Partnerzy

Spółki górnicze reagują na raport Greenpeace o katastrofie Odry

Spółki górnicze potwierdziły ustalenia Greenpeace, że to one zrzucają do Odry i Wisły mocno zasolone ścieki, ale „robią to zgodnie z prawem”.

BNP Paribas pod pręgierzem ekologów. Pierwszy taki pozew na świecie

Organizacje ekologiczne pozwały bank za pożyczki dla gigantów naftowych. To pierwszy na świecie pozew klimatyczny przeciwko bankowi komercyjnemu.

Rządy hojnie wspierają branżę paliw kopalnych

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) poinformowała, że w ubiegłym roku rządy na całym świecie wydały ponad 1 bilion dolarów na dotacje do paliw kopalnych.

Naftowi giganci zrujnują plany ograniczenia globalnego ocieplenia

Portal Energy Monitor w oparciu o dane firmy GlobalData ocenił, że działalność 25 największych producentów ropy naftowej i gazu wystarczy, by skutecznie zaprzepaścić szanse na utrzymanie wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5 st. C.

Meta zarabia miliony na greenwashingu. Twitter wspiera denializm klimatyczny

Według najnowszego raportu koalicji Climate Action Against Disinformation (CAAD), główne platformy społecznościowe mają wiele na sumieniu w kwestii rozpowszechniania informacji dotyczących pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.

Uczestnicy szczytu w Davos nie liczyli się z kosztami klimatycznymi planując podróż

Emisje z prywatnych odrzutowców uczestników szczytu w Davos wzrosły czterokrotnie. Kraje, z których odbyło się najwięcej przylotów i odlotów z portów lotniczych w Davos to leżące nieopodal Szwajcarii Niemcy, Francja i Włochy.

Naftowy gigant z premedytacją zanieczyszczał środowisko od dekad

Nowa analiza wykazała, że ExxonMobil od lat 70. dysponował szczegółową wiedzą na temat szkodliwego wpływu wykorzystania paliw kopalnych na pogłębianie się kryzysu klimatycznego.

Niemcy nadal mają problem z osiągnięciem celu klimatycznego

Według raportu think tanku Agora Energiewende, ubiegłoroczne emisje dwutlenku węgla w Niemczech sięgnęły 761 milionów ton. To mniej niż w roku poprzednim, ale wciąż zdecydowanie za dużo.

WWF: Grecki rząd niewystarczająco dba o przyrodę

Grecki oddział organizacji World Wild Fund (WWF) skierował do Komisji Europejskiej petycję, w której zarzuca władzom kraju niewystarczającą troskę o ochronę obszarów Natura 2000.

39 proc. Polaków wyrzuca jedzenie ze świąt do śmieci

Podczas gdy w naszym kraju co roku marnuje się około 5 milionów ton jedzenia, aż 39 proc. Polek i Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać do śmieci jedzenie, które zostało po świętach.

Giganci technologiczni rujnują planetę. Deklaracje to często frazesy

Największe firmy sektora technologicznego chętnie deklarują swoje świadome i zrównoważone podejście do klimatu. Jednak często to tylko frazesy, a szkodliwy wpływ tej branży na środowisko jest wciąż niedoceniany.

Zyski ważniejsze od zrównoważonego rozwoju

Osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju jest wyzwaniem dla 93 proc. organizacji. Co czwarte przedsiębiorstwo wciąż nie posiada nawet takiego planu.

Korupcja udaremnia redukcję emisji dwutlenku węgla

Istnieje ścisły związek pomiędzy korupcją a utrudnianiem wdrażania skutecznych środków mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Polska coraz niżej w rankingu klimatycznym. Już prawie na końcu

Według zestawienia The Climate Change Performance Index (CCPI) 2023, Polska radzi sobie coraz gorzej pod względem działań na rzecz klimatu. W tym roku spadła w rankingu o dwa miejsca, zajmując miejsce 54. z 63.

10 proc. emisji gazów cieplarnianych ma źródło w marnotrawstwie pożywienia

Co trzeci produkt spożywczy ląduje w koszu na śmieci – odpowiada to za dziesięć procent wszystkich emisji dwutlenku węgla. W marnotrawieniu żywności przodują kraje uprzemysłowione.

Miliarderzy dewastują planetę. Trują milion razy bardziej od biednych

Średnia roczna emisja dwutlenku węgla miliardera jest milion razy wyższa niż osób należących do biedniejszych 90 proc. ludzkości. Na COP27 trwają rozmowy, jak ograniczyć destrukcyjny wpływ najbogatszych.

Deklaracje klimatyczne największych gospodarek jedno, a rzeczywistość drugie

To projekty związane z paliwami kopalnymi, a nie odnawialne źródła energii są na pierwszym miejscu pod względem finansowania nowych inwestycji.

Elita Wielkiej Brytanii truje najbardziej. "Warto ich opodatkować"

Naukowcy zwracają uwagę na ogromną emisyjną lukę między 1 proc. najlepiej zarabiających ludzi w Wielkiej Brytanii a osobami, które zarabiają w tym kraju najmniej. Z badań wynika, że tzw. „elita zanieczyszczająca” emituje taką samą ilość dwutlenku węgla w ciągu roku, jak 10 proc. najbiedniejszych w ciągu dekady. „Warto opodatkować tych, którzy emitują najwięcej” – grzmią eksperci.