Partnerzy

Kraj w Europie wprowadza polowania na gołębie. Ornitolodzy biją na alarm

Grecki rząd zezwolił na polowania na turkawki – gatunek gołębiowatych sklasyfikowany od 2019 roku jako zagrożony przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Sprawą oburzeni są ornitolodzy, którzy zaznaczają, że liczebność populacji tych zwierząt stale spada.

Popularna roślina na liście gatunków inwazyjnych. Za jej posiadanie grozi kara

Do grona inwazyjnych gatunków obcych Unii Europejskiej dołączyły kolejne rośliny i zwierzęta. Wśród nich znalazła się między innymi popularna – i nierzadko hodowana w oczkach wodnych – pistia rozetkowa. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, że łamanie przepisów dotyczących gatunków inwazyjnych grozić może karą aresztu, pozbawienia wolności do pięciu lat, a także karą sięgającą do miliona złotych.

TSUE bierze wilki w obronę. Polowanie niezgodne z prawem

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że zezwolenie na polowanie na wilki w Austrii jest niezgodne z prawem, przychylając się do opinii obrońców zwierząt. Odstępstwo byłoby możliwe, gdyby populacja tych zwierząt była bardziej liczna.

Wysoki poziom włókna szklanego w owocach morza. Szczególnie narażone dwa gatunki

Przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetów w Brighton i Portsmouth badanie, które opublikowane zostało na łamach czasopisma naukowego „Journal of Hazardous Materials”, ujawnia, że w ostrygach i małżach znaleziono niepokojąco wysokie poziomy włókna szklanego. „To stanowi zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale i dla zdrowia człowieka" – grzmią eksperci.

W Polsce pojawił się „ptak-widmo”. Niezwykle rzadkie zjawisko na Wybrzeżu

W Polsce widziany był fulmar północny – zwierzę nazywane przez ornitologów ptakiem-widmo. To pierwszy raz, kiedy w naszym kraju zauważono żywego przedstawiciela tego gatunku – dotychczas odnajdywano jedynie ich szczątki.

Wojna na Ukrainie uderza w orliki. Ptaki zmieniają trasy, by uniknąć ostrzału

Od kiedy rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę, orliki grubodziobe zmuszone są do zbaczania ze swoich tras migracyjnych – wskazuje nowe badanie omówione w brytyjskim dzienniku "The Guardian". Jeden z ptaków przelecieć miał ponad 400 kilometrów więcej, niż zwykle. „Może to mieć bardzo negatywny wpływ na lęgi orlików i opóźnić ich rozmnażanie” – zauważają eksperci.

„Czarna pszczoła" wróciła do Polski, choć uznawano ją za wymarłą. Jak jej pomóc?

Zadrzechnia fioletowa – największa pszczoła spotykana w Polsce, nazywana także „czarną pszczołą" – w 2002 roku została uznana za gatunek wymarły. Okazało się jednak, że wróciła ona do Polski. Przypominamy, co możemy zrobić, by pomóc tym pożytecznym owadom.

„Król wód” znika z polskich rzek i jezior. Dlaczego szczupaków jest coraz mniej?

Polskie akweny stają coraz cieplejsze. Ze względu na to, niektóre gatunki ryb występujące w naszym kraju, mają coraz większe trudności z przetrwaniem. Jednym z nich jest między innymi szczupak – królewska ryba, będąca celem niemal każdego wędkarza. Złowienie szczupaka niebawem może stać się problematyczne – dane wskazują bowiem, że ryby te znikają z polskich akwenów.

Tysiące ptaków do odstrzału. W taki sposób władze chcą ocalić zagrożony gatunek

Ze względu na rywalizację ze strony większych i bardziej agresywnych ptaków, gwałtownie zmniejsza się populacja jednego z mniejszych gatunków sów. Amerykańska agencja zajmująca się ochroną środowiska znalazła na to sposób – zaproponowała, by odstrzelić tysiące ptaków, które zagrażają innym. Pomysł budzi kontrowersje.

Bocianie gniazdo usunięto ze słupa energetycznego. PGE wyjaśnia sprawę

W miejscowości Sieniawa w województwie podkarpackim pracownicy pogotowia energetycznego – mimo okresu ochronnego – usunęli ze słupa bocianie gniazdo. Jak twierdzi PGE, nie było ono odpowiednio zabezpieczone, w związku z czym mogło stwarzać zagrożenie.

Kiedyś były wszędzie, dziś grozi im wyginięcie. Polska wydała wojnę tym ptakom

Według danych Monitoringu Ptaków Polski, liczebność gawronów w ciągu ostatnich 15 lat spadła w Polsce o 57 procent. Ten gatunek został uznany za narażony na wyginięcie. Dlaczego ptaki, dotąd często spotykane, znikają z polskich miast?

W Kampinoskim Parku Narodowym odkryto nowe gatunki nietoperzy

Nietoperze w Kampinoskim Parku Narodowym, mimo zagrożeń, z którymi się mierzą, radzą sobie całkiem dobrze. Dowodem na to są badania, które wykazały, że na terenie parku bytuje aż 19 gatunków tych zwierząt. Trzy z nich wcześniej nie były notowane w tym regionie.

Wilczaki opanowały Europę. Czy „wilki hybrydowe” staną się zagrożeniem?

W Europie odnotuje się gwałtowny wzrost populacji wilczaków – hybrydy psa i wilka. Wilczaków przybywa, co niepokoi część naukowców. Eksperci są zdania, że zwierzęta te mogą być nieprzewidywalne i niebezpieczne, a do tego wyprzeć wilka szarego.

Na Warmii zabito łosia. W polowaniu brał udział kandydat na prezydenta Olsztyna

W Polsce polowanie na łosie jest zabronione, mimo to w województwie warmińsko-mazurskim myśliwi zastrzelili zwierzę tego gatunku. W polowaniu brać udział miał między innymi Marcin Możdżonek – były reprezentant Polski w siatkówce, który obecnie ubiega się o stanowisko prezydenta Olsztyna. Jak zapewnia, „polowanie zostało zorganizowane zgodnie ze sztuką i literą prawa”.

Do Polski wróciła Skierka. Słynny bocian czarny przyleciał z zimowania w Grecji

Po pokonaniu około 1400 kilometrów, z Grecji wróciła do Polski Skierka – znana w naszym kraju samica bociana czarnego. Dzięki kamerom, Skierkę w rejonie Bolewic w Wielkopolsce zaobserwowali leśnicy.

Człowiek odpowiada za wyginięcie 1400 gatunków ptaków. „Zniknęły bez śladu”

Naukowcy ustalili, że człowiek jest odpowiedzialny za wyginięcie 1430 gatunków ptaków, większość wyginęła w ciągu ostatnich kilkunastu tysięcy lat. Wiele z nich zniknęło zanim powstały źródła pisane, więc nie pozostał po nich żaden ślad.

Niedźwiedzie polarne zagrożone śmiercią głodową. „Jadły nawet kości i poroża”

Naukowcy szacują, że w każdej kolejnej dekadzie będzie ubywać od 5 do 10 dni bez lodu morskiego rocznie. Obecnie niedźwiedzie polarne spędzają na lądzie ok. 130 dni w roku, co znacząco utrudnia im zdobywanie pożywienia. Przyszłość na lądzie to dla nich perspektywa przymierania głodem.

Zmiany klimatu doprowadzą do konfliktu słoni z ludźmi? „Problem się pogłębia”

Naukowcy doszli do wniosku, że ocieplający się klimat jeszcze bardziej zaostrzy problem dzielenia terytorium przez ludzi oraz słonie.