Partnerzy

Świat wkracza w szóste masowe wymieranie?

Badacze grzmią, że przez niszczycielską działalność człowieka świat obecnie znajduje się o krok od kolejnego masowego wymierania. Już niemal połowa gatunków zwierząt jest zagrożona wyginięciem.

Meksyk: Foki łysieją przez zmiany klimatu

Rosnące temperatury sprawiać mogą, że foki w Meksyku częściowo bądź całkowicie tracą futro. To zły znak – utrudnia to zwierzętom polowania oraz utrzymanie ciepła, gdy dłużej znajdują się pod wodą.

Jest gigantyczny i niebezpieczny. Nowy gatunek kleszcza w Niemczech

Instytut Roberta Kocha ostrzega, że w Niemczech pojawił się nowy, szczególnie niebezpieczny gatunek kleszcza. Wzrost temperatur może sprawić, że będzie miał świetne warunki do rozwoju.

Alarmujący spadek populacji ptaków w Europie

Stan ptactwa w Europie jest alarmujący. Zniknęła już jedna czwarta populacji. Badanie grupy naukowców wyjaśnia przyczyny: winę ponosi intensywny rozwój rolnictwa.

Brutalnie zamordowali kilkaset piskląt kormoranów. Grozi im więzienie

Sąd zdecydował, że mężczyźni, którzy podejrzani są o celowe strącenie ponad stu gniazd kormoranów oraz zabicie około trzystu piskląt, zostaną aresztowani na trzy miesiące. Grożą im trzy lata więzienia.

Owce pełnią funkcję ekologicznych kosiarek. "Szkoda marnować czas ludzi"

Kosowska farma fotowoltaiczna wprowadziła dość nietypowe rozwiązanie – na jej terenie pojawiły się owce, których zadaniem jest koszenie trawy. Dzięki temu zakład jest jeszcze bardziej "zielony".

Widziano zwierzę dawno uznane w kraju za wymarłe

W parku narodowym Sena Oura w Czadzie widziano samicę lwa – podaje BBC. Zwierzę to zostało uznane w kraju za wymarłe.

USA: Króliki ciemnieją. Starają się przetrwać w nowych warunkach

Ze względu na warunki spowodowane zmianami klimatu królik białoogoniasty, który występuje w amerykańskim stanie Montana, zmienia na wiosnę ubarwienie na ciemniejsze. W innym przypadku byłby narażony na częstsze i bardziej skuteczne ataki drapieżników.

Pajęczyce zjadające samce po seksie, udają martwe, by samiec z nimi kopulował

Naukowcy odkryli, że samice niektórych pająków z rodziny lejkowcowatych, które po kopulowaniu z partnerem zjadają samca, udają martwe, aby samiec zdecydował się na seks. Wyniki prac naukowców opisano w magazynie "Current Zoology".

Kontrowersyjny pomysł Brytyjczyków. Chcą karmić krowy paszą z "blokerami metanu"

Kontrowersje wśród aktywistów ekologicznych w Wielkiej Brytanii wywołał plan podawania krowom pasz z "blokerami metanu”. To jedno z działań, które Brytyjczycy mogą wprowadzić, by zredukować emisję gazów cieplarnianych.

Na Dolnym Śląsku otruto orły bieliki

W Nadleśnictwie Żmigród, znajdującym się w województwie dolnośląskim w powiecie trzebnickim, znaleziono dwa martwe orły bieliki. Eksperci nie mają wątpliwości, że zwierzęta zostały celowo zatrute przez człowieka.

Przechwycono kontenery z martwymi zwierzętami. "Zagrożenie biologiczne"

Australijskie władze przechwyciły kontenery z towarem, który mógł stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa biologicznego kraju. Znajdowały się w nich między innymi martwe żółwie, żabie udka i surowe mięso. "Skala znaleziska jest szokująca" – podkreślają urzędnicy.

W Bałtyku zauważony został wieloryb. "Skutek zmieniającego się klimatu"

Zaledwie 70 kilometrów na północ od Zatoki Gdańskiej zaobserwowano niecodzienne zajście. W wodach Bałtyku pływał wieloryb – prawdopodobnie grindwal lub humbak. Choć może to zaskakiwać, to obecność tych zwierząt w Bałtyku jest coraz częstszym zjawiskiem. To między innymi skutek zmieniającego się klimatu.

Uroczy, ale może narobić problemów. Szop zagraża polskiej przyrodzie?

Choć urocze szopy pracze mogą wydawać się nieszkodliwymi zwierzętami spotykanymi raczej w ogrodach zoologicznych niż w środowisku naturalnym, to okazuje się, że mogą poważnie zagrażać one polskiej przyrodzie.

Pierwsza komercyjna farma ośmiornic będzie piekłem? Koszmarne warunki i okrutny ubój

BBC dotarła do dokumentów, które przybliżają nieco, jak będą wyglądać warunki i praktyki na pierwszej komercyjnej farmie ośmiornic na świecie. Według stacji, te niezwykle mądre i wrażliwe zwierzęta mają być tam przetrzymywane w koszmarnych warunkach i zabijane w okrutny sposób.

Kupujesz w sieci? Przykładasz rękę do śmierci wielorybów

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańską Narodową Agencję Oceanów i Atmosfery (NOAA), niezwykle wygodne dla nas zakupy w sieci są jednym z czynników odpowiedzialnych za ostatni wzrost liczby zgonów wielorybów na świecie.

Ptaki umierają na poważną chorobę wywołaną tworzywami sztucznymi

Naukowcy z londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej ostrzegają, że odkryli nową, niezwykle niebezpieczną dla ptaków chorobę, którą wywołują tworzywa sztuczne. "Może mieć ona daleko idące i poważne konsekwencje" – zaznaczają eksperci.

Zabicie lwa czy słonia za tysiące euro? To oferują targi łowieckie w Niemczech

Z danych Humane Society International wynika, że w latach 2014-2020 do Niemiec sprowadzono trofea z 5409 zwierząt, które należą do gatunków chronionych międzynarodowym prawem. "To nie do zaakceptowania" – zaznaczają aktywiści.