ClientEarth Polska reprezentuje dwoje chorych na astmę, 55-letniego p. Andrzeja z Rybnika oraz 5-letniego chłopca spod Torunia. W ich imieniu fundacja wytoczyła proces Skarbowi Państwa za wieloletnie zaniechania w walce ze smogiem, których efektem jest pogarszający się stan ich zdrowia. W imieniu chorych prawnicy domagają się zadośćuczynienia za utratę zdrowia oraz odszkodowania za koszty leczenia (200 tys. zł na rzecz pana Andrzeja oraz 100 tys. zł na rzecz 5-letniego chłopca).
– Po raz pierwszy w Polsce sąd będzie musiał zbadać, czy istnieje bezpośredni związek między zanieczyszczeniem powietrza a poważnymi schorzeniami. Pozwy pokazują, że brak szybkich i skutecznych działań na rzecz poprawy jakości powietrza to problem systemowy. Jego konsekwencje zdrowotne ponoszą Polki i Polacy, w szczególności najsłabsi, czyli dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze czy chore - informują prawnicy w swoim komunikacie.
Czytaj więcej
To skutek orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie szwajcarskich seniorek oraz uchwały Sądu Najwyższego dotyczącej jakości powietrza.
– Powietrze w Polsce jest nadal złej jakości. Nie spełnia nie tylko zaostrzonych kilka lat temu standardów rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia, ale na znacznej części terytorium kraju również norm określonych przez krajowe przepisy, co narusza nasze prawa podstawowe – w tym prawo do życia i zdrowia – mówi Agnieszka Warso-Buchanan, radczyni prawna i członkini zarządu Fundacji Client Earth Prawnicy dla Ziemi. Wskazuj, że prawa do życia i zdrowia są zarówno przez przepisy kodeksu cywilnego w zakresie dóbr osobistych, jak i przez Europejską Konwencję Praw Człowieka, a ta konwencja jest w Polsce notorycznie łamane z powodu braku skutecznych działań państwa na rzecz walki ze smogiem. Dlatego Client Earth będzie się domagała, by sąd uznał, że za te zaniedbania odpowiada, także finansowo, Skarb Państwa.
Client Earth Polska jest filią działającej w 60 krajach fundacji „ClientEarth Prawnicy dla Ziemi”, wskazują, że w ciągu sześciu lat od wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 2018 r. przeciwko Polsce w sprawie jakości powietrza, działania kolejnych rządów są zbyt wolne, a przekroczenia norm jakości powietrza w Polsce wciąż należą do najwyższych w Unii Europejskiej.