Partnerzy

Zarządzanie lasami po nowemu. Ekolodzy apelują

Aktywiści wzywają polityków do reformy zarządzania lasami. 200 organizacji i ruchów społecznych podpisało się pod Manifestem Leśnym.

Chcą znieść ochronę kawałka Puszczy Białowieskiej. Interwencja w UNESCO

Leśnicy i Ministerstwo Środowiska chcą wyjąć spod ochrony 62 km² terenu, w tym drzewostany w wieku 254 lat! 100 organizacji i ruchów społecznych wysłało do UNESCO apel, by odrzuciło dokument.

Rzeź karpackich olbrzymów. Leśnicy wycinają 300-letnie drzewa

Dziesięć bardzo starych drzew w wieku między 170 a 290 lat wyciętych przez Lasy Państwowe odkryli podczas leśnych patroli w te wakacje, aktywiści związani z Inicjatywą Dzikie Karpaty.

Chrońmy nasze lasy. Apel ekologów do Lasów Państwowych

Aktywiści apeluję o ochronę starych lasów, nawodnienie mokradeł i torfowisk na terenach leśnych oraz objęcie certyfikacją FSC wszystkich terenów zarządzanych przez Lasy Państwowe.

Będziemy dopłacać miliardy do spalania lasów

Parlament zadecydował o finansowym wsparciu biomasy drzewnej. Zdaniem ekologów to finansowanie emisyjnego i szkodliwego dla lasów paliwa.

Lasy Państwowe to państwo w państwie. Główne grzechy instytucji

Ekolodzy apelują o gruntowną reformę Lasów Państwowych. Ich zdaniem polskie ekosystemy leśne stają się plantacjami drewna, które spienięża się, by mała grupa osiągała korzyści finansowe.

NIK kontroluje Lasy Państwowe. Nieprawidłowości i nadużycia

Najwyższa Izba Kontroli zarzuca Lasom Państwowym liczne nieprawidłowości w wydatkowaniu Funduszu Leśnego. Wnioski są zbieżne z raportem ekologów.

Grecja znów płonie. Kilkadziesiąt pożarów w kraju

Greccy strażacy od poniedziałku walczą z trzema pożarami lasów w okolicy Aten. Dotychczas ewakuowano co najmniej 6 kurortów turystycznych.

W Sejmie „obrona lasów”, w lasach wycinki. Nowelizacja ma przykryć nadużycia?

Na piątek zaplanowane jest I czytanie tzw. ustawy „w obronie lasów”. Zdaniem ekologów przygotowana przez Suwerenną Polską nowelizacja ustawy o lasach to fasada bez prawnego znaczenia, która ma przykryć nadużycia i błędy gospodarki leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe.

Leśnicy nie odpuszczają Puszczy Białowieskiej. Chcą wycinać stuletnie drzewa

Ekolodzy ostrzegają że planowane wycinki na obszarze UNESCO to dewastacja Puszczy Białowieskiej i kolejny konflikt o najcenniejszy przyrodniczo las nizinny Europy.

Dewastacja kolejnego parku narodowego w Polsce. Chcą ciąć i lać asfalt

Minimum 239, a może nawet ponad 1200, drzew pójdzie pod topór w ramach planowanej budowy ścieżki rowerowej w Wolińskim Parku Narodowym. Z inwestycją koliduje aż 69 stanowisk gatunków chronionych.

Lasy deszczowe. Alarmujące dane o wycince. W rok zniknął obszar Szwajcarii

Nowe dane alarmują, że w latach 2021-2022 utrata pierwotnych lasów deszczowych w tropikach wzrosła o 10 proc.

Przez zmiany klimatu drzewa rosną szybciej. Ale są słabsze i młodziej umierają

Wydłużony przez zmiany klimatu okres wegetacyjny drzew sprawia, że rosną one dużo szybciej, niż wcześniej. Nie oznacza to jednak, że są one silniejsze, wręcz przeciwnie – ich drewno jest znacznie słabsze i bardziej kruche.

Rekordowe przychody Lasów Państwowych. Co się stało z pieniędzmi?

Rekordowo wysokie przychody i zarobki, skandalicznie niskie nakłady na ochronę przyrody. To obraz wyłaniający się z raportu finansowego Lasów Państwowych.

Coraz mniej wycinek na potrzeby plantacji oleju palmowego w Indonezji

Wycinanie lasów tropikalnych dla oleju palmowego w Indonezji w ostatnich latach znacząco zmalało.

"Lasy to nie skarbonka dla polityków". Przyrodnicy w Sejmie chcą zmian

Zarządzanie polskimi lasami i sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa Lasy Państwowe musi zostać radykalnie zmieniony – mówią przedstawiciele organizacji pozarządowych, które we wtorek zebrały się w Sejmie RP.

Lasy Amazonii za nowego prezydenta Brazylii mają się lepiej

Za prezydentury Luiza Inacia Lula da Silvy wylesianie lasów deszczowych Amazonii w Brazylii spadło w kwietniu w porównaniu z rokiem poprzednim. I to nie o mało, bo o 68 procent.

Pożary w Australii mogły wpłynąć na pogodę na całym świecie

Naukowcy odkryli, że trwające kilka miesięcy pożary australijskich buszów w latach 2019-2020 mogły pogłębić działanie zjawiska La Niña.