Partnerzy

#RZECZoPRAWIE: Sierpiński o powstaniu Agencji Badań Medycznych i zysku dla pacjentów

- Badania niekomercyjne dają zysk społeczny poprzez wprowadzenie nowych technologii lekowych i nielekowych na rynek. - mówił w piątkowym programie #RZECZoPRAWIE dr Radosław Sierpiński, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds Agencji Badań Medycznych.

Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko chorób serca

Jak wynika z badania przeprowadzonego w oparciu o dane niemal 200 000 pacjentów chińskich szpitali, kontakt z zanieczyszczonym powietrzem prowadzi do ryzyka wystąpienia arytmii serca, co zwiększa szansęzachorowania na szereg chorób i może prowadzić do nagłej śmierci sercowej.

Tak powstają superbakterie odporne na antybiotyki. Zabijają milion osób rocznie

Głównym winowajcą są hodowle przemysłowe zwierząt, gdzie wykorzystuje się ok. 75 proc. wszystkich antybiotyków produkowanych na świecie.

Udar, demencja, rak i inne efekty oddychania zanieczyszczonym powietrze

Naukowcy ostrzegają, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem prowadzi m.in. do zwiększenia ryzyka udaru mózgu, demencji, raka i wielu innych chorób.

Farmaceutyki w wodzie stanowią niebezpieczeństwo dla człowieka?

Mimo że farmaceutyki w wodzie są zanieczyszczeniem o jeszcze nie do końca znanym działaniu, to już teraz wiadomo, że mają one duży wpływ na środowisko, wodną florę i faunę. Na razie stanowią one niskie ryzyko dla ludzi, ale w przyszłości, ze względu na rosnącą konsumpcję, problem może okazać się znaczący – uważają eksperci.

Amerykanie zmierzą się z dłuższym sezonem alergicznym. Powód jest prosty

Amerykańscy eksperci specjalizujący się w dziedzinie medycyny zajmującej się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń alergicznych twierdzą, że sezon alergiczny w Stanach Zjednoczonych będzie znacznie dłuższy niż zwykle. Powód? Zmiany klimatu.

W Australii emisje z transportu zabijają więcej osób, niż wypadki drogowe

Jak wynika z najnowszego badania, każdego roku ponad 11 000 Australijczyków umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń pochodzących z transportu.

Polscy studenci niewiele wiedzą o mikroplastiku w żywności

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach postanowili sprawdzić wiedzę oraz świadomość obecności mikroplastików w wodzie i żywności w grupie kilkuset studentów.

Superbakterie odporne na leki mogą stać się główną przyczyną śmierci

Pogłębiający się kryzys klimatyczny oraz ogromna skala zanieczyszczeń powodowanych przez sektory farmaceutyczny, rolniczy i medyczny wspierają rozwój szczepów bakterii odpornych na wszystkie znane antybiotyki.

Zanieczyszczone powietrze sprawia, że szachiści popełniają więcej błędów

Z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Management Science” wynika, że zanieczyszczenia powietrza mają niezwykle negatywny wpływ na osoby, które muszą intensywnie myśleć. Jako przykład podano szachistów popełniających znacznie więcej poważnych błędów, kiedy narażeni są na niekorzystne warunki.

Zanieczyszczenia powietrza mogą zwiększać ryzyko chorób psychicznych

Jak wynika z ustaleń naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Imperial College London, zanieczyszczenie powietrza mogą zwiększać ryzyko występowania chorób takich jak depresja czy zaburzenia lękowe.

Afryka. Zmiany klimatu napędzają malarię i inne choroby. Powodem komary

Raport z badania opublikowanego przez portal Phys.org mówi, iż zmiany klimatyczne w latach 2030-2050 doprowadzą do tego, że w Afryce z powodu malarii umierać będzie rocznie kolejnych 60 tys. osób. „Kryzys klimatyczny to też kryzys zdrowotny” – podkreślają eksperci.

Lekarze protestują przed nazywaniem mięsa, nabiału i jaj „zdrowymi”

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaproponowała nową regułę definiowania zdrowych produktów spożywczych. Lekarze apelują o wyłączenie produktów mięsnych, mlecznych oraz jajek, jako główne źródło szkodliwych tłuszczów nasyconych.

Fajerwerki okazują się szkodliwe dla zdrowia człowieka i ekosystemów

Naukowcy z Akademii Nauk Republiki Czeskiej (AV ČR) ostrzegają, że fatalny wpływ fajerwerków na zdrowie i środowisko nie powinien być ignorowany.

Wieczna zmarzlina topnieje, uwalniając wirusy sprzed 48,5 tysiąca lat

Naukowcom udało się potwierdzić, że w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie pozostają uśpione wirusy, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Kobiety narażone na smog łatwiej przybierają na wadze

Jak ustalili naukowcy z Uniwersytetu Michigan, kobiety w średnim wieku, narażone na długotrwałą ekspozycję na smog, łatwiej przybierają na wadze.

Zanieczyszczone powietrze może wywoływać niektóre formy raka płuc

W dobie kryzysu klimatycznego nie tylko palacze są narażeni na nowotwory płuc. Naukowcy odkryli zależność pomiędzy występowaniem pyłu zawieszonego w powietrzu a zachorowalnością na niektóre formy raka.

Do końca dekady samopoczucie na świecie mocno spadnie. Wszystko przez upały

Ekstremalne upały, z którymi coraz częściej mamy do czynienia na całym świecie, nie tylko mają znaczący wpływ na zdrowie fizyczne człowieka, ale także na jego samopoczucie - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa.