Partnerzy

Polska coraz niżej w rankingu klimatycznym. Już prawie na końcu

Według zestawienia The Climate Change Performance Index (CCPI) 2023, Polska radzi sobie coraz gorzej pod względem działań na rzecz klimatu. W tym roku spadła w rankingu o dwa miejsca, zajmując miejsce 54. z 63.

10 proc. emisji gazów cieplarnianych ma źródło w marnotrawstwie pożywienia

Co trzeci produkt spożywczy ląduje w koszu na śmieci – odpowiada to za dziesięć procent wszystkich emisji dwutlenku węgla. W marnotrawieniu żywności przodują kraje uprzemysłowione.

Miliarderzy dewastują planetę. Trują milion razy bardziej od biednych

Średnia roczna emisja dwutlenku węgla miliardera jest milion razy wyższa niż osób należących do biedniejszych 90 proc. ludzkości. Na COP27 trwają rozmowy, jak ograniczyć destrukcyjny wpływ najbogatszych.

Deklaracje klimatyczne największych gospodarek jedno, a rzeczywistość drugie

To projekty związane z paliwami kopalnymi, a nie odnawialne źródła energii są na pierwszym miejscu pod względem finansowania nowych inwestycji.

Elita Wielkiej Brytanii truje najbardziej. "Warto ich opodatkować"

Naukowcy zwracają uwagę na ogromną emisyjną lukę między 1 proc. najlepiej zarabiających ludzi w Wielkiej Brytanii a osobami, które zarabiają w tym kraju najmniej. Z badań wynika, że tzw. „elita zanieczyszczająca” emituje taką samą ilość dwutlenku węgla w ciągu roku, jak 10 proc. najbiedniejszych w ciągu dekady. „Warto opodatkować tych, którzy emitują najwięcej” – grzmią eksperci.

Emisje metanu i CO2 wymknęły się spod kontroli

W ciągu zaledwie kilku dni aż cztery istotne raporty potwierdziły, że zupełnie nie panujemy nad wciąż rosnącymi emisjami gazów cieplarnianych.

Bogate kraje robią klimatyczne uniki, biedni cierpią

Najbogatsze kraje nie wywiązują się z obietnicy złożonej przed laty na duńskim szczycie klimatycznym. Mechanizm wsparcia biednych państw najbardziej poszkodowanych przez zmiany klimatu nie działa.

Neutralne klimatycznie Mistrzostwa Świata w Katarze to „greenwashing”

Zdaniem Gillesa Dufrasne, analityka organizacji Carbon Market Watch i autora raportu na temat klimatycznego aspektu tegorocznych Mistrzostw Świata w Katarze, deklaracje organizatorów dotyczące neutralności węglowej wydarzenia mocno rozmijają się z prawdą.

ONZ: Nie jesteśmy nawet blisko osiągnięcia celów w zakresie emisji

Z raportu opublikowanego w środę przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) wynika, że obecne zobowiązania dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych to za mało. - Wciąż nie zbliżamy się do skali i tempa redukcji emisji wymaganych, aby skierować nas na ścieżkę w kierunku świata 1,5 stopnia Celsjusza - zaznacza szef biura klimatycznego ONZ, Simon Stiell.

Bank Światowy inwestuje w katastrofę klimatyczną

Opublikowany przez koalicję Big Shift Global raport wykazał, że od podpisania Porozumienia Paryskiego w 2015 roku, Bank Światowy dofinansował bezpośrednio projekty związane z paliwami kopalnymi kwotą niemal 15 mld dolarów.

Najwięksi truciciele wciąż wprowadzają w błąd

Jak wykazał raport „Still Flying Blind: The Absence of Climate Risk in Financial Reporting” organizacji Carbon Tracker, najwięksi korporacyjni zanieczyszczający nie tylko kłamią na temat swoich działań na rzecz klimatu, ale też milczą na temat wpływu kryzysu klimatycznego na ich finanse.

Otrzeźwiające liczby. „Świat znajduje się na katastrofalnej ścieżce"

Zakładany cel: ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do 1,5°C oznacza konieczność redukcji światowej emisji dwutlenku węgla o 45 proc. do roku 2030.

Leo Messi w 3 miesiące wygenerował więcej CO2 niż zwykły Francuz przez 150 lat

Znany piłkarz lata odrzutowcem, ignorując kryzys klimatyczny. Leo Messi przez 3 miesiące wygenerował więcej emisji dwutlenku węgla niż przecięty Francuz przez 150 lat.

Rosja pozwana za walkę z kryzysem klimatycznym. Pierwsza taka sprawa w historii

Aktywiści ekologiczni złożyli pozew przeciwko rosyjskiemu rządowi, zarzucając władzom zaniedbania w sprawie ochrony klimatu. Działacze domagają się zdecydowanych kroków na rzecz walki z problemem globalnego ocieplenia i realizacji celów paryskiego porozumienia klimatycznego.

Giganci naftowi chętniej inwestują w reklamę niż działalność niskoemisyjną

Zgodnie z analizą think-tanku InfluenceMap, główni gracze na rynku paliw kopalnych hojną ręką wydają dziesiątki milionów dolarów na promocję swoich działań na rzecz ochrony środowiska, jednak na same działania przeznaczają niewielki procent budżetu.

Greenpeace krytykuje Toyotę. Chodzi o pojazdy bezemisyjne

Międzynarodowa organizacja Greenpeace opublikowała raport dotyczący działań, jakie podejmują najwięksi producenci samochodów na świecie, na rzecz zmiany klimatu i dekarbonizacji. Na niechlubnym czołowym miejscu znalazła się Toyota. I to już drugi rok z rzędu.

Rządy wydają coraz więcej na inwestycje w paliwa kopalne

Najnowsze dane wskazują, że w ubiegłym roku rządy największe gospodarki świata zwiększyły wsparcie dla paliw kopalnych niemal dwukrotnie w stosunku do roku poprzedniego.

Zachód sponsoruje rosyjskie "bomby węglowe"

Gdy Stany Zjednoczone wspierają finansowo Ukrainę, amerykańskie banki są jednymi z największych inwestorów w rosyjskie projekty związane z paliwami kopalnymi.