Partnerzy

Obliczyli, ile giganci naftowi powinni zapłacić za klimatyczne szkody

Zgodnie z nowym badaniem, zmiany klimatyczne powodowane przez emisje gazów cieplarnianych doprowadzą do strat setek miliardów dolarów PKB. Naukowcy obliczyli, ile najwięksi zanieczyszczający na świecie powinni zapłacić za szkody powstałe w wyniku ich działalności.

Raport: Jedzmy mniej mięsa, albo zginiemy

Nowy raport organizacji Compassion in World Farming alarmuje, że wysokie spożycie mięsa w najbogatszych krajach świata prowadzi ludzkość na skraj zagłady.

#RZECZoPRAWIE: Sierpiński o powstaniu Agencji Badań Medycznych i zysku dla pacjentów

- Badania niekomercyjne dają zysk społeczny poprzez wprowadzenie nowych technologii lekowych i nielekowych na rynek. - mówił w piątkowym programie #RZECZoPRAWIE dr Radosław Sierpiński, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds Agencji Badań Medycznych.

Dieta wegańska ograniczy emisje bardziej niż recykling czy unikanie lotów

Według naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdyby w Edynburgu wprowadzono dietę roślinną, pozwoliłoby to na usunięcie zanieczyszczeń równych emisjom 532 000 samochodów. Weganizm w Sztokholmie ograniczyłby emisje o tyle, ile generuje 935 000 samochodów.

Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko chorób serca

Jak wynika z badania przeprowadzonego w oparciu o dane niemal 200 000 pacjentów chińskich szpitali, kontakt z zanieczyszczonym powietrzem prowadzi do ryzyka wystąpienia arytmii serca, co zwiększa szansęzachorowania na szereg chorób i może prowadzić do nagłej śmierci sercowej.

Steki z laboratorium wkrótce na grillu

Mięso komórkowe szturmem zdobywa kolejne rynki na świecie i zdaniem ekspertów to kwestia czasu, zanim trafi również na polskie stoły.

Biedne kraje niszczą planetę coraz bardziej

Naukowcy doszli do wniosku, że przy rozważaniach na temat kryzysu klimatycznego nie można bagatelizować konsekwencji rosnącej globalnej populacji.

Elon Musk królem problemu z prywatnymi odrzutowcami

Jak wynika z nowego raportu autorstwa Institute for Policy Studies oraz Patriotic Millionaires, podróże prywatnymi odrzutowcami nie tylko w znacznym stopniu obciążają środowisko, ale również kieszenie przeciętnych obywateli. Elon Musk lata nimi najczęściej.

Polacy coraz częściej sięgają po roślinne zamienniki mięsa i mleka. Nowy rekord

Jak wynika z danych NielsenIQ, które przeanalizowane zostały przez Good Food Institute Europe, roślinne zamienniki mięsa oraz nabiału z dnia na dzień w naszym kraju stają się coraz bardziej popularne.

Zrównoważone projektowanie. Polskie studentki w finale konkursu

Krajowy etap Saint-Gobain Architecture Student Contest 2023, międzynarodowego konkursu dla studentów architektury, już za nami. W globalnym finale w Lizbonie Polskę reprezentować będzie duet studentek z Politechniki Wrocławskiej.

Radosław Kwiecień: Sytuacja geopolityczna wymusza na nas potrzebę rozmów o klimacie

Co spowodowała zmiana w sytuacji geopolitycznej? Patrząc na polską gospodarkę, a w szczególności na sektor energetyczny, który przekłada się na wszystkich uczestników rynku, obserwujemy dramatyczny wzrost cen. Z tego powodu musimy szukać nowych źródeł energetycznych - mówił podczas Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR Radosław Kwiecień, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Adam Ambrozik: Przykładamy ogromną uwagę do zrównoważonego rozwoju

Strategia, którą zaprezentowaliśmy w 2020 r. zakłada, że do 2023 r. będziemy firmą zeroemisyjną. Dodatkowo przyjęliśmy, że do 2050 r. dokonamy sekwestracji dwutlenku węgla, jaki wyemitowaliśmy od początku naszej działalności - mówił podczas Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR Adam Ambrozik, senior manager public affairs CEE, Velux Polska.

Łukasz Gałczyński: Zielona energia warunkiem inwestycji w Polsce

Zmagamy się z tym problemem. Energia musi być nie tylko zielona, ale także stabilna i tania - mówił podczas Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR Łukasz Gałczyński, wiceprezes zarządu ARP.

Piotr Bruździak: Dążymy w stronę gospodarki obiegu zamkniętego

Stena Recykling to firma, która zajmuje się gospodarowaniem odpadami. Z perspektywy grupy ta działalność rozpoczęła się ponad 80 lat temu w Szwecji. W Polsce mamy ponad 20 lat doświadczenia - mówił podczas Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR Piotr Bruździak, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Stena Recykling.

Temat opakowań żywności na TOGETAIR

Gospodarka obiegu zamkniętego to jeden z najważniejszych tematów, jakie omawiano podczas tegorocznego Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR. Jednym z kluczowych elementów systemu, jest kwestia opakowań żywności. Na temat rozmawiamy z Anną Borys, dyrektor ds. relacji korporacyjnych McDonald’s Polska oraz Kamilem Wyszkowskim, dyrektorem wykonawczym Global Compact Network Poland.

Piotr Sabat: Transformacji energetycznej nie da się zrobić bez kosztów

Koszty muszą być. To, że one są w tym momencie tak dotkliwe, to zasługa pewnego szalonego człowieka, co na wschodzie od nas mieszka i zdecydował się na barbarzyński krok względem swego sąsiada - mówił podczas Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR Piotr Sabat, członek zarządu PKN Orlen.

Tak powstają superbakterie odporne na antybiotyki. Zabijają milion osób rocznie

Głównym winowajcą są hodowle przemysłowe zwierząt, gdzie wykorzystuje się ok. 75 proc. wszystkich antybiotyków produkowanych na świecie.

Rośnie zainteresowanie biznesu dążeniem do gospodarki cyrkularnej

Wiele firm chce pokazywać, że są zrównoważone, budują więc kompetencje w tym obszarze – mówi Piotr Bruździak, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Stena Recycling.