Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 25.03.2025 12:42 Publikacja: 27.11.2024 09:10
Z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że w latach 2000-2020 globalna produkcja plastiku wzrosła do 353 mln ton. Jedynie 9 proc. poddano skutecznemu recyklingowi.
Foto: OCG Saving The Ocean Unsplash
Jednym z głównych celów piątej – ostatniej już rundy negocjacji Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego ONZ ds. zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi (INC-5) – ma być wypracowanie przepisów dotyczących produkcji tworzyw sztucznych. Ta wciąż bowiem rośnie.
Przywódcy 66 krajów – pod przewodnictwem Norwegii i Rwandy oraz Unii Europejskiej – twierdzą, że chcą do minimum zredukować problem związany z zanieczyszczeniem plastikiem. Podczas wydarzenia uwagę na kryzys zwracają przede wszystkim przedstawiciele państw wyspiarskich, które szczególnie poszkodowane są przez zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi – zauważają oni, że produkuje się około setki milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych rocznie.
Koncern ExxonMobil – jedna z największych na świecie spółek paliwowych – pozwał władze stanu Kalifornia. Powód? Firma uważa, że jest oczerniana przez władze, co negatywnie wpływa na jej relacje z klientami.
Brytyjczycy pracują nad nowym materiałem pochodzenia organicznego, który może przyczynić się do wytwarzania przyjaznych tworzyw stworzonych na bazie paliw kopalnych.
Przedstawicielom niemal 200 krajów nie udało się dojść do porozumienia w kwestii wyczekiwanego i potencjalnie przełomowego globalnego traktatu, mającego doprowadzić do skutecznego ograniczenia zanieczyszczenia środowiska plastikiem. Kyle Grillot/Bloomberg W piątej sesji negocjacji w ramach Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego ONZ (INC) ds. Zanieczyszczenia Plastikiem w Busan uczestniczyło ponad 3300 osób, w tym przedstawiciele ponad 170 krajów i ponad 440 organizacji.
Władze stanu Kalifornia pozwały koncern ExxonMobil. Chodzi między innymi o kampanie promujące zalety recyklingu, które wprowadzały konsumentów w błąd – twierdzą autorzy pozwu.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Naukowcy są zdania, że plastik o tej samej kompozycji degraduje się w różnym tempie w zależności od koloru. Tworzywa czerwone, niebieskie i zielone rozkładają się szybciej na mikroplastik, niż te o stonowanych kolorach – twierdzą autorzy badania z uniwersytetu w Leicester w Wielkiej Brytanii.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po 12-godzinnych negocjacjach USA-Rosja w Rijadzie, we wtorek dojdzie do spotkania delegacji USA i Ukrainy w Arabii Saudyjskiej.
W ciągu najbliższych dwóch dni Donald Trump ma zdecydować, czy ze stanowiskiem będzie musiał pożegnać się doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz.
W ciągu trzech lat wojny Putina Rosję opuściły dwie trzecie zachodnich firm, w większości dużych i wnoszących znaczący wkład w rosyjski budżet i gospodarkę. Najbardziej konsekwentne w swoich decyzjach opuszczenia kraju-agresora były firmy z Półwyspu Skandynawskiego.
Mojemu 12-letniemu synowi, który marzy o karierze youtubera, muszę dzień w dzień powtarzać, że powinien być bardzo ostrożny z umieszczaniem różnych informacji w sieci, ponieważ nigdy nie wiadomo, kto je zobaczy. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że takich samych lekcji powinienem udzielać wiceprezydentowi USA J. D. Vance'owi i sekretarzowi obrony tego kraju Pete'owi Hegsethowi.
Od letniego sezonu Wizz Air wprowadzi dwie nowe trasy z polskich lotnisk - z Gdańska i z Wrocławia poleci do Budapesztu.
Nie ma żadnych symptomów wskazujących na to, że USA prowadzą z Rosją negocjacje, które mogłyby skłonić ją do tego, by wstrzymała działania zbrojne. Rosja sprawia Ukrainie krwawą łaźnię. Nie wierzę Amerykanom i twierdzę, że chaos w Białym Domu wcale nie świadczy o tym, że za kulisami prowadzone są rozmowy, które doprowadzą do zawieszenia broni - powiedział generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
W fabryce broni i amunicji w miejscowości Polička w powiecie Svitavy w Czechach doszło do eksplozji. Spółka STV Invest, do której należy fabryka, po południu wyda komunikat.
Kanada wystosowała skargę do Światowej Organizacji Handlu przeciwko Chinom w sprawie wprowadzonych przez Pekin ceł na kanadyjski olej rzepakowy, owoce morza i mięso wieprzowe. Jak podkreśla, Chiny naruszyły zobowiązania i „poważnie szkodzą” interesom Kanady.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas