Dzięki wspólnej, wynoszącej ok. 29 mln. euro inwestycji firm Tetra Pak i Stora Enso w Polsce rozpoczyna działanie nowa linia do recyklingu kartonów po napojach. Pozwoli ona potroić moce przerobowe recyklingu wspomnianych opakowań w kraju z 25 tys. do 75 tys. ton w skali roku. Zapewni możliwość przyjęcia całego wolumenu kartonów po napojach sprzedawanych w Polsce, a także dodatkowych wolumenów z sąsiednich krajów, w tym Czech, Węgier, Słowacji, Łotwy, Estonii i Litwy.
Nowoczesna linia recykligowa w zakładzie produkcyjnym Stora Enso w Ostrołęce prowadzi wyłącznie rozdział materiałów z kartonów po napojach i oddziela włókna od polimerów i aluminium. Włókna są następnie poddawane recyklingowi na materiały tekturowe, co skutecznie przyczynia się do zamknięcia obiegu poprzez przekształcanie zużytych opakowań papierowych w nowe materiały opakowaniowe powstające z odzyskanego surowca. Zakres działań nowego zakładu został poszerzony dzięki udziałowi czeskiej spółki Plastigram Industries, która wspólnie z Tetra Pak wprowadza na skalę przemysłową rozwiązanie służące do przekształcania frakcji polyAl w nowe produkty.
Czytaj więcej
Organizacja uważa, że walka z plastikiem jest jednym z największych wyzwań klimatycznych, ale zmi...
- Od kilkudziesięciu lat pracujemy nad zwiększeniem mocy przerobowych recyklingu kartonów po napojach, inwestując w nowy sprzęt i zakłady wspólnie z podmiotami zajmującymi się recyklingiem, dostawcami technologii i innymi partnerami, komentuje Lars Holmquist, EVP Sustainability & Communications w Tetra Pak.
Jak podkreśla w 2022 roku firma Tetra Pak przeznaczyła na projekty zbiórki i recyklingu odpadów na całym świecie prawie 30 mln euro , a w kolejnych latach planuje zwiększyć tę kwotę i inwestować nawet 40 mln euro rocznie.