Oprócz talibów Afganistan ma inne problemy. Suszę i głód

Afganistan mierzy się z podwójnym wyzwaniem – zagrażają mu nie tylko ekstremistyczna władza talibów, ale też konsekwencje kryzysu klimatycznego.

Susza w Kalifornii. Gubernator prosi: Używajcie mniej wody

Gubernator Kalifornii, Gavin Newsom, wezwał mieszkańców do dobrowolnego zmniejszenia zużycia wody o 15 procent w związku z suszą, jakiej doświadcza Kalifornia i wyższymi od średniej dla tej pory roku temperaturami.

Somalia: 70 proc. rodzin bez dostępu do wody pitnej

Susza spowodowana zmianami klimatu w Somalii pozbawiła 70 proc. rodzin w kraju dostępu do bezpiecznej wody pitnej - alarmuje organizacja Save the Children.

Naukowcy proponują budowę "arki" ze spermą na Księżycu

Zespół naukowców z Uniwersytetu Arizony przedstawił projekt budowy "arki" pod powierzchnią Księżyca, w której znalazłoby się 6,7 mln próbek spermy, komórek jajowych, zarodników i nasion.

Tajwańczykom grozi brak wody? Największa susza od 56 lat

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen wezwała mieszkańców wyspy do oszczędzania wody i przygotowania się na jej deficyty w związku z najpoważniejszą od 56 lat suszą jakiej doświadcza Tajwan.

Zbiorniki na wodę bez pozwolenia na budowę - jest projekt nowego prawa wodnego

Podczas środowej konferencji Lewica przedstawiła małą nowelizację prawa wodnego. Regulacje mają ułatwić przeciwdziałanie suszy i powodziom.

Kosiniak-Kamysz ostrzega przed kolejną klęską: Suszą

Dziś mamy do czynienia z jedną klęską żywiołową, epidemią - mimo że stan klęski żywiołowej nie został formalnie wprowadzony. Za chwilę możemy mieć drugą klęskę żywiołową jaką jest susza - mówią o tym eksperci, mówimy my - mówił w Sejmie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Artur Bartkiewicz: Wirus a zmiany klimatu: Zapalenie płuc groźniejsze niż kataklizm?

Epidemia koronawirusa w Chinach, którego śmiertelność nie jest jak dotąd wyższa niż śmiertelność zwykłego wirusa grypy i którym w liczącym ok. 1,5 mld mieszkańców kraju zaraziło się jak dotąd ok. 6 tysięcy osób wywołuje gwałtowne reakcje władz, które spotykają się ze zrozumieniem światowej opinii publicznej. W tym samym czasie nad zmianami klimatycznymi, które zagrażają setkom milionów ludzi, wielu przechodzi do porządku dziennego.

Australijscy naukowcy: Dziobakom grozi wyginięcie

Występujące w Australii dziobaki są poważnie zagrożone wyginięciem - wynika z najnowszych ustaleń badaczy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.

Wpadka premiera Australii: Nikt nie zginął. A tak, zginęły dwie osoby

Premier Scott Morrison zaliczył wpadkę podczas wizyty na Wyspie Kangura, trzeciej pod względem wielkości wyspie Australii. W środę odwiedzając mieszkańców doświadczonej pożarami wyspy Morrison powiedział, że "na szczęście nikt nie zginął w wyniku pożarów", by po chwili usłyszeć, iż dwie osoby zginęły w płomieniach - informują australijskie media.

Indie: Dzieci po szkole jadą pociągiem 14 km po wodę

9-letni Sakshi Garud i jego sąsiad, 10-letni Siddharth Dhage są wśród dzieci z wioski Mukundwadi w stanie Maharasztra, które codziennie po szkole jadą pociągiem 14 km, by przywieźć do swoich domów wodę - pisze Reuters w reportażu z Indii.

80 procentom lasów grozi pożar

Lasy państwowe dobrze chronione przed pożarami. Gorzej sytuacja wygląda w prywatnych.

Susza już niemal w całej Polsce

W 14 województwach panuje susza rolnicza. Najgorzej jest na Pojezierzu Lubuskim. Wysycha Pojezierze Wielkopolskie. Problemy są też na Śląsku, Podlasiu i Mazowszu.

Indie: Bijatyka o wodę w czasie upałów. Jedna ofiara

33-letni mężczyzna zginął w południowych Indiach w wyniku bójki o wodę - poinformowała w piątek tamtejsza policja. Kraj dotknęła fala ekstremalnych upałów i burz, które spowodowały śmierć już 24 osób.

Korea Płn.: Największa susza od 1982 r. 10 mln grozi głód

Władze Korei Północnej alarmują, że kraj ten doświadcza największej suszy od 1982 roku - informuje AP.

Chiny: Setki strażaków walczy z pożarem. Zginęło 27

Od soboty płonie las w południowo-zachodnich Chinach. Z żywiołem walczy ponad 500 strażaków. Zmiana kierunku wiatru spowodowała, że zginęło ponad 20 strażaków. Służby informują o co najmniej 30 ofiarach śmiertelnych.

RPA: Uratowano tysiące piskląt flamingów. Groziła im smierć

W RPA podjęto się desperackiej próby uratowania tysięcy piskląt flamingów, którym groziła śmierć w ich wysuszonym siedlisku.

Australia: Rzeki wyrzucają na brzeg setki tysięcy martwych ryb

Setki tysięcy martwych ryb wyrzuciły na brzeg australijskie rzeki - to trzecia fala masowego wymierania ryb w ostatnich tygodniach. Władze podkreślają, że przyczyną wymierania ryb jest nękająca Australię susza, ale krytycy rządu wskazują na złe zarządzanie zasobami wodnymi kraju.