Polski sukces w walce ze smogiem. Czego uczy przykład miasta pod Warszawą?

Podwarszawska gmina od czterech lat działa w programie LeadAir, prowadzonym przez Forum Energii i kontynuuje miejski program Stop Smog finansujący wymianę starych pieców. Efekty? Coraz niższy poziom smogu, zbliżony do norm WHO, i oszczędności sięgające 150 mln zł rocznie.

Publikacja: 03.04.2024 14:02

Stężenie pyłów PM2,5 w Piastowie zmniejszyło się o 40 proc., zbliżając się do bezpiecznej normy zale

Stężenie pyłów PM2,5 w Piastowie zmniejszyło się o 40 proc., zbliżając się do bezpiecznej normy zalecanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Foto: AdamscPL, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Jakość powietrza w polskich miastach pozostawia wiele do życzenia. Niektóre, np. Kraków, wielokrotnie znalazły się w ścisłej światowej czołówce miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Wśród przyczyn tej sytuacji należy wymienić m.in. ogrzewanie domów piecami starej generacji oraz emisje z transportu.

Choć walka ze szkodliwym stężeniem pyłów zawieszonych nie jest łatwa, to przykład podwarszawskiego Piastowa pokazuje, że konsekwentne działania przekładają się na odpowiednie wyniki. Choć gmina liczy zaledwie ok. 24 tys. mieszkańców, zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem gęstości zaludnienia, co sprzyja powstawaniu smogu. Jest też położona nieopodal ruchliwych szlaków komunikacyjnych oraz sporej elektrociepłowni. Mimo to – Piastów osiągnął sukces w ograniczaniu zanieczyszczenia powietrza. Jak tego dokonano?

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Smog
Miasta w Polsce z najgorszą jakością powietrza. Nowy ranking pokazuje zmianę
Smog
Raport: Polskie miasta nie spełniają norm jakości powietrza. Gdzie najgorzej?
Smog
Badanie: stan powietrza w polskich miastach coraz lepszy. Polacy uważają inaczej
Smog
Smog w Polsce bardziej uderza w kobiety. Zaskakujące ustalenia polskich badaczy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Smog
Zaskakujący efekt poprawy jakości powietrza: Ziemia ociepla się jeszcze szybciej