Do końca dekady samopoczucie na świecie mocno spadnie. Wszystko przez upały

Ekstremalne upały, z którymi coraz częściej mamy do czynienia na całym świecie, nie tylko mają znaczący wpływ na zdrowie fizyczne człowieka, ale także na jego samopoczucie - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa.

Ryzyko zachorowania na te choroby wzrasta ze zmianą klimatu

Zdaniem naukowców, aż 58 proc. znanych ludziom chorób zakaźnych może się łatwiej rozprzestrzeniać przez ekstremalne warunki pogodowe.

Ocieplający się klimat zagraża sprawności dzieci

Naukowcy alarmują, że wraz z pogłębianiem się kryzysu klimatycznego, kondycja fizyczna dzieci również ulega pogorszeniu.

Upały i zanieczyszczenie powietrza to wyjątkowo zabójcza kombinacja

Jak odkryli naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, połączenie ekstremalnych upałów oraz wysokiego zanieczyszczenia powietrza to wyjątkowo zabójcza kombinacja.

Akcja #Oddychaj2

Płuca to wyjątkowo wrażliwy narząd, odpowiedzialny za jedną z podstawowych czynności, jaką jest oddychanie.

Dzikie zwierzęta – tykająca epidemiologiczna bomba

Egzotyczne zwierzęta to nie wyłącznie motyw bajek i legend czy wymyślnych tatuaży celebrytów i naśladujących ich miłośników egzotycznej fauny. To tykająca epidemiologiczna bomba.

Zmiana klimatu coraz bardziej zaburza nasz sen

Naukowcy ostrzegają, że pogłębiające się zmiany klimatu każdego roku prowadzą do utraty coraz większej liczby godzin snu.

Do 2070 roku grozi nam kontakt z tysiącami nowych wirusów

Jak wynika z badania, przez następne 50 lat w efekcie globalnego ocieplenia, ok. 4 tys. nowych wirusów będzie się przenosić między ssakami, w tym również ludźmi.

Naukowcy odnaleźli mikroplastik we krwi człowieka

Choć we wcześniejszych badaniach wykazano obecność mikroplastiku w mózgu, jelitach a nawet łożysku, po raz pierwszy stwierdzono jego obecność w próbce krwi.

Amerykanie doświadczą dłuższego sezonu alergii przez zmiany klimatu

Jak wynika z badania opublikowanego na łamach Nature Communications, sezony alergiczne w Stanach Zjednoczonych niebezpiecznie się wydłużają.

Zmiana klimatu powoduje wzrost zachorowań na kamicę nerkową

Według naukowców z Filadelfii, w ciągu 70 lat liczba osób cierpiących z powodu kamieni nerkowych mocno wzrośnie. Przyczyną jest globalne ocieplenie.

Zmiana klimatu naraża dzieci na choroby zakaźne

Naukowcy z Banaras Hindu University (BHU) odkryli, że parametry klimatyczne odpowiadają za 9-18 proc. wszystkich przypadków chorób zakaźnych wśród dzieci.

Mikroplastik odpowiedzialny za uszkodzenia ludzkich komórek

Najnowsze badania wykazały, że mikrodrobiny plastiku prowadzą do uszkodzeń ludzkich komórek. Szkodliwe ilości trafiają do organizmu wraz z jedzeniem.

Globalne ocieplenie zwiększa ryzyko powrotu dżumy

Od połowy ubiegłego wieku, dzięki zmianom klimatycznym, wzrasta ryzyko zachorowania na dżumę w zachodnich Stanach Zjednoczonych, ostrzegają naukowcy.

Mieszkańcy Afryki też mają wspólne DNA z neandertalczykami

Przez 10 lat genetycy przekonywali, że Europejczycy i Azjaci, a także ich potomkowie noszą w sobie DNA neandertalczyków, w odróżnieniu od mieszkańców Afryki, ponieważ homo sapiens i neandertalczycy - jak wyjaśniali - krzyżowali się poza kontynentem afrykańskim. Nowe badania wskazują jednak, że mieszkańcy współczesnej Afryki również mają w DNA "pozostałość" po homo neanderthalensis.

Brytyjski rząd: Seniorzy, zgłoście się na testy szczepionki

Brytyjski rząd wzywa osoby starsze, a także przedstawicieli mniejszości etnicznych, by zgłaszali się do testów potencjalnych szczepionek przeciw COVID-19 - informuje Reuters.

Geny neandertalczyków odpowiadają za ostry przebieg COVID?

Geny odziedziczone od naszych neandertalskich przodków mogą być odpowiedzialne za niektóre przypadki ostrego przebiegu COVID-19 - twierdzą badacze z Niemiec.

Koronawirus. WHO: Rekordowy przyrost liczby zakażeń w ciągu tygodnia

W ciągu ostatniego tygodnia na świecie wykryto 4 060 891 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i 67 221 zgonów chorych na COVID-19. Oznacza to, że co minutę na świecie umierało średnio 6,7 zakażonych koronawirusem.