Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zanieczyszczenie powietrza to największe pojedyncze środowiskowe zagrożenie dla zdrowia w Unii Europejskiej. Jedynie w Polsce każdego roku z powodu fatalnej jakości powietrza umiera przedwcześnie ponad 41 000 osób.
Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest spalanie węgla i drewna w domowych instalacjach grzewczych oraz emisje z transportu, które skutkują wysokim stężeniem chorobotwórczych pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu (NO2).
Choć poprzedni rząd wielokrotnie deklarował, że zwiększy wysiłki na rzecz poprawy czystości powietrza w kraju, to w wielu regionach jego jakość nadal nie spełnia standardów.
Smog w Polsce. Aktywiści apelują do Donalda Tuska
W ramach spotkania pod nazwą „Okrągły Stół na Rzecz Poprawy Jakości Powietrza”, reprezentanci siedmiu organizacji pozarządowych przedłożyli przedstawicielom rządu swoje propozycje dotyczące zmiany obecnej sytuacji.
Czytaj więcej
Zimą informacje o fatalnej jakości powietrza zazwyczaj łączymy z miastami w Polsce. Nie tym razem. Obecnie to Mediolan, ze względu na jakość powietrza, stał się jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Stężenie pyłów PM 2,5 w mieście przekroczyło normy zalecane przez WHO aż 24-krotnie.