Polki nie badają piersi, bo się boją i wstydzą

Młode kobiety wiedzą, że powinny wykonywać co roku USG piersi. Jednak zdecydowana większość tego nie robi – przede wszystkim z obawy przed wykryciem choroby – wynika z wywiadów etnograficznych przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Rak’n’Roll. Rozpoczęta przez nią kampania „Coś do nich mam!”, zachęca Polki, by badania piersi stały się rutyną – tak jak wizyta u fryzjera czy kosmetyczki.

Upały będą zabijać coraz więcej osób

Według naukowców wielu zgonom spowodowanym upałami udało się zapobiec. Najnowsze badanie sugeruje, że potrzebne będą ambitniejsze działania.

Fatalne dane na temat upałów. Europa przegrywa ze zmianami klimatycznymi

Nowe badanie wykazało skalę ofiar niebezpiecznych fal upałów, które nawiedziły Europę w ubiegłym roku. Najmocniej ucierpiały kraje Europy Południowej.

Niebezpieczne bakterie w owocach morza. Wody Bałtyku szczególnie zagrożone

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ostrzega, że pogłębiający się kryzys klimatyczny wpływa na powszechność występowania bakterii znanych jako przecinkowce. Problem dotyczy między innymi regionu Morza Bałtyckiego.

Kryzys klimatyczny pogłębia problemy neurologiczne. Więcej migren i demencji

Nowy artykuł potwierdza wpływ zmian klimatu na kilkanaście schorzeń neurologicznych, w tym chorobę Alzheimera, padaczkę oraz stwardnienie rozsiane.

Jaka dieta jest najzdrowsza dla serca? Nowe wyniki badań

Najnowsze badanie potwierdziło, że diety wykluczające produkty odzwierzęce zmniejszają ryzyko rozwoju chorób serca i nowotworów.

Utrata bioróżnorodności powoduje rozwój chorób zakaźnych. Nadchodzi epidemia?

Naukowcy ustalili, że ze wszystkich „czynników globalnych zmian”, mających szkodliwy wpływ na ekosystemy, utrata gatunków najbardziej przyczynia się do wzrostu ryzyka wybuchu epidemii.

Od czego zależy jakość snu? Nowe ustalenia naukowców. Badanie objęło 18 krajów

Bliski kontakt z naturą wiąże się z szeregiem korzyści dla organizmu, m.in. redukcją poziomu stresu. Nowe badanie wykazało, że mieszkanie przy ulicy obfitującej w zieleń zapewnia lepszą jakość snu.

Mikroplastikiem odżywiają się nawet nienarodzone dzieci. „Nie zatrzymamy tego”

Eksperci z University of New Mexico alarmują, że zanieczyszczenie plastikiem środowiska wciąż rośnie, co oznacza, że będziemy coraz bardziej narażeni na wpływ tych mikrocząsteczek na nasze zdrowie. Najnowsze badanie pokazuje, że dzieci mogą chłonąć mikroplastik jeszcze przed urodzeniem.

Nadchodzi fala zachorowań na raka. Jakość powietrza jednym z winowajców

Do 2050 roku liczba nowych przypadków zachorowań na nowotworzy wzrośnie o ponad 70 procent w stosunku do roku 2022 – prognozuje WHO. To nie tylko skutek palenia papierosów, spożywania alkoholu czy otyłości, ale też rosnącego zanieczyszczenia powietrza na świecie.

„Wirusy zombie” obudzą się na Syberii? Naukowcy: to droga do nowej pandemii

Topnienie wiecznej zmarzliny na Syberii na skutek zmian klimatu niesie za sobą ryzyko związane z możliwością uwolnienia uwięzionych w nich przez dziesiątki tysięcy lat wirusów, nazywanych przez badaczy „wirusami zombie”. Badania wykazały, że hibernacja nie spowodowała, iż „wirusy zombie” przestały być groźne.

Badanie: czy dieta wegańska może zmniejszać ryzyko zakażenia koronawirusem?

Badanie opublikowane na łamach czasopisma naukowego BMJ Nutrition, Prevention & Health wykazało, że osoby ograniczające lub całkowicie rezygnujące z produktów odzwierzęcych w diecie, mogą być mniej narażone na zakażenie wirusem SARS‑CoV‑2.

Raport: śmiertelne żniwo paliw kopalnych. Ponad 5 milionów zgonów rocznie

Najwięcej zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza przez ropę, gaz i węgiel odnotowano w Chinach oraz Indiach, będących najbardziej zaludnionymi krajami na świecie, a zarazem wiodącymi konsumentami paliw kopalnych.

Chcą, żeby WHO ogłosiła globalny stan zagrożenia zdrowia publicznego

Naukowcy zajmujący się medycyną chcą, by Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła globalny stan zagrożenia zdrowia publicznego. Podkreślają, że kryzys klimatyczny i przyrodniczy należy traktować niezwykle poważnie.

Połowa ludzkości zagrożona. Klimat się zmienia, denga atakuje

Denga, zakaźna choroba niegdyś obecna tylko na niewielkich obszarach Azji, dziś występuje na kilku kontynentach i zagraża niemal połowie globalnej populacji.

Kryzys klimatyczny i bioróżnorodności to globalny stan zagrożenia zdrowia

Na łamach ponad 200 czasopism medycznych ukazał się artykuł, w którym eksperci wzywają Światową Organizację Zdrowia (WHO) do uznania, że pogłębiający się kryzys klimatyczny oraz kryzys bioróżnorodności poważnie zagraża zdrowiu ludzi na całym świecie.

Antybiotyki a zanieczyszczone powietrze. Naukowcy znaleźli powiązanie

Naukowcy odnaleźli powiązanie między poziomem stężenia pyłami zawieszonymi PM2,5 a wzrostem antybiotykoodporności w 166 krajach.

Zmiana klimatu to wyzwanie także dla zdrowia publicznego

Zmiana klimatu powoduje, że wirusy i bakterie zaczynają występować na obszarach, na których dotąd nie stanowiły zagrożenia.