał w marcu o 19 proc. - wynika ze wstępnych danych rządowych, ale to nie wystarczyło, by nie doszło w I kwartale do największych zniszczeń na tym terenie od lat.

Raport: europejskie lasy płoną, a przemysł biomasowy kłamie

Jak wynika z raportu Forest Defenders Alliance (FDA), europejskie zakłady produkujące biomasę i pelety często wykorzystują kłody pozyskane bezpośrednio z lasów.

Europejski Drzewo Roku. Polski dąb zwycięzcą.

Rosnące na skraju Puszczy Białowieskiej wiekowe drzewo wygrało plebiscyt zdobywając niemal 180 tysięcy głosów.

Globalna rzeź lasów trwa w najlepsze. Skala wylesiania rośnie, zamiast spadać

Co 2 sekundy z powierzchni Ziemi znika las wielkości obszaru pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej. Aktywiści alarmują.

Emisje pochodzące z wylesiania są dwukrotnie wyższe, niż zakładano

Według nowych danych Uniwersytetu w Leeds, opublikowanych na łamach Nature Sustainability, wylesianie tropikalne w szybkim tempie wpływa na zmianę klimatu.

IPCC: zalesianie musi być przeprowadzane z głową

Jak podkreśla współautorka raportu II Grupy Roboczej Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), jeden z kluczowych wniosków dotyczy sadzenia drzew.

Parki narodowe łupem politycznych interesów. Apel aktywistów

Zamiast wzmocnienia ochrony przyrody i umożliwienia tworzenia nowych parków narodowych, ustawa o polskich parkach narodowych czyni z nich ostatecznie łup dla politycznych interesów - alarmują aktywiści.

Wyniki śledztwa: produkcja wołowiny odpowiada za wylesianie Australii

Śledztwo dziennikarskie Unearthed ujawniło, że od 2018 roku wylesiono 13,5 tys. hektarów na 57 fermach mięsnych w Queensland w Australii.

Gdzie się podziało 80 proc. lasów Rosji? W rejestrach brak powierzchni Brazylii

Kreml nie posiada wiarygodnych informacji o stanie ponad 80 procent lasów na swoim terytorium. Poza kontrolą państwa pozostają lasy, w których królują mafie i nielegalny wyręb. Ich powierzchnia jest porównywalna z terytorium Brazylii, a wartość z zasobami ropy.

Naukowcy: tysiące gatunków drzew może ulec wyginięciu

Naukowcy szacują, że około 30 proc. gatunków drzew na świecie może niebawem zniknąć.

UE przecenia rolę biomasy w OZE, napędzając wycinki lasów

Eksperci przekonują, że już dziś lepiej skupić się na energii słonecznej i wiatrowej, która w przyszłości może być nawet o połowę tańsza.