Partnerzy

Manaty z Florydy wymierają w zastraszającym tempie. Powodem zanieczyszczenie wód

Zdaniem amerykańskich urzędników zajmujących się dziką fauną i florą, jedynie w minionym roku na Florydzie umarło ponad tysiąc manatów. "To dramatyczne statystyki" – wskazują eksperci.

Pasożyty wymierają przez zmiany klimatu. To zła wiadomość

Naukowcy podkreślają, że pasożyty stanowią istotny element ekosystemów, pomagając w zachowaniu równowagi ekologicznej.

Żubry przegrały. Będzie farma fotowoltaiczna na Polanie Białowieskiej

Wójt Gminy Białowieża wydał zgodę na budowę farmy fotowoltaicznej na Polanie Białowieskiej.

Do końca stulecia z Antarktydy może zniknąć 65 proc. zwierząt i roślin

Z badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców wynika, że 65 procent wszystkich gatunków roślin i zwierząt na Antarktydzie może zniknąć do końca tego stulecia. „Jeśli nie będziemy działać teraz, to skutki będą o wiele gorsze” – alarmują eksperci.

Do końca wieku może wyginąć jedna dziesiąta gatunków zwierząt i roślin

Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Science Advances”, więcej niż jeden na dziesięć gatunków zwierząt i roślin, może wyginąć do końca tego wieku. "Trzeba powstrzymać ten tragiczny trend" – ostrzegają eksperci.

W krainie żubra chcą postawić farmę fotowoltaiczną. Kolejna próba inwestora

Projekt farmy fotowoltaicznej o mocy do 1 MW na centralnej części Polany Białowieskiej czeka na decyzję wójta Gminy Białowieża.

Dramatyczna susza wyniszcza Afrykę. Padają najbardziej zagrożone gatunki

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Turystyki, Przyrody i Dziedzictwa Kenii, ponad tysiąc zwierząt należących do najbardziej zagrożonych gatunków, zginęło w tym roku w kraju z powodu suszy, z którą mierzy się wschodnia część Afryki.

Na Alasce zniknęło miliard krabów. Po raz pierwszy w historii odwołano połowy

Departament, który zajmuje się dzikimi zwierzętami na Alasce, po raz pierwszy w historii stanu odwołał coroczne połowy krabów śnieżnych. Powodem decyzji jest drastyczny spadek liczebności skorupiaków w Morzu Beringa. Naukowcy wskazują, że mogły doprowadzić do tego zmiany klimatu.

W 50 lat straciliśmy niemal 70 proc. populacji dzikich zwierząt

Autorzy raportu Living Planet Report, który przygotowała fundacja WWF, ostrzegają, że pozostało nam jedynie 31 proc. ”żyjącej planety”. Od 1970 roku straciliśmy prawie 70 proc. populacji dzikich zwierząt. Ogromna skala spadku bioróżnorodności może mieć negatywny wpływ na dobrobyt ludzi – podkreślają eksperci.

69 proc. dzikiej przyrody zniknęło w ciągu ostatnich 50 lat

W raporcie wykorzystano dane londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego, dotyczące niemal 32 000 populacji dzikich zwierząt z 5230 gatunków na całym świecie.

Sępy mają bardzo korzystny wpływ na klimat

Według nowego badania, słynni padlinożercy mają bardzo korzystny wpływ na klimat i pomagają w redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Szwajcaria zagłosuje w sprawie zakazu hodowli przemysłowej

Inicjatorami propozycji legislacyjnej są organizacje prozwierzęce, wzywające do wprowadzenia zakazu intensywnej hodowli do szwajcarskiej konstytucji oraz ochrony godności zwierząt gospodarskich.

Zwierzęta, które nie przejmują się zmianami klimatu

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Danii ustalili, jakie cechy zwierząt umożliwią im przetrwanie w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Zimbabwe przesiedla tysiące dzikich zwierząt. Zagraża im kryzys klimatyczny

Tak intensywne przemieszczanie dzikich zwierząt na terenie kraju ma miejsce po raz pierwszy od 60 lat.

Ssak morski uznany za gatunek wymarły w Chinach. „Katastrofalna strata”

Naukowcy zajmujący się ochroną przyrody znaleźli „mocne dowody” na to, że diugoń, łagodny ssak morski, który od setek lat zamieszkiwał wody południowych Chin, wymarł w tym kraju.

Rekiny wyewoluowały i spacerują po lądzie. To reakcja na zmiany klimatu

Rekiny epoletowe, które starają się przystosować do warunków niskiego natlenienia wody na Wielkiej Rafie Koralowej, wyewoluowały i są w stanie wyjść na ląd. Jak podkreślają naukowcy z uniwersytetu na Florydzie, mogą one spędzić na nim nawet do dwóch godzin.

Straszny odór. Rozkładające się ryby z Odry leżą pod domami

Odra, która jest trupem musi powrócić do życia, o ile jest to w ogóle możliwe, bo mówimy tu o katastrofie całego ekosystemu wokół rzeki - mówi Magda Bobryk z Koalicji "Czas na Odrę!"

Sikorka modra blaknie przez zmianę klimatu

Intensywne upierzenie ptaków odgrywa ważną rolę w procesie zalotów godowych. Zdaniem naukowców, zmiana ubarwienia może doprowadzić do spadku ich populacji.