Lasy społeczne – nowa koncepcja stworzona przez Ministerstwo Klimatu – zakłada, że wyznaczone tereny lasów służyć mają przede wszystkim ludziom. Sposób zarządzania nimi – jak zaznacza resort klimatu – będzie koncentrował się na wzmacnianiu funkcji związanych z rekreacją, edukacją, zdrowiem, ochroną różnorodności biologicznej, ochroną ujęć wód, jak również ochroną przed powodzią.
Będą to jednak także tereny odpowiednio chronione – tak, by służyły obywatelom, ale zachowały przy tym swoje naturalne walory. Gdzie powstaną i jak będzie można z nich korzystać? Część szczegółów dotyczących projektu zdradził już resort klimatu.
Czytaj więcej
Naukowcy odkryli, że w cieplejszym i bardziej suchym klimacie drzewa coraz gorzej radzą sobie z p...
W polskich miastach powstaną lasy społeczne
Jak poinformowała podczas konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska – minister klimatu i środowiska – zakończony został pierwszy etap prac nad projektem Lasy Społeczne, który zapowiedziany został rok temu w lipcu.
Nowa koncepcja w założeniu służyć ma lokalnym społecznościom. Ich głównym przeznaczeniem – co bardzo istotne – miałaby być rekreacja, a nie na przykład pozyskiwanie drewna. - To są lasy (...), w których na co dzień bywamy. Lasy, w których lubimy spędzać czas po pracy, lasy, w których bywamy w weekendy, w których chodzimy na spacery całymi rodzinami – mówiła podczas konferencji prasowej minister Hennig-Kloska.