Amsterdam zakazuje rejsów. Holandia nie chce turystów

Decyzja miasta jest podyktowana chęcią ograniczenia masowej turystyki w stolicy Holandii, a także troską o środowisko.

Publikacja: 24.07.2023 09:43

Amsterdam zakazuje rejsów. Holandia nie chce turystów

Foto: Adobe Stock

Rada miejska Amsterdamu zdecydowała się na zamknięcie terminalu statków wycieczkowych w centrum miasta. To jeden z największych portów wycieczkowych w Europie, obsługujący każdego roku 700 000 pasażerów statków wycieczkowych. Jak napisano w oświadczeniu, „zanieczyszczające środowisko statki wycieczkowe nie są zgodne z zrównoważonymi ambicjami naszego miasta”.

Czytaj więcej

Rejsy wycieczkowe wracają. Fatalne skutki dla środowiska

Każdego roku w stolicy Holandii cumuje ponad 100 statków wycieczkowych, których wpływ na środowisko jest ogromny. Jak wykazało badanie z 2021 roku, jeden statek generuje dziennie tyle samo tlenków azotu, co 30 000 ciężarówek. Według analizy Friends of the Earth, jedna osoba na typowym statku wycieczkowym emituje około 421,43 kilogramów CO2 dziennie.

Centroprawicowa partia D66, która rządzi miastem razem z socjaldemokratami z PvdA oraz ekologami z GroenLinks oświadczyła, że rejsy turystyczne stoją na przeszkodzie plamom budowy nowego mostu między historyczną południową dzielnicą miasta a dzielnicą Noord, na której koncentrują się ostatnie projekty rozwojowe.

W ubiegłym roku burmistrzyni Amsterdamu Femke Halsema stwierdziła, że turyści korzystający ze statków wycieczkowych, spędzają w mieście zaledwie kilka godzin, nie interesuje ich zwiedzanie muzeów, a żywią się z reguły w sieciach fast-food. Z kolei przedstawicielka Partii Liberalnej D66 Ilana Rooderkerk określiła ich niedawno mianem „szarańczy przejmującej centrum miasta”.

Rocznie do Amsterdamy przybywa 20 milionów turystów, z czego spora część poszukuje jedynie rozrywki. Miasto opracowało szereg planów, mających zmienić wizerunek Amsterdamu jako imprezowej stolicy Europy i zachęcić turystów do mniej powierzchownego zwiedzania. Zdecydowano się także zredukować liczbę turystów, aby wyrównać proporcje między nimi a mieszkańcami miasta.

Czytaj więcej

Rejsy wycieczkowe wracają. Fatalne skutki dla środowiska

Jednym z planów jest wzmocnienie kultury nocnej dla młodych ludzi, poprzez zachęcanie ich do wykorzystywania nieużywanych garaży i tuneli do rozwoju swoich talentów artystycznych. Rada miasta nałożyła również zakaz palenia marihuany na ulicach dzielnicy czerwonych latarni.

W marcu miasto zainicjowało też internetową kampanię, mającą odwieść młodych Brytyjczyków, od organizacji wieczoru kawalerskiego w Amsterdamie.

Transport
Porażka w sądzie linii lotniczej KLM. Oskarżenia o „greenwashing” w reklamach
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Transport
Greenpeace bierze się za branżę moto. Aktywiści żądają: dość tych SUV-ów
Transport
Kaszubskie aleje pod topór? Społeczeństwo mówi „nie”
Transport
Strefa czystego transportu w Warszawie? „50 proc. mniej spalin w tej dekadzie”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Transport
OT Logistics obsługuje w portach coraz więcej towarów