Rada miejska Amsterdamu zdecydowała się na zamknięcie terminalu statków wycieczkowych w centrum miasta. To jeden z największych portów wycieczkowych w Europie, obsługujący każdego roku 700 000 pasażerów statków wycieczkowych. Jak napisano w oświadczeniu, „zanieczyszczające środowisko statki wycieczkowe nie są zgodne z zrównoważonymi ambicjami naszego miasta”.
Czytaj więcej
Najnowszy raport organizacji Transport & Environment (T&E) ostrzega, że emisje generowane przez rejsy wycieczkowe mają coraz większy wpływ na środowisko.
Każdego roku w stolicy Holandii cumuje ponad 100 statków wycieczkowych, których wpływ na środowisko jest ogromny. Jak wykazało badanie z 2021 roku, jeden statek generuje dziennie tyle samo tlenków azotu, co 30 000 ciężarówek. Według analizy Friends of the Earth, jedna osoba na typowym statku wycieczkowym emituje około 421,43 kilogramów CO2 dziennie.
Centroprawicowa partia D66, która rządzi miastem razem z socjaldemokratami z PvdA oraz ekologami z GroenLinks oświadczyła, że rejsy turystyczne stoją na przeszkodzie plamom budowy nowego mostu między historyczną południową dzielnicą miasta a dzielnicą Noord, na której koncentrują się ostatnie projekty rozwojowe.
W ubiegłym roku burmistrzyni Amsterdamu Femke Halsema stwierdziła, że turyści korzystający ze statków wycieczkowych, spędzają w mieście zaledwie kilka godzin, nie interesuje ich zwiedzanie muzeów, a żywią się z reguły w sieciach fast-food. Z kolei przedstawicielka Partii Liberalnej D66 Ilana Rooderkerk określiła ich niedawno mianem „szarańczy przejmującej centrum miasta”.