Partnerzy

„Król chipów": Sztuczna inteligencja przewyższy człowieka za 5 lat

Dyrektor generalny Nvidii Jensen Huang twierdzi, że sztuczna inteligencja ogólna (AGI) może myśleć jak ludzie i z powodzeniem przechodzić wszystkie testy im dedykowane w ciągu pięciu lat.

Konferencja „SILab'24”: Jak zatrzymać tworzywa sztuczne z dala od środowiska?

Dwie trzecie plastiku wyprodukowanego do dzisiaj od lat 50. ubiegłego wieku, zniknęło z obiegu stając się odpadem. Z tej masy, aż ponad trzy czwarte trafiło na składowiska lub do środowiska. Zatrzymanie tworzyw sztucznych z dala od środowiska naturalnego jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań ekologicznych.

Konferencja SILab’24 w Warszawie. Jaka przyszłość czeka tworzywa sztuczne?

6 lutego 2024 roku w Warszawie odbędzie się konferencja Sustainable Industry Lab'24. Jej uczestnicy będą dyskutować na tematy, które obejmuje powstający właśnie Traktat ONZ dotyczący plastiku (UN Plastics Treaty). W wydarzeniu weźmie udział wiceminister Klimatu i Środowiska, Anita Sowińska.

„Łzy syreny” na plażach w Hiszpanii. Katastrofa ekologiczna po wypadku na morzu

Na północy Hiszpanii ogłoszono alerty ekologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Powód? Miliony plastikowych drobinek, nazywanych „łzami syreny”, które odkryto na plażach w tym kraju.

Ile nanoplastiku jest w wodzie butelkowanej? Zaskakujące wyniki nowego badania

Najnowsze badania wykazały, że w wodzie butelkowanej znajdować się może znacznie więcej mikroplastiku i nanoplastiku niż dotychczas sądzono – informują naukowcy. To szkodliwe cząsteczki na tyle małe, że część z nich może przedostać się do ludzkiego organizmu i w nim pozostać.

Mikroplastik wpływa na pogodę? Tak twierdzą naukowcy

Przeprowadzone przez chińskich naukowców badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie „Environmental Science & Technology Letters”, wskazują, że drobiny mikroplastiku, które znaleźć można w chmurach, mogą wpływać na pogodę.

Japończycy stworzyli plastik, którym mogą żywić się ryby. Przełom w ekologii

Tworzywo sztuczne, które ma pamięć kształtu, a na dodatek rozkłada się w wodzie morskiej na składniki, którymi mogą się żywić organizmy żyjące w morzach i oceanach. Japoński wynalazek może okazać się przełomowy.

Papierowe kubki również szkodzą środowisku

Najnowsze badanie wykazało, że papierowe zamienniki plastikowych naczyń tylko pozornie mają lepszy wpływ na środowisko.

Nowa Zelandia. Ze sklepów znikną cienkie foliówki na owoce i warzywa

Władze Nowej Zelandii rozszerzyły ograniczenia związane z używaniem jednorazowego plastiku. Do obostrzeń dotyczących tworzyw sztucznych doszły nowe, obejmujące cienkie torebki, w których waży się owoce i warzywa.

Zużycie tworzyw sztucznych może się podwoić do 2050 roku

Naukowcy są zdania, do 2050 roku w krajach G20 podwoić się może zużycie tworzyw sztucznych. 451 milionów ton – tyle mamy go zużywać rocznie.

Żappsy za plastikowe butelki. Żabka testuje nowy system w Bydgoszczy

Za oddanie jednorazowych opakowań po napojach dostaniemy punkty lojalnościowe, za które można zrobić zakupy w Żabce.

Początek końca problemu z plastikiem. Rusza ważna inicjatywa ONZ

Program ONZ ds. Środowiska rozpoczyna inicjatywę #EndPlasticPollution. Ma być to początek końca problemu zanieczyszczeń tworzywami sztucznym.

Anglia walczy z plastikiem. Koniec z jednorazowymi sztućcami i talerzami

Brytyjski rząd potwierdził, że na terenie Anglii zakazane zostaną wszystkie przedmioty jednorazowego użytku, takie jak plastikowe sztućce, talerze czy tacki – informuje „The Guardian”. Dotychczas ograniczenia dotyczyły jedynie wybranych produktów.

Koniec z plastikiem jednorazowego użytku we francuskich restauracjach

Obowiązujący we Francji od początku roku zakaz obejmuje również słynące z jednorazowych opakowań i sztućców sieci takie, jak McDonald’s, Burgery King, Subway oraz Starbucks.

ONZ pracuje nad „traktatem plastikowym”. Będzie przełomowy?

Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła serię spotkań negocjacyjnych, których celem jest wprowadzenie nowego traktu, mającego rozwiązać problem zanieczyszczenia planety tworzywami sztucznymi. Dokument ma szansę być w przyszłości porównywany do Porozumienia Paryskiego – twierdzą eksperci.

Walia może niebawem zakazać jednorazowych produktów z plastiku

Walijski rząd wraca do ustawy zakazującej sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, której celem jest ograniczenie odpadów z plastiku w lokalnym środowisku. Choć pracowano nad takimi rozwiązaniami od 2020 roku, ze względu na komplikacje prawne związane m.in. z Brexitem, wciąż nie udało się zmienić prawa w tym zakresie.

Badacze pracują nad przyjaznymi dla środowiska tworzywami. "Nowatorska metoda"

Japońscy badacze opracowali nowatorską metodę produkcji polimerów, dzięki której będą mogły powstawać przezroczyste, żaroodporne i przyjazne dla środowiska tworzywa sztuczne - podaje Instytut Rozwoju Myśli Ekologicznej.

Biznes nie chce odejść od plastiku. Wyniki śledztwa DW

Choć przedsiębiorstwa w swoich strategiach zrównoważonego rozwoju ochoczo deklarują jak naszybsze zastąpienie plastiku zrównoważonymi materiałami, w praktyce kurczowo się go trzymają i mocno opierają się zmianom.