Partnerzy

El Niño zanika. Eksperci: to cisza przed burzą. „Rekordowy sezon huraganów”

Australijskie Biuro Meteorologiczne ogłosiło koniec zjawiska El Niño, potwierdzając, że w ciągu ostatnich dni temperatura Oceanu Spokojnego znacznie się obniżyła. Co to oznacza dla klimatu na świecie?

Dzień Ziemi 2024: świat przegrywa walkę z plastikiem. Zatrważające dane

Hasłem przewodnim Dnia Ziemi 2024 jest walka z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi. Organizatorzy wydarzenia żądają od największych gospodarek świata ograniczenia produkcji plastiku o 60 proc. do 2040 roku.

Bocianie gniazdo usunięto ze słupa energetycznego. PGE wyjaśnia sprawę

W miejscowości Sieniawa w województwie podkarpackim pracownicy pogotowia energetycznego – mimo okresu ochronnego – usunęli ze słupa bocianie gniazdo. Jak twierdzi PGE, nie było ono odpowiednio zabezpieczone, w związku z czym mogło stwarzać zagrożenie.

Grzybowa anomalia w polskich lasach. Eksperci są zaniepokojeni

Większość grzybiarzy jest zdania, że najlepszym momentem na zbiory grzybów jest połowa lata bądź jesień, ale w tym roku sezon zaczął się zaskakująco szybko.

Lodowiec kandydatem w wyborach prezydenckich w Islandii. Spełnia wymogi formalne

Pomysłodawcy nietypowej kampanii wyborczej podkreślają, że lodowiec Snæfellsjökull spełnia wymogi formalne ubiegania się o urząd prezydenta – ma co najmniej 35 lat, posiada obywatelstwo kraju i nie był karany. Lodowiec ma też spore szanse na zdobycie liczby głosów wymaganej do tego, by mógł zostać zgłoszony do udziału w wyborach.

Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie

Brytyjska organizacja pozarządowa Environmental Investigation Agency (EIA) opublikowała raport, w którym ujawnia skalę przemytu gazów chłodniczych do Europy. Choć unijne władze pracują nad ograniczeniem ich stosowania, handel nimi wciąż kwitnie.

Kiedyś były wszędzie, dziś grozi im wyginięcie. Polska wydała wojnę tym ptakom

Według danych Monitoringu Ptaków Polski, liczebność gawronów w ciągu ostatnich 15 lat spadła w Polsce o 57 procent. Ten gatunek został uznany za narażony na wyginięcie. Dlaczego ptaki, dotąd często spotykane, znikają z polskich miast?

Ocean „zjada” Francję. Minister ostrzega: woda zabierze domy, hotele i kempingi

Jak oceniają eksperci, skutki zmian klimatycznych są na tyle poważne, że niebawem niektóre obszary przybrzeżne we Francji mogą nie nadawać się do zamieszkania. „Każdego tygodnia znika równowartość boiska do piłki nożnej” – ostrzega Christophe Béchu, francuski minister ds. transformacji ekologicznej.

W Kampinoskim Parku Narodowym odkryto nowe gatunki nietoperzy

Nietoperze w Kampinoskim Parku Narodowym, mimo zagrożeń, z którymi się mierzą, radzą sobie całkiem dobrze. Dowodem na to są badania, które wykazały, że na terenie parku bytuje aż 19 gatunków tych zwierząt. Trzy z nich wcześniej nie były notowane w tym regionie.

Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem

Wiele wskazuje na to, że miniony miesiąc zostanie ogłoszony dziesiątym z rzędu o rekordowo wysokich temperaturach oraz najcieplejszym marcem w historii. Rekordowa temperatura ostatnich dni marca padła również w Polsce.

Jak uratować „lodowiec zagłady”? Zawiodła metoda, na którą stawiali naukowcy

Jeszcze niedawno naukowcy informowali, że mają pomysł na to, jak uratować znajdujący się w Zachodniej Antarktydzie lodowiec Thwaitesa – znany także jako „Lodowiec zagłady”. Okazuje się jednak, że sytuacja jest na tyle poważna, iż nie poprawi jej nawet zastosowanie najbardziej radykalnych środków.

Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie

Naukowcy ze szwedzkiego Królewskiego Instytutu Technologicznego (KTH) potwierdzili związek między wzrostem globalnej temperatury a wzrostem zużycia tworzyw sztucznych. „To błędne koło” – stwierdzili autorzy badania.

Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne

Nowy raport kampanii Oil Change International żaden z krajów wydobywających najwięcej paliw kopalnych na Morzu Północnym nie planuje odejść od nowych inwestycji na tyle szybko, by uniknąć najgorszych scenariuszy kryzysu klimatycznego.

Wilczaki opanowały Europę. Czy „wilki hybrydowe” staną się zagrożeniem?

W Europie odnotuje się gwałtowny wzrost populacji wilczaków – hybrydy psa i wilka. Wilczaków przybywa, co niepokoi część naukowców. Eksperci są zdania, że zwierzęta te mogą być nieprzewidywalne i niebezpieczne, a do tego wyprzeć wilka szarego.

Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?

Z opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Global Change Biology” badania wynika, że tereny wysokogórskie ocieplają się znacznie szybciej niż obszary położone niżej. To pokazuje, co może dziać się w przyszłości z naszą planetą – oceniają eksperci.

„Złodzieje drzew”. Nowe zjawisko we Francji. Zapowiedź ekokatastrofy?

Coraz częstsze kradzieże drewna z lasu mogą mieć fatalne skutki dla Francji – ostrzegają eksperci. Szacuje się, że w ostatnim czasie nielegalnie wycięto tak dużą liczbę drzew, że pozyskane z nich drewno kosztować mogło setki tysięcy euro. Władze starają się namierzyć złodziei i nie dopuścić do katastrofy ekologicznej.

„Zima stulecia” u sąsiada Rosji. Miliony zwierząt padły z powodu mrozu

Mongolia mierzy się obecnie ze skutkami najbardziej surowej zimy od pół wieku. Warunki są na tyle trudne, że doprowadziły do klęski żywiołowej, w wyniku której zginęło niemal pięć milionów zwierząt.

Rok 2024 może przynieść kolejne rekordy temperatur. Będzie „czerwony alarm”?

Najnowszy raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) potwierdził, że 2023 rok był najgorętszym w historii, a średnia globalna temperatura była wyższa o 1,45°C od temperatury sprzed epoki industrialnej.