Partnerzy

Mikroplastikiem odżywiają się nawet nienarodzone dzieci. „Nie zatrzymamy tego”

Eksperci z University of New Mexico alarmują, że zanieczyszczenie plastikiem środowiska wciąż rośnie, co oznacza, że będziemy coraz bardziej narażeni na wpływ tych mikrocząsteczek na nasze zdrowie. Najnowsze badanie pokazuje, że dzieci mogą chłonąć mikroplastik jeszcze przed urodzeniem.

Nadchodzi fala zachorowań na raka. Jakość powietrza jednym z winowajców

Do 2050 roku liczba nowych przypadków zachorowań na nowotworzy wzrośnie o ponad 70 procent w stosunku do roku 2022 – prognozuje WHO. To nie tylko skutek palenia papierosów, spożywania alkoholu czy otyłości, ale też rosnącego zanieczyszczenia powietrza na świecie.

„Wirusy zombie” obudzą się na Syberii? Naukowcy: to droga do nowej pandemii

Topnienie wiecznej zmarzliny na Syberii na skutek zmian klimatu niesie za sobą ryzyko związane z możliwością uwolnienia uwięzionych w nich przez dziesiątki tysięcy lat wirusów, nazywanych przez badaczy „wirusami zombie”. Badania wykazały, że hibernacja nie spowodowała, iż „wirusy zombie” przestały być groźne.

Badanie: czy dieta wegańska może zmniejszać ryzyko zakażenia koronawirusem?

Badanie opublikowane na łamach czasopisma naukowego BMJ Nutrition, Prevention & Health wykazało, że osoby ograniczające lub całkowicie rezygnujące z produktów odzwierzęcych w diecie, mogą być mniej narażone na zakażenie wirusem SARS‑CoV‑2.

Raport: śmiertelne żniwo paliw kopalnych. Ponad 5 milionów zgonów rocznie

Najwięcej zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza przez ropę, gaz i węgiel odnotowano w Chinach oraz Indiach, będących najbardziej zaludnionymi krajami na świecie, a zarazem wiodącymi konsumentami paliw kopalnych.

Chcą, żeby WHO ogłosiła globalny stan zagrożenia zdrowia publicznego

Naukowcy zajmujący się medycyną chcą, by Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła globalny stan zagrożenia zdrowia publicznego. Podkreślają, że kryzys klimatyczny i przyrodniczy należy traktować niezwykle poważnie.

Połowa ludzkości zagrożona. Klimat się zmienia, denga atakuje

Denga, zakaźna choroba niegdyś obecna tylko na niewielkich obszarach Azji, dziś występuje na kilku kontynentach i zagraża niemal połowie globalnej populacji.

Kryzys klimatyczny i bioróżnorodności to globalny stan zagrożenia zdrowia

Na łamach ponad 200 czasopism medycznych ukazał się artykuł, w którym eksperci wzywają Światową Organizację Zdrowia (WHO) do uznania, że pogłębiający się kryzys klimatyczny oraz kryzys bioróżnorodności poważnie zagraża zdrowiu ludzi na całym świecie.

Antybiotyki a zanieczyszczone powietrze. Naukowcy znaleźli powiązanie

Naukowcy odnaleźli powiązanie między poziomem stężenia pyłami zawieszonymi PM2,5 a wzrostem antybiotykoodporności w 166 krajach.

Zmiana klimatu to wyzwanie także dla zdrowia publicznego

Zmiana klimatu powoduje, że wirusy i bakterie zaczynają występować na obszarach, na których dotąd nie stanowiły zagrożenia.

#RZECZoPRAWIE: Sierpiński o powstaniu Agencji Badań Medycznych i zysku dla pacjentów

- Badania niekomercyjne dają zysk społeczny poprzez wprowadzenie nowych technologii lekowych i nielekowych na rynek. - mówił w piątkowym programie #RZECZoPRAWIE dr Radosław Sierpiński, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds Agencji Badań Medycznych.

Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko chorób serca

Jak wynika z badania przeprowadzonego w oparciu o dane niemal 200 000 pacjentów chińskich szpitali, kontakt z zanieczyszczonym powietrzem prowadzi do ryzyka wystąpienia arytmii serca, co zwiększa szansęzachorowania na szereg chorób i może prowadzić do nagłej śmierci sercowej.

Tak powstają superbakterie odporne na antybiotyki. Zabijają milion osób rocznie

Głównym winowajcą są hodowle przemysłowe zwierząt, gdzie wykorzystuje się ok. 75 proc. wszystkich antybiotyków produkowanych na świecie.

Udar, demencja, rak i inne efekty oddychania zanieczyszczonym powietrze

Naukowcy ostrzegają, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem prowadzi m.in. do zwiększenia ryzyka udaru mózgu, demencji, raka i wielu innych chorób.

Farmaceutyki w wodzie stanowią niebezpieczeństwo dla człowieka?

Mimo że farmaceutyki w wodzie są zanieczyszczeniem o jeszcze nie do końca znanym działaniu, to już teraz wiadomo, że mają one duży wpływ na środowisko, wodną florę i faunę. Na razie stanowią one niskie ryzyko dla ludzi, ale w przyszłości, ze względu na rosnącą konsumpcję, problem może okazać się znaczący – uważają eksperci.

Amerykanie zmierzą się z dłuższym sezonem alergicznym. Powód jest prosty

Amerykańscy eksperci specjalizujący się w dziedzinie medycyny zajmującej się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń alergicznych twierdzą, że sezon alergiczny w Stanach Zjednoczonych będzie znacznie dłuższy niż zwykle. Powód? Zmiany klimatu.

W Australii emisje z transportu zabijają więcej osób, niż wypadki drogowe

Jak wynika z najnowszego badania, każdego roku ponad 11 000 Australijczyków umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń pochodzących z transportu.

Polscy studenci niewiele wiedzą o mikroplastiku w żywności

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach postanowili sprawdzić wiedzę oraz świadomość obecności mikroplastików w wodzie i żywności w grupie kilkuset studentów.