Jakość powietrza w polskich miastach pozostawia wiele do życzenia. Niektóre, np. Kraków, wielokrotnie znalazły się w ścisłej światowej czołówce miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Wśród przyczyn tej sytuacji należy wymienić m.in. ogrzewanie domów piecami starej generacji oraz emisje z transportu.
Choć walka ze szkodliwym stężeniem pyłów zawieszonych nie jest łatwa, to przykład podwarszawskiego Piastowa pokazuje, że konsekwentne działania przekładają się na odpowiednie wyniki. Choć gmina liczy zaledwie ok. 24 tys. mieszkańców, zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem gęstości zaludnienia, co sprzyja powstawaniu smogu. Jest też położona nieopodal ruchliwych szlaków komunikacyjnych oraz sporej elektrociepłowni. Mimo to – Piastów osiągnął sukces w ograniczaniu zanieczyszczenia powietrza. Jak tego dokonano?
Piastów: miasto w Polsce, które wygrywa walkę ze smogiem
Od 2020 roku Piastów działa w programie LeadAir, projekcie edukacyjno-doradczym dla samorządów, prowadzonym przez Forum Energii, dzięki czemu uzyskał dostęp do wiedzy oraz wsparcie w pozyskaniu funduszy na zielone inwestycje. W ramach inicjatywy prowadzony jest szereg działań, w tym m.in. termomodernizacja budynków, rozbudowa infrastruktury opartej na niskoemisyjnej energii oraz wymiana oświetlenia ulicznego. Warto zauważyć, że część działań nie była ukierunkowana jedynie na walkę ze smogiem, a troskę o klimat, a poprawa jakości powietrza stanowiła niejako efekt uboczny.
Czytaj więcej
Szwajcarski miliarder Hansjörg Wyss, znany filantrop zajmujący się ochroną środowiska, chce stwor...
Gmina kontynuuje również udział w programie StopSmog, w ramach którego finansowana jest wymiana starych pieców.