Porażka najnowszego szczytu klimatycznego. 197 krajów nie doszło do porozumienia
Odbywająca się w Arabii Saudyjskiej 16. Konferencja Stron (COP16) Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. Zwalczania Pustynnienia (UNCCD) zakończyła się bez zawarcia porozumienia w kluczowych kwestiach. Mimo że rozmowy trwały dłużej niż zakładano – bo niemal dwa tygodnie – to nie udało się osiągnąć konsensusu. Tymczasem susza, niedobory wody i związane z nimi kryzysy społeczne stanowią jedno z głównych wyzwań dzisiejszych czasów.
Rusza nowy szczyt klimatyczny. Dotyczy zjawisk, które dotykają 3 miliardów ludzi
Gospodarzem 16. Konferencji Stron (COP16) Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zwalczania Pustynnienia (UNCCD) jest w tym roku Arabia Saudyjska – największy eksporter ropy naftowej na świecie i kraj, który zagorzale walczył o osłabienie negocjacji w kwestii odejścia od paliw kopalnych w czasie szczytu klimatycznego COP29 w Azerbejdżanie.
Susza w Hiszpanii. Uwielbiany przez turystów region sprowadza wodę statkami
W obliczu dramatycznej suszy, z którą mierzy się obecnie Katalonia, hiszpański rząd zdecydował, że do tego regionu statkami transportowana będzie woda, która ma uzupełnić niedobory. Aktywiści zajmujący się ochroną środowiska uważają, że jest to nietrafiony pomysł – ich zdaniem nie rozwiąże to bowiem na dłuższą metę problemu związanego z gospodarką wodną w Katalonii.
Fale upałów i susze zagrażają produkcji żywności
Na całym świecie anomalia pogodowe wpływają na obfitość zbiorów, a co za tym idzie – również na ceny żywności. Obwieszczone przez Światową Organizację Meteorologiczną nadejście zjawiska El Niño może spotęgować już zauważalne problemy.
Europa nie jest na to gotowa. Ociepla się najszybciej na świecie
Według Komisji Europejskiej tegoroczne lato może być jeszcze bardziej suche niż w poprzednich latach. Jak ocenia Europejska Agencja Środowiska (EEA), kontynent nie jest właściwie przygotowany na szereg konsekwencji pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.