Partnerzy

Najpopularniejszy owoc świata drożeje z powodu zmian klimatu. „Nieuczciwe ceny”

Liderzy branży i naukowcy biorący udział w Światowym Forum Bananów w Rzymie ostrzegają, że kryzys klimatyczny ma ogromny wpływ na łańcuchy produkcji i dostaw tych owoców w skali globalnej, co przekłada się na wzrost cen bananów. „Klienci korzystali z bardzo tanich bananów” – mówią eksperci.

Sprowadzili ogromne drzewa z USA do Europy. Raport po 170 latach badań

Sekwoje – gigantyczne drzewa kojarzone raczej z Ameryką Północną, niż z Europą – w XIX wieku zaczęły być sprowadzane do Europy jako ozdoby parków. Jak poradziły sobie w nowym środowisku? Brytyjscy naukowcy przygotowali raport na ten temat będący podsumowaniem 160 lat badań i obserwacji.

Na Warmii zabito łosia. W polowaniu brał udział kandydat na prezydenta Olsztyna

W Polsce polowanie na łosie jest zabronione, mimo to w województwie warmińsko-mazurskim myśliwi zastrzelili zwierzę tego gatunku. W polowaniu brać udział miał między innymi Marcin Możdżonek – były reprezentant Polski w siatkówce, który obecnie ubiega się o stanowisko prezydenta Olsztyna. Jak zapewnia, „polowanie zostało zorganizowane zgodnie ze sztuką i literą prawa”.

Walka o ostatni lodowiec w Wenezueli. Kontrowersyjny pomysł władz. „To absurd”

Władze Wenezueli chcą zrobić wszystko, by uratować ostatni lodowiec w tym kraju, topniejący w szybkim tempie z powodu zmian klimatycznych. Zaproponowane przez władze rozwiązanie budzi jednak protesty, a eksperci podkreślają, że wysiłki są podejmowane zdecydowanie zbyt późno.

Do Polski wróciła Skierka. Słynny bocian czarny przyleciał z zimowania w Grecji

Po pokonaniu około 1400 kilometrów, z Grecji wróciła do Polski Skierka – znana w naszym kraju samica bociana czarnego. Dzięki kamerom, Skierkę w rejonie Bolewic w Wielkopolsce zaobserwowali leśnicy.

Zagrożenia związane ze zmianami klimatu uderzą w Europę. Nie jesteśmy gotowi

Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała pierwszą w historii europejską ocenę ryzyka klimatycznego (EUCRA). Nie jest ona optymistyczna – wskazuje bowiem, że podejmowane w Europie działania adaptacyjne nie nadążają za szybko rosnącymi zagrożeniami związanymi ze zmianą klimatu.

„Lodowiec zagłady” ocaleje? Badacze chcą zbudować wokół niego gigantyczne osłony

By uratować znajdujący się w Zachodniej Antarktydzie lodowiec Thwaitesa, znany także jako „Lodowiec zagłady”, naukowcy chcą zbudować wokół niego kurtyny o długości 100 kilometrów. Koszt operacji może sięgnąć nawet 50 miliardów dolarów – pisze amerykański „Business Insider”.

„Lodowiec zagłady” topnieje w błyskawicznym tempie. Naukowcy poznali przyczynę

Dotychczas naukowcy nie wiedzieli, kiedy dokładnie – i z jakiego powodu – lodowiec Thwaitesa, zwany też „Lodowcem zagłady”, zaczął gwałtownie topnieć. Teraz – jak twierdzą – poznali odpowiedź na to pytanie.

Projekty sadzenia lasów w Afryce w ogniu krytyki. „To niszczenie ekosystemów”

Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu alarmują, że próby ponownego zalesiania Afryki często są realizowane w oparciu o błędne dane, a to może przynieść szereg negatywnych konsekwencji dla środowiska naturralnego na tym kontynencie.

Stan nadzwyczajny na Teneryfie. Na wyspie zaczyna brakować wody

Władze Teneryfy, w związku z utrzymującą się suszą i rekordowo ciepłą zimą, wprowadzają stan nadzwyczajny – informują hiszpańskie media. W ten sposób chcą zapewnić wyspie zapasy wody na suche miesiące letnie, gdy na Teneryfę przyjadą turyści.

Sakura 2024 w Japonii: początek sezonu kwitnienia wiśni przesuwa się w czasie

Pogłębiający się kryzys klimatyczny z roku na rok przyspiesza początek sezonu kwitnienia wiśni, będącej symbolem wiosny w Japonii. Ostatnich kilka lat przyniosło najwcześniejszy początek sezonu kwitnienia wiśni w Japonii, od ponad 70 lat. Jak będzie w tym roku?

W Dolinie Śmierci powstało jezioro. Pogodowa anomalia na pustyni w USA

Tymczasowe jezioro powstałe w kalifornijskiej Dolinie Śmierci – jednym z najgorętszych miejsc na świecie – wciąż istnieje, choć zdaniem naukowców dawno powinno zniknąć. Panujący na tym terenie klimat oraz wysokie temperatury mają bowiem wpływ na szybkie odparowywanie wody.

Czy Ziemia ma osobowość prawną? Międzynarodowy spór o kontrowersyjny zapis

Czy przyrodzie należą się prawa podobne do tych, które przysługują ludziom czy instytucjom? Spór wokół takiego sformułowania wybuchł podczas spotkania pod patronatem ONZ. Decyzja w tej sprawie mogłaby mieć kluczowe znaczenie między innymi dla przeciwdziałania niszczeniu środowiska.

Trwa zima, ale część Europy mierzy się z upałami i suszą. „Może być gorzej”

Europa mierzy się z pierwszym w tym roku tak poważnym zagrożeniem suszą – wynika z danych organizacji monitorujących sytuację na kontynencie. Stan jednej czwartej obszarów w Europie budzi niepokój. „Rośliny nie rosną normalnie” – ostrzegają eksperci.

Luty rekordowy pod względem wzrostu temperatury? Dziesiątki rekordów pobite

Naukowcy ostrzegają, że luty może okazać się rekordowym miesiącem pod względem nie tylko wzrostu średnich temperatur, ale też liczby stacji pomiarowych na świecie, w których odnotowano rekordy. Niezwykle ciepły luty to efekt zmiany klimatu, ale też zjawiska El Niño, które przyczynia się do podniesienia temperatury na lądzie i w oceanach.

Człowiek odpowiada za wyginięcie 1400 gatunków ptaków. „Zniknęły bez śladu”

Naukowcy ustalili, że człowiek jest odpowiedzialny za wyginięcie 1430 gatunków ptaków, większość wyginęła w ciągu ostatnich kilkunastu tysięcy lat. Wiele z nich zniknęło zanim powstały źródła pisane, więc nie pozostał po nich żaden ślad.

Niedźwiedzie polarne zagrożone śmiercią głodową. „Jadły nawet kości i poroża”

Naukowcy szacują, że w każdej kolejnej dekadzie będzie ubywać od 5 do 10 dni bez lodu morskiego rocznie. Obecnie niedźwiedzie polarne spędzają na lądzie ok. 130 dni w roku, co znacząco utrudnia im zdobywanie pożywienia. Przyszłość na lądzie to dla nich perspektywa przymierania głodem.

Susza w Hiszpanii. Uwielbiany przez turystów region sprowadza wodę statkami

W obliczu dramatycznej suszy, z którą mierzy się obecnie Katalonia, hiszpański rząd zdecydował, że do tego regionu statkami transportowana będzie woda, która ma uzupełnić niedobory. Aktywiści zajmujący się ochroną środowiska uważają, że jest to nietrafiony pomysł – ich zdaniem nie rozwiąże to bowiem na dłuższą metę problemu związanego z gospodarką wodną w Katalonii.