Partnerzy

Toksyny w przedmiotach codziennego użytku. W taki sposób zatruwamy morza

Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii ustalili, że tworzywa sztuczne, z których wykonane są przedmioty codziennego użytku, zawierają szereg substancji szkodliwych dla organizmów morskich.

Naukowcy alarmują: ludzkość poniosła porażkę

Najnowsza ocena klimatycznych „parametrów życiowych” Ziemi wykazała, że stan aż 20 z 35 badanych aspektów drastycznie się pogorszył. Autorzy badania ostrzegają, że skala zniszczeń może świadczyć o tym, że życie na Ziemi jest zagrożone.

Bogaci nie chcą się zrzucać na klimat

Najbogatsze gospodarki niechętnie finansują walkę ze zmianami klimatu. W tym roku zasiliły Zielony Fundusz Klimatyczny kwotą jedynie 9,3 miliarda dolarów.

Szkody klimatyczne sięgają 16 mln dolarów na godzinę

Nowe badanie oszacowało skalę szkód wynikających z pogłębiającego się kryzysu klimatycznego w latach 2000-2019. Jak się okazuje, każdej godziny tracimy kilkanaście milionów dolarów.

Najbogatsi zagrażają globalnym celom klimatycznym

Aktualne zobowiązania klimatyczne krajów z grupy G20 są za mało ambitne. Bez zdecydowanych zmian w 2030 roku emisje gazów cieplarnianych na mieszkańca będą niemal dwukrotnie wyższe niż poziom, który umożliwia uniknięcie najgorszych scenariuszy zmian klimatu.

Bank Światowy pompuje miliardy w wydobycie ropy i gazu

Mimo licznych zapewnień o zaangażowaniu w walkę z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym, instytucja chętnie wspiera rozwój sektora paliw kopalnych.

Połowa zysków wielkich firm na walkę ze zmianami klimatu

Gdyby wielkie firmy były zobligowane do rzetelnego płacenia za szkody klimatyczne, jakie wyrządzają swoją działalnością, ich zyski pomniejszyłyby się o ok. 44 proc.

Naftowi giganci z planetą się nie liczą

Mimo licznych zapewnień o tym, jak poważnie podchodzą do kwestii ograniczania swojego szkodliwego wpływu na środowisko, największe firmy z branży paliw kopalnych poprzestają na wytyczaniu ambitnych celów, ale ich nie realizują.

Neymar jednym lotem wyemitował tyle CO2, ile przeciętny Polak przez 20 lat

Brazylijski piłkarz Neymar Jr., jeden z najpopularniejszych sportowców na świecie, wywołał oburzenie użytkowników mediów społecznościowych. "Popisuje się kosztem Ziemi" – grzmią internauci.

Obliczyli, ile giganci naftowi powinni zapłacić za klimatyczne szkody

Zgodnie z nowym badaniem, zmiany klimatyczne powodowane przez emisje gazów cieplarnianych doprowadzą do strat setek miliardów dolarów PKB. Naukowcy obliczyli, ile najwięksi zanieczyszczający na świecie powinni zapłacić za szkody powstałe w wyniku ich działalności.

Biedne kraje niszczą planetę coraz bardziej

Naukowcy doszli do wniosku, że przy rozważaniach na temat kryzysu klimatycznego nie można bagatelizować konsekwencji rosnącej globalnej populacji.

Elon Musk królem problemu z prywatnymi odrzutowcami

Jak wynika z nowego raportu autorstwa Institute for Policy Studies oraz Patriotic Millionaires, podróże prywatnymi odrzutowcami nie tylko w znacznym stopniu obciążają środowisko, ale również kieszenie przeciętnych obywateli. Elon Musk lata nimi najczęściej.

Spółki górnicze reagują na raport Greenpeace o katastrofie Odry

Spółki górnicze potwierdziły ustalenia Greenpeace, że to one zrzucają do Odry i Wisły mocno zasolone ścieki, ale „robią to zgodnie z prawem”.

BNP Paribas pod pręgierzem ekologów. Pierwszy taki pozew na świecie

Organizacje ekologiczne pozwały bank za pożyczki dla gigantów naftowych. To pierwszy na świecie pozew klimatyczny przeciwko bankowi komercyjnemu.

Rządy hojnie wspierają branżę paliw kopalnych

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) poinformowała, że w ubiegłym roku rządy na całym świecie wydały ponad 1 bilion dolarów na dotacje do paliw kopalnych.

Naftowi giganci zrujnują plany ograniczenia globalnego ocieplenia

Portal Energy Monitor w oparciu o dane firmy GlobalData ocenił, że działalność 25 największych producentów ropy naftowej i gazu wystarczy, by skutecznie zaprzepaścić szanse na utrzymanie wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5 st. C.

Meta zarabia miliony na greenwashingu. Twitter wspiera denializm klimatyczny

Według najnowszego raportu koalicji Climate Action Against Disinformation (CAAD), główne platformy społecznościowe mają wiele na sumieniu w kwestii rozpowszechniania informacji dotyczących pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.

Uczestnicy szczytu w Davos nie liczyli się z kosztami klimatycznymi planując podróż

Emisje z prywatnych odrzutowców uczestników szczytu w Davos wzrosły czterokrotnie. Kraje, z których odbyło się najwięcej przylotów i odlotów z portów lotniczych w Davos to leżące nieopodal Szwajcarii Niemcy, Francja i Włochy.