Partnerzy

Naukowcy: Delfiny mają siódmy zmysł. Wykorzystują pole elektryczne

Z artykułu w czasopiśmie naukowym „Journal of Experimental Biology” omawiającym badania naukowców, wynika, że delfiny butlonose obdarzone są niezwykle rzadką umiejętnością. „Siódmy zmysł” oprócz nich wykorzystują też rekiny i płaszczki.

W Polsce pojawił się największy padlinożerny ptak w Europie. Latał pod Warszawą

Sęp kasztanowaty, największy ptak Europy żywiący się padliną, został zauważony na bagnie Całowanie w pobliżu Otwocka pod Warszawą. To bardzo rzadkie zjawisko – sępy kasztanowate widziano w naszym kraju dotychczas zaledwie 28 razy. W dawnych czasach jego widok nie był jednak wcale taki rzadki na ziemiach polskich.

Atak niedźwiedzia na aktywistę w Bieszczadach. Przyrodnicy zabrali głos

Ukryty w gawrze niedźwiedź zaatakował jednego z dwojga aktywistów prowadzących społeczny monitoring gospodarki leśnej w Bieszczadach. Aktywiści wydali oświadczenie, w którym krytykują działania Lasów Państwowych.

Szokujące okrucieństwo na fermach ryb w Polsce. Śledztwo ekologów

Po raz pierwszy ujawniono okrutne praktyki w hodowlach pstrągów: pakowanie żywych ryb w plastikowe torby, wydłubywanie im oczu lub patroszenie bez odpowiedniego ogłuszenia.

Atlantyckie gatunki ryb uciekają przed ciepłem do wód Arktyki. To zły znak

Badacze ostrzegają, że w związku z tym, iż globalne temperatury mórz i oceanów wzrosły w tym roku do rekordowych poziomów, ryby uciekają z Oceanu Atlantyckiego do wód Arktyki.

Wielka inwestycja w szlak wodny. Te ptaki mogą zniknąć z Polski

Regulacja Wisły i budowa drogi wodnej E40 może doprowadzić do wyginięcia niektórych gatunków ptaków w Polsce - alarmują ekolodzy.

Chcą zmian w produkcji żywności. Zakończyć cierpienie zwierząt

Aktywiści wzywają wszystkie komitety wyborcze do wprowadzenia moratorium na budowę nowych ferm przemysłowych, wsparcia ekologicznej produkcji rolnej, w tym wprowadzenia zielonych zamówień publicznych i systemowej ochrony wody w rolnictwie.

Ekolodzy przeciw zabijaniu wilków w Europie

Ponad 100 organizacji i ruchów społecznych z Polski domaga się utrzymania obecnej ochrony prawnej wilka w Europie. 21 września br. przyrodnicy i aktywiści złożyli na ręce przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce stanowisko, w którym sprzeciwiają się planom strzelania do wilka w Unii Europejskiej.

Jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków jest już w Europie. „Tworzy superkolonie”

Z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym "Current Biology” wynika, że do Europy dotarły mrówki ogniste. W pobliżu Syrakuz na Sycylii odnaleziono aż 88 gniazd tych owadów. Eksperci są zaniepokojeni – jest to bowiem jeden z najbardziej inwazyjnych i niszczycielskich gatunków na świecie.

Bobry szkodzą klimatowi? Mają powodować większe emisje metanu

Globalne ocieplenie sprawia, że bobry przemieszczają się coraz dalej na północ. Okazuje się, że budowane przez nie tamy mogą stanowić problem dla środowiska – prowadzą bowiem do zwiększenia emisji metanu.

Niemcy i UE dyskutują o redukcji populacji wilków

Najpierw zagrożony wyginięciem, następnie objęty ścisłą ochroną, teraz uważany za zagrożenie. W Niemczech i UE coraz częściej mówi się o konieczności zmniejszenia populacji wilków.

Niezwykle rzadki ptak poleciał z Polski do Francji. Zabili go myśliwi

We Francji zastrzelono samicę ostrygojada – niezwykle rzadkiego gatunku ptaka. W Polsce gniazduje łącznie jedynie 40 par tych zwierząt.

Na Antarktydzie zginęło niemal 10 tysięcy piskląt pingwinów

Pod koniec minionego roku u wybrzeży Antarktydy zginąć miało niemal dziesięć tysięcy piskląt pingwinów cesarskich. Lód się roztopił i załamał pod zwierzętami – podaje stacja BBC.

Ptasia grypa rozprzestrzenia się na fermach norek

Fiński Urząd ds. Żywności nakazał ubój co najmniej 50 000 zwierząt żyjących na fermach, na których odnotowano przypadki zarażenia ptasią grypą.

Dzikie pszczoły są coraz mniejsze. Powodem globalne ocieplenie

Przez ostatnie trzy dekady dzikie pszczoły, które żyją w Hiszpanii, znacznie się zmniejszyły. Eksperci są zdania, że straciły na wadze najprawdopodobniej z powodu globalnego ocieplenia – wskazują badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „Ecology”.

Ptaków jest coraz mniej. Przez zmiany klimatu nie mogą odchować młodych

Z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences” wynika, że w związku z wciąż rosnącymi temperaturami, które spowodowane są globalnym ociepleniem, ptakom dużo trudniej jest się rozmnażać. Zwierzęta nie potrafią bowiem rozpoznać, kiedy przychodzi wiosna.

Nowa Zelandia chce wybić wszystkie szczury

Władze Nowej Zelandii, chcąc chronić rodzime i unikalne w skali globu gatunki ptaków, planują występić wszystkie szczury w kraju. Szacuje się, że w wyniku ataków gryzoni rocznie ginie około 26 mln osobników – podaje BBC.

W upalne dni psy są bardziej agresywne. Ryzyko ugryzienia wzrasta

Nie od dziś wiadomo, że w upalne dni psy są zmęczone bardziej niż w te chłodniejsze – niechętnie do zabawy i interakcji. Z najnowszych badań wynika jednak, że lejący się z nieba żar może powodować u nich także inne zachowania, w tym agresję.