Dziesiątki martwych fok nad Bałtykiem. Co się stało zwierzętom?
Na wyspie Rugia znaleziono kilkadziesiąt martwych fok szarych. W związku ze sprawą śledztwo wszczęła niemiecka prokuratura, biolodzy prowadzą zaś badania, które mają ustalić przyczynę tego niepokojącego zjawiska. Aktywiści klimatyczni są zdania, że odpowiedzialne za to są działania człowieka.
Popularna roślina na liście gatunków inwazyjnych. Za jej posiadanie grozi kara
Do grona inwazyjnych gatunków obcych Unii Europejskiej dołączyły kolejne rośliny i zwierzęta. Wśród nich znalazła się między innymi popularna – i nierzadko hodowana w oczkach wodnych – pistia rozetkowa. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, że łamanie przepisów dotyczących gatunków inwazyjnych grozić może karą aresztu, pozbawienia wolności do pięciu lat, a także karą sięgającą do miliona złotych.
TSUE bierze wilki w obronę. Polowanie niezgodne z prawem
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że zezwolenie na polowanie na wilki w Austrii jest niezgodne z prawem, przychylając się do opinii obrońców zwierząt. Odstępstwo byłoby możliwe, gdyby populacja tych zwierząt była bardziej liczna.
Wysoki poziom włókna szklanego w owocach morza. Szczególnie narażone dwa gatunki
Przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetów w Brighton i Portsmouth badanie, które opublikowane zostało na łamach czasopisma naukowego „Journal of Hazardous Materials”, ujawnia, że w ostrygach i małżach znaleziono niepokojąco wysokie poziomy włókna szklanego. „To stanowi zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale i dla zdrowia człowieka" – grzmią eksperci.
Wojna na Ukrainie uderza w orliki. Ptaki zmieniają trasy, by uniknąć ostrzału
Od kiedy rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę, orliki grubodziobe zmuszone są do zbaczania ze swoich tras migracyjnych – wskazuje nowe badanie omówione w brytyjskim dzienniku "The Guardian". Jeden z ptaków przelecieć miał ponad 400 kilometrów więcej, niż zwykle. „Może to mieć bardzo negatywny wpływ na lęgi orlików i opóźnić ich rozmnażanie” – zauważają eksperci.
„Król wód” znika z polskich rzek i jezior. Dlaczego szczupaków jest coraz mniej?
Polskie akweny stają coraz cieplejsze. Ze względu na to, niektóre gatunki ryb występujące w naszym kraju, mają coraz większe trudności z przetrwaniem. Jednym z nich jest między innymi szczupak – królewska ryba, będąca celem niemal każdego wędkarza. Złowienie szczupaka niebawem może stać się problematyczne – dane wskazują bowiem, że ryby te znikają z polskich akwenów.
Tysiące ptaków do odstrzału. W taki sposób władze chcą ocalić zagrożony gatunek
Ze względu na rywalizację ze strony większych i bardziej agresywnych ptaków, gwałtownie zmniejsza się populacja jednego z mniejszych gatunków sów. Amerykańska agencja zajmująca się ochroną środowiska znalazła na to sposób – zaproponowała, by odstrzelić tysiące ptaków, które zagrażają innym. Pomysł budzi kontrowersje.