Mijający rok był wyjątkowo niekorzystny w kontekście globalnych wysiłków w zakresie walki o klimat i środowisko. Niecałe dwa tygodnie temu zakończył się szczyt klimatyczny COP29 w Baku, który zamiast ambitnych rozwiązań w kwestii wsparcia finansowego dla krajów rozwijających się i porozumienia dotyczącego odejścia od paliw kopalnych, przyniósł obietnicę minimalnego wysiłku w kwestii walki z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym.
Niepowodzeniem zakończyła się również piąta sesja negocjacji w ramach Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego ONZ (INC) ds. Zanieczyszczenia Plastikiem, w której uczestniczyło ponad 3300 osób, w tym przedstawiciele ponad 170 krajów i ponad 440 organizacji.
Oczekiwano, że prowadzone od 2022 rozmowy, mające na celu opracowanie globalnego traktatu o plastiku, w tym roku zaowocują dokumentem, który zobowiąże kraje do zmniejszenia produkcji plastiku, zwiększenia wysiłków na rzecz recyklingu oraz promowania zrównoważonych alternatyw. Według organizacji Greenpeace miał to być „najważniejszy wielostronny traktat” od czasu podpisania porozumienia klimatycznego z Paryża w 2015 roku. Niestety, rozwiązań w tym zakresie można się spodziewać najwcześniej w przyszłym roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że uzyskanie kompromisu będzie wyjątkowo trudne, zwłaszcza że umieszczenie propozycji w traktacie wymaga zgody wszystkich krajów.
Zmniejszyć zanieczyszczenia, nie produkcję plastiku?
Podczas rozmów w Busan delegacja Panamy zaproponowała globalny cel ograniczenia produkcji plastiku do „zrównoważonego poziomu”, który został poparty przez ponad 100 krajów, w tym również Unię Europejską. Główna negocjatorka Rwandy Juliet Kabera apelowała, aby przedstawiciele krajów „stanęli w obronie ambicji” dla dobra obecnych oraz przyszłych pokoleń.
Czytaj więcej
Nie zrażamy się tym, że przedstawia się nas w negatywnym świetle – mówi Bartłomiej Marchliński z Ostatniego Pokolenia, grupy aktywistów klimatycznych, którzy blokują ulice w Warszawie w proteście przeciw brakowi działań polskiego rządu w kwestiach zmian klimatu.