Do 2070 roku grozi nam kontakt z tysiącami nowych wirusów

Jak wynika z badania, przez następne 50 lat w efekcie globalnego ocieplenia, ok. 4 tys. nowych wirusów będzie się przenosić między ssakami, w tym również ludźmi.

Naukowcy odnaleźli mikroplastik we krwi człowieka

Choć we wcześniejszych badaniach wykazano obecność mikroplastiku w mózgu, jelitach a nawet łożysku, po raz pierwszy stwierdzono jego obecność w próbce krwi.

Amerykanie doświadczą dłuższego sezonu alergii przez zmiany klimatu

Jak wynika z badania opublikowanego na łamach Nature Communications, sezony alergiczne w Stanach Zjednoczonych niebezpiecznie się wydłużają.

Zmiana klimatu powoduje wzrost zachorowań na kamicę nerkową

Według naukowców z Filadelfii, w ciągu 70 lat liczba osób cierpiących z powodu kamieni nerkowych mocno wzrośnie. Przyczyną jest globalne ocieplenie.

Zmiana klimatu naraża dzieci na choroby zakaźne

Naukowcy z Banaras Hindu University (BHU) odkryli, że parametry klimatyczne odpowiadają za 9-18 proc. wszystkich przypadków chorób zakaźnych wśród dzieci.

Mikroplastik odpowiedzialny za uszkodzenia ludzkich komórek

Najnowsze badania wykazały, że mikrodrobiny plastiku prowadzą do uszkodzeń ludzkich komórek. Szkodliwe ilości trafiają do organizmu wraz z jedzeniem.

Globalne ocieplenie zwiększa ryzyko powrotu dżumy

Od połowy ubiegłego wieku, dzięki zmianom klimatycznym, wzrasta ryzyko zachorowania na dżumę w zachodnich Stanach Zjednoczonych, ostrzegają naukowcy.

Mieszkańcy Afryki też mają wspólne DNA z neandertalczykami

Przez 10 lat genetycy przekonywali, że Europejczycy i Azjaci, a także ich potomkowie noszą w sobie DNA neandertalczyków, w odróżnieniu od mieszkańców Afryki, ponieważ homo sapiens i neandertalczycy - jak wyjaśniali - krzyżowali się poza kontynentem afrykańskim. Nowe badania wskazują jednak, że mieszkańcy współczesnej Afryki również mają w DNA "pozostałość" po homo neanderthalensis.

Brytyjski rząd: Seniorzy, zgłoście się na testy szczepionki

Brytyjski rząd wzywa osoby starsze, a także przedstawicieli mniejszości etnicznych, by zgłaszali się do testów potencjalnych szczepionek przeciw COVID-19 - informuje Reuters.

Geny neandertalczyków odpowiadają za ostry przebieg COVID?

Geny odziedziczone od naszych neandertalskich przodków mogą być odpowiedzialne za niektóre przypadki ostrego przebiegu COVID-19 - twierdzą badacze z Niemiec.

Koronawirus. WHO: Rekordowy przyrost liczby zakażeń w ciągu tygodnia

W ciągu ostatniego tygodnia na świecie wykryto 4 060 891 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i 67 221 zgonów chorych na COVID-19. Oznacza to, że co minutę na świecie umierało średnio 6,7 zakażonych koronawirusem.

Kobieta zachorowała przez zmiany klimatu. Pierwszy taki przypadek na świecie

70-letnia Kanadyjka stała się pierwszą pacjentką na świecie, u której wskazano, że objawy chorobowe zostały spowodowane globalnym ociepleniem.

WHO: kryzys klimatyczny zagraża zdrowiu najbardziej

Jak wynika z najnowszego raportu WHO, kraje muszą przyjąć ambitniejsze cele klimatyczne aby chronić planetę oraz zdrowie światowej populacji.

Jak wzmocnić organizm chorego podczas radio- i chemioterapii?

Chemioterapia oraz radioterapia należą do najpowszechniejszych pozaoperacyjnych metod leczenia chorób nowotworowych. Część pacjentów może jednak odczuwać różnego rodzaju dolegliwości będące efektem zastosowanej terapii, prowadzące m.in. do osłabienia. Podczas leczenia pacjent onkologiczny powinien szczególnie zadbać o swoją dietę, która pozwoliłaby złagodzić dolegliwości i wzmocnić organizm.

Koronawirus. Japonia: Ogniska w szkołach i przedszkolach na Okinawie

Decyzją władz prefektury Okinawa wiele szkół na jej terenie zostanie zamkniętych od poniedziałku do co najmniej 20 czerwca, w związku z walką z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 - informuje agencja Kyodo.

Dym z pożarów zabija rocznie tysiące osób

Jak wynika z najnowszych badań, krótkotrwałe narażenie na dym pożarowy jest porównywalnie niebezpieczne do fal upałów i zabija rocznie 33 tys. ludzi.

Twarda woda – fakty i mity

Lubię umiar oraz możliwość dokonywania wyboru. To niedoceniane lekarstwa na wiele bolączek dzisiejszych czasów. Szczególnie w zakresie żywienia.

Informacje Ministerstwa Edukacji i Nauki na temat organizacji szczepień w szkołach

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało informacje na temat organizacji szczepień w szkołach.