Partnerzy

Chcemy więcej dzikich i chronionych lasów

Polacy opowiadają się za zwiększeniem powierzchni lasów, na których nie prowadzi się wycinki drzew. Chcą też o lasach współdecydować.

Aktywiści: nie można bojkotować wyroku TSUE w sprawie polskich lasów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Lasy Państwowe nie zgadzają się z wyrokiem i zapowiadają jego bojkot publikując komunikat zawierający zdaniem aktywistów zmanipulowane tezy.

Setki ton zebranych śmieci. Odpadów w lasach przybywa

W takcie 29. Akcji Sprzątania Świata zebrano niemal pół tysiąca śmieci. To tylko kropla w morzu śmieci porzuconych w lasach, parkach, na plażach i w wodach jezior czy nad brzegami rzek.

Jest ważny wyrok TSUE dotyczący przyszłości polskich lasów

Unijny trybunał orzekł, że Polska łamie prawo środowiskowe. Pora na głęboką reformę Lasów Państwowych i zmianę polskiej ustawy o lasach.

Ważny wyrok UE dotyczący przyszłości polskich lasów niebawem

Komisja Europejska jest zdania że Polacy są pozbawieni prawa do sądu w zakresie skarżenia planów urządzenia lasu.

Chcą wyciąć las w miejscu planowanego rezerwatu

Organizacje i samorząd apelują do Lasów Państwowych o wstrzymanie wycinek na obszarze planowanego poszerzenia rezerwatu Madohora, który ma kluczowe znaczenie dla gospodarki wodnej regionu.

Amazonia wraca do życia pod rządami prezydenta Luli

W styczniu wylesianie w brazylijskiej części lasów deszczowych Amazonii spadło o 61 proc. Mimo, że wynik jest optymistyczny, eksperci sugerują, aby poczekać ze stwierdzeniem, czy tendencja się utrzyma.

Polska i Szwecja ramię w ramię przeciwko lasom

Polski rząd wspólnie ze wspieranym przez skrajnie prawicową partię, rządem Szwecji dąży do zablokowania zmian w dyrektywie OZE, które ograniczą spalanie drzew w elektrowniach.

Ostatni miesiąc rządów Bolsonaro tragiczny dla Amazonii

Według danych opublikowanych przez rząd Brazylii, w grudniu 2022 roku wylesianie w brazylijskiej Amazonii było o 150 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

UE planuje ograniczyć wycinkę drzew. Szwedzi są przeciwko

Szwecja, która od stycznia objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, jest wielkim orędownikiem zielonych ambicji unijnych. Nie wszystkie założenia proponowane przez KE przypadają jej jednak do gustu. Kraj ma problem między innymi z tymi, które dotyczą ograniczeń w wycince drzew.

Australia. Przez pożary buszu do 2030 roku zginąć może ponad 2 400 osób

Z szacunków badaczy wynika, że do 2030 roku ponad 2400 osób może stracić życie w wyniku pożarów australijskiego buszu. Przez zmiany klimatu i rosnące temperatury, klęska występuje bowiem coraz częściej.

UE walczy z wylesianiem i degradacją lasów. Jest porozumienie ws. nowych przepisów

Rada Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski wstępnie doszły do porozumienia w sprawie wniosku, który ma na celu m.in. zminimalizowanie ryzyka wylesiania. Stosowanie nowych przepisów gwarantować będzie, iż określone kluczowe towary wprowadzane na unijny rynek nie będą przyczyniać się dłużej do wycinki i degradacji lasów w krajach Wspólnoty.

Naukowcy do polityków: Nie palcie lasów. Trzymacie rękę na siekierze

„Dzika przyroda na świecie już teraz umiera, a przemysł bioenergetyczny pomaga przyspieszyć ten proces, niszcząc cenne siedliska leśne” – podkreśliło 650 naukowców w liście skierowanym do światowych przywódców. Zdaniem badaczy politycy jeszcze przed konferencją ONZ ws. bioróżnorodności muszą zdać sobie sprawę, że „wraz z przemysłem bioenergetycznym trzymają rękę na jednej siekierze, która dziesiątkuje światowe lasy”.

W ciągu 50 lat Polska może stać się terenem nieprzyjaznym dla sosny i brzozy

Według aplikacji stworzonej na podstawie badań ekspertów z PAN, za zaledwie kilka dekad prawdopodobnie będziemy musieli pożegnać się z niektórymi gatunkami drzew, które stanowią dla nas naturalną część krajobrazu. W pesymistycznym scenariuszu, w ciągu 50 kolejnych lat, z terenu Polski mogą zniknąć między innymi sosna, świerk i brzoza.

Dewastacja Puszczy Karpackiej. Znikają 4 hektary lasu co godzinę

Co godzinę w Karpatach znika pradawny las wielkości pięciu boisk piłkarskich. Aktywiści apelują o nowy międzynarodowy program ochrony tego obszaru.

Nowy prezydent Brazylii nadzieją na zatrzymanie wyniszczenia Amazonii

Zwycięstwo Luiza Inácio Luli da Silvy w wyborach prezydenckich w Brazylii przyniosło nadzieję na zatrzymanie trwającego od lat ogromnego wyniszczenia Amazonii. Ochrona cennego obszaru będzie jednak Brazylię słono kosztować.

Kryzys klimatyczny zagraża miejskim drzewom

Według badania ponad 1000 gatunków rosnących w miastach drzew, takich jak dęby, klony, topole, wiązy, sosny i kasztany, są zagrożone przez ocieplający się klimat.

Przedstawiciele religii i kościołów w Brazylii apelują o ratunek dla Amazonii

Przedstawiciele brazylijskich wspólnot religijnych i kościołów zaapelowali w liście otwartym do aktualnych kandydatów w wyborach prezydenckich, a także do przyszłych kandydatów na członków Senatu i gubernatorów prowincji o to, aby zatrzymali proces niszczenia lasów Amazonii.