Partnerzy

Globalne ocieplenie zwiększa ryzyko powrotu dżumy

Od połowy ubiegłego wieku, dzięki zmianom klimatycznym, wzrasta ryzyko zachorowania na dżumę w zachodnich Stanach Zjednoczonych, ostrzegają naukowcy.

Kobieta zachorowała przez zmiany klimatu. Pierwszy taki przypadek na świecie

70-letnia Kanadyjka stała się pierwszą pacjentką na świecie, u której wskazano, że objawy chorobowe zostały spowodowane globalnym ociepleniem.

WHO: kryzys klimatyczny zagraża zdrowiu najbardziej

Jak wynika z najnowszego raportu WHO, kraje muszą przyjąć ambitniejsze cele klimatyczne aby chronić planetę oraz zdrowie światowej populacji.

Dym z pożarów zabija rocznie tysiące osób

Jak wynika z najnowszych badań, krótkotrwałe narażenie na dym pożarowy jest porównywalnie niebezpieczne do fal upałów i zabija rocznie 33 tys. ludzi.

Twarda woda – fakty i mity

Lubię umiar oraz możliwość dokonywania wyboru. To niedoceniane lekarstwa na wiele bolączek dzisiejszych czasów. Szczególnie w zakresie żywienia.

Dr Aneta Afelt: Szczyt zachorowań w październiku

Jesienią będzie ok. 16 tys. zakażeń dziennie – prognozuje dr Aneta Afelt z zespołu doradczego ds. Covid-19 przy prezesie PAN.

Australia: Manifestacje przeciw lockdownowi, 200 osób zatrzymanych

Australijska policja aresztowała ponad 200 osób, demonstrujących przeciwko lockdownowi. Doszło do starć uczestników akcji protestacyjnych z funkcjonariuszami. Siedmiu policjantów odwieziono do szpitala. Manifestacje odbyły się w Sydney, Melbourne i Brisbane.

Ponad 200 nowych przypadków COVID-19

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 222 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarła jedna osoba.

W Austrii po raz pierwszy potwierdzono wysoce zaraźliwy wariant Lambda

Wariant Lambda koronawirusa SARS-CoV-2, obserwowany głównie w państwach Ameryki Łacińskiej, został wykryty u pasażera z Peru w Dolnej Austrii.

Terapia CAR-T refundowana od września dla młodych pacjentów z białaczką

Będzie refundacja terapii dla chorych na nowotwory krwi, u których wyczerpano dotychczasowe metody leczenia i przyniosły one efektów.

Delta zaraża wcześniej, ujawnia się później

Osoby zarażone wirusem w wersji Delta rozsiewają go nawet dwa dni przed wystąpieniem objawów. To może tłumaczyć, dlaczego stał się on dominującą mutacją na świecie.

Epidemia cholery w Nigrze. Stolica zagrożona

Od połowy sierpnia Niger mierzy się z epidemią cholery, która jest następstwem powodzi spowodowanych przez intensywne opady deszczu, jakie nawiedziły ten kraj.

Dr Grzesiowski: Szczepienia w szkole? Zostało mało czasu

Najbardziej obawiam się, że dzieci przyjdą do szkół, a za miesiąc znów będziemy je zamykać - mówił dr Paweł Grzesiowski, wirusolog, ekspert ds. koronawirusa Naczelnej Rady Lekarskiej, w rozmowie z Onetem.

USA: Coraz więcej przypadków wirusa HIV w największym mieście w Kentucky

Władze medyczne Louisville, największego miasta amerykańskiego stanu Kentucky, przekazały, że z powodu rosnącej liczby przypadków wirusa HIV rozszerzają program badań przesiewowych.

Koronawirus. Jak skuteczna jest trzecia dawka szczepionki na COVID-19? Wyniki badań z Izraela

Możemy powiedzieć, że dodatkowe dawki szczepionki na COVID-19 spełniają swoją rolę jeśli chodzi o zmniejszenie liczby zakażeń - mówi prof. Ran Balicer, jeden z czołowych izraelskich ekspertów ds. walki z koronawirusem SARS-CoV-2.

Koronawirus. Szczepionka Moderny może częściej niż Pfizer wywoływać chorobę serca u młodych?

Amerykańska Federalna Agencja Żywności i Leków (FDA) bada doniesienia o tym, że szczepionka na COVID-19 koncernu Moderna może być częściej niż dotychczas sądzono powodem rzadkiego schorzenia serca u młodych dorosłych - pisze "Washington Post", powołując się na osoby zbliżone do sprawy.

Koronawirus w Polsce. 212 przypadków, zmarły 4 osoby

W ciągu doby wykryto w Polsce 212 przypadków koronawirusa, o 8,2 proc. więcej niż przed tygodniem - podało Ministerstwo Zdrowia. Zmarły cztery osoby zakażone, w tym 3 z powodu COVID-19 bez stwierdzonych wcześniej chorób współistniejących.

Adam Niedzielski: Maseczki zostaną z nami na dłużej

Dla niektórych grup społecznych szczepienia mogą być obowiązkowe – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.