Bioplastik, który rozkłada się w 40 godzin. Przełom w recyklingu

Naukowcy opracowali nowy sposób na rozłożenie tworzyw sztucznych na elementy, które nadają się do recyklingu. Proces, w którym wykorzystuje się enzym występujący w biodetergentach do prania, trwa niecałe 40 godzin.

Publikacja: 06.02.2024 10:33

Zespół naukowców z King’s College London odkrył, że do recyklingu można wykorzystać enzymy występują

Zespół naukowców z King’s College London odkrył, że do recyklingu można wykorzystać enzymy występujące w biologicznych detergentach do prania.

Foto: Vivianne Lemay Unsplash

Jak podaje raport OECD, do 2060 roku ilość odpadów z tworzyw sztucznych wytwarzanych na świecie niemal się potroi, z czego ok. połowa trafi na wysypiska śmieci. Recyklingowi natomiast poddane zostanie mniej niż 20 proc.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie biotworzyw, wykorzystujących skrobię kukurydzianą, maniok czy trzcinę cukrową. Jednak metody produkcji takich tworzyw są kosztowne, a ich recykling jest nieefektywny, emisyjny i nie pozwala na produkcję wysokiej jakości materiałów nadających się do ponownego użycia.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Recykling
Potrzebujemy długofalowej strategii odpadowej
Recykling
Odpady potrzebują sprawnego systemu
Recykling
Europa nie radzi sobie z odpadami tekstylnymi. Prosto ze sklepów na wysypiska
Recykling
Anglia zmienia zasady segregacji: jeden pojemnik do wszystkiego. „Koniec chaosu”
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?