Dlaczego lodowiec pod Everestem topnieje na mrozie? Rusza ekspedycja badawcza

Naukowcy wyruszą w rejon Everestu – najwyższej góry świata – by ustalić, dlaczego lód na jednym z najbardziej charakterystycznych lodowców w tym rejonie niebezpiecznie się nagrzewa i jest bliski topnienia. Badania będą prowadzone na wysokości ponad 6 tysięcy metrów nad poziomem morza.

Publikacja: 26.03.2025 04:51

Celem badaczy będzie tak zwany Kocioł Zachodni.

Celem badaczy będzie tak zwany Kocioł Zachodni.

Foto: Jean Woloszczyk Unsplash

Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds oraz Uniwersytetu Aberystwyth przygotowują się do ekspedycji badawczej na Everest. Jej celem będzie Kocioł Zachodni (Western CWM), to szeroka, płaska i łagodnie pofałdowana kotlina lodowcowa kończąca się u podnóża tzw. Lhotse Face of Mount Everest. Nazwę nadał jej słynny brytyjski alpinista George Mallory, kiedy zobaczył ją w 1921 roku w ramach brytyjskiej ekspedycji badającej możliwości zdobycia najwyższego szczytu na świecie.

Dlaczego eksperci postanowili skupić się akurat na tej części góry? Badacze twierdzą, że intensywne promieniowanie słoneczne może powodować topnienie śniegu nawet, gdy temperatura powietrza jest ujemna. Topniejąca woda następnie ponownie zamarza, podnosząc temperaturę lodu o kilka stopni. Jeżeli badania naukowców potwierdzą te przypuszczenia, oznaczać to będzie, że podobne zjawisko może zachodzić także na innych lodowcach Himalajów, które dostarczają wody milionom ludzi w regionie.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Oceany i lodowce
Nowe zagrożenie dla raf koralowych na całym świecie. „Masowa degradacja”
Oceany i lodowce
450 miliardów ton lodu zniknęło. ONZ alarmuje: „To kwestia przetrwania”
Oceany i lodowce
Klimat się ociepla. ale parowanie mórz i oceanów spada. Zaskakujące odkrycie
Oceany i lodowce
Najsilniejszy prąd oceaniczny na świecie hamuje? Niepokojące wyniki badań
Oceany i lodowce
„Sieci widmo” zabijają tysiące ptaków i ryb rocznie. AI pomoże się ich pozbyć