Smog w jednej z czołowych metropolii UE. Ograniczenia dla aut i mieszkańców

Zimą informacje o fatalnej jakości powietrza zazwyczaj łączymy z miastami w Polsce. Nie tym razem. Obecnie to Mediolan, ze względu na jakość powietrza, stał się jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Stężenie pyłów PM 2,5 w mieście przekroczyło normy zalecane przez WHO aż 24-krotnie.

Publikacja: 22.02.2024 12:16

Mediolan od paru dni spowity jest grubą warstwą smogu.

Mediolan od paru dni spowity jest grubą warstwą smogu.

Foto: GABRIEL BOUYS / AFP

Północna część Włoch od lat zmaga się z silnym zanieczyszczeniem powietrza, które nasila się zimą. Szereg badań wykazał, że mieszkańcy Mediolanu oddychają powietrzem najgorszej jakości w Europie Zachodniej.

W tym roku sytuację pogarsza niski poziom opadów oraz brak wiatru, przez co smog zatrzymuje się wokół miasta. Jak wynika z danych Włoskiego Towarzystwa Medycyny Środowiskowej, liczba zgonów spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem we Włoszech sięga ok. 80 000 zgonów rocznie.

Smog we Włoszech. Władze kwestionują pomiary

Skalę zanieczyszczenia podkreśliły dane opublikowane na początku tygodnia w szwajcarskim serwisie IQAir, specjalizującym się w przekazywaniu informacji na temat stanu powietrza w miastach na całym świecie. Pomiary dotyczące smogu w czasie rzeczywistym sprawiły, że Mediolan znalazł się w pewnym momencie na drugim miejscu na świecie, tuż pod chińskim miastem Chengdu, a obecnie wciąż znajduje się w ścisłej światowej czołówce pod względem poziomu zanieczyszczenia powietrza. 

Dane opublikowane przez IQAir podważył burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala, twierdząc, że to „zaimprowizowane analizy przeprowadzane przez podmiot prywatny”. Również lombardzka jednostka regionalnej agencji ochrony środowiska Arpa określiła klasyfikację IQAir jako „niewiarygodną”, przyznając jednak, że w ciągu ostatnich dniach powietrze w Mediolanie stale przekraczało dopuszczalne wartości PM 2,5.

Trudno jednak uwierzyć, że nie dostrzega powagi sytuacji, biorąc pod uwagę, że w ramach walki ze smogiem, w październiku ubiegłego roku Sala zapowiedział wprowadzenie ograniczenia wjazdu samochodów do centrum miasta. W mieście zostaną zainstalowane kamery rejestrujące ruch uliczny, które będą blokować wjazd dla pojazdów prywatnych, za wyjątkiem mieszkańców posiadających garaż lub osób korzystających z parkingu, a także dla taksówek i transportu publicznego. Zmiany mają wejść w życie do połowy 2024 roku. Decyzję z aprobatą przyjęła włoska grupa ekologiczna Citizens for Air, potwierdzając, że w mieście konieczne jest wprowadzenie ograniczenia emisji pochodzących z pojazdów, ogrzewania i rolnictwa.

Zdaniem inspektora Lombardii ds. środowiska i klimatu, Giorgio Maione, miasto odnotowało postęp w kwestii jakości powietrza, a poziom PM2,5 w ciągu ostatnich 20 lat spadł. Problem dotyczy nie tylko Mediolanu. W całej Lombardii sytuacja z jakością powietrza w ostatnich tygodniach znacznie się pogorszyła, dolina rzeki Po ma szczególnie korzystne warunki dla rozwoju smogu: wiatry tutaj należą do najsłabszych w Europie. Sytuację mógłby poprawić deszcz – opady spodziewane są w tym tygodniu, ale nie wiadomo, czy rozwiążą problem. 

Smog
Nowe dane na temat smogu. Tylko dwa państwa w Europie spełniają normy WHO
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Smog
Prawnicy pozywają Polskę. Żądają 300 tysięcy złotych za brak walki ze smogiem
Smog
Miasta w Polsce z najgorszą jakością powietrza. Nowy ranking pokazuje zmianę
Smog
Raport: Polskie miasta nie spełniają norm jakości powietrza. Gdzie najgorzej?
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Smog
Badanie: stan powietrza w polskich miastach coraz lepszy. Polacy uważają inaczej
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście