Partnerzy

Katalonia wprowadzi ograniczenia zużycia wody dla turystów? Władze zabrały głos

Katalonia – hiszpański region, który od dłuższego czasu walczy z suszą – rozważa podjęcie kroków mających na celu poprawę krytycznej sytuacji. Wkrótce racjonowanie wody może dotyczyć już nie tylko mieszkańców regionu, ale i turystów.

Stan nadzwyczajny na Teneryfie. Na wyspie zaczyna brakować wody

Władze Teneryfy, w związku z utrzymującą się suszą i rekordowo ciepłą zimą, wprowadzają stan nadzwyczajny – informują hiszpańskie media. W ten sposób chcą zapewnić wyspie zapasy wody na suche miesiące letnie, gdy na Teneryfę przyjadą turyści.

Susza w Hiszpanii. Uwielbiany przez turystów region sprowadza wodę statkami

W obliczu dramatycznej suszy, z którą mierzy się obecnie Katalonia, hiszpański rząd zdecydował, że do tego regionu statkami transportowana będzie woda, która ma uzupełnić niedobory. Aktywiści zajmujący się ochroną środowiska uważają, że jest to nietrafiony pomysł – ich zdaniem nie rozwiąże to bowiem na dłuższą metę problemu związanego z gospodarką wodną w Katalonii.

Kakao stanie się towarem luksusowym? Zmiany klimatu dewastują uprawy

Susza w Afryce Zachodniej wywarła negatywny skutek na uprawy kakao, którego cena osiągnęła rekordowy poziom. Producenci czekolady ostrzegają, że obecna sytuacja może mieć wpływ na ceny w sklepach.

Stan nadzwyczajny w Katalonii: ograniczenia zużycia wody. „Susza wszech czasów”

Władze hiszpańskiego regionu Katalonia zdecydowały o ogłoszeniu stanu nadzwyczajnego w związku z najgorszą w historii suszą. Zabronione jest między innymi mycie samochodów, napełnianie fontann oraz basenów, a także korzystanie z pryszniców na plażach.

Jest zima, a dwa kraje w Europie walczą z suszą. Limity zużycia wody

Fala letnich upałów dopiero przed nami, ale dwa kraje europejskie już w styczniu muszą walczyć ze skutkami suszy. Hiszpania i Portugalia zmagają się z problemami, które zmusiły władze lokalne do racjonowania wody.

Coraz większe problemy z wodą na świecie. Niepokojące dane

Kryzys klimatyczny pogłębia problemy z dostępem do wody. Rosnący deficyt hamuje globalny rozwój gospodarczy.

Fale upałów i susze zagrażają produkcji żywności

Na całym świecie anomalia pogodowe wpływają na obfitość zbiorów, a co za tym idzie – również na ceny żywności. Obwieszczone przez Światową Organizację Meteorologiczną nadejście zjawiska El Niño może spotęgować już zauważalne problemy.

Susza w Polsce znów kosztowna

Przez suszę tracimy miliardy złotych rocznie, a w tym roku jej skutki mogą być szczególnie odczuwalne.

Europa nie jest na to gotowa. Ociepla się najszybciej na świecie

Według Komisji Europejskiej tegoroczne lato może być jeszcze bardziej suche niż w poprzednich latach. Jak ocenia Europejska Agencja Środowiska (EEA), kontynent nie jest właściwie przygotowany na szereg konsekwencji pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.

Komary znikają przez suszę. Ale nie ma się z czego cieszyć

Jest zauważalnie mniej komarów niż zwykle – im bliżej lata, tym więcej ich znika. I choć niektórym wydawać się może, że to powód do radości, to eksperci zaznaczają, że w rzeczywistości nie ma się z czego cieszyć.

Pożary w Kanadzie. Toksyczny dym dotarł aż nad Nowy Jork

Wywołane rekordowymi upałami i suszą pożary, z którymi mierzy się obecnie Kanada, mogą poważnie wpłynąć na zdrowie milionów ludzi. Spowita dymem jest między innymi znaczna część wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Jeziora na świecie wysychają. Tracą gigantyczne ilości wody

Z badania opublikowanego z czasopiśmie naukowym "Science" wynika, że ponad połowa największych jezior i zbiorników wodnych na świecie utraciła gigantyczne ilości wody.

Wody zostało na 10 dni. Dramatyczna susza w Urugwaju

Urugwaj mierzy się obecnie z dramatyczną sytuacją – upały, które doprowadziły do suszy sprawiły, że w stołecznym zbiorniku pozostał zapas wody, który wystarczy na zaledwie dziesięć dni.

Hiszpania wyda miliardy na złagodzenie skutków zmian klimatu

Jak informuje agencja Reutera, hiszpański rząd planuje wydać 2,19 mld euro, aby złagodzić skutki przedłużającej się i wciąż pogarszającej się suszy, która zdziesiątkowała lokalne uprawy.

Hiszpańskie władze ratują ryby. Zwierzęta umierają z powodu suszy

Jak poinformowała hiszpańska agencja meteorologiczna, władze Hiszpanii uratowały ryby, które mogły umrzeć w wyniku przedłużającej się w kraju suszy.

Dramatyczna susza w Katalonii. Odsłoniła zabytkowe budowle

Susze, które nawiedziły Katalonię, sprawiły, że zabytkowy kościół Sant Romà de Sau, który został zatopiony w XX wieku, po raz pierwszy od pięciu dekad można podziwiać w całej jego okazałości. Eksperci ostrzegają, że braki wody mogą się jeszcze powiększyć.

Tunezyjskie władze odcinają mieszkańcom wodę

W Tunezji podjęto decyzję o cyklicznym odcinaniu wody mieszkańcom wielu miast w kraju, w tym między innymi stolicy. Władze próbują radzić sobie w ten sposób z niedoborami wody spowodowanymi między innymi suszą - informuje agencja Reutera.