Europejska Agencja Środowiskowa (EEA) opublikowała swój nowy raport dotyczący jakości powietrza w europejskich miastach. Dane, które znalazły się w raporcie, zebrano z ponad 500 stacji monitorujących poziom zanieczyszczeń w latach 2022-2023.
Wnioski z badań nie są zbyt optymistyczne – wskazują bowiem, że jedynie w 13 miastach w Europie średnie stężenia drobnych cząstek stałych były niższe od wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Polska w tym raporcie nie wypadła zbyt dobrze.
Jakość powietrza w polskich miastach. Ranking Europejskiej Agencji Środowiskowej
Dzięki European City Air Quality Viewer – platformie EEA, która dostarcza najbardziej aktualnych informacji na temat jakości powietrza w Europie – udało się sklasyfikować 375 miast od najczystszego do najbardziej zanieczyszczonego w Europie. Ranking powstał dzięki wykorzystaniu danych o długoterminowym stężeniu pyłów zawieszonych PM2.5 – to bowiem rodzaj zanieczyszczenia mający najbardziej negatywny wpływ na zdrowie człowieka.
Czytaj więcej
Sąd Konstytucyjny Korei Południowej wydał przełomowe orzeczenie, nakazujące rządowi intensyfikację wysiłków w ramach walki z kryzysem klimatycznym do 2049 roku. Uznał też, że część obowiązujących przepisów klimatycznych jest niezgodna z ochroną praw konstytucyjnych przyszłych pokoleń.
W czołowej dziesiątce rankingu EEA znalazły się miasta z krajów skandynawskich – między innymi w Rejkiawik oraz Tallin – a także dwie miejscowości z Portugalii. Pozycję 11. i 12. zajęły zaś odpowiednio stolice Szwecji i Finlandii. Okazało się, że najgorszym powietrzem oddychają natomiast mieszkańcy Europy południowej, południowo-wschodniej i środkowej. Wśród nich znaleźli się niestety Polacy.