Szwajcaria zagłosuje w sprawie zakazu hodowli przemysłowej

Inicjatorami propozycji legislacyjnej są organizacje prozwierzęce, wzywające do wprowadzenia zakazu intensywnej hodowli do szwajcarskiej konstytucji oraz ochrony godności zwierząt gospodarskich.

Zwierzęta, które nie przejmują się zmianami klimatu

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Danii ustalili, jakie cechy zwierząt umożliwią im przetrwanie w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Zimbabwe przesiedla tysiące dzikich zwierząt. Zagraża im kryzys klimatyczny

Tak intensywne przemieszczanie dzikich zwierząt na terenie kraju ma miejsce po raz pierwszy od 60 lat.

Ssak morski uznany za gatunek wymarły w Chinach. „Katastrofalna strata”

Naukowcy zajmujący się ochroną przyrody znaleźli „mocne dowody” na to, że diugoń, łagodny ssak morski, który od setek lat zamieszkiwał wody południowych Chin, wymarł w tym kraju.

Rekiny wyewoluowały i spacerują po lądzie. To reakcja na zmiany klimatu

Rekiny epoletowe, które starają się przystosować do warunków niskiego natlenienia wody na Wielkiej Rafie Koralowej, wyewoluowały i są w stanie wyjść na ląd. Jak podkreślają naukowcy z uniwersytetu na Florydzie, mogą one spędzić na nim nawet do dwóch godzin.

Straszny odór. Rozkładające się ryby z Odry leżą pod domami

Odra, która jest trupem musi powrócić do życia, o ile jest to w ogóle możliwe, bo mówimy tu o katastrofie całego ekosystemu wokół rzeki - mówi Magda Bobryk z Koalicji "Czas na Odrę!"

Sikorka modra blaknie przez zmianę klimatu

Intensywne upierzenie ptaków odgrywa ważną rolę w procesie zalotów godowych. Zdaniem naukowców, zmiana ubarwienia może doprowadzić do spadku ich populacji.

Zabijają 20 razy więcej słoni niż kłusownicy

Jak twierdzi cytowany przez BBC sekretarz gabinetu Kenii ds. dzikiej przyrody i turystyki Najib Balala, konsekwencje kryzysu klimatycznego zabijają 20 razy więcej słoni niż kłusownictwo.

Okrucieństwo wobec świń w polskich hodowlach. Wyniki europejskiego śledztwa

Jak wykazało śledztwo przeprowadzone przez Fundację Compassion in World Farming, warunki panujące na polskich hodowlach przemysłowych są szokujące.

Pierwszy kraj opodatkuje rolników za gazy zwierząt?

Jeśli ustawa wejdzie w życie, od 2025 roku rolnicy w Nowej Zelandii będą płacić za emisje metanu pochodzące z hodowli zwierząt, zamiast korzystać z krajowego systemu handlu uprawnieniami do emisji.

Nienaturalna inwazja natury. Dzikie zwierzęta przeprowadzają się do miast

Rodzina dzików siedząca na przystanku autobusowym w Warszawie, łoś biegający po dachu supermarketu w Łodzi. Dziki i jelenie na obrzeżach Wrocławia, lisy i kuny w Krakowie. Widok dzikich zwierząt w miastach nadal zaskakuje. I to nie tylko w Polsce.

Przejście na chów bezklatkowy. Polskie rolnictwo opiera się zmianom

Jak wynika z raportu „Finansowanie przejścia na chów bezklatkowy w Europie”, polskie rolnictwo opiera się zmianom, choć Unia Europejska dysponuje środkami na ich przeprowadzenie.

Coraz mniej owadów przez zmiany klimatu i rolnictwo

Jak wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma Nature, intensywne rolnictwo i ocieplający się klimat wpływają na zmniejszenie się populacji owadów.

Dieta wegańska jest zdrowsza dla psów niż tradycyjna

Jak wynika z badania opublikowanego na łamach PLOS One, odpowiednio zbilansowana dieta wegańska jest dla psów bardziej korzystna niż obfitująca w mięso.

Dieta wegańska pomaga chronić zagrożone gatunki

Raport niezależnej organizacji Food Foundation wykazał, że rezygnacja z mięsa może zatrzymać wymieranie ponad 500 gatunków zwierząt w Wielkiej Brytanii.

UNEA przyjęła ważną rezolucję dotyczącą dobrostanu zwierząt

Podczas piątej sesji Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEA) przyjęto rezolucję dotyczącą praw zwierząt oraz systemu żywności.

Niedźwiedzie polarne muszą migrować z Alaski do Rosji

Według naukowców, migracje niedźwiedzi polarnych wynikają ze zmian klimatycznych. Topniejący lód morski zmusza je do szukania nowych terenów łowieckich.

216 z 1299 gatunków ptaków w Australii zagrożonych wyginięciem

Jak informują naukowcy, spośród 1299 gatunków australijskich ptaków, 216 jest obecnie zagrożonych. Główną przyczyną jest ocieplający się klimat.