Władze pozywają giganta paliwowego. „Powielanie mitów na temat recyklingu”

Władze stanu Kalifornia pozwały koncern ExxonMobil. Chodzi między innymi o kampanie promujące zalety recyklingu, które wprowadzały konsumentów w błąd – twierdzą autorzy pozwu.

Publikacja: 26.09.2024 04:54

Należąca do ExxonMobil stacja benzynowa w USA.

Należąca do ExxonMobil stacja benzynowa w USA.

Foto: Luke Sharrett: Bloomberg Finance LP

Rob Bonta, prokurator generalny stanu Kalifornia, wziął sobie na cel koncern ExxonMobil – jedną z największych na świecie spółek paliwowych. W złożonym przeciwko gigantowi pozwie firma oskarżana jest między innymi o to, że przez dziesięciolecia oszukiwała opinię publiczną.

W jaki sposób? Przyczyniała się do katastrof klimatycznych, a jednocześnie prowadziła kampanie marketingowe sugerujące, iż plastikowe odpady zostaną poddane recyklingowi, co rozwiąże problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. 

Czytaj więcej

Producenci plastiku kłamią w sprawie zalet recyklingu? Oskarżenia w raporcie

Kalifornia pozywa ExxonMobil. „Kłamią w sprawie recyklingu”

Jak informuje CNN, prokurator generalny Kalifornii Rob Bonta w Sądzie Najwyższym hrabstwa San Francisco złożył pozew przeciwko spółce paliwowej ExxonMobil. W dokumencie podkreślono, że firma „przez lata prowadziła kampanię oszustw”, w ramach której „wprowadzała opinię publiczną w błąd” w sprawie zalet związanych z recyklingiem plastiku.

W pozwie ExxonMobil oskarżane jest między innymi o stosowanie kłamliwego marketingu i wykorzystywanie wprowadzających w błąd publicznych oświadczeń. Gigant przez lata twierdził bowiem w swoich komunikatach, że recykling jest skutecznym sposobem radzenia sobie z zanieczyszczeniem plastikiem. 

Stan Kalifornia w swoim pozwie podkreśla, że firma „wciąż utrwala mit recyklingu”. Dodaje także, że złożenie pozwu ma na celu zmuszenie ExxonMobil „do zakończenia oszukańczych praktyk, które zagrażają zarówno środowisku, jak i opinii publicznej”. 

Amerykańskie media zauważają, że sednem pozwu jest zarzut mówiący o tym, iż przekazy ExxonMobil sprawiają, że konsumenci kupują i zużywają więcej produktów stworzonych z plastiku jednorazowego użytku. Zdaniem stanu Kalifornia, gdyby nie „kłamliwe kampanie” giganta, sytuacja mogłaby wyglądać inaczej.

„ExxonMobil fałszywie promował tworzywa sztuczne jako nadające się do recyklingu, podczas gdy w rzeczywistości zdecydowana większość produktów z tworzyw sztucznych nie jest i prawdopodobnie nie może być poddana recyklingowi” – czytamy w oświadczeniu. 

Rob Bonta wniósł także o to, by firma ExxonMobil odpowiedziała finansowo za szkody, które wyrządziła środowisku. „Plastik jest wszędzie – od najgłębszych części naszych oceanów, przez najwyższe szczyty na Ziemi. Jest nawet w naszych ciałach, powodując nieodwracalne szkody w znany i nieznany nam sposób. To niebezpieczne dla środowiska, a potencjalnie także dla naszego zdrowia” — zaznacza prokurator generalny stanu Kalifornia.

„Przez dziesięciolecia ExxonMobil oszukiwał opinię publiczną, starając się przekonać nas, że recykling plastiku może rozwiązać kryzys odpadów plastikowych i zanieczyszczenia, mimo że firma dobrze wiedziała, że nie jest to możliwe. ExxonMobil kłamał, by zwiększyć swoje rekordowe zyski kosztem naszej planety i potencjalnie narażając nasze zdrowie” — dodaje. 

Co na to ExxonMobil? Gigant w odpowiedzi na pozew stwierdził, że stan Kalifornia ma „nieskuteczny system recyklingu, o czym urzędnicy wiedzą od dziesięcioleci”. „Nie podjęli działań, a teraz chcą zrzucić winę na innych. Zamiast pozywać nas, mogliby z nami współpracować, by rozwiązać problem i zapobiec składowaniu plastiku na wysypiskach” – czytamy w oświadczeniu. 

Producenci plastiku kłamią w sprawie zalet recyklingu?

Z raportu opublikowanego w styczniu tego roku przez organizację Center for Climate Integrity wynika, że firmy produkujące tworzywa sztuczne promują recykling, choć od lat zdają sobie sprawę, że nie jest to rozwiązanie, które może rozwiązać problem odpadów. Jak zaznaczono w dokumencie, nie przeszkadza im to jednak w promowaniu tego rozwiązania. Zdaniem ekspertów, branża mogła mieć tę wiedzę nawet od trzech dekad. „Firmy kłamały” – twierdzi Richard Wiles z Center for Climate Integrity (CCI), które opublikowało raport. „Czas pociągnąć ich do odpowiedzialności za szkody, które wyrządzili” – mówił w rozmowie z „Guardianem”.

CCI zaznacza w swoim raporcie, że w ciągu kolejnych dziesięcioleci branża informowała opinię publiczną, że tworzywa sztuczne można łatwo wyrzucić na wysypiska śmieci lub spalić w spalarniach. Jednak w latach 80., gdy gminy zaczęły rozważać wprowadzenie zakazów dotyczących plastikowych torebek i innych produktów z tworzyw sztucznych, branża zaczęła promować nowe rozwiązanie – recykling.

Z raportu wynika również, że branża od dawna wiedziała, że recykling tworzyw sztucznych nie jest ani opłacalny ekonomicznie, ani korzystny dla społeczeństwa. W wewnętrznym raporcie stowarzyszenia branżowego Vinyl Institute z 1986 roku, do którego dotarło CCI, odnotowano, że „recyklingu nie można uważać za trwałe rozwiązanie dotyczące odpadów z tworzyw sztucznych, gdyż jedynie wydłuża czas utylizacji przedmiotu”. W 1989 roku założyciel i dyrektor Vinyl Institute powiedział zaś uczestnikom konferencji branżowej, że „recykling nie może trwać w nieskończoność i nie rozwiązuje problemu odpadów stałych”.

Czytaj więcej

Bioplastik, który rozkłada się w 40 godzin. Przełom w recyklingu

Recykling: rozwiązanie problemu odpadów?

Recykling plastiku to proces, w którym zużyty plastik jest zbierany, a następnie przetwarzany w celu stworzenia nowych produktów i materiałów. Umożliwia mu to drugie życie – w przeciwieństwie do tradycyjnego modelu, w którym jest on po prostu wyrzucany na wysypiska śmieci. To jednak – mimo niewątpliwych korzyści – proces pełen wyzwań. Jednym z nich jest między innymi zanieczyszczenie odpadów – resztki jedzenia, papieru czy innych materiałów utrudniają prawidłowy proces recyklingu, co często prowadzi do trudności w przetwarzaniu, czy też całkowitego odrzucenia takich odpadów z procesu. To z kolei powoduje zwiększenie ilości odpadów trafiających na składowiska.

Co istotne, nie wszystkie rodzaje plastiku nadają się do recyklingu. Niektóre z nich mogą być wręcz szkodliwe dla środowiska, jeśli nie zostaną odpowiednio przetworzone. Źle segregowane odpady plastikowe mogą prowadzić także do poważnych problemów środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie gleby czy wód.

Co więcej, plastik wymaga również bardzo starannego sortowania – większość z tysięcy jego różnych odmian nie może zostać poddana recyklingowi wspólnie. A to sprawia, że i tak już kosztowny proces staje się jeszcze droższy. Kolejnym wyzwaniem jest to, że materiał ulega degradacji przy każdym ponownym użyciu, co oznacza, że zazwyczaj można go ponownie wykorzystać tylko raz lub dwa razy. 

Pozwany przez stan Kalifornia koncern ExxonMobil jest drugą co do wielkości firmą naftowo-gazową na świecie pod względem wartości rynkowej. Co istotne, to także największy producent polimerów — materiałów wytwarzanych z paliw kopalnych, które są wykorzystywane jako elementy składowe jednorazowych tworzyw sztucznych, w tym plastikowych naczyń, butelek na napoje i opakowań.

Pozew złożony przez stan Kalifornia jest zwieńczeniem trwającego od ponad dwóch lat dochodzenia Departamentu Sprawiedliwości w sprawie roli firm paliw kopalnych i petrochemicznych w globalnym kryzysie odpadów z tworzyw sztucznych. Mimo że pozwy przeciwko firmom naftowo-gazowym za ich rolę w zmianie klimatu i zanieczyszczenie stają się coraz powszechniejsze, to ten poniedziałkowy jest pierwszym w kraju, który w pełni poświęcony jest przekazowi dotyczącemu recyklingu plastiku.

Rob Bonta, prokurator generalny stanu Kalifornia, wziął sobie na cel koncern ExxonMobil – jedną z największych na świecie spółek paliwowych. W złożonym przeciwko gigantowi pozwie firma oskarżana jest między innymi o to, że przez dziesięciolecia oszukiwała opinię publiczną.

W jaki sposób? Przyczyniała się do katastrof klimatycznych, a jednocześnie prowadziła kampanie marketingowe sugerujące, iż plastikowe odpady zostaną poddane recyklingowi, co rozwiąże problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. 

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Tworzywa sztuczne
Kolorowy plastik bardziej szkodliwy. Naukowcy apelują: zrezygnujcie z niego
Tworzywa sztuczne
UE na wojnie z plastikiem. Po zakrętkach, kolej na jeden z symboli fast foodów
Tworzywa sztuczne
Które firmy produkują najwięcej odpadów plastikowych? Na liście znane koncerny
Tworzywa sztuczne
Konferencja „SILab'24”: Jak zatrzymać tworzywa sztuczne z dala od środowiska?
Tworzywa sztuczne
Konferencja SILab’24 w Warszawie. Jaka przyszłość czeka tworzywa sztuczne?