Mimo wielu kampanii, w których koncern Coca-Cola promował opakowania wielokrotnego użytku, firma w ostatnim czasie zmodyfikowała swoje cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jak zauważa w swoim raporcie organizacja Oceana, w grudniu ubiegłego roku firma wycofała się między innymi z obietnicy zwiększenia udziału opakowań wielokrotnego użytku do 25 proc. sprzedawanych produktów. Zamiast tego ogłosiła nowy cel – do 2035 roku zamierza podnieść zawartość materiałów pochodzących z recyklingu w swoich podstawowych opakowaniach (plastikowych, szklanych i aluminiowych) do poziomu 35-40 proc.
Coca-Cola: 4 miliony ton plastiku do 2030 roku
Aktywiści klimatyczni ostro krytykują działania koncernu, zaznaczając, że Coca-Cola jest jednym z największych producentów plastikowych odpadów zanieczyszczających środowisko na świecie. Zdaniem autorów raportu przygotowanego przez Oceanę, jeśli koncern nie zmieni swojej polityki, do 2030 roku będzie produkował rocznie ponad 4 miliony ton plastiku. Autorzy dodają też, że do 2030 roku ponad 600 tysięcy ton plastiku produkowanego przez Coca-Colę może co roku trafiać do rzek, mórz i oceanów, jeśli polityka firmy będzie kontynuowana. §To, jak piszą autorzy, pozwoliłoby napełnić plastikiem żołądki 18 milionów wielorybów.
„Inwestorzy muszą zrozumieć, że uporczywe poleganie Coca-Coli na plastiku pogłębia problem zanieczyszczenia, degradacji środowiska i zmian klimatycznych” – wskazuje w swoim raporcie Oceana. Organizacja wezwała także inwestorów koncernu do nacisku na firmę w celu zastąpienia jednorazowych plastikowych butelek opakowaniami wielokrotnego użytku.
Czytaj więcej
Brytyjczycy pracują nad nowym materiałem pochodzenia organicznego, który może przyczynić się do w...
Do krytyki ze strony ekologów odniósł się koncern Coca-Cola. W oświadczeniu rzecznik giganta zaznaczył, że firma koncentruje się obecnie na zwiększeniu udziału materiałów z recyklingu oraz wspieraniu polityki promującej rozwój infrastruktury do zbierania odpadów. „Wiemy, że trzeba zrobić więcej” – przyznał przedstawiciel firmy. „Dzięki współpracy z lokalnymi i globalnymi partnerami będziemy nadal badać nowe modele zbierania odpadów lub udoskonalać istniejące, inwestować w infrastrukturę oraz angażować się w dialog z decydentami politycznymi” – dodał.