Coca-Cola w ogniu krytyki aktywistów. Spór o 4 miliony ton plastiku

Roczne zużycie plastiku przez koncern Coca-Cola do 2030 roku przekroczy prawdopodobnie 4 miliony ton – wynika z raportu opublikowanego przez organizację Oceana, zajmującą się ochroną oceanów i ekosystemów morskich. Eksperci zaznaczają, że oznacza to wzrost o 40 proc. w porównaniu z rokiem 2018 oraz o 20 proc. w stosunku do najnowszych danych, pochodzących z 2023 roku.

Publikacja: 01.04.2025 13:31

Do krytyki ze strony ekologów odniósł się koncern Coca-Cola. W oświadczeniu rzecznik giganta zaznacz

Do krytyki ze strony ekologów odniósł się koncern Coca-Cola. W oświadczeniu rzecznik giganta zaznaczył, że firma koncentruje się obecnie na zwiększeniu udziału materiałów z recyklingu oraz wspieraniu polityki promującej rozwój infrastruktury do zbierania odpadów.

Foto: Ethan Cairns/Bloomberg

Mimo wielu kampanii, w których koncern Coca-Cola promował opakowania wielokrotnego użytku, firma w ostatnim czasie zmodyfikowała swoje cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jak zauważa w swoim raporcie organizacja Oceana, w grudniu ubiegłego roku firma wycofała się między innymi z obietnicy zwiększenia udziału opakowań wielokrotnego użytku do 25 proc. sprzedawanych produktów. Zamiast tego ogłosiła nowy cel – do 2035 roku zamierza podnieść zawartość materiałów pochodzących z recyklingu w swoich podstawowych opakowaniach (plastikowych, szklanych i aluminiowych) do poziomu 35-40 proc. 

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Tworzywa sztuczne
Świat nie radzi sobie z recyklingiem plastiku. Nowe dane nie napawają optymizmem
Tworzywa sztuczne
Gigant paliwowy pozywa Kalifornię: „Jesteśmy oczerniani”. W tle spór o recykling
Tworzywa sztuczne
Nowy materiał rozwiąże problem plastiku? "Zamienianie CO2 w coś wartościowego"
Tworzywa sztuczne
Eksporterzy ropy blokują odchodzenie od plastiku. „Moralna porażka” szczytu ONZ
Tworzywa sztuczne
Globalny traktat na temat plastiku coraz bliżej? „Recykling to nie rozwiązanie”