Partnerzy

Jakość powietrza w Europie. Tylko trzy kraje spełniają normy WHO dotyczące smogu

W ciągu ostatnich dwóch dekad jakość powietrza w Europie znacząco się poprawiła, ale nadal 98 procent mieszkańców naszego kontynentu oddycha powietrzem, które nie spełnia norm Światowej Organizacji Zdrowia.

Kolos na pustyni. Dubaj pokazał, jak może wyglądać przyszłość produkcji żywności

W Dubaju ma powstać ogromna farma wertykalna zdolna produkować kilka tysięcy ton żywności. Kompleks o nazwie GigaFarm stanie na pustyni – informuje serwis CNN.

SMR – czyli jak mały jest mały reaktor?

Tytuł tego artykułu brzmi dla wielu czytelników jak oksymoron, przyjrzyjmy się więc tej tezie bardziej uważnie.

Ekologiczny „wielki brat” już na orbicie. Ma badać poziom emisji metanu

Wykrywający wycieki metanu satelita MethaneSAT, który wyniosła na orbitę rakieta SpaceX, ma pomóc w walce z emisją gazów cieplarnianych. Niektórzy nazywają go ekologicznym „wielkim bratem” – będzie on bowiem mógł analizować, jak koncerny radzą sobie z ograczaniem emisji metanu.

„Czysta energia” pomaga w redukcji emisji CO2. Eksperci ujawnili dane

Bez dynamicznego rozwoju czystej energii w ciągu ostatnich pięciu lat globalne emisje dwutlenku węgla byłyby znacznie wyższe – wynika z nowej analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA),

Chiny wierzą w „czarne złoto”. Małe szanse na osiągnięcie celów klimatycznych

Mimo że Chiny intensywnie inwestują w rozwój „zielonej” energii, wciąż pozostają największym na świecie emitentem dwutlenku węgla i nie zanosi się, by mogło się to zmienić w najbliższych latach – uważają eksperci.

„Król chipów": Sztuczna inteligencja przewyższy człowieka za 5 lat

Dyrektor generalny Nvidii Jensen Huang twierdzi, że sztuczna inteligencja ogólna (AGI) może myśleć jak ludzie i z powodzeniem przechodzić wszystkie testy im dedykowane w ciągu pięciu lat.

Apel aktywistów do Donalda Tuska w sprawie smogu. „To cios w polskie rodziny”

Przedstawiciele siedmiu organizacji pozarządowych zaproponowali rządowi Donalda Tuska rozwiązania prowadzące do poprawy jakości powietrza w polskich miastach.

Bank Ochrony Środowiska wspiera zieloną transformację w budownictwie

Budynki powinny być bezpieczne dla środowiska, a jednocześnie ich użytkownikom umożliwiać płacenie niższych rachunków. Jak to osiągnąć?

Apel aktywistów w sprawie samochodów elektrycznych. „Dzieci bardziej zagrożone”

Nowy raport American Lung Association, amerykańskiej organizacji pozarządowej zajmującej się przeciwdziałaniem chorobom płuc, wskazuje, że odejście przez społeczeństwa z samochodów z silnikami spalinowymi bardzo korzystnie wpłynie na zdrowie osób cierpiących na choroby układu oddechowego. Szczególnie dotyczy to dzieci, które w dużo większym stopniu narażone są na szkodliwe skutki spalania paliw kopalnych.

Smog w jednej z czołowych metropolii UE. Ograniczenia dla aut i mieszkańców

Zimą informacje o fatalnej jakości powietrza zazwyczaj łączymy z miastami w Polsce. Nie tym razem. Obecnie to Mediolan, ze względu na jakość powietrza, stał się jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Stężenie pyłów PM 2,5 w mieście przekroczyło normy zalecane przez WHO aż 24-krotnie.

Producenci plastiku kłamią w sprawie zalet recyklingu? Oskarżenia w raporcie

Firmy produkujące tworzywa sztuczne promują recykling, choć od lat zdają sobie sprawę, że nie jest to rozwiązanie, który może rozwiązać problem odpadów – wynika z raportu Center for Climate Integrity. „Liderzy branży to ukrywali. Muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – podkreślają eksperci.

Niemal połowa Polaków źle segreguje śmieci. Fatalny wynik generacji Z

Niemal wszyscy Polacy deklarują segregowanie śmieci, ale prawidłowo robi to tylko nieco ponad połowa – wynika z raportu firmy Interzero. Szczególny problem mamy ze zużytymi bateriami: bardzo często nie jesteśmy pewni, co z nimi zrobić.

Konferencja „SILab'24”: Jak zatrzymać tworzywa sztuczne z dala od środowiska?

Dwie trzecie plastiku wyprodukowanego do dzisiaj od lat 50. ubiegłego wieku, zniknęło z obiegu stając się odpadem. Z tej masy, aż ponad trzy czwarte trafiło na składowiska lub do środowiska. Zatrzymanie tworzyw sztucznych z dala od środowiska naturalnego jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań ekologicznych.

Raport: produkcja samochodów bardziej emisyjna niż branża paliwowa?

Autorzy raportu globalnego ośrodka doradczego Nomisma oraz think tanku Carbon Tracker twierdzą, że inwestycje w producentów samochodów można uznać za bardziej emisyjne niż inwestycje w koncerny naftowe.

Bioplastik, który rozkłada się w 40 godzin. Przełom w recyklingu

Naukowcy opracowali nowy sposób na rozłożenie tworzyw sztucznych na elementy, które nadają się do recyklingu. Proces, w którym wykorzystuje się enzym występujący w biodetergentach do prania, trwa niecałe 40 godzin.

Emisje CO2 w UE najniższe od pół wieku. „Czysta energia” zaczyna działać

Wykorzystanie paliw kopalnych w energetyce spada, a dynamiczny rozwój OZE wraz z niższym popytem na energię elektryczną doprowadziły w 2023 roku do 8 proc. spadku emisji CO2 w Unii Europejskiej.

Raport: samochody osobowe w UE wciąż emitują za dużo CO2. Winna moc silników

Emisje CO2 związane z transportem pozostają na takim samym poziomie jak 12 lat temu – oceniają eksperci Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO). Postęp technologiczny nie przynosi oczekiwanych korzyści dla środowiska, bo jednocześnie rosną masa samochodów i moc ich silników.