Partnerzy

Coraz większe problemy z wodą na świecie. Niepokojące dane

Kryzys klimatyczny pogłębia problemy z dostępem do wody. Rosnący deficyt hamuje globalny rozwój gospodarczy.

Fale upałów i susze zagrażają produkcji żywności

Na całym świecie anomalia pogodowe wpływają na obfitość zbiorów, a co za tym idzie – również na ceny żywności. Obwieszczone przez Światową Organizację Meteorologiczną nadejście zjawiska El Niño może spotęgować już zauważalne problemy.

Susza w Polsce znów kosztowna

Przez suszę tracimy miliardy złotych rocznie, a w tym roku jej skutki mogą być szczególnie odczuwalne.

Europa nie jest na to gotowa. Ociepla się najszybciej na świecie

Według Komisji Europejskiej tegoroczne lato może być jeszcze bardziej suche niż w poprzednich latach. Jak ocenia Europejska Agencja Środowiska (EEA), kontynent nie jest właściwie przygotowany na szereg konsekwencji pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.

Komary znikają przez suszę. Ale nie ma się z czego cieszyć

Jest zauważalnie mniej komarów niż zwykle – im bliżej lata, tym więcej ich znika. I choć niektórym wydawać się może, że to powód do radości, to eksperci zaznaczają, że w rzeczywistości nie ma się z czego cieszyć.

Pożary w Kanadzie. Toksyczny dym dotarł aż nad Nowy Jork

Wywołane rekordowymi upałami i suszą pożary, z którymi mierzy się obecnie Kanada, mogą poważnie wpłynąć na zdrowie milionów ludzi. Spowita dymem jest między innymi znaczna część wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Jeziora na świecie wysychają. Tracą gigantyczne ilości wody

Z badania opublikowanego z czasopiśmie naukowym "Science" wynika, że ponad połowa największych jezior i zbiorników wodnych na świecie utraciła gigantyczne ilości wody.

Wody zostało na 10 dni. Dramatyczna susza w Urugwaju

Urugwaj mierzy się obecnie z dramatyczną sytuacją – upały, które doprowadziły do suszy sprawiły, że w stołecznym zbiorniku pozostał zapas wody, który wystarczy na zaledwie dziesięć dni.

Hiszpania wyda miliardy na złagodzenie skutków zmian klimatu

Jak informuje agencja Reutera, hiszpański rząd planuje wydać 2,19 mld euro, aby złagodzić skutki przedłużającej się i wciąż pogarszającej się suszy, która zdziesiątkowała lokalne uprawy.

Hiszpańskie władze ratują ryby. Zwierzęta umierają z powodu suszy

Jak poinformowała hiszpańska agencja meteorologiczna, władze Hiszpanii uratowały ryby, które mogły umrzeć w wyniku przedłużającej się w kraju suszy.

Dramatyczna susza w Katalonii. Odsłoniła zabytkowe budowle

Susze, które nawiedziły Katalonię, sprawiły, że zabytkowy kościół Sant Romà de Sau, który został zatopiony w XX wieku, po raz pierwszy od pięciu dekad można podziwiać w całej jego okazałości. Eksperci ostrzegają, że braki wody mogą się jeszcze powiększyć.

Tunezyjskie władze odcinają mieszkańcom wodę

W Tunezji podjęto decyzję o cyklicznym odcinaniu wody mieszkańcom wielu miast w kraju, w tym między innymi stolicy. Władze próbują radzić sobie w ten sposób z niedoborami wody spowodowanymi między innymi suszą - informuje agencja Reutera.

Bagienne ogrody przydomowe mogą pomóc w walce z suszą

Eksperci z Natural England, publicznego organu sponsorowanego przez brytyjskie Ministerstwo Środowiska, twierdzą, że jednym ze sposobów na walkę z suszą, może być tworzenie w przydomowych ogródkach terenów podmokłych. „Bagienne ogrody mogą pomóc dzikiej faunie i florze” - zaznaczają.

"Niepokojące kopce" na jednym z najbardziej unikatowych jezior

Rekordowe upały na zachodzie Stanów Zjednoczonych, które jeszcze bardziej pogłębiły występującą od lat w regionie suszę, stworzyły idealne warunki do powstania na Wielkim Jeziorze Słonym – jednym z najbardziej unikatowych akwenów półkuli północnej – dziwnych i niepokojących badaczy kopców.

USA: Dramatyczna susza odsłoniła ślady dinozaurów sprzed 113 mln lat

Dotkliwa susza spowodowała, że rzeka Paluxy w teksańskim Parku Stanowym Dinosaur Valley niemal całkowicie wyschła. W jej korycie odkryto dzięki temu ślady łap dinozaura sprzed 113 milionów lat.

W słynnej części Las Vegas nie będzie można budować fontann. Prosty powód

Mimo że susza w rejonie Las Vegas trwa już od wielu lat, obecnie przybrała ona rekordowy wymiar. Dramatyczna sytuacja zmusiła lokalne władze do wprowadzenia szeregu zasad związanych z oszczędzaniem wody. Niebawem karane ma być budowanie nowych fontann w Las Vegas Strip, w którym działa dziewiętnaście z dwudziestu pięciu największych hoteli na świecie.

Jezioro Solińskie wysycha. Z wielu miejsc symbolu Bieszczad zniknęła woda

W ostatnich miesiącach zaobserwować można, że Solina – symbol Bieszczad i największy w Polsce sztuczny zbiornik retencyjno-energetyczny – traci coraz więcej wody. I mimo że zmiana jej stanu nie jest niczym nowym, w tym roku jest jej niepokojąco mało.

Objawy największej w Europie suszy od co najmniej 500 lat

Dwie trzecie naszego kontynentu jest w stanie najwyższego pogotowia albo ostrzeżeń, zmalała żegluga śródlądowa, produkcja energii elektrycznej i niektóre plony - to objawy suszy największej od co najmniej 500 lat - stwierdza raport Europejskiego Obserwatorium Suszy EDO.