Aktualizacja: 21.11.2024 12:47 Publikacja: 04.06.2024 15:29
Producenci przygotowują się obecnie do zmian w przepisach, które mają zacząć obowiązywać już od 1 lipca 2024 roku. W przyszłym miesiącu wejdą w życie bowiem niektóre zapisy z ustawy, która implementuje tzw. dyrektywę plastikową (SUP — single use plastic).
Foto: Brett Jordan Unsplash
Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi od lat stanowi jedno z największych wyzwań w kontekście ochrony środowiska, dlatego Unia Europejska stara się proponować rozwiązania, które mogłyby zmniejszyć ilość śmieci generowanych przez obywateli UE.
Wiele z nich budzi kontrowersje. Burzę wywołała między innymi informacja o tym, że od 1 lipca 2024 roku w UE zacznie obowiązywać przepis mówiący o tym, że nakrętki plastikowe muszą być fabrycznie przytwierdzone do butelek czy kartonów. Wygląda na to, że Bruksela nie ustaje w walce z tworzywami sztucznymi w życiu codziennym – szykowane są bowiem kolejne zakazy. Zgodnie z zapowiedziami, do historii już wkrótce mogą odejść między innymi jednorazowe plastikowe saszetki z sosami, wykorzystywane w branży gastronomicznej.
Władze stanu Kalifornia pozwały koncern ExxonMobil. Chodzi między innymi o kampanie promujące zalety recyklingu, które wprowadzały konsumentów w błąd – twierdzą autorzy pozwu.
Naukowcy są zdania, że plastik o tej samej kompozycji degraduje się w różnym tempie w zależności od koloru. Tworzywa czerwone, niebieskie i zielone rozkładają się szybciej na mikroplastik, niż te o stonowanych kolorach – twierdzą autorzy badania z uniwersytetu w Leicester w Wielkiej Brytanii.
Odpady plastikowe stanowią jedno z największych współczesnych wyzwań środowiskowych. Okazuje się, że globalnie ponad połowa tych zanieczyszczeń to zasługa zaledwie 56 firm. Które z koncernów produkują najwięcej tworzyw sztucznych?
Dwie trzecie plastiku wyprodukowanego do dzisiaj od lat 50. ubiegłego wieku, zniknęło z obiegu stając się odpadem. Z tej masy, aż ponad trzy czwarte trafiło na składowiska lub do środowiska. Zatrzymanie tworzyw sztucznych z dala od środowiska naturalnego jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań ekologicznych.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
6 lutego 2024 roku w Warszawie odbędzie się konferencja Sustainable Industry Lab'24. Jej uczestnicy będą dyskutować na tematy, które obejmuje powstający właśnie Traktat ONZ dotyczący plastiku (UN Plastics Treaty). W wydarzeniu weźmie udział wiceminister Klimatu i Środowiska, Anita Sowińska.
Międzynarodowy zespół naukowców, który przeprowadził badania, wykorzystując obserwacje z satelitów NASA, stwierdził, że od 2014 roku odnotowuje się wyjątkowo niski poziom zasobów wodnych na Ziemi. Z czym ma związek to zjawisko?
Mimo wielu protestów i apeli mających związek z podarowaniem papieżowi Franciszkowi ogromnej jodły, która ma stanąć przed świętami Bożego Narodzenia na placu Świętego Piotra, 200-letnie drzewo zostało ścięte. Jak twierdzi Watykan, „zapewni to naturalną wymianę drzewostanu na następne dekady".
Koalicja 55 grup klimatycznych oraz 42 cenionych naukowców i ekspertów ds. klimatu podpisała list otwarty, w którym wzywa kraje do walki z dezinformacją klimatyczną. „Nie możemy pozwolić, aby kłamstwa osłabiły działania na rzecz klimatu i utrudniły postęp” – czytamy w liście.
Najnowszy raport o stanie kriosfery ujawnia, że bez redukcji emisji do 2100 roku poziom morza może wzrosnąć o jeden metr, co przyniesie fatalne i nieodwracalne konsekwencje dla miliardów ludzi.
W poniedziałek Dania zatwierdziła nowy podatek związany z ochroną klimatu. Po etapie wielomiesięcznych negocjacji i umowie podpisanej w czerwcu 2024 roku, duński parlament przyjął pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie.
Dania uzgodniła sposób wdrożenia podatku od emisji rolniczych. Stała się w ten sposób pierwszym krajem nie tylko w Europie, ale i na świecie, który zatwierdził wprowadzenie tego rodzaju opłat.
Kryzys klimatyczny już wywiera wpływ na sport, a sport wpływa na pogłębianie się kryzysu klimatycznego – stwierdził David Rudisha, kenijski lekkoatleta i wielokrotny złoty medalista olimpijski.
Według prezydenta Argentyny Javiera Milei, międzynarodowe wysiłki na rzecz walki z kryzysem klimatycznym to „socjalistyczne kłamstwo”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas