Partnerzy

Afryka. Zmiany klimatu napędzają malarię i inne choroby. Powodem komary

Raport z badania opublikowanego przez portal Phys.org mówi, iż zmiany klimatyczne w latach 2030-2050 doprowadzą do tego, że w Afryce z powodu malarii umierać będzie rocznie kolejnych 60 tys. osób. „Kryzys klimatyczny to też kryzys zdrowotny” – podkreślają eksperci.

Lekarze protestują przed nazywaniem mięsa, nabiału i jaj „zdrowymi”

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaproponowała nową regułę definiowania zdrowych produktów spożywczych. Lekarze apelują o wyłączenie produktów mięsnych, mlecznych oraz jajek, jako główne źródło szkodliwych tłuszczów nasyconych.

Fajerwerki okazują się szkodliwe dla zdrowia człowieka i ekosystemów

Naukowcy z Akademii Nauk Republiki Czeskiej (AV ČR) ostrzegają, że fatalny wpływ fajerwerków na zdrowie i środowisko nie powinien być ignorowany.

Wieczna zmarzlina topnieje, uwalniając wirusy sprzed 48,5 tysiąca lat

Naukowcom udało się potwierdzić, że w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie pozostają uśpione wirusy, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Kobiety narażone na smog łatwiej przybierają na wadze

Jak ustalili naukowcy z Uniwersytetu Michigan, kobiety w średnim wieku, narażone na długotrwałą ekspozycję na smog, łatwiej przybierają na wadze.

Zanieczyszczone powietrze może wywoływać niektóre formy raka płuc

W dobie kryzysu klimatycznego nie tylko palacze są narażeni na nowotwory płuc. Naukowcy odkryli zależność pomiędzy występowaniem pyłu zawieszonego w powietrzu a zachorowalnością na niektóre formy raka.

Do końca dekady samopoczucie na świecie mocno spadnie. Wszystko przez upały

Ekstremalne upały, z którymi coraz częściej mamy do czynienia na całym świecie, nie tylko mają znaczący wpływ na zdrowie fizyczne człowieka, ale także na jego samopoczucie - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa.

Ryzyko zachorowania na te choroby wzrasta ze zmianą klimatu

Zdaniem naukowców, aż 58 proc. znanych ludziom chorób zakaźnych może się łatwiej rozprzestrzeniać przez ekstremalne warunki pogodowe.

Ocieplający się klimat zagraża sprawności dzieci

Naukowcy alarmują, że wraz z pogłębianiem się kryzysu klimatycznego, kondycja fizyczna dzieci również ulega pogorszeniu.

Upały i zanieczyszczenie powietrza to wyjątkowo zabójcza kombinacja

Jak odkryli naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, połączenie ekstremalnych upałów oraz wysokiego zanieczyszczenia powietrza to wyjątkowo zabójcza kombinacja.

Akcja #Oddychaj2

Płuca to wyjątkowo wrażliwy narząd, odpowiedzialny za jedną z podstawowych czynności, jaką jest oddychanie.

Dzikie zwierzęta – tykająca epidemiologiczna bomba

Egzotyczne zwierzęta to nie wyłącznie motyw bajek i legend czy wymyślnych tatuaży celebrytów i naśladujących ich miłośników egzotycznej fauny. To tykająca epidemiologiczna bomba.

Zmiana klimatu coraz bardziej zaburza nasz sen

Naukowcy ostrzegają, że pogłębiające się zmiany klimatu każdego roku prowadzą do utraty coraz większej liczby godzin snu.

Do 2070 roku grozi nam kontakt z tysiącami nowych wirusów

Jak wynika z badania, przez następne 50 lat w efekcie globalnego ocieplenia, ok. 4 tys. nowych wirusów będzie się przenosić między ssakami, w tym również ludźmi.

Naukowcy odnaleźli mikroplastik we krwi człowieka

Choć we wcześniejszych badaniach wykazano obecność mikroplastiku w mózgu, jelitach a nawet łożysku, po raz pierwszy stwierdzono jego obecność w próbce krwi.

Amerykanie doświadczą dłuższego sezonu alergii przez zmiany klimatu

Jak wynika z badania opublikowanego na łamach Nature Communications, sezony alergiczne w Stanach Zjednoczonych niebezpiecznie się wydłużają.

Zmiana klimatu powoduje wzrost zachorowań na kamicę nerkową

Według naukowców z Filadelfii, w ciągu 70 lat liczba osób cierpiących z powodu kamieni nerkowych mocno wzrośnie. Przyczyną jest globalne ocieplenie.

Zmiana klimatu naraża dzieci na choroby zakaźne

Naukowcy z Banaras Hindu University (BHU) odkryli, że parametry klimatyczne odpowiadają za 9-18 proc. wszystkich przypadków chorób zakaźnych wśród dzieci.